#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/04/2011 23:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Ομπάμα είναι Αμερικάνος τελικά….




Ο Barack Hussein Obama ΙΙ, ελπίζοντας να βάλει ένα οριστικό τέλος στο καυτό ζήτημα που απασχολεί την Αμερική σχετικά με την υπηκοότητά του, έδωσε σήμερα στη δημοσιότητα ένα αντίγραφο του πιστοποιητικού γέννησής του.

Όπως ανακοίνωσε στη διάρκεια σύντομης τηλεοπτικής συνέντευξής του, αποφάσισε να δώσει στη δημοσιότητα το πιστοποιητικό, «επειδή η χώρα δεν έχει χρόνο για αποπροσανατολισμούς και για σαχλαμάρες, όπως είναι τα συνεχή ερωτήματα για το που γεννήθηκα».

Όπως τόνισε, η θεωρία συνομωσίας για το που γεννήθηκε, ξεπέρασε ακόμη και τη συζήτηση για τον προϋπολογισμό. «Δεν έχουμε χρόνο για σαχλαμάρες… έχω πιο σοβαρά πράγματα για να ασχοληθώ», είπε.

 

Σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις, ένα μεγάλο μέρος των Αμερικανών Ρεπουμπλικάνων, συνεχίζουν να αμφισβητούν το δικαίωμα του Ομπάμα να είναι πρόεδρος των ΗΠΑ, αφού όπως υποστηρίζει το «κίνημα» των birthers, ο Ομπάμα μάλλον δεν γεννήθηκε στις ΗΠΑ.

Το Associated Press δημοσίευσε την ιστορία του πιστοποιητικού σε ένα άρθρο με τίτλο «Η στρατηγική των birthers απέτυχε», αφήνοντας να εννοηθεί ότι η δημοσιοποίηση του πιστοποιητικού είχε μάλλον ως στόχο τον πολυεκατομμυριούχο Donald Trump, που εκτιμάται ότι θα είναι ο υποψήφιος για τη προεδρία από πλευράς των Ρεπουμπλικάνων, και ο οποίος υιοθετεί σθεναρά τη  θέση των birthers, όσον αφορά στο τόπο γέννησης του προέδρου.

Το αμφιλεγόμενο πιστοποιητικό γέννησης  είναι διαθέσιμο στον ιστότοπο White House

S.A.-Global Post

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Loretta avatar
    Loretta 28/04/2011 00:14:56

    o Jeffrey τι ειναι??

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/04/2011 00:31:12

    Το πιστοποιητικό γέννησης μπορεί και να μην αρκεί να κάνει κάποιον Αμερικάνο. Ο άνθρωπος αμφισβητείται και δεν είναι "ρατσιστικό". Αλλά και η Αμερική έχει αποκτήσει τους Πασόκους της.

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 28/04/2011 00:31:52

    Είχα μια φαγούρα!

  4. kiki avatar
    kiki 28/04/2011 07:50:38

    Το δικο μας Ομπαμια , η καλυτερο σκετο μπαμια, που ειναι μονο του ενα πολυπολιτισμικο φρουτο , ποτε θα το αμφισβητισουμε .

  5. M avatar
    M 28/04/2011 09:40:34

    archaeopteryx:
    "Το πιστοποιητικό γέννησης μπορεί και να μην αρκεί να κάνει κάποιον Αμερικάνο. Ο άνθρωπος αμφισβητείται και δεν είναι “ρατσιστικό”.

    Καρα-ρατσιστικό του κερατά είναι, όχι σκέτο ρατσιστικό.
    Και η "αμφισβήτηση" ξεκίνησε απο την πρώτη μέρα και όχι πρόσφατα μετά τα πελαγώματα του Ομπάμια.
    Απο κανένα προηγούμενο πρόεδρο δεν έχει ζητηθεί να παρουσιάσει πιστοποιητικό γεννήσεως!
    Τώρα βέβαια, το ένα τέταρτο των Αμερικανών, και το μισό των Ρεπουμπλικάνων, εξακολουθεί να πιστεύει (και μάλλον θα συνεχίσει να το κάνει) οτι όντως ο Πρόεδρος δεν έχει γεννηθεί στις ΗΠΑ και πρέπει να καθαιρεθεί. Για να μην μιλήσουμε γι' αυτούς που πιστεύουν οτι είναι μουσουλμάνος, κομμουνιστής, σοσιαλιστής και προάγγελλος του εωσφόρου.
    Εάν αναλογιστεί κανείς οτι πριν απο 60 χρόνια στην πιό πάνω χώρα ο νυν πρόεδρος δεν είχε δικαίωμα να μπεί καν στο ίδιο λεωφορείο με λευκούς, δεν είναι καθόλου περίεργο που ένα μεγάλο μέρος των ψηφοφόρων του κόμματος που ανέδειξε σαν υποψήφια την Σαρα Πέϊλιν και έχει δωρήσει στην ανθρωπότητα προέδρους σαν τον Ρήγκαν και τον Μπούς (δις) δεν πολυχωνεύει την ύπαρξη του Ομπάμα στον (όνομα και πράμα) Λευκό Οίκο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ M 28/04/2011 10:45:57

      εάν ήμουν Αμερικάνος, θα θεωρούσα τον Ρήγκαν ήρωα. Τον Μπους τον Α' πολύ NSA και λίγο νεοταξικό, τον Κλίντον κάτι σαν τον ΑΓΠ στα τελευταία του, τον Ομπάμα κάτι σαν τον ΑΓΠ στα νειάτα του, τον Μπους τον Β΄"λίγο", τον Φορντ όχι πολύ σπίρτο, τον Νίξον, αχ τον φουκαρά την πάτησε, τον Κάρτερ καλοπροαίρετο αλλά σοσιαλίζοντα και άτυχο, τον Κένεντυ καλόυτσικο αλλά πολλή οικογένεια βρε παιδί μου. Αυτά θα πίστευα εάν ήμουν Αμερικάνος. Αν ήμουν Αμερικάνος, θα ψήφιζα μονοκούκι Ρεπουμπλικάνους και ξερό ψωμί. Αν ήμουν Αμερικάνος δεν θα είχα πρόβλημα με την εκλογή του Ομπάμα, αλλά στην πορεία θα επεσήμαινα ότι _ούστης με ξένα λεφτά και εγώ γίνομαι. Το προβλημα που θα είχα μαζί του δεν έχει να κάνει με το σκούρο χρώμα του, αλλά με την Πρασινη έως κοκκινίζουσα απόχρωση και τους τεμενάδες σε περίεργους.

      Αλλά όλα αυτά είναι ακαδημαϊκά (αλλά η λέξη "εάν" δεν λέει να φύγει από το κεφάλι μου).

      Όπως ποτέ μου δεν μου ζητήθηκε η γνώμη για τον Μπαρόζο, ή τον Βαν Ρομπουϊ, ή την Μέρκελ, έτσι και με τον Ομπάμα. Για τον ΓΑΠ που μου ζητήθηκε η γνώμη, θυμάμαι την ομιλία του στην ΔΕΘ και φτιάχνομαι (εάν σήμερα μειώναμε μισθούς και βάζαμε φόρους... Με ενέπνευσε! h++p://www.youtube.com/watch?v=Umw1hN8r0Mw ) Αλλά έλεγε ...ψέματα.

      Και επιμένω. Το πιστοποιητικό γέννησης δεν κάνει κάποιον Αμερικάνο ή Έλληνα. Για το εάν κάνει κάποιον Γερμανό ή Γάλλο, να μας πει ο Θείος.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/04/2011 10:03:22

    Θελουν να μας κανουν ολους Αμερικανακια... αλλα ζοριζοσαντε..!!

    ΠΠ

  7. Παναγος avatar
    Παναγος 28/04/2011 10:08:06

    Χα! Ωστε το ομπαμα ειναι ..Αμερικανος?
    Και ελεγα και γω! Σαν Αμερικανος ειναι αυτος ο ..ασπρος,που μοιαζει σαν μαυρος.

  8. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 28/04/2011 10:19:06

    ΕΥΡΗΚΑ ΕΥΡΗΚΑ ΕΥΡΗΚΑ!!!!!!!

    Με τον Αμερικανικό λαό είμαστε αδέλφια, έχουμε κοινό σημείο!
    Ποιο;;;
    Όταν ο κόσμος πνίγεται ΑΜΦΟΤΕΡΟΙ ΧΤΕΝΙΖΟΜΑΣΤΕ!!!!!

  9. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 28/04/2011 13:00:30

    http://atlasshrugs2000.typepad.com/atlas_shrugs/2008/07/atlas-exclusive.html

    Το πιστοποιητικό είναι πλαστό, μην πιστεύετε τα πασοκικά ΜΜΕ που έκαναν ήρωα τον Ομπάμα επειδή είναι με τους Δημοκρατικούς.