#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/11/2012 22:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι αληθινοί λόγοι για την παραίτηση Πετρέους



Ο Ντέιβιντ Πετρέους παραιτήθηκε από τη θέση του διευθυντή της CIA, εξαιτίας μιας εξωσυζυγικής σχέσης –αυτή τουλάχιστον ήταν η επίσημη δικαιολογία. Σε μια χώρα που οι εξωσυζυγικές σχέσεις συγχωρούνται σε προέδρους όμως, αυτή η δικαιολογία δεν μπορεί να είναι επαρκής. Το FBI είχε αρχίσει έρευνα για το εξωσυζυγικό παράπτωμα του απόστρατου στρατηγού- σταρ και, κατά την επίσημη ανακοίνωση πάντα, απεφάνθη ότι εξαιτίας της θα ήταν επιρρεπής σε εκβιασμούς.

Ο Πετρέους έχει γλιτώσει από τον καρκίνο, από τραυματισμό στο στήθος και από μια… άδοξη πτώση με αλεξίπτωτο. Θεωρείται ένα από τα πιο λαμπρά μυαλά του αμερικανικού στρατού. Πώς μπορεί λοιπόν να τον «έφαγε» μια γυναίκα; Οι σχέσεις του με τον Ομπάμα δεν ήταν και οι καλύτερες, αναφέρουν πηγές, κυρίως στο θέμα του Αφγανιστάν, αν και ο Πετρέους «έδινε πολλούς πόντους» στον πρόεδρο.

Κάποιοι αποδίδουν την παραίτησή του στο φιάσκο της Βεγγάζης, όπου σκοτώθηκε ο πρεσβευτής Κρις Στίβενς. Αξιωματούχος πάντως το αρνήθηκε έντονα, λέγοντας ότι ο Πετρέους θα συνεχίσει να συντονίζει τις έρευνες που αρχίζουν την άλλη εβδομάδα, μαζί με τον προσωρινό αντικαταστάτη του Μάικλ Μόρελ –ο οποίος παρεμπιπτόντως λένε ότι θα γίνει και μόνιμος στη θέση του.

Άλλες  φήμες πάλι, που αναζωπυρώθηκαν καθότι κυκλοφορούν εδώ και αρκετά χρόνια, τον θέλουν υποψήφιο πρόεδρο των Ρεπουμπλικάνων. Προς το παρόν ο ίδιος δεν έχει κάνει καμιά δήλωση, πλην της επίσημης παραίτησης. Όσο για την πέτρα του σκανδάλου, δεν είναι άλλη από τη βιογράφο του (το βιβλίο κυκλοφόρησε στις αρχές του χρόνου με τίτλο «All In: The Education of General David Petraeus»), Πόλα Μπρόντγουελ

Πυθία 

Πηγές: telegraph.co.uk, guardian.co.uk

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DebbyTant avatar
    DebbyTant 10/11/2012 23:03:42

    Απλοι, αθωοι ανθρωποι σαν και εμας ειναι και αυτοι της Cia. Με αδυναμιες,ανεπαρκειες.Αισθηματιες...

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/11/2012 23:12:16

    Τελικά ἡ βιογράφος του γιά νά γράψει τό βιβλίο,εἰσχώρησε στά ἐνδότερα ὄχι μόνο τῶν σκέψεών του,ἀλλά καί τῶν αἰσθημάτων του...

  3. pontikos avatar
    pontikos 11/11/2012 00:28:39

    το ποιός εισχώρησε και που ...θα το δουμε λιγο αργότερα

  4. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 11/11/2012 00:52:19

    Εκπληκτικός είναι και ο τίτλος που έδωσε η βιογράφος στο βιβλίο της για τον Πετρέους..." All in"....Τρομερό! Την παραδέχομαι, έχει χιούμορ.

  5. Πανος avatar
    Πανος 11/11/2012 00:53:57

    Εδω ...τραβαει αεροπλανοφορο, τον Πετρεους πως θα τρωγε;

  6. giorgio paparani avatar
    giorgio paparani 11/11/2012 01:04:56

    Μήπως σταμάτησαν ενα μελλόντικο υποψήφιο πρόεδρο με αυτόν τον τρόπο ?
    Η βιογράφος μόνο τυχαία δεν είναι .
    Απόφοιτος του West Point (Σχόλη Ευελπίδων των ΗΠΑ) ,με θητεία 12 ετών στον
    Αμερικανίκο Στρατό καί τώρα με τον βαθμό του Ταγματάρχη στους Εφέδρους .
    2 Μεταπτυχιακά ,ΜΑ Διεθνείς Σχέσεις Πανεπιστήμιο του Ντένβερ και
    ΜΡΑ Μαστέρ στην Δήμοσια Διοίκηση απο το JFK School of Goverment στο
    Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ .

    Συνεχίζεται ...

  7. megas avatar
    megas 11/11/2012 03:50:09

    Τον φάγανε ! Αυτό είναι σίγουρο.Οι εξωσυζυγικές σχέσεις δεν είναι αιτία αποπομπής από τη Σία.Οι αιτίες είναι άλλες.Θυμίζω ότι ο στρατηγός ήταν σφόδρα κατά της οθωμανικής επέκτασης της Τουρκίας προς Ιράκ , Συρία και επίσης στο θέμα του Ιράν δεν ήταν και τόσο υπέρ της στρατιωτικής λύσης.Με άλλα λόγια μήπως ήταν εμπόδιο στα σχέδια για τη νέα Μέση Ανατολή που θέλει να φτιάξει μία συγκεκριμένη φράξια συμφερόντων εντός και εκτός ΗΠΑ ?

  8. Εθνικιστης avatar
    Εθνικιστης 11/11/2012 07:46:01

    θα ηθελα να διαβασω την βιογραφια του

  9. Γιαννης Κ avatar
    Γιαννης Κ 11/11/2012 09:54:47

    Συμφωνω με την αποψη οτι πληρωνει την δολοφονια του Πρεσβη στην Λιβυη. Δεν ξεχνω οτι ο προεκλογικα ο Romney κατηγορουσε με τον Obama γιαυτο το θεμα που ηταν και 'πιασαρικο' στην κοινη γνωμη!
    Ευτυχως που η συντριπτικη πλειοψηφια των σκανταλιαρηδων ... ειμαστε ανωνυμοι!

  10. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 11/11/2012 12:57:54

    Αμερικανιές!!!!!!

  11. Tassos avatar
    Tassos 11/11/2012 13:57:55

    Εγώ ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ο τύπος ήταν επιτυχημένος. Μαντάρα τα κανε στο Αφγανιστάν ενώ και η CΙΑ από λαλακία σε λαλακία το πηγαίνει.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/11/2012 14:31:55

    ¨Οχι απλώς απόφοιτος του West Point, αλλά με τον καλύτερο βαθμό.
    Η σχέση του αρχιστράτηγου και αρχηγού της CIA με μια εκπρόσωπο της υψηλότατης στρατιωτικής ελίτ των ΗΠΑ, προβλημάτισε ακόμη και το FBI, του φάνηκε ύποπτη:
    Απίστευτο αλλά το FBI παρακολουθούσε χρόνια τον αρχηγό της CIA και την ταλαντούχο στρατιωτικό !!!
    Τα περίφημα "checks and balances" των ΗΠΑ δεν ισχύουν μόνον για την εκτελεστική και νομοθετική τους εξουσία, αλλά και για τις δυνάμεις ασφάλειας της χώρας...
    Αυτά να τα βλέπουμε εμείς...

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/11/2012 14:34:02

    Το σκέφτεστε; Το FBI παρακολουθούσε ως ύποπτο τον αρχηγό της CIA !
    Θυμάστε τις "3 μέρες του Κόνδορα";

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/11/2012 14:39:26

    Μια εκδοχή λέει ότι το FBI άρχισε την παρακολούθηση από την στιγμή που διαπίστωσε ότι το προσωπικό email του Πετρέους είχε "χακευτεί".

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/11/2012 15:39:21

    Τελικά κάνανε πάρτυ οι χάκερς στα email...
    Προσεχώς WikiLeaks;
    Τα παιδιά ούτως ή άλλως θα τα μοσχοπουλήσουν, καλές δουλειές...

  16. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/11/2012 15:46:10

    Η έγκυρη ιστοσελίδα "The Hacker News" ήδη υπονοεί ότι είναι οι Anonymous αυτοί που κάνανε "πάρτυ" στα email του Διευθυντή της CIA !
    h**p://thehackernews.com/2012/11/anonymous-hackers-may-have-hacked.html