#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/11/2010 22:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Ομπάμα δεν πρέπει να ξαναβάλει υποψηφιότητα για πρόεδρος



Δυο πρώην σύμβουλοι Δημοκρατικών προέδρων, προσφέρουν μια αρκετά δυσάρεστη συμβουλή στον σημερινό πρόεδρο των ΗΠΑ. Οι Douglas Schoen και  Patrick Caddell δημοσίευσαν άρθρο τους στην εφημερίδα Washington Post, μέσω του οποίου τον συμβουλεύουν να μην θέσει ξανά υποψηφιότητα. «Πιστεύουμε πως ο Ομπάμα θα πρέπει να ανακοινώσει αμέσως, ότι δεν θα είναι υποψήφιος για τη προεδρία το 2012». Μόνο έτσι, λένε, θα μπορέσει να είναι ένας σπουδαίος πρόεδρος, καθώς «θα ενώσει τη χώρα, θα της προσφέρει εθνική και διεθνή ηγεσία, θα ξεφύγει από τις δαγκάνες της αριστεράς, θα απομονώσει τη δεξιά, και θα πετύχει αποτελέσματα που δεν θα ήταν δυνατόν να επιτευχθούν υπό άλλες συνθήκες».

Σύμφωνα με το άρθρο, οι ενδιάμεσες εκλογές απέδειξαν περίτρανα πως ο Ομπάμα έχει χάσει τη λαϊκή συναίνεση, και έχει χάσει την αξιοπιστία του τόσο με τους Ρεπουμπλικανούς όσο και με τους ανεξάρτητους. Το αποτέλεσμα θα είναι δυο ακόμη χρόνια αδιέξοδων πολιτικών και στασιμότητας, σε μια περίοδο που η Αμερική χρειάζεται λύσεις για μια πληθώρα κρίσιμων ζητημάτων στο εσωτερικό αλλά και στο εξωτερικό πολιτικό επίπεδο.

Αν ο Ομπάμα κάνει την υπέρβαση, θα κερδίσει πόντους με τα μέλη του κογκρέσου και των δυο κομμάτων. Άρα, ο άνθρωπος που κάποτε είχε πει πως θα προτιμούσε να είναι ένας πάρα πολύ καλός πρόεδρος της μιας θητείας, παρά ένας μέτριος πρόεδρος δυο θητειών, τώρα έχει την ευκαιρία να το αποδείξει.

SA- Washington Post

ΣΧΟΛΙΑ

  1. hope avatar
    hope 13/11/2010 23:02:32

    baracκ obama για ηθοποιός είναι μια χαρά. Πιστεύω, ότι μόνο ο ντένζελ ουάσινγκτον και αυτός θα μπορούσαν να παίξουν καλά τον ρόλο του Προέδρου.
    Θεατρίνος, αλαζονικός και μαλθακός. Πολύ λίγος για Πρόεδρος της Αμερικής. Ανεπιτυχώς προσπάθησε να μιμηθεί τον Κλίντον, και έσπασε τα μούτρα του. Εχει καταδικάσει την Αμερική στην μεγαλύτερη οικονομική ύφεση των τελευταίων δεκαετιών.

  2. Kostas D avatar
    Kostas D 13/11/2010 23:12:21

    Η ύφεση ξεκίνησε στην Αμερική κι απλώθηκε σε όλο τον κόσμο το Σεπτεμβριο του 2008... επι Μπους.. Ο Ομπαμα κληρονόμησε την καταστροφή του Μπους
    που τώρα του χρεώνουν αδικα!!!!!

    • hope avatar
      hope @ Kostas D 13/11/2010 23:26:20

      2 χρόνια τι κάνει? παίζει πόκερ?

  3. Kostas D avatar
    Kostas D 13/11/2010 23:14:47

    Ασε που ήδη από το 2007 ήξεραν στην Αμερική για την κρίση που ερχόταν μεσα στο 2008... Εβλεπαν προς τα που πήγαινε η κατάσταση η οποία ολο και χειροτέρευε παγκόσμια από το 2002-3 κι έπειτα. Το βλέπαμε ήδη γύρω μας
    το 2008 ήρθε το ξέσπασμα της κρισης..

  4. Orestios avatar
    Orestios 14/11/2010 01:19:35

    YES WE CAN DEFAULT!

  5. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 14/11/2010 03:15:52

    Κάποτε θα μάθουμε πώς στήθηκε η μεγαλύτερη πολιτική απάτη στην ιστορία των ΗΠΑ με τον mr O-nonthing.

  6. lypon avatar
    lypon 14/11/2010 09:18:19

    Καλά, είσαστε με τα σωστά σας;

    Από χρόνια οι ΗΠΑ τυπώνουν πληθωριστικό χρήμα, το 2006 ανθυμάμαι καλά, σταμάτησαν να ανακοινώνουν και πόσο τυπωνουν κάθε χρόνο, ο Κλιντον έκανε τους νόμους που άφησαν ανεξέλεγκτες τις Τράπεζες, ο αχυράνθρωπος Μπους πήρε μια προβληματική χώρα με κάπου 30 εκ. να σιστίζονται σε συσσίτια και την έφτασε σε 50 εκ, στα συσσίτια, οι ρεπουμπλικάνοι παίζουν με τους φόβους και την αυταπάτη της μεσαίας τάξης, και για σας φταίει ο Ομπάμα που σε δύο χρόνια δεν έβγαλε τη χώρα του από μια κρίση 20ετίας;

    Είναι σα να μου λέτε πως η ρίζα της σημερινής κατάντιας ΔΕΝ είναι ο Αντρέας!

    • ο παγωτατζής avatar
      ο παγωτατζής @ lypon 14/11/2010 11:29:48

      Σωστός! αλλά όχι ότι δεν φταίει...
      ...ευθύνεται και αυτός ώς πρός τό ποσοστό ασυνέπειας και αθέτησης τών υποσχέσεων πού 'εδωσε.Καί Αμερικανοί νιώθουν προδομένοι,κατά τό ίδιο τρόπο περίπου πού νιώσαμε και εμείς με τον Κ.Καραμανλή και την επανίδρυση τού Κράτους.
      Τώρα με εχθρικό τό σώμα της βουλής, θα βραχυκυκλώσει τό σύστημα.
      Ειναι πολύ αμφίβολο αν θα υπάρξει 2η 4ετία για αυτόν.
      Πολλά παίζονται για τόν Κο Μαύρο Πρόεδρο,στήν επόμενη 2ετία....

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/11/2010 17:01:59

    Ξέρω... θα το θεωρήσετε φτηνό και επιφανειακό, αλλά να ένα sticker που έχει γίνει και φανελάκι, και καπελάκι και ...πολιτικό ρεύμα

    h++p://www.google.gr/imgres?imgurl=http://images2.cpcache.com/product/397976172v2_480x480_Front.jpg&imgrefurl=http://www.cafepress.com/%2Bkeep_the_change_bumpersticker,397976172&usg=__VWf0iCkqQ0_h-GSldqdlMdu9ndI=&h=480&w=480&sz=29&hl=el&start=0&zoom=1&tbnid=TFX9_2_qdpSp1M:&tbnh=149&tbnw=177&prev=/images%3Fq%3Dmy%2Bfreedom%2Bkeep%2Bthe%2Bchange%26hl%3Del%26sa%3DG%26biw%3D1016%26bih%3D847%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1&itbs=1&iact=hc&vpx=156&vpy=210&dur=94&hovh=225&hovw=225&tx=125&ty=119&ei=avnfTPWaGcehOofBldQO&oei=avnfTPWaGcehOofBldQO&esq=1&page=1&ndsp=25&ved=1t:429,r:5,s:0