#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/08/2013 09:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι υβριστές της Ελλάδας αρχίζουν να έχουν προβλήματα



Όλοι θυμόμαστε, όταν ξέσπασε η κρίση και η Ελλάδα βρέθηκε στο μάτι του κυκλώνα των Ευρωπαίων, με πόση αποστροφή, για να το πούμε με επιείκεια, αντιμετωπίζονταν η χώρα. Όπου κι αν πήγαιναν πρωθυπουργοί και υπουργοί της Ελλάδας, έτρωγαν «φάπες» ή στην καλύτερη περίπτωση εισέπρατταν τον χλευασμό, εκπροσώπων χωρών που δεν έχουν ούτε τη μισή αίγλη και λάμψη της χώρας μας.

Θα θυμάστε την Ολλανδία κι εκείνον τον χοντρούλη υπουργό Εξωτερικών, που μας έβριζε από το πρωί ως το βράδυ. Ήταν βέβαια τότε που ο Γ. Παπανδρέου και η παρέα του δεν έδειχναν οι ίδιοι σεβασμό στην Ελλάδα, θα το έκαναν οι ξένοι;

Όμως, η Ολλανδία, μαζί με τη Φινλανδία και την Αυστρία ήταν οι χώρες που καταγράφονται ως οι χειρότεροι υβριστές της Ελλάδας. Και εκείνες που επέμεναν σε σκληρή λιτότητα. Θυμάστε τους Ολλανδούς που μας κουνούσαν το δάκτυλο και μας ζητούσαν ακόμη πιο σκληρά μέτρα; Κι εμείς θέλαμε να τους κάνουμε σαμποτάζ στα προϊόντα τους;

Ε, λοιπόν, οι ίδιοι Ολλανδοί έχουν βγει στους δρόμους και διαμαρτύρονται γιατί εφαρμόζεται σκληρό πρόγραμμα λιτότητας καθώς το έλλειμμα είναι πάνω από 3%. Η κυβέρνηση καλείται να εφαρμόσει πρόγραμμα 6 δις ευρώ μέσα στο 2014, που είναι μόλις 1% του ΑΕΠ της χώρας, όταν στην Ελλάδα μέσα σε τρία χρόνια το έλλειμμα μειώθηκε κατά 15% ή περίπου 30 δις ευρώ.

Κι όμως, οι Ολλανδοί έχουν βγει στους δρόμους η κυβέρνηση συνασπισμού δεν τα πάει καθόλου καλά ενώ ανεβαίνουν στις δημοσκοπήσεις οι ακροδεξιοί και οι Σοσιαλιστές. Κάτι σαν τη Χρυσή Αυγή και τον ΣΥΡΙΖΑ δηλαδή.

Παράλληλα, σύμφωνα με στοιχεία που ανακοινώθηκαν χθες, η Ολλανδία βρίσκεται μέσα στις 5 χώρες με τη μεγαλύτερη μείωση μισθών από το 2010. Πρώτη βέβαια είναι η Ελλάδα με 11,5%.

Στην Ολλανδία ήδη ο Ολι Ρεν έχει αρχίσει να ασκεί πιέσεις για λήψη μέτρων ενώ κι άλλες χώρες – επικριτές της Ελλάδας έχουν αρχίσει να έχουν σοβαρά δημοσιονομικά προβλήματα. Ακόμη και η Γερμανία η οποία αν δεν είχε την… τζάμπα δανειοδότηση και τα τρελά κέρδη από τον πόνο των άλλων, θα ήταν σε πολύ δύσκολη θέση. Υπάρχει φυσικά και η άλλη Γερμανία, αυτή που λέει ότι μία στις 4 οικογένειες δεν μπορεί να πάει ούτε μια μέρα διακοπές. Για να μη μιλήσουμε για την εργασία χιλιάδων Γερμανών που πληρώνονται με μισθούς πείνας.

Όλα αυτά δείχνουν ότι η κρίση δεν κοιτά καμιά χώρα. Όταν είναι να χτυπήσει θα χτυπήσει σαν ιός που δεν κάνει επιλογές.

Ας δείχνουν, επομένως, λίγο περισσότερο σεβασμό στην Ελλάδα και τον ελληνικό λαό όλοι εκείνοι που το έπαιζαν κήρυκες της οικονομικής νομιμότητας. Στο κάτω – κάτω οι Έλληνες υπέστησαν απίστευτες θυσίες με υπομονή. Ας διδαχθούν κάτι και από εμάς. Περηφάνια, υπομονή, καρτερικότητα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. panas avatar
    panas 13/08/2013 09:46:04

    Η Ελλάδα έχει υποστεί μείωση μισθών μόνο 11,5% από το 2010!!!
    Ποιος βγάζει αυτές τις στατιστικές πάλι; Τι στοιχεία είναι αυτά που δίνονται στους Ευρωπαίους;
    Αν εγώ και η γυναίκα μου έχουμε υποστεί μείωση μισθών τουλάχιστον 40% σαν νέοι εκπαιδευτικοί (όχι ηλικιακά...), πως βγήκε αυτό το11,5% σαν μέσος όρος!!!
    Γιατί είμαστε μετανάστες τώρα...

  2. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 13/08/2013 10:16:49

    "Έργο Παπανδρέου" η πρόκλησις και η κλιμάκωση των ύβρεων ΚΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΕΠΑΚΟΛΟΥΘΩΝ..
    Παπανδρέου. Αυτού του συμπαθητικού τζοβενο-εξηντάρη που ελεύθερος κι ωραίος τσαλαβουτά σε αστακομακαρονάδες στα ελληνικά νησιά...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ρύκιος 13/08/2013 10:50:28

      Σωστός! Αποτελείωσε το έργο των προηγούμενων που άφησαν το χρέος ανεξέλεγκτο και δεν πήραν μέτρα πραγματικής μείωσης δαπανών λόγω πολιτικού κόστους.

      • markoulas avatar
        markoulas @ Γεώργιος Τ. 13/08/2013 12:39:32

        Δεν αποτελείωσε κανένα έργο του προηγούμενου. Το έργο συνεχίζεται ίδιο κι χειρότερο απο την παρούσα κυβέρνηση.

  3. fitsoulas avatar
    fitsoulas 13/08/2013 10:19:27

    Η ύβρις τιμωρείται! Όταν εμείς θα αναπτυσσόμεθα, η Ευρώπη θα βυθίζεται στην ύφεση!

    • archimidis1 avatar
      archimidis1 @ fitsoulas 13/08/2013 10:50:05

      Επιπλέον μετά τις Ευρωεκλογές η ΕΕ και το Ευρώ θα έχουν διαλυθεί.
      Οι αντιευρωπαιστές θα πάρουν πάνω απο 65% σύμφωνα με τις πρώτες μετρήσεις...Οσα "κόλπα" κι αν σκαρφιστούν οι πολιτικοί, η διάλυση έχει επέλθει στις καρδιές των Ευρωπαίων. Κανείς δεν αποδέχεται μια "ένωση"
      που μετατρέπει τους ελεύθερους πολίτες του Νότου σε σκλάβους του Βορρά και των τραπεζών...Ούτε καν οι πολίτες των χωρών του Βορρά
      που αποκομίζουν κάποια ωφέλη απ' αυτή την αδικία...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ archimidis1 13/08/2013 10:51:41

        Και οι 2 σωστοί. Ας περιμένουμε λίγους μήνες ακόμη. Μπορεί να βρεθούμε σε πολύ καλή θέση και να αντιστραφούν απότομα τα πράγματα...

        • Γκοτζιλα avatar
          Γκοτζιλα @ Γεώργιος Τ. 13/08/2013 11:44:00

          Πολυ γρηγορα ξεχασατε τον Σημιτη με το swaps της Goldman Sachs, αρχη του τελους της ελληνικης οικονομιας με την κερδοσκοπια εναντιον του ελληνικου χρεους που ξεκινησε τοτε...

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ fitsoulas 13/08/2013 11:02:06

      Αυτο ξαναπεστο....Ο,τι κατηγορεις θα το λουστεις.

  4. Ελλην πολιτης avatar
    Ελλην πολιτης 13/08/2013 12:01:40

    Οι χειροτεροι υβριστες της Ελλαδας βρισκονται εντος των ελληνικων συνορων (και μαλιστα στα εδρανα της Βουλης και στα συγκροτηματα των διαπλεκομενων MME) και ελπιζω οτι πολυ συντομα θα αρχισουν να εχουν οι ιδιοι προβληματα !
    Κατα τα αλλα εμεις, οι ντοπιοι Ελληνες, ουδεποτε ειχαμε προβλημα με τις αποψεις που εκφερουν διαφορα αλλα εμμισθα παπαγαλακια, μαζι με τα αφεντικα τους (τους Ευρωπαιους ..."ηγετες") που βρισκονται στην υπηρεσια των διαφορων τραπεζιτων και τοκογλυφων. (Λογω ευγενειας αποφευγω να αναφερω τι σχετικο ειχε πει καποτε ο Κολοκοτρωνης οταν σηκωσε την φουστανελα του !!).

  5. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 13/08/2013 15:22:39

    H Ολλανδία ειδικά έχει ένα απο τα μεγαλύτερα (αν όχι το μεγαλύτερο) ιδιωτικό χρέος στον πλανήτη. Μεγάλο μέρος των δανείων δεν εξυπηρετείται.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Γιώργος Αχαιός 13/08/2013 17:57:16

      Ιδίως δε, τεράστια φούσκα ακινήτων. Αλλά τί να λέμε, οι φούσκες είναι εθνική τους παράδοση (γκουγκλίσατε για την φούσκα της τουλίπας κατά τον 17ο αιώνα για να πάρετε μια ιδέα). Ήρθε η ώρα, την χλεύη να την εισπράξουν με τόκο!

  6. konstantinos avatar
    konstantinos 13/08/2013 20:23:44

    Δεν ξέρω για ποια μείωση μισθών μιλάτε,
    εγώ εχω 60% μείωση στην ατομική επιχείρηση μου και η σύζυγος μου 40% μείωση μισθού σαν μηχανικός του δημοσίου!!!
    Όσο για τους Ολλανδούς , Αυστριακούς κλπ δεν με ενδιαφέρει τι λέγανε αυτοί αλλά τι έκαναν τα τελευταία χρόνια οι δικοί μας πολιτικοί και τι έλεγε ο δικός μας πρωθυπουργός που μας έφερε το ΔΝΤ.
    Περιμένω να δω πότε θα του αποδώσουν τις ευθύνες που έχει για την χρεωκοπία της χώρας και τις ύποπτες ενέργειες που έκανε κατά την διάρκεια της κρίσης που δημιουργήθηκε και με δικές του ενέργειες.

    • je ne regrette rien avatar
      je ne regrette rien @ konstantinos 13/08/2013 22:49:19

      Φίλε @ Konstantinos , σωστά λές ότι μας ενδιαφέρει τι λένε και κάνουν οι δικοί μας πολιτικοί καί όχι οι ξένοι... Ομως :
      Δεν μπορώ να μην εκφράσω ικανοποίηση όταν η Ολλανδία έχει προβλήματα και κυρίως εάν πληρώσει γι'αυτά, διότι είναι μία "αντιπαθητική" χώρα με αλαζόνα ανθέλληνα λαό πού στάζει δηλητήριο και χολή πάντα γιά την Ελλάδα (κυρίως βέβαια μέσω των κυβερνήσεών της...)
      Ολα εδώ πληρώνονται !
      Ο καιρός γάρ εγγύς...

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ konstantinos 14/08/2013 11:17:51

      Εδώ πέρα μιλάμε για το κάζο που παθαίνουν και αυτά που πρόκειται να πάθουν οι άλλοι, όχι για αυτά που έχουμε πάθει εμείς τα οποία πολλάκις τα έχουμε αναλύσει.

  7. Αριστομένης avatar
    Αριστομένης 15/08/2013 19:15:25

    Aς αφήσουμε τους Ολλανδούς (Κατω-Χωρίτες) και ας μείνουν στη ν δική μας δυστυχία.
    Το πρόβλημα με την εσωτερική υποτίμηση που μας επέβαλαν οι ξένοι σαν λύση του προβλήματος του δημοσιονομικού ΑΠΕΤΥΧΕ επειδή έπεσαν μόνον οι μισθοί - συντάξεις και όχι οι τιμές των προϊόντων και υπηρεσιών. Για τις τιμές των βασικών υπηρεσιών αγαθών (νερό, ρεύμα) προβλέπω να ανέλθουν με την παράδοσή τους σε ιδιωτικό μονοπώλειο

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Αριστομένης 16/08/2013 14:39:26

      "Aς αφήσουμε τους Ολλανδούς (Κατω-Χωρίτες) και ας μείνουν στη ν δική μας δυστυχία"

      Την δικιά μας δυστυχία την έχουμε αναλύσει εκτενώς σε άπειρα σχετικά άρθρα.

      Αυτό το άρθρο έχει σαν θέμα την δυστυχία των Ολλανδών, όχι την δικιά μας.