#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/12/2010 22:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι ευρωπαίοι ηγέτες συμφώνησαν για μόνιμο μηχανισμό στήριξης



Όπως μετέδωσε το πρακτορείο ειδήσεων DPA, ευρωπαίοι διπλωμάτες δηλώσαν, ότι οι ηγέτες της Ε.Ε. συμφώνησαν να τροποποιηθεί η συνθήκη, ώστε να δημιουργηθεί ένας μόνιμος μηχανισμός διάσωσης για τα κράτη της Ευρωζώνης.

Σύμφωνα με το σχέδιο της τροπολογίας, ενδέχεται, τα κράτη της Ευρωζώνης να δημιουργήσουν έναν μηχανισμό σταθερότητας που θα τίθεται σε εφαρμογή σε περίπτωση που κινδυνεύει η σταθερότητα του ευρώ.

Επίσης, η χορήγηση οποιασδήποτε οικονομικής βοήθειας υπό τον μηχανισμό διάσωσης, θα υπόκειται σε αυστηρούς όρους. Η επίσημη έγκριση της εν λόγω αλλαγής αναμένεται στη σύνοδο της ΕΕ τον Μάρτιο, οπού και τα 27 μέλη της θα πρέπει να την επικυρώσουν.

Σύμφωνα με το Reuters, στην Σύνοδο ΚΟρυφής αποφασίστηκε συγκεκριμένα, ηπροσθήκη των ακόλουθων προτάσεων στη συνθήκη: «Τα κράτη μέλη, το νόμισμα των οποίων είναι το ευρώ , μπορούν να συστήσουν ένα μηχανισμό σταθερότητας, ο οποίος θα ενεργοποιείται αν αυτό είναι απαραίτητο προκειμένου να διασφαλιστεί η σταθερότητα στην ευρωζώνη ως σύνολο. Η παροχή οποιασδήποτε βοήθειας βάσει του μηχανισμού θα υπόκειται σε αυστηρές προϋποθέσεις».

Σύντομη συνομιλία με την Γερμανίδα Καγκελάριο, Αγκελα Μέρκελ, είχε ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου στο περιθώριο της Συνόδου Κορυφής στις Βρυξέλλες. Σύμφωνα με κυβερνητικές πηγές, συζητήθηκαν η λειτουργία του μελλοντικού μηχανισμού στήριξης, η αντιμετώπιση της πίεσης των αγορών και τα προβλήματα που δημιουργούν σε χώρες του ευρώ και οι αρνητικές αντιδράσεις των οίκων αξιολόγησης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ierofantis avatar
    ierofantis 16/12/2010 22:43:07

    Να υποθέσω ότι ο τρισμέγιστος ΓΑΠ διαπραγματεύτηκε και πέρασε η γραμμή του. Γιατί κάτι είχε είχε πάρει το αυτί μου ότι αν η κατάσταση του ξέφευγε, και τα συμφέροντα της χώρας θα εθίγοντο, θα έθετε στους Ευρωπαίους το δίλημμα για δημοψήφισμα στην Ελλάδα...!

    Ω, ΓΑΠ, η Quadriga δεν πήγε χαμένη...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/12/2010 22:48:43

    για θυμηθείτε... την φημολογία ότι ο Σημίτης θα ήταν εκεί στην θέση του Μπαρόσο... Θα τα ακουγε αυτός από τον Farage...

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/12/2010 23:06:04

    Ουφ τώρα ησύχασα ...και επιμήκυνση θα έχουμε και νέο μνημόνιο για να πληρώσουμε το νυν με τις επιμηκύνσεις του.
    Προλαβαίνω να πλυθούμε ή να σκύψουμε από τώρα;

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Ο Ιθαγενής 16/12/2010 23:10:18

      Κόψε τη Βασιλόπιττα και μετά σκύψε. Θα έρθει ο Blue Eyes...!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ ierofantis 16/12/2010 23:12:09

        χαχαχα αν φέρει και την Πετρούλα μαζί να γύρω στα μαξιλάρια...

  4. ierofantis avatar
    ierofantis 16/12/2010 23:18:51

    Δυστυχώς είναι ταγμένη από τον άσβερκο (Strauss Kahn) στον Blue Eyes. Εμείς για κανά μπανιστήρι και άμα μας αφήσουν χα, χα, χα...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ierofantis 16/12/2010 23:22:30

      φτου και ετοιμαζόμουν για συνέντευξη...

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Ο Ιθαγενής 16/12/2010 23:28:15

        Αυτά, last year...
        This year, θα σου πάρουν συνέντευση, όπως και σε μένα και σε όλους τους Έλληνες. Αλλά θα είναι αλλιώς...

  5. Kostas D avatar
    Kostas D 16/12/2010 23:35:30

    ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΜΕ ΟΤΙ ΤΡΟΠΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΥΤΗ!!!!!!!!!
    ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!!!! ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,
    αλλα και για ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΣΥΝΟΧΗ!!!!!!

    Ε Λ Ε Ο Σ Π Ι Α!!

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Kostas D 17/12/2010 00:29:09

      Θα την ρίξει ο Σαμαράς το 2013,
      αν δεν προλάβει να πέσει από μόνη της!

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Κάποιος 17/12/2010 02:06:38

        Και σε μια εβδομαδα να πεσει, η εβδομαδα που περναει
        ειναι ΖΗΜΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΦΟΡΗΤΟΣ ΠΟΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ, ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ..!!

        Τωρα πρεπει να γινει!!

        • anonymos avatar
          anonymos @ Kostas D 17/12/2010 09:04:59

          Σιγά μην περιμένουμε τον Σαμαρά