#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/01/2011 23:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Λένιν παραμένει στην Κόκκινη Πλατεία



Οι ρωσικές αρχές δεν σχεδιάζουν προς το παρόν να απομακρύνουν τον Λένιν από το μαυσωλείο του, στην Κόκκινη Πλατεία, και να τον ενταφιάσουν, ανέφερε σήμερα αξιωματούχος του Κρεμλίνου, με την ευκαιρία της 87ης επετείου από το θάνατο του "πατέρα" της Οκτωβριανής Επανάστασης.

Ένας βουλευτής του κυβερνώντος κόμματος της Ενωμένης Ρωσίας είχε χαρακτηρίσει την Πέμπτη «καθαρό παραλογισμό» την παρουσία της βαλσαμωμένης σορού στην Κόκκινη Πλατεία. Το θέμα του ενταφιασμού του Λένιν επανέρχεται σε τακτά χρονικά διαστήματα στη Ρωσία μετά την κατάρρευση του σοβιετικού καθεστώτος, το 1991.

Μέχρι σήμερα πάντως κανένας δεν έχει τολμήσει να πάρει αυτήν την απόφαση καθώς πολλοί είναι αυτοί που τιμούν ακόμη τον ηγέτη των μπολσεβίκων.

Η πρώην αντιφρονούσα Λιουντμίλα Αλεξέεβα, 82 ετών, ζήτησε εξάλλου σήμερα να απομακρυνθεί όχι μόνο η σορός του Λένιν αλλά και ο τάφος του Ιωσήφ Στάλιν, ο
οποίος πέθανε το 1953, από τη βάση του τείχους του Κρεμλίνου.

«Όσο δεν ξεφορτωνόμαστε όλα τα σύμβολα της Σοβιετικής Ένωσης δεν θα προχωρήσουμε στο
δρόμο του εκσυγχρονισμού και του εκδημοκρατισμού", είπε χαρακτηριστικά.

(από τα ΝΕΑ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. parsifal avatar
    parsifal 22/01/2011 00:40:35

    Τα σοβαρά κράτη σέβονται την Ιστορία τους ακόμη και εάν αλλάζουν πορεία. Οι φαιδροί βαφτίζουν Εθνικό τον Βασιλικό Κήπο των παιδικών μας χρόνων και ψάλλουν "τοις ευσεβέσι..." αντί του δισχιλιετούς "τοις Βασιλεύσι..."

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ parsifal 22/01/2011 19:14:54

      Ο σεβασμός της Ιστορίας ενός έθνους.....δεν ξέρω πόση σχέση
      έχει με το βαλσάμωμα των ηγετών της, ακόμη κι'άν πρόκειται
      για τόν Λένιν!
      Στα καθ'ημάς:
      α. Σε πολλές περιπτώσεις, ο όρος "βασιλικός" κρατήθηκε......
      .."βασιλικό θέατρο", "βασιλίσσης 'Ολγας", "βασιλέως Κωνσταντίνου"...
      'Αλλοστε, οι Γλύξμπουργκ είχαν αφήσει διάσπαρτη ονοματολογία,σε
      μιά χώρα που δεν έννοιωσε ιδιαίτερα την "αγαθοποιό" παρουσία τους,
      για λιγότερο απο 1οο χρόνια συνολικής παραμονής μιάς... εφήμερης
      δυναστείας. Δεν είμαστε και στην χώρα των Πλανταγενέτων!
      β.' Οσο για το άτεχνο και επιφωνηματικό ΄δοξαστικό .."τοις βασιλεύσι και
      παντί τω λαώ σου...",δεν ήταν τίποτε άλλο παρά ο απόηχος της
      υμνωδίας για τους Βυζαντινούς Αυτόχθονες Αυτοκράτορες...δεν
      χάσαμε κάτι ιδιαίτερο..
      Εν τέλει, η διατήρηση μιάς παράδοσης, που όντως χαρακτηρίζει σοβαρούς
      λαούς, συναρτάται με το ειδικό βάρος και τη νοηματοδότηση αυτής της
      παράδοσης.....διαφορετικά, γίνεται.... σκηνικός συντηρητισμός πρός
      επίκλησιν τις κατάλληλες στιγμές!

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ νεφέλη 22/01/2011 20:25:26

        Μπράβο Νεφέλη ! +1000

        1. Και η Βασιλίσσης Σοφίας, η κεντρικότερη, μακρά, λεωφόρος της Αθήνας.

        2. Στην Βυζαντινή Υμνολογία η ευχή "νίκας τοις βασιλεύσι (κατά βαρβάρων δωρούμενος" απηχούσε ένα κράτος σε διαρκή πολεμική αναμέτρηση με επίβουλους γείτονες, με τους άρχοντες επικεφαλής.
        Ο Ρωμανός Δ’ πολεμώντας τους Τούρκους συνελήφθη στην Μάχη του Ματζικερτ (με τραγικές για τον Ελληνισμό συνέπειες, αλλά άλλη ιστορία).
        Αντίθετα οι Γλύξμπουργκ, στην Κατοχή, «την έκαναν» για Αίγυπτο με το ταμείο, επικεφαλής της αστικής πολιτικής ηγεσίας, αφήνοντας «ακέφαλο» το έθνος που υποτίθεται «κυβερνούσαν» και γενόμενοι μετά την Κατοχή, με την απαίτηση παλινόρθωσης, παράγοντας πολιτικής ανωμαλίας και εθνικού διχασμού.

        Τοποτηρητές των ξένων δυνάμεων στο προτεκτοράτο μας ήταν.
        Την παλινόρθωση του Γεωργίου Β’ το 1936 είχε επιβάλει η Αγγλία, μετά την πτώχευση του 32, για να ελέγχει την οικονομική ζωή και να διασφαλίζεται η αποπληρωμή των ξένων πιστώσεων.
        Σού θυμίζει τον πρωθυπουργό του μνημονίου;

        Οι Έλληνες …Πλανταγενέτες lol

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/01/2011 10:58:26

    +1000

  3. βαγόνι avatar
    βαγόνι 22/01/2011 19:28:33

    ...ΟΚ! ...κάπως έτσι!

  4. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 22/01/2011 19:35:16

    Οι λαοί που σέβονται την ιστορία τους σ'εβονται και αυτούς που τους κυβέρνησαν έστω και αν δεν συμφωνούν ιδεολογικά μαζί τους. Είναι βεβαίως αυτονόητο αλλα δυστυχώς όσοι έχουν γράσα στα ματια δεν το βλέπουν.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/01/2011 19:36:13

    Απορία: Αν γνωρίζει κανείς.
    Τα γένια (τρίχες) είναι τα ορίτζιναλ; Και αν ναι, πως παραμένουν άθικτες ή ζωντανές οι τρίχες σε ένα βαλσαμωμένο σώμα;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Strange Attractor 22/01/2011 20:33:29

      Οι τριχες δεν αποσυντιθενται!!!.. μενουν εκει για χρονια σε ολα τα πτωματα !!!
      τωρα Προφητα μου... επειδη με ξερεις θα το παω αλλου.. αχχαχαχα

      Εχουμε τριχες παντου. Εμαστε τριχωτος λαος, αντρες-γυναικες... δεν ψοφανε τα ερμα.. τριχες τριγυρω μας..Πρασινες και μακριες !! με σκι, αλογα, ποδηλατα, κανω και μουστακι. Το πτωμα του ΠΑΣΟΚ και η ΚΟ θυμιζει το στουντιο του τρυφωνα τα χριστουγεννα... τιγκα στην τριχα !!!

      ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/01/2011 20:40:11

        Αυτό είναι το πιο σοβαρό που έχω ακούσει εδώ και μέρες. Θα το κάνω ανάρτηση. Να δούμε πως θα το δέσω με την Πρασινη Απάτη!

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 22/01/2011 20:47:54

          Πρασινη Τριχωτη Απατη.
          ΑΠΕ = Αιολικο - ΠΕρουκα.
          "Με τριχες δεν παραγεις ρευμα."
          "Μαλλι μπαμπακι, ΑΠΕ φαρμακι"
          "Απρα γενια, Ανεμογεννητρια Σιδερενια"
          "Τις ΑΠΕ και το λαδωνει, οποιος δεν τα ξερει, ιδρωνει"

          ΠΠ

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/01/2011 21:01:01

            Σολάρεις, αλλά ο ΓΑΠ που βρήκε το "μαλλί μπαμπάκι" φαλακρός είναι.
            Θα μού πεις ...σκέψου και να είχε μαλλιά τι "ΑΠΕ φαρμάκι" θα μάς φόραγε

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 22/01/2011 19:56:16

    Άγνωστο Strange. Μόνο αν του τραβήξεις το μούσι, όπως στο "Το be or not to be" ...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Προφήτης 22/01/2011 20:23:38

      Σεβασμός στους πραγματικά μεγάλους.
      Για τα άλλα υπάρχουν και οι Γλέτσοι (χα χα χα).

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Strange Attractor 22/01/2011 20:29:37

        Ο Γκλέτσος δεν είναι μεγάλος ;;;;;;;;
        lol

  7. Misha avatar