#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/10/2013 14:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Μπαρόζο «προειδοποιεί» τη Γερμανία να μην εγκαταλείψει την πολιτική αυστηρής λιτότητας



Σαφές μήνυμα προς τη Γερμανία, να μην εγκαταλείψει την πολιτική αυστηρής λιτότητας στην Ευρώπη απηύθυνε ο πρόεδρος της Κομισιόν Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Bild. «Δεν θα ήταν σοφό να εγκαταλειφθεί ο δρόμος της δημοσιονομικής εξυγίανσης, των διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων και των στοχευμένων επενδύσεων. Το κέντρο της ευρωπαϊκής πολιτικής θα πρέπει να είναι η καλλιέργεια της εμπιστοσύνης και το να γίνουν περισσότερα για νέες θέσεις εργασίας και την ανάπτυξη», ανέφερε ο Μπαρόζο.

Ο πρόεδρος της Κομισιόν καλωσόρισε τα σχέδια της γερμανίδας καγκελαρίου, Άνγκελα Μέρκελ για τη διεύρυνση των εξουσιών της Επιτροπής, αναφορικά με τον έλεγχο των προϋπολογισμών των κρατών - μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. «Μία ισχυρή γερμανική κυβέρνηση που θα αγωνίζεται για την Ευρώπη, θα ήταν ένα σημαντικό μήνυμα», υπογράμμισε. Τόνισε μάλιστα ότι αδίκως η Κομισιόν κατηγορείται για γραφειοκρατία, παρότι είναι κάτι που θέλει να μειώσει.

Μεταξύ άλλων, ο πρόεδρος της Κομισιόν απηύθυνε έκκληση για ένταξη όλων των βαλκανικών κρατών στην Ευρωπαϊκή Ένωση, καθώς όπως ανέφερε, «μακροπρόθεσμα θα εντάξουμε τις βαλκανικές χώρες, όταν εκπληρώσουν τις προϋποθέσεις και τα κριτήρια που απαιτούνται». Όσον αφορά την Τουρκία, είπε ότι οι πόρτες της ΕΕ πρέπει να παραμείνουν ανοιχτές: «Είναι μία σημαντική, οικονομικά και γεωπολιτικά χώρα και έχει σημειώσει πρόοδο. Ωστόσο, είναι σαφές, ότι η ένταξή της είναι πιθανή, αν εκπληρώσει όλες τις προϋποθέσεις».

bild.de

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dal avatar
    dal 23/10/2013 14:05:41

    «μακροπρόθεσμα θα εντάξουμε τις βαλκανικές χώρες, όταν εκπληρώσουν τις προϋποθέσεις και τα κριτήρια που απαιτούνται".
    Bέβαια να μην χάσουν και τον επί γής παράδεισο.

  2. Hawk avatar
    Hawk 23/10/2013 14:19:51

    Βρε, βρε ξαφνικά μας προέκυψαν αγάπες με την Τουρκία και την ένταξή της στην ΕΕ, καλά βρε παληκάρια εσείς δεν είχατε βάλει την Τουρκία στον πάγο τόσα χρόνια μέχρι που σας τα έσουρε ο Ερντογάν ότι παίζετε μαζί τους? Τι έγινε ξαφνικά και μάλιστα χωρίς να έχει σχηματιστεί κυβέρνηση στην Γερμανία τις τελευταίες μέρες το μόνο που ακούμε είναι για τις εργασίες ένταξης της Τουρκίας!!! Και συμπτωματικά νάσου και η Τουρκία να κάνει έρευνες για υδρογονάνθρακες στις ακτές των νησιών μας!!

  3. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 23/10/2013 18:39:28

    Φάε κανένα μπακαλιάρο Χουάν Μανουέλ.... έχεις τελειώσει πια...

  4. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 23/10/2013 19:24:23

    Απο ποιον εχει εκλεγει ο συγκεκριμενος ειπαμε;;;;

  5. αντιρεαλιστής avatar
    αντιρεαλιστής 23/10/2013 20:33:40

    Κωμωδία!Έτσι τον έβαλε η Αγγέλα να πει ε;πάντως ο "τρελός" πανούσης ανέφερε γι'αυτόν τον τύπο πληροφορίες που δεν έχουν μεταδοθεί από κανένα ελληνικό ΜΜΕ...

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 23/10/2013 21:24:57

    Υπήρξε και κομμουνιστής στα νιάτα του ο κ. Ζοζέ ! Ευτυχώς....

  7. RYaN avatar
    RYaN 24/10/2013 00:43:54

    Η δουλειά της ΕΚΤ δεν είναι μόνο να μετατρέπει τα δολάρια που δανείζουν οι αμερικανοί σε ευρώ. Θα έπρεπε να τυπώνει και δικό της χρήμα, που να μπορεί να το δανείσει απευθείας στα κράτη. Η τακτική της στο πρώτο, φυσικά με γερμανικές ευλογίες, και οι περιορισμοί των ευρωπαϊκών συνθηκών στο δεύτερο, έχουν βαλτώσει το δυτικό ημισφαίριο του πλανήτη και έχουν καταστρέψει τον ευρωπαϊκό νότο.
    Από εκεί και πέρα, αν αυτά λυθούν, τα κράτη μπορούν να κάνουν όση λιτότητα χρειάζεται, ώστε ο πληθωρισμός να μην ξεπερνά ένα συμφωνημένο επιτρεπτό όριο.