#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/08/2011 13:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι νεκροί (Seals) … δεν μιλάνε



Ο πρόσφατος θάνατος των 30 Αμερικανών καταδρομέων στο Αφγανιστάν, όταν κατέπεσε το ελικόπτερο Chinook που τους μετέφερε, ήρθε σε μια χρονική συγκυρία που η επίσημη εκδοχή για την αποστολή εξόντωσης του Osama bin Laden, είχε χάσει κάθε ίχνος αξιοπιστίας.

Ανάμεσα στους 38 συνολικά νεκρούς της πτώσης του ελικοπτέρου, που αποτελεί τη μεγαλύτερη απώλεια αμερικανικών ζωών στη δεκαετή παρουσία των ΗΠΑ στο Αφγανιστάν, λέγεται πως ήταν μερικοί από τους 17 βατραχανθρώπους  Navy Seals, που συμμετείχαν στην εκτέλεση του Osama bin Laden τον περασμένο Μάιο. Μεταξύ των νεκρών συμπεριλαμβάνονται και μέλη των ειδικών δυνάμεων του Αφγανιστάν.

Με βάση τις πρώτες πληροφορίες των δυτικών ΜΜΕ, το Chinook πρέπει να συμμετείχε σε μια σημαντική αποστολή εναντίον Αφγανών ανταρτών, όταν έπεσε στην επαρχία Wardak, δυτικά της πρωτεύουσας Καμπούλ.

Πηγές των Ταλιμπάν αναφέρουν πως το ελικόπτερο έπεσε από δικά τους πυρά. Οι Αμερικάνοι διεξάγουν έρευνες για το λόγο της πτώσης του αεροσκάφους.

Πάντως, αμερικανοί στρατιωτικοί που θέλουν να παραμείνουν ανώνυμοι, ανέφεραν σε δημοσιογράφους ότι το ελικόπτερο χτυπήθηκε από αντιαεροπορικό πύραυλο. Αυτό όμως είναι κάπως περίεργο. Γιατί να θέλουν οι στρατιωτικές πηγές να πιστώσουν τους αντάρτες με ένα σημαντικότατο προπαγανδιστικό κέρδος;

Ίσως επειδή βολεύει στα αμερικανικά συμφέροντα να μη μαθευτούν τα πραγματικά αίτια της τραγωδίας του ελικοπτέρου, είτε το έριξαν οι Ταλιμπάν είτε όχι.

Οι Αμερικανοί αξιωματούχοι έχουν παραδεχτεί ότι οι νεκροί Navy Seals ήταν μέλη της ελίτ μονάδας Team Six, που φέρεται να έφερε σε πέρας την αποστολή εκτέλεσης του φερόμενου ως υπεύθυνου για τη 9/11 Osama bin Laden.

Από την αρχή όμως, η επίσημη εκδοχή της Ουάσιγκτον για το πώς εκτελέσθηκε η αποστολή εξόντωσης του «τρομοκράτη» στο Πακιστάν, ήταν γεμάτη από αντιφάσεις. Γιατί έριξαν τη σωρό του στη θάλασσα; Πως γίνεται ο Νο1 καταζητούμενος του κόσμου, να ζει δίπλα σε στρατιωτική βάση;

Επίσης, αρκετές πηγές θέλουν τον Bin Laden να έχει πεθάνει από φυσικά αίτια πριν από 10 χρόνια. Ο συγγραφέας Ralph Schoenman μιλάει για ένα «μεγάλο ψέμα». Από  μακροχρόνιες έρευνές του, πιστεύει πως ο Bin Laden πέθανε από νεφρική ανεπάρκεια πριν από 10 χρόνια.

Πρόσφατα, ο Paul Craig Roberts ανέφερε πως οι ντόπιοι Πακιστανοί που ήταν μάρτυρες της αποστολής εναντίον του Bin Laden, ισχυρίστηκαν πως αυτή απέτυχε ολοσχερώς, με το ένα από τα τρία στρατιωτικά ελικόπτερα των Αμερικανών να εκρήγνυται, και τα άλλα δυο να αποχωρούν αμέσως μετά την έκρηξη, χωρίς καν να προσγειωθούν. Τα σημαίνει αυτό; Ότι δεν εκτελέσθηκε ο Bin Laden, όπως μας θέλει να πιστεύουμε η Ουάσιγκτον.

Τώρα, με τη πτώση και του Chinook στο Αφγανιστάν, οι βασικοί μάρτυρες κλειδιά δεν είναι πλέον διαθέσιμοι για να μας πουν την αλήθεια του τι ακριβώς συνέβη στο Πακιστάν τον περασμένο Μάιο. Η υπόθεση έκλεισε οριστικά.

 

S.A.-Global Research

http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=25923

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 09/08/2011 13:17:44

    Έλεος με τη συνωμοσιολογία, η οποία πάντα τροφοδοτείται από...ανώνυμες πηγές, καλά ενημερωμένες βεβαίως βεβαίως. Η περιβόητη Team 6 έχει περί τα 200 μέλη και οι Αμερικανοί διέψευσαν επισήμως τις πληροφορίες περί συμμετοχής των νεκρών SEALS στην επιχείρηση κατά του μπιν Λάντεν. Σώνει και καλά να είναι οι ίδιοι, ώστε μετά η συγκεκριμένη εφημερίδα να δομήσει επί του θεμελίου αυτού τη συνωμοσιολογική της πλεκτάνη.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ μεταρρυθμιστής 09/08/2011 13:50:01

      Στην πάλαι ποτέ διάσημη ταινία περιπέτειας Rambo III, στο τέλος, υπήρχε ειδικό μήνυμα που μίλαγε για το πόσο υποστηρίζει η Αμερική τον δίκαιο αγώνα των Ταλιμπάν ενάντια στους κακούς Ρώσους. Τα proxy wars, τα ανεβοκατεβάσματα δικτατόρων, τυρράνων και λοιπών ψυχασθενών στην εξουσία και, εν τέλει, η δράση ομάδων εντός εκτός κι επί τα αυτά στο δαιδαλώδες σύστημα των μυστικών υπηρεσιών και της στρατιωτικής ηγεσίας των ΗΠΑ είναι απλά γεγονότα, όχι συνομοσιολογικές φιοριτούρες. Δεν υιοθετώ αμάσητα ότι κατεβάσει το κεφάλι του κάθε καθυστερημένου που κυκλοφορεί με καπελάκι από αλουμινόχαρτο, αλλά το να πιστεύουμε ότι πίσω από 5 αράδες που αφορούν οποιαδήποτε νέα περί τον Αμερικάνικο στρατό, τις μυστικές του υπηρεσίες και την εξωτερική τους πολιτική, δεν κρύβεται τουλάχιστον μια 10τομη εγκυκλοπαίδεια παρασκηνίου από πίσω, είναι το λιγότερο αφελές.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ TopGunZ 09/08/2011 17:21:42

        Πάλι σωστός ο TopGunz!

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 09/08/2011 13:43:03

    Όσο ξυρίζεσαι το κρατάς και μετά......το πετάς!
    Οι επόμενοι νεαροί στρατόκαβλοι που θα σκεφτούν να καταταγούν σ αυτές τις ομάδες, ας έχουν υπ όψη τους, αν έχουν μυαλό, ότι τα πιό θανατερά βέλη είναι εξ ιδίων!

  3. Αρης avatar
    Αρης 09/08/2011 16:04:40

    Αλλο ενα βαρυσημαντο αρθρο του εγκριτου αμυντικου συντακτη Δημου Βερυκιου....

  4. PEPE avatar
    PEPE 09/08/2011 17:32:39

    den einai tyxaies oi tainies sto holywood!!!

  5. lol avatar
    lol 09/08/2011 18:01:12

    συνωμοσιολογια μεχρι αηδιας...οι νεκροι ειναι seal αλλα ΟΧΙ οι seal που σκοτωσαν τον λαντεν....ελεος εκει στα δεξια...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ lol 09/08/2011 18:17:00

      Ο Λάντεν είναι νεκρός εδώ και 10 χρόνια.

      • Λαρισαίος avatar
        Λαρισαίος @ Γιώργος 09/08/2011 21:48:55

        Όχι, ο Μπιν Λάντεν ζει στον Πλούτωνα, μαζί με τον Έλβις.

        Σοβαρά τώρα, όποιος υποστηρίζει ότι ο Λάντεν ζει ας μας παρουσιάσει και τις αποδείξεις που τεκμηριώνουν τον ισχυρισμό του.

  6. Ignoramus avatar
    Ignoramus 09/08/2011 21:33:38

    οποιος ενοχλείται από την συνομοσιολογία μπορεί να βλέπει σταρ και μεγκα και να διαβάζει εσπρέσσο.
    Και να ακούει Γονίδη.

  7. parsifal avatar
    parsifal 10/08/2011 00:17:35

    Η συνωμοσιολογία είναι επικίνδυνη λαικιστική ασθένεια που θολώνει τα μυαλά και "εξηγεί" α-ιστορικά την Ιστορία
    Τους "Μπορντώ μπερελί" που απεβιβάσθησαν στα Ιμια "τους εφαγαν" με πτώση ελικοπτέρου και πάλι, προφανώς για να μήν ...εκθέσουν τον Σημίτη !
    Τον Πατριάρχη Αλεξανδρείας "τον εφαγαν" με το Chinook στην Χαλκιδική για μυστηριώδεις λόγους, μάλλον για να "βλάψουν την ελληνική παρουσία στην ορθόδοξη εκκλησία", αρα τον εφαγαν οι ...Ρώσσοι, το ξανθό γένος !
    Τον Κρανιδιώτη "τον εφαγαν" γιατί ? Μάλλον επειδή εβαλε την Κύπρο στην ΕΕ ! Αρα η ΜΙΤ !
    Τον Τrygve Lie "τον εφαγαν" στο Κονγκό - με πτώση αεροσκάφους πάλι...
    Τώρα οτι οι περισσότεροι απο τους "φαγωμένους" χάθηκαν σε αεροπορικά συμβάντα, δηλαδή με ενα μέσο που στατιστικά είναι ασφαλές φθάνει να μήν είσαι μέσα οταν γίνει η στραβή δεν λέει τίποτε, προφανώς...
    Η προβληματική συμπεριφορά του Chinook, η παροιμιώδης αεροπορική ασφάλεια πτήσεων στο ...Κονγκό του 1960, η ανοησία του πληρώματος του αεροσκάφους του Κρανιδιώτη, ολα είναι εργα της CIA, της ΜΙΤ, της KGB- FSB, των ...Εβραίων, του Σόρος κλπ... Περαστικά !

  8. boofos avatar
    boofos 10/08/2011 07:13:51

    να δειτε οτι στο εγγυς μελλον θα σκοτωθει σε αεροπορικο δυστυχημα και η καμαριερα του Στρος Καν ,

  9. Θωμαδες! avatar
    Θωμαδες! 11/08/2011 01:02:32

    Η θεωρία του απίστου Θωμα και του Πιστού Πέτρου, οδήγησε τον μεν Θωμά στην "διαπίστωση", αφου έβαλε το δάκτυλο στον τύπο των ήλων και έτσι βεβαιώθηκε και δε μπα να κουρεύεται ο επιπλήτων πιστός,
    στην περίπτωση δε του Πέτρου ,έφτασε στα ...κοκόρια και την άρνηση, έτσι γιατί η "πίστη" και η ορθολογιστική καταναγκαστική ξερολια,- η υστεροβουλία!- τον έφερε αντιμέτωπο με τις επιπτώσεις και το τίμημα ενός ανερεύνητου "πιστεύω"
    Η συνωμοσιολογία ανήκει στη Δεξιά όπως λέει και ένας φίλος παραπάνω, η άρνηση και η μη παραδοχή υπαρξης σκοτεινων κύκλων και δράσεων πάνω στο παλιό σχέδιο της Παγκοσμιοποίησης και της επικυριαρχίας στην Γη-τουλάχιστον- ανήκει και εκφράζει την προοδευτικια -προσγειωμένη η επαναστατική δεν έχει σημασία- αριστεράτζα!
    η Δεξια «υποψιάζεται» γιατί έχασε και η Αριστερατζα "κοροϊδεύει", όχι πειστικά πάντα, γιατί κρύβεται και φοβάται τα λουρια της!
    Ειτε υπάρχει, είτε δεν υπάρχει θεωρία συνομωσίας, στις μέρες μας, το αποκύημα της Οχράνα, του 1902, θεωρείται τουλάχιστον «ευφυές», «προϊόν παρατήρησης» και «κριτικης αναλυτικής σκέψης», πολύ προωθημένης για τον χρόνο συγγραφής του.

    Αμα αφαιρέσετε από το κείμενο τις ιδεοληψίες της εποχής που «γράφτηκε η παραχαράχτηκε»- δεν έχει σημασία- και ονοματίσετε τους συνομώτες όπως αγαπάτε, -επικυριάρχους, σκοτεινους αννουνάκι, εξωγήινους, εξουσιαστές, κοσμοκράτορες, ιλλουμινάτι, λουσιφερατι κλπ- είναι κανένας που να μη μπορεί πλέον να τους διακρίνει;
    Πόσο μπορεί να γελάει κανείς και να κοροϊδεύει τους "Θωμάδες", οταν βλέπουν όλο τον κόσμο υποταγμένο, τα κράτη υπο εκποίηση, τους θεωρητικά ηγητορες των κρατών που είναι ισχυρά, να μη ξέρουν ποιοι και πως θα τους «παίξουν» αύριο;
    Πειθαναγκάζοντας τον κόσμο παγκοσμίως να ζήσει την πραγμάτωση των προφητειών που κατά καιρους υπέβαλαν ως «αναπόφευκτα» τα μελλουμενα σχέδιά τους, σπεύδουν να προλάβουν τις εσχατολογικές ημερομηνίες και να είναι έτοιμοι να "παραλάβουν" ή να "παραδώσουν" την Γη;
    Πιστεύουν οι «Πέτροι» ότι τα πάντα στις θεωρίες συνομωσίας είναι ψευτιές, περιγελούν και συντρέχουν στην απρόσκοπτη πορεία των σχεδίων, αφού «τίποτα κακό δεν κρύβουν».
    Αλλά θα αντέξουν όταν ερθει η ώρα να μη μετρήσουν «κοκόρια»;
    Που μη ξεχνάμε, από αρχαιοτάτων καιρών, «θυσιάζονται» στα θεμέλια «Νεων» Οικοδομών!