23/11/2011 13:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Νάιτζελ Φάρατζ "ξετινάζει" την ηγεσία της Ε.Ε.!



Ο ευρωβουλευτής Νάιτζελ Φάρατζ, "κακό παιδί" του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, είπε ενώπιον της ηγεσίας της Ε.Ε. τα πράγματα με το... όνομά τους, κάνοντας λόγο για μη εκλεγμένους ηγέτες που ρυθμίζουν τις τύχες των Ευρωπαίων, για "κυβερνήσεις-μαριονέτες σε Ελλάδα και Ιταλία" και για Ευρώπη που διοικείται από τη Γερμανία!

Ο "εκρηκτικός" πρόεδρος του βρετανικού κόμματος UKIP (UK Independence Party) και αντιπρόεδρος του ΕFD στην Ευρώπη, μίλησε στο Ευρωκοινοβούλιο στο Στρασβούργο ενώπιον του προέδρου του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, Χέρμαν Βαν Ρομπάι, του προέδρου της Κομισιόν Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο και του Επιτρόπου Οικονομικών και Νομισματικών Υποθέσεων, Όλι Ρεν και του προέδρου του Eurogroup Ζαν-Κλοντ Γιουνκέρ τονίζοντας ότι δεν μπορούν άμεσα να θεωρηθούν υπεύθυνοι για την δεδομένη αποτυχία του ευρώ αφού δεν είναι εκλεγμένοι και δεν έχουν δημοκρατική νομιμοποίηση για τον ρόλο τους απέναντι στην κρίση.

Ο βρετανός ευρωβουλευτής τόνισε ότι σε αυτό το κενό ηγεσίας "μολονότι απροθύμως, προχώρησε η Άνγκελα Μέρκελ" επισημαίνοντας ότι "τώρα ζούμε σε μια Ευρώπη, γερμανικής κυριαρχίας". "Δε θέλω να ζω σε μια τέτοια Ευρώπη, ούτε οι Ευρωπαίοι το θέλουν" πρόσθεσε.

"Αλλά εσείς κύριοι παίξατε έναν ρόλο. Όταν ο κύριος Παπανδρέου χρησιμοποίησε τη λέξη 'δημοψήφισμα, ο κ. Ρεν το χαρακτήρισε ως 'ρήγμα εμπιστοσύνης' και οι φίλοι σας εδώ μαζεύτηκαν σαν αγέλη από ύαινες, περικυκλώνοντας τον Παπανδρεόυ, κατεβάζοντάς τον και αντικαθιστώντας τον με μια κυβέρνηση-μαριονέτα" είπε χαρακτηριστικά, σημειώνοντας ότι αποφασίστηκε να φύγει και οΜπερλουσκόνι, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον πρώην επίτροπο Μάριο Μόντι "αρχιτέκτονα αυτής της ευρω-καταστροφής".

Ο κ. Φάρατζ, συνεχίζοντας τον "βομβαρδισμό" του είπε ότι η όλη κατάσταση μοιάζει με "μυθιστόρημα της Αγκάθα Κρίστι, όπου προσπαθούμε να προβλέψουμε ποιος είναι ο επόμενος που θα χτυπηθεί. Η μόνη διαφορά είναι ότι γνωρίζουμε ποιοι είναι οι αχρείοι"!
Απευθυνόμενος ξανά προς τη ηγεσία της Ε.Ε. είπε ότι "θα πρέπει να είστε υπόλογοι για όσα έχετε κάνει. Θα πρέπει όλοι σας να απολυθείτε".
Τέλος πραγματοποίησε επίθεση κατά του Χέρμαν Βαν Ρομπάι, ρωτώντας τον με "ποιον δικαίωμα, ένας μη εκλεγμένος λέει στον ιταλικό λαό ότι δεν είναι ώρα για εκλογές"!

http://www.nooz.gr/

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σίγουρος avatar
    σίγουρος 23/11/2011 14:06:31

    Παικταράς...!!!

    • Theo avatar
      Theo @ σίγουρος 24/11/2011 16:57:21

      η Μαριεττα, η αντιπροεδρος Κρατσα, ο Οννεδ Παπανικολαου, ο Παπασταμκος, ο πολυς Τσουκαλας, ο μεγας Πουπακης και ολα τα αλλα τα δικα μας μπουμπουκια που ηταν;
      μια φρασουλα υποστηριξης δεν εχουν βγαλει για την δολια την Ελλαδα!
      αλλα το χρημα, χρημα...
      καθαρο, ζεστο, πολυ...

  2. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 23/11/2011 14:16:23

    Absolutely right !

  3. ΚΔ avatar
    ΚΔ 23/11/2011 14:19:53

    Ο κ. Φάρατζ λέει: "....Όταν ο κύριος Παπανδρέου χρησιμοποίησε τη λέξη ‘δημοψήφισμα, ο κ. Ρεν το χαρακτήρισε ως ‘ρήγμα εμπιστοσύνης’ και οι φίλοι σας εδώ μαζεύτηκαν σαν αγέλη από ύαινες, περικυκλώνοντας τον Παπανδρεόυ, κατεβάζοντάς τον και αντικαθιστώντας τον με μια κυβέρνηση-μαριονέτα....". Υποστηρίζει δηλαδή ότι το δημοψήφισμα θα ήταν μια δημοκρατική διαδικασία έκφρασης της λαϊκής βούλησης, την οποία οι Ευρωπαίοι απεμπόλησαν, τιμωρώντας συγχρόνως και τον ΓΑΠ που είχε την ιδέα. Και κάτι τέτοιο όντως θα πρέπει να συνέβη, του Σαμαρά συνεργούντος, αφού έσπευσε να αφήσει την αντιμνημονιακή ρητορική, θεωρώντας αμάρτημα ακόμα και να τεθεί στην κρίση του λαού η δανειακή σύμβαση. Όλοι μας έχουμε αυτήν την αίσθηση πιστεύω. Και ο αρχηγός της Ν.Δ. έχει μια τελευταία ευκαιρία να εξιλεωθεί, με το θέμα της υπογραφής ....

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ ΚΔ 24/11/2011 19:41:34

      2 χρόνια μετά με την πλάτη στον τοίχο βρήκε να ζητήσει δημοψήφισμα ο αΓΑΠούλης;;;; Τον Απρίλη του 2010 ποιος μας ρώτησε αν θέλαμε να υποδουλωθούμε στο ΔΝΤ και στις κερδοσκοπικές ορέξεις της Γερμανίας;;; Ε, όχι και να του δώσουμε και άφεση αμαρτιών του πράσινου φερεφώνου... "Νίπτω τας χείρας μου" και την κάνω για το ράντζο μου στη Μινεσότα... Αυτή ήταν η ερμηνεία του δημοψηφίσματος κατά τη γνώμη μου! Σκέτη κοροϊδία δηλαδή!

  4. Nick1975 avatar
    Nick1975 23/11/2011 14:29:14

    Μπράβο!Μπράβο!Μπράβο!Ούτε εγώ θέλω να ζώ σε μια Ευρώπη Γερμανικής κυριαρχίας.Προτείνω.....Ευρωπαικό δημοψήφισμα γι'αυτό το θέμα.«Θέλετε μια Ευρώπη υπό Γερμανική κυριαρχία»;Φαντάζομαι τα αποτελέσματα!!!!!!Ουστ στο Δ´ Ράιχ!!!

  5. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 23/11/2011 14:31:17

    Έθεσε και ένα άλλο ερώτημα στον Ρομπάι "ποιός είστε κύριε, δεν σας ξέρουμε..". Και εκείνος δεν απάντησε...... (Πάντως μας εξέπληξε ευχάριστα ο Εγγλέζος. Μπράβο του).

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/11/2011 14:32:17

    Ανεξάρτητα από τα κίνητρά του, όσο και από το χαρακτηρισμό του ως "γραφικού" από τα νεοφιλελεύθερα παπαγαλάκια των ευρωναζί, το γεγονός είναι ότι λέει αλήθειες. Μεγάλες αλήθειες. Και με παρρησία. Όπως στη μνημειώδη ομιλία του κατά την ημέρα της "ενθρόνισης" του Ρομπα-ι, τον οποίο έκανε ρόμπα ξεκούμπωτη.

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Αυριανιστής 23/11/2011 16:19:57

      Αφού λέμε αλήθειες, λοιπόν, να πούμε πως ο Φάρατζ έχει πάρει περισσότερο από 1 δις δραχμές (3 εκ. ευρώ) για τις δραστηριότητές του στην ΕΕ (μισθός και έξοδα). Φαντάζομαι πως αυτά δεν τα μετράει.

      Μην πέφτετε σε λογικές πλάνες. Όποιος δεν στηρίζει κάποιον εγχώριο ή εξωχώριο θεατρίνο, δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητα με κάποιους μεταμοντέρνους φασίστες.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Δήμος 23/11/2011 17:27:12

        Ε και; Και η Βασούλα τα παίρνει αυτά. Η ΕΕ πληρώνει για να φτιάχνει δικά της πράσινα παιδιά. Ο Καταζαφύρερ από εκεί δεν πέρασε; Απλά ο Farage είναι πλύ λιγότερο κωλοτούμπας

      • Αχινός avatar
        Αχινός @ Δήμος 24/11/2011 12:29:27

        Αφού λέμε αλήθειες, λοιπόν, να πούμε πως ο Φάρατζ έχει πάρει περισσότερο από 1 δις δραχμές (3 εκ. ευρώ) για τις δραστηριότητές του στην ΕΕ (μισθός και έξοδα). Φαντάζομαι πως αυτά δεν τα μετράει.

        Ελάχιστα με ενδιαφέρει. Μισθός δεν είναι; Καλά κάνει και τον παίρνει.

        Άλλος τα παίρνει και πουλάει προπαγάνδα Μερκελική ―οι συντριπτικά περισσότεροι―, άλλος τα παίρνει και μιλάει ανοιχτά.

  7. ΑΡΜΑΔΑ avatar
    ΑΡΜΑΔΑ 23/11/2011 15:39:27

    Ειναι διαθέσιμος ο Κύριος Φάρατζ για πρωθυπουργός μας...?

  8. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 23/11/2011 16:02:44

    φιλοι το βλεπω και το ξαναβλεπω και δεν το πιστευω.
    τα εδω δοσιλογα παπαγαλακια και μμε θα το παιξουν καπου;
    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.
    οσο για τα αντιστοιχα παπαγαλακια των μμε του εξωτερικου , που χαρακτηριζουν ΤΟΝ ΕΚΛΕΓΜΕΝΟ ευρωβουλευτη '' γραφικο'' , να πανε ... , για να μην προσβαλω το antinews , με αυτο που μου ερχεται να πω...
    ομοιως και για τα εγχωρια μμε , νταβατζηδες, καναλερχες κλπ λαμογια.
    τελικα φιλοι , αν δεν γκρεμιστουν τα χουντοκαναλα , η πατριδα μας δεν θα ελευθερωθει...

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/11/2011 18:49:32

    Φαντάζομαι δεν θα αλληλογραφεί ο συγκεκριμένος....

  10. saltcity avatar
    saltcity 23/11/2011 18:49:49

    Βλέποντας στο βίντεο τις φάτσες των Ρεν - Ρομπάι κλπ την ώρα που μιλά ο Φάρατζ ένα έχω να πω :
    Πέφτουν οι μάσκες και στο Ευρωκοινοβούλιο !

  11. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 23/11/2011 19:51:15

    Με τρομαζει η σκεψη και μονο οτι Αγγλος υποστηριζει τα δικαια του Νοτου,αστο ρε φιλε εχουμε πολυ κακια πειρα της αγαπης σας και της υποστηρηξης σας(22-εμφυλιος-Κυπρος)
    Ζητειστε πρωτα ενα μεγαλο συγγνωμη για τις δολοπλοκιες σας και μετα το συζηταμε,αρκετο σανο μας ταϊσατε τοσα χρονια.

    • Αχινός avatar
      Αχινός @ NIK THE GREEK 24/11/2011 12:31:22

      Ο άγγλος από την σκοπιά του την αγγλική μιλάει, αυτό είναι δεδομένο.

      Αλλά καλά κάνει και μιλάει, και λέει αλήθειες για την καταστασή μας.

      Άσχετο αυτό με το τι έκανε η αγγλική αποικιοκρατία, στην Κύπρο και αλλού.

  12. jctergal avatar
    jctergal 24/11/2011 01:19:00

    Ο Άγγλος κάνει τη δουλειά του κ είναι αντι-Γερμανός. Όμως λέει αλήθειες.

    Έβαλαν δυναμίτιδα στα θεμέλια της οικονομίας της μισής ευρωζώνης, αν ήταν ιδιωτικοί υπάλληλοι θα είχαν απολυθεί με συνοπτικές διαδικασίες. Κ αντί να δουν τις ευθύνες του, βρήκαν το εύκολο θύμα το 2% της ευρωζώνης.

    Μέχρι κ ο Ντελόρ βγήκε κ τους έκραξε.

  13. Αννίτα avatar
    Αννίτα 24/11/2011 11:38:37

    Ενας μη εκλεγμένος; Οι εκλεγμένοι οι δικοί τους [της ΕΕ] δηλαδή από ποιούς εκλέγονται άραγε; από αυτούς που φαίνονται κ λίγο πολύ τους γνωρίζουμε; η κάποιους αφανείς; Τι θα πει "μη εκλεγμένος"; γιατί τότε κατέχει αυτήν την θέση; Ποιός του την έδωσε; Γιατί δεν μπορεί να είναι ποιοι!! αλλά ποιός!! μεγαλοκοσμοκράτορας; Για ν αρχίσουμε λίγο να σκεφτόμαστε πιο βαθειά........Και τον έπιασε ο πόνος τώρα τον ευρωβουλευτή της αγγλίας για μας; Μην ακούτε κουδούνια κ λέτε οτι είναι πρόβατα!!!!!!

  14. Αχινός avatar
    Αχινός 24/11/2011 12:36:39

    Τι θα πει “μη εκλεγμένος”; γιατί τότε κατέχει αυτήν την θέση; Ποιός του την έδωσε;

    Τον διόρισε το Συμβούλιο της Ευρώπης. Οι διαδικασίες στην Ε.Ε είναι αδιαφανείς, αντιδημοκρατικές και πλήρως ελεγχόμενες. Πάντως δεν τον ψήφισε ο λαός της Ευρώπης τον Βον Ρόμπα.

    Εδώ με το ζόρι τον ψήφισε ο λαός του Βελγίου, και αυτός πήγε και την έκανε για καλύτερη καρέκλα.

    Και τον έπιασε ο πόνος τώρα τον ευρωβουλευτή της αγγλίας για μας;

    Όχι, ο ευρωβουλευτής της Αγγλίας από την δικιά τους, την αγγλική αντι-γερμανική σκοπιά μιλάει. Και δεν είναι καν του κυβερνώντος κόμματος της Αγγλίας. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν λέει αλήθειες. Μην το γυρίζουμε σε κουτοπόνηρη καχυποψία.

  15. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 24/11/2011 18:14:09

    Δεν λεει τιποτα η αντι-Γερμανικη του υστερια,το κρατος του ειναι υπευθηνο για οτι τραβαμε σημερα,για το τι λεει για Μερκελ και Σια ας διαβασει πρωτα ιστορια και μετα να μιλαει με τοσο παθος για τα τεκτενομενα τωρα στην Ευρωπη.
    Οσο για την Ελλαδα,ενω ο πολεμος στην Ευρωπη ειχε τελειωσει,με δακτυλο της χωρας του εμεις σκοτωθηκαμε μεταξυ μας για αλλα 5 χρονια και διαλυσαμε οτι διαλυμενο μας ειχε προκυψει μετα απο 4,5 χρονια Γερμανικης κατοχης και ολα αυτα δεν ειναι κουτοπονηρη καχυποψια ειναι ιστορια.
    Προσωπικα τους Αγγλους δεν τους εχω καμμια μα καμμια εμπιστοσυνη.