#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2013 15:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι πάγοι θα καταπιούν τη μισή Ευρώπη, μαζί και την Θεσσαλονίκη

[caption id="attachment_226883" align="alignnone" width="600" caption="Ευρώπη"][/caption]

Τι θα συμβεί αν η στάθμη της θάλασσας ανέβει 216 πόδια; Το εφιαλτικό αυτό ερώτημα θέτει το National Geographic στο νέο του τεύχος. Όπως φαίνεται, η Ελλάδα θα πληγεί ιδιαίτερα, με την Θεσσαλονίκη και πολλά νησιά να αποτελούν παρελθόν! Ο διαδραστικός χάρτης του περιοδικού που έφτιαξαν περιβαλλοντολόγοι δείχνει τον κόσμο όπως είναι τώρα. Με τη μόνη διαφορά ότι όλοι οι πάγοι της Γης έχουν λιώσει και έχουν ανεβάσει τη στάθμη της θάλασσας κατά 216 πόδια (65.8368 μέτρα), δημιουργώντας νέες ακτές και χερσονήσους.

Όπως φαίνεται, η Ευρώπη πλήττεται ιδιαίτερα. «Το Λονδίνο; μία ανάμνηση. Η Βενετία; ανακτάται από την Αδριατική. Σε χιλιάδες χρόνια από τώρα, σε αυτό το καταστροφικό σενάριο, η Ολλανδία θα έχει παραδοθεί στη θάλασσα και σχεδόν το μεγαλύτερο μέρος της Δανίας θα έχει επίσης χαθεί» είναι τα σχόλια για την Ευρώπη! «Στο μεταξύ, τα εξαπλούμενα νερά της Μεσογείου θα έχουν 'καταπιεί' τη Μαύρη και την Κασπία θάλασσα», σημειώνει ο συντάκτης.

Ορισμένοι επιστήμονες διατείνονται πως το λιώσιμο των πάγων θα διαρκέσει περισσότερο από 5.000 χρόνια, με δεδομένο πως υπάρχουν περισσότερα από πέντε εκατομμύρια κυβικά εκατοστά χιλιόμετρα πάγου στη Γη. Το λιώσιμο των πάγων δεν αφήνει ανεπηρέαστη ούτε την Ελλάδα καθώς τα περισσότερα μικρά νησιά θα ανήκουν στο παρελθόν, ενώ καταστροφικές θα είναι οι συνέπειες για τη Θεσσαλονίκη, τη Χαλκιδική, τη δυτική Πελοπόννησο, την Αττική και τη Στερεά Ελλάδα γενικότερα αλλά και πολλές άλλες περιοχές. Βλέποντας προσεκτικά τη χώρα μας στον χάρτη παρατηρεί κανείς ότι όλα τα παράλια χάνονται και η θάλασσα γύρω-γύρω από την Ελλάδα εισχωρεί στην ηπειρωτική χώρα, κάνοντας παρελθόν ολόκληρες περιοχές.

nationalgeographic.com

Βόρεια Αμερική 



Νότια Αμερική 



Αφρική 



Ασία 



Αυστραλία 



Ανταρκτική 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 12/09/2013 15:54:01

    Στην Ελλάδα το νερό δεν καταπίνει πολλές περιοχές.
    Αλλά απότι βλέπω φεύγει το 1/3 της Γερμανίας, το 1/5 της Αγγλίας, ενώ χώρες όπως η Δανία, το Βέλγιο, Η ολλανδία και οι βαλτικές δημοκρατίες εξαφανίζονται ολοκληρωτικά απο τον χάρτη.

    Η ευρωπαική ρωσία χάνει έκταση ίση με την Γαλλία, η ιταλία χάνει την πιο εύφορη και ανεπτυγμένη οικονομικά περιοχή της.

    Μου αρέσει αυτός ο χάρτης!

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Γιώργος Αχαιός 12/09/2013 17:14:45

      Μάλλον δε μένετε στη Θεσσαλονίκη...
      Οκ αντιλαμβάνομαι ότι αστειεύεστε, δε μπορώ να πιστέψω ότι σας αρέσει ένας χάρτης όπου εκατομμύρια άνθρωποι χάνουν τη γη τους...

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ MAYRO XABIARI 12/09/2013 17:56:04

        Έλα τώρα!

        Δεν θες να δεις κι εσύ πρόσφυγα στην Ελλάδα τον Πολ Τόμσεν αφού βυθιστεί η Δανία;

        Και την ΧΑ να τον δέρνει γιατί δεν έχει ελληνοπρεπή χρώματα και ανήκει σε κατώτερη φυλή;

        Και να είναι κι αυτός απο εκείνους που με την "συνταγή" έφεραν την ΧΑ εκεί που την έφεραν;

        Στην θεσσαλονίκη αφού η υπόλοιπη ελλάδα δεν θα βυθιστεί θα έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε υποβρύχιο πάρκο.

        Θά πάψει πια και η συζήτηση για το Αθηνοκεντρικό τέρας αφού αυτοί που την συντηρούν τώρα δεν θα είναι πια μαζεμένοι όλοι σε μία πόλη!

        Πάντως αποκλέιεται να δούμε άνοδο της θάλασσας για ...65 μέτρα. Αμφιβάλλω αν έχει γίνει άνοδος έστω 65 χιλιοστών. Η κουβέντα για την άνοδο της θάλασσας άρχισε πριν 25 χρόνια και άνοδο δεν έχουμε δει ακόμη...
        Κάποιοι προέβλεπαν τότε ότι τώρα θα είμασταν ήδη "υδάτινος κόσμος".

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ Γιώργος Αχαιός 12/09/2013 18:43:12

          Καλά σιγά μην έρθει στην Ελλάδα ο Πολ, κατά τα βορειότερα τον βλέπω... Το θέμα είναι άντε να πείσεις τους Παοκτσήδες ότι δεν είναι η τήξη των πάγων συνωμοσία της Αθηναϊκής παράγκας για να παίζει όλα τα παιχνίδια... εκτός έδρας ο ΠΑΟΚ :)

          • Μεγαλες στιγμες avatar
            Μεγαλες στιγμες @ MAYRO XABIARI 12/09/2013 21:51:52

            Ο ΠΑΟΚ εδω και χρονια παιζει ολα τα παιχνιδια εκτος εδρας,περιμενοντας την ιστορικη ημερα της επιστροφης στην πραγματικη εδρα...την Κων/πολη
            Η Θεσ/νικη απλως προσωρινα μας φιλοξενει!!!

          • Γιώργος Αχαιός avatar
            Γιώργος Αχαιός @ Μεγαλες στιγμες 13/09/2013 12:11:42

            Τέτοια θέλω να ακούω!!!!!!!!

          • takis400 avatar
            takis400 @ MAYRO XABIARI 13/09/2013 17:23:45

            κορυφαιο......................

  2. Spiros avatar
    Spiros 12/09/2013 16:05:26

    Μην ανησυχείτε. Αν αυτό συμβεί, θα εκτρέψουμε ενα χιλιοστό την γή απο την τροχιά της με πυραύλους ώστε να ξανακρυώσει και να επανέλθουν οι πάγοι. Ασε που υπάρχει και το άλλο σενάριο που λέει οτι ξαναμπαίνουμε σε περίοδο παγετώνων. Καί το τρίτο με το πάγωμα της Αμερικής που είδαμε στο έργο The day after κ.ο.κ...

  3. Ρηνα avatar
    Ρηνα 12/09/2013 16:15:08

    Να θυμηθω αμα παρω σπιτι στη Θεσσαλονικη, να το παρω τουλαχιστον στο Πανοραμα που ειναι ψηλα...

  4. Const avatar
    Const 12/09/2013 16:18:42

    Η Θεσσαλονίκη δεν είναι επίπεδη πόλη και δεν πρόκειται να χαθεί.

  5. κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες avatar
    κουκουλοφόρος με ζαρτιέρες 12/09/2013 16:21:01

    Θα κάνει κατάληψη ο ΣΥΡΙΖΑ και θα ληθεί το πρόβλημα

  6. Nik avatar
    Nik 12/09/2013 16:25:25

    Ξεχάσατε να σημειώσετε ότι δεν έχουμε στατιστικά σημαντική άνοδο της θερμοκρασίας εδώ και 17 χρόνια, σύμφωνα με ΟΛΕΣ τις πηγές δεδομένων για το κλίμα.

    Μην παρασύρεστε από την πράσινη καταστροφολογία. Η Μπιρμπίλη δεν είναι πια εδώ.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Nik 12/09/2013 17:23:12

      Εσείς μη παρασύρεστε από τη ρεπουμπλικανική προπαγάνδα, οι πάγοι των πόλων έλιωσαν τα τελευταία είκοσι χρόνια περισσότερο από ότι στα τελευταία 10000 χρόνια (A Reconciled Estimate of Ice-Sheet Mass Balance, Andrew Shepherd et al, Science 30/112012). Ακόμη και οι πολέμιοι της θεωρίας της κλιματικής αλλαγής πλέον παραδέχονται την επιτάχυνση του ρυθμού της τήξης των πάγων.

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/09/2013 19:52:06

    Η τέλεια δικαιολογία ώστε το αθηνοκεντρικό κράτος να μην χρηματοδοτεί δημόσια έργα στη Θεσσαλονίκη!

  8. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 12/09/2013 20:36:58

    Αγαπητοί Θεσσαλονικείς:
    Hortiatis for ever, στέρεα πράματα.
    Άν ανέβει άλλα 100, γλυτώνετε και απο τους χλεχλέδες του Πανοράματος.
    Λυπάμαι μόνον για τα τρίγωνα...

  9. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 12/09/2013 20:54:08

    Ἐμεῖς δέ φοβόμαστε,ἔχουμε βάλει γύρω γύρω σαμπρέλες..

    • Spiros avatar
      Spiros @ Κυθήριος 13/09/2013 08:56:49

      Εσείς αγαπητέ Κυθήριε αντιμετωπίζετε τα οικολογικά φαινόμενα με τη δέουσα σοβαρότητα προφανώς. Γι' αυτό έχετε πολύ ψηλό αναμενόμενο δείκτη μακροζωίας. Σας ζηλεύω...

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Spiros 13/09/2013 20:44:34

        Μπά,τούς Ἰκαριώτες δέν τούς φτάνουμε..

  10. Γιωργος avatar
    Γιωργος 12/09/2013 21:28:28

    Μιλάμε για χρονικο περιθωριο 5000 ετων αλλα ακομα κι αν πέφτουν έξω κατά 60% το χιλιαράκι το πιάνουμε για πλάκα. Σε 1000 χρόνια αλλάζουν ΠΑΡΑ πολλά. Επισης δεν μπορουμε να ξέρουμε τη συμπεριφορά του ήλιου μετά απο Χ χρονια. Μπορεί μετά απο 200 χρόνια να ξεκινήσει ένας νεος παγετώνας οπότε η Θεσ/κη από πιθανή λίμνη να γίνει μικρή σιβηρία.

    Τα πάντα ρει
    Ηράκλειτος

  11. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 12/09/2013 21:56:37

    Ισα-ισα προλαβαινω να τελειωσω το φραπεδακι μου.
    Ηταν αναγκη να γινει τοσο συντομα η καταστροφη;Πλλακα με κανεις ρε συμπαν;;