#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/12/2010 13:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ομοβροντία κατά Μέρκελ πριν την κρίσιμη σύνοδο της Ε.Ε.



Στο επίκεντρο σφοδρών επικρίσεων εντός και εκτός Γερμανίας βρίσκεται η καγκελάριος Ανγκελα Μέρκελ, λίγες ώρες πριν από τη σύνοδο της Ε.Ε. στις Βρυξέλλες, που αναμένεται να καθορίσει τον μόνιμο μηχανισμό στήριξης των χωρών μελών της ευρωζώνης. Το ευρώ εξακολουθεί, πάντως, να κλυδωνίζεται, μετά και την νέα έκθεση του οίκου Moody's που εκφράζει ανησυχία για το χρέος της Ισπανίας

Οι Moody's επισημαίνουν μεν τους κινδύνους που κρύβει για τη Μαδρίτη το δημόσιο χρέος αλλά και ο υπερχρεωμένος τραπεζικός τομέας, αλλά προβλέπουν ότι δεν θα χρειαστεί η χώρα της Ιβηρικής να προσφύγει στο μηχανισμό στήριξης, όπως η Ελλάδα και η Ιρλανδία. Η έκθεση πάντως του οίκου οδήγησε σε νέα άνοδο των επιτοκίων δανεισμού της Ισπανίας.

Την ίδια ώρα, πυρά εντός και εκτός Γερμανίας δέχεται η Μέρκελ για τη στάση της απέναντι στην κρίση που χτυπάει το ευρώ. Σοσιαλδημοκράτες του SPD και Πράσινοι επιτέθηκαν στην καγκελάριο στη γερμανική βουλή, κατηγορώντας την ότι με την πολιτική της έχει τραυματίσει τις σχέσεις της Γερμανίας με τους εταίρους της στην Ευρώπη.

Σε μια θυελλώδη συνεδρίαση στην Μπούντεσταγκ, ο ηγέτης των Σοσιαλδημοκρατών, Φρανκ – Βαλτερ Σταϊνμάγιερ, τόνισε ότι η απροθυμία της Μέρκελ να συναινέσει στη δημιουργία ευρω-ομολόγου, απειλεί να μετατρέψει την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα σε «τοξική τράπεζα». Πιο οξύς, ο Γιέργκεν Τριτίν των Πρασίνων, επεσήμανε ότι η καγκελάριος θεωρείται πλέον στην Ευρώπη ως «το τευτονικό τέρας των περικοπών», του οποίου οι ενέργειες έχουν επιδεινώσει την κρίση.

«Κανείς δεν θα μείνει μόνος στην Ευρώπη», απάντησε η Μέρκελ, διακηρύσσοντας την αλληλεγγύη της προς τα δοκιμαζόμενα μέλη της ευρωζώνης. «Κανείς δεν θα εξορισθεί από την Ευρώπη. Η Ευρώπη πετυχαίνει μόνο αν δουλεύουμε όλοι μαζί. Το ευρώ είναι η κοινή μας μοίρα και η Ευρώπη είναι το κοινό μας μέλλον», είπε η καγκελάριος.

Σύσσωμη η αντιπολίτευση αντέδρασε έντονα, με τον Σταϊνμάγιερ να κατηγορεί τη Μέρκελ ότι δεν αντιλαμβάνεται την κρισιμότητα της κατάστασης, ενώ η Αριστερά την κατηγόρησε ότι διαπραγματεύεται ως εκπρόσωπος των τραπεζών –που έχουν στην κατοχή τους κρατικά ομόλογα- και όχι προς το συμφέρον των πολιτών.

Από την πλευρά, πρόεδρος του Eurogroup, Ζαν Κλοντ Γιουνκέρ, μιλώντας στη γερμανική Handelsblatt, δήλωσε ότι η δημόσια διαφωνία μεταξύ των ηγετών της ευρωζώνης έχει επιτείνει την κρίση, καθώς προκαλεί μεγάλη ανησυχία στις αγορές.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artId=4609330

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 16/12/2010 13:31:06

    Τώρα γιατί εγώ ενστικτωδώς είμαι με την Αγκέλα, θα σας γελάσω.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Επώνυμος 16/12/2010 13:33:31

      επώνυμε, σου ορκίζομαι, αυτό ετοιμαζόμουν να γράψω όταν σε διάβασα. Πιάσε κόκκινο που (λέγαμε παιδιά).

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ archaeopteryx 16/12/2010 14:21:25

        Εγώ είμαι από την αρχή με την Ανγκελα.
        Οι σοσιαλδημοκράτες, πανευρωπαϊκά, είναι καραγκιόζηδες.
        Και, δεν υπάρχουν πλέον πολιτικοί σαν τον Βίλλυ Μπραντ και τον Χέλμουτ Σμιτ.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Προφήτης 16/12/2010 14:32:10

          Και κοιτάει λοξά και την Πρασινάδα... Κοιτάει τα δικά τους, Γερμανικά συμφέροντα, όχι σαν κάτι πρασινοχαλέδες δικούς μας...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ archaeopteryx 16/12/2010 14:38:12

        Εντωμεταξύ, εγώ όταν το έγραφα, έλεγα μέσα μου "πιθανότατα θα διαφωνεί ο Αρχαίος"!

        Αλλά για να συμφωνείς κι εσύ, που είσαι ο πιο υποψιασμένος από όλους μας με τους Γερμανούς, μάλλον σωστά κινούμαστε, Αρχαίε!

        Πόσο μάλλον όταν συμπίπτουμε και τον Προφήτη!

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ Επώνυμος 16/12/2010 15:08:08

          απ' το πρωί χαίρομαι βαθύτατα τις μεταξύ σας συζητήσεις. Ταπεινά επιτρέψτε μου να προσθέσω την (βαθειά συντηρητική, λόγω ... ηλικίας και όχι μόνο) αίσθησή μου ότι η δημοσιονομική πειθαρχία είναι προτιμητέα από τις μαγικές συνταγές.

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ Επώνυμος 16/12/2010 15:19:51

          Ο Αρχαίος έχει δύο πλευρές.
          Συναισθηματικά είναι δεμένος με την Αμερική.

          Αλλά όσα πρεσβεύει τα αντιπροσωπεύει η (καλή) Γερμανία.
          (Μην μου αρχίσεις για την κακή Γερμανία, θα πιάσουμε την κακή Ελλάδα).

          Εγώ βλέπω υπόγεια αντιπαράθεση ΗΠΑ-Γερμανίας, και ήταν αναπόφευκτο.
          Όσα είχε γράψει ο Επώνυμος σε μια εξαιρετική ανάλυση για τη Γερμανία, πως οι Γερμανοί πιθηκίζουν ό,τι αμερικάνικο κ.α., ισχύουν.
          Αλλά από την επανένωση και την ανάληψη ηγετικού οικονομικού ρόλου στην Ευρώπη ήταν/είναι μοιραίο να έλθει σε σύγκρουση με την Αμερικανική Αυτοκρατορία, που θέλει να κάνει κουμάντο στην Ευρώπη και να διαλύσει την Ευρωζώνη.

          Οι Γερμανοί χρησιμοποιούν τον χρηματοπιστωτικό καπιταλισμό των αγγλοσαξόνων. Αλλά δεν έχουν στο αίμα τους όπως εκείνοι τον αεριτζίδικο τζόγο, μάλλον τον απεχθάνονται.

          • sawas avatar
            sawas @ Προφήτης 16/12/2010 15:26:41

            σωστο...

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Προφήτης 16/12/2010 15:54:40

            αυτό που νομίζω εννοείς αεριτζίδικο τζόγο, το λένε κερδοσκοπία, και δεν αρέσει και στον ...Χριστοδουλάκη.

            Εγω το λέω πληροφόρηση και αποτελεσματικότητα.

            Αυτό που μάλλον δεν θα έπρεπε να σου αρέσει, και που απεχθάνομαι, είναι η κλεψια. Κλεψιά είναι η χειραγώγηση, η εσωτερική πληροφόριση και η καταστρατήγης της αυτορύθμισης. Έχουμε γράψει 2-3 εδώ για την κατάργηση του Glass Steagall. Clinton-Rubin-Weil-Citibank. Στα χνάρια της Ντοϋτσε Μπανκ. Δεν υπάρχει τίποτα συναισθηματικό. Απλή συγκέντρωση κ(κακό) με νόμιμο πρόσχημα.

            Ανοιχτές κοινωνίες, κλειστές κοινωνίες. Τιε έχω ζήσει και τις δύο. Οι ανοικτές κοινωνίες έχουν περισσότερα κουσούρια, μόνο και μόνο γιατί τα βλέπεις.

            Σαν τον καιρό. Εχει πιο ακραία φαινόμενα, επειδή υπάρχει τηλεόραση.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ archaeopteryx 16/12/2010 15:55:40

            "συγκέντρωση κεφαλαίου"

  2. undercover gpr avatar
    undercover gpr 16/12/2010 13:49:28

    Να μου το θυμηθείτε , έχουν συμφωνήσει Μέρκελ-Σαρκοζύ βάθυνση της οικονομικής (αν όχι και πολιτικής) ενοποίησης (με κοινό φορολογικό,κοινούς προυπολογισμούς κτλ) και το φέρνουν λάου λάου.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/12/2010 14:01:04

    ΠΑΣΟΚοσπορο τρωει?? τη χαλαει.. χαχαα

    ΠΠ

  4. ΠΗΛΕΑΣ avatar