#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/05/2011 17:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Ρώσοι σκότωσαν τον συντονιστή της αλ Κάιντα στον Βόρειο Καύκασο



Η Ρωσία δήλωσε σήμερα ότι σκότωσε στην Τσετσενία τον συντονιστή της αλ Κάιντα στο Βόρειο Καύκασο, σύμφωνα με την ανακοίνωση της Εθνικής Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας (NAK), όπως μεταδίδουν τα πρακτορεία ειδήσεων.

Σύμφωνα με τα ειδησεογραφικά πρακτορεία, ο εν λόγω μαχητής έφερε το πολεμικό ψευδώνυμο Αμπντουλάχ Κουρντ, ενώ ήταν κάτοχος τουρκικού διαβατηρίου στο οποίο αναφέρεται το όνομα Ντογκέρ Σεβντέτ.

"Στις 3 Μαΐου δύο αντάρτες σκοτώθηκαν στη διάρκεια μαχών στην ορεινή περιοχή του Βεντένο στην Τσετσενία. Ένας από τους δύο αναγνωρίστηκε ως ο Ντογκέρ Σεβντέτ, ένας τούρκος υπήκοος γεννημένος το 1977 που ήταν γνωστός με το ψευδώνυμο Αμπντουλάχ Κουρντ", όπως μετέδωσε το πρακτορείο Interfax επικαλούμενο τη NAK.

"Ο Αμπντουλάχ Κουρντ εκτελούσε τα καθήκοντα εκπροσώπου της αλ Κάιντα" στο Βόρειο Καύκασο, σύμφωνα με την ίδια πηγή

Για να δούμε, θα δώσουν πιο γρήγορα οι Ρώσοι το σχετικό βίντεο από εκείνο των Αμερικανών με τον μπιν Λάντεν;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τάσος avatar
    τάσος 04/05/2011 17:11:53

    καλό παληκάρι φαίνεται. για τίποτε brutal truth, portal, krabathor τον κόβω.

    • τάσος avatar
      τάσος @ τάσος 04/05/2011 17:14:39

      τώρα βέβαια άμα μία στις τόσες έτρωγαν κι από κανέναν που είχαν σκοτώσει, τί να κάνουμε. πάνω στα βουνά χειμωνιάτικα τί να βρεις να φας; goody's;

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 04/05/2011 17:15:46

    Γένια και μαλλιά φαίνονται σαν ψεύτικα...

  3. jkr avatar
    jkr 04/05/2011 17:22:47

    Το πιο σημαντικό είναι ότι ήταν Τουρκικής καταγωγής. Μια ζωή στο μαλακό υπογάστριο της Ρωσίας οι φίλοι και κουμπάροι μας...

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 04/05/2011 17:26:28

    Ναι,...αλλά δεν τον σκότωσαν με δύο σφαίρες στο πρόσωπο.....!
    Εκει είναι η μαγκιά!

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ εναςάσχετος 04/05/2011 17:26:58

      Ούτε του δώσανε φιλάκι!

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 04/05/2011 17:27:10

    Συντονισμός όμως οι "δύο υπερδυνάμεις", έ; Εντυπωσιακό!
    Έτσι δεν αποκαλούσαν κάποτε οι μάο μάο ΗΠΑ και ΕΣΣΔ; Αλλά τότε ακριβώς οι "δύο υπερδυνάμεις" ήταν αντίπαλες στο Αφγανιστάν, η μία με "εργολάβο" τον πρόγονο της Άλ Κάιντα και ή άλλη "αυτοπροσώπως" - το δικό της Βιετνάμ.
    Αλλάξαν οι καιροί - τώρα βαδίζουν ξεχωριστά αλλά χτυπάνε μαζί.
    Sic transit gloria mundi.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ο Θείος 04/05/2011 18:05:55

      Ναι, πράγματι, κρίμα... Αν οι Αμερικάνοι δεν έιχαν αυτή την φοβία με τους Ρώσους, θα έμενε μοιρασμένη η Γερμανία, όπως ήταν η Πολωνία παλαιότερα, και θα είμαστε ήσυχοι. Βέβαια, υπάρχει και η θεωρία ότι η Σοβιετία καλλιεργήθηκε και λιγάκι για να σωθούν οι δικοί σου, λίγο το 17, και λίγο το 45. Που θα πάει; Θα το παίξετε πάλι το χαρτί σας και ίσως τριτώσει, και λένε τρίτη και φαρμακερή.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ archaeopteryx 04/05/2011 18:28:50

        Οι Αμερικάνοι, ή μήπως για όλα φταίει ο Γκορμπατσώφ: Τι είπε το 1989 στο Βερολίνο, στον Έριχ Χόνεκερ, σε άπταιστα Γερμανικά, λίγο πρίν πέσει το Τείχος:
        Oh, Erich, wer zu spät kommt, den besträft das Leben" (Όποιον καθυστερεί, τον τιμωρεί η ζωή).
        Ενώ με τον Μπρέζνιεφ και γενικά με τον Ψυχρό Πόλεμο και τον διπολισμό, τα χωράφια (και όχι μόνον τα Γερμανικά), ήταν καλά χωρισμένα με συρματοπλέγματα, και είχαμε όλοι το κεφάλι μας ήσυχο!
        Άχ αυτός ο 20ός Αιώνας! Να κρατούσε για πάντα!

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 04/05/2011 17:30:39

    Τούρκος υπήκοος γεννημένος το 1977 με ψευδώνυμο "Κουρντ", και μάλιστα Αμπντουλάχ , κάποιον "παλιό γνώριμο εδώ γύρω" μου θυμίζει, με πολλή παραμύθα και πολλούς παραμυθιασμένους. Άλλοτε.

  7. Enzo avatar
    Enzo 04/05/2011 17:36:55

    πρεπει να ειχε παρει πολλα κεφαλια αυτος.
    ρασταμαν!

  8. parsifal avatar
    parsifal 04/05/2011 17:55:16

    Πράγματι συντονίζονται οι δυο υπερδυνάμεις απο παλιά. Τον Dudaev(Τσετσενία) τον εφαγαν οι Ρώσσοι κατόπιν συντεταγμένων απο εντοπισμό του δορυφορικού του τηλεφώνου απο την NSA μέσω δορυφόρων SIGINT.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/05/2011 18:55:46

    είπαμε... χωρέσατε 2 Π-Π στον 20. Να δούμε τι θα κάνετε στον 21ο.

  10. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 04/05/2011 19:05:53

    το μούσι πρέπει να είναι περμαναντ

  11. lampros avatar
    lampros 04/05/2011 19:20:39

    Επειδή η φωτογραφία είναι από compact ή κινητό και έχει άθλια chromatic abberations, γι' αυτό.

  12. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 04/05/2011 21:33:03

    Βλεπω στη φωτο αλλο εναν φιλήσυχο γειτονα που ηρθε να δουλεψει τιμια και να ψηφισει ΠΑΣΟΚ κι οτι προτεινει το ΠΑΣΟΚ Αριστερα για τη τοπικη αυτοδιοικηση.

    ΑΝ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΡΩΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛ ΚΑΊΝΤΑ, ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

    Να το ακουσουν αυτο τα τσιρακια της Πρεσβειας στα καναλια και οι Τσυριζες.

  13. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 04/05/2011 21:36:33

    "Κουρντ" ο Κουρδος δηλαδή.
    Για οτι βρωμοδουλεια θελουν, παντα οι Κουρδοι εινα προθυμοι. Βλεπε 1922.

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Greece Pleading 05/05/2011 11:26:40

      @Greece Pleading: Πές τα!!! Πολλοί αγνοούν την ιστορία αυτή..

  14. Greece Pleading avatar