#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/01/2011 17:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Ούγγροι φοβούνται ότι θα ...εκλείψουν



Η στήριξη των οικογενειών της μεσαίας τάξης είναι στις βασικές προτεραιότητες της κεντροδεξιάς κυβέρνησης της Ουγγαρίας. Λόγω της πτώσης των γεννήσεων ο πληθυσμός των Ούγγρων μειώθηκε στο ψυχολογικό όριο των 10 εκατομμυρίων. Οι Ούγγροι θεωρούν πως αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση ο πολιτισμός των “Μαγιάρων” δε θα συνεχίσει να υπάρχει αφού η χώρα τους γειτονεύει με λαούς που προέρχονται από Σλαβικά, Γερμανικά και άλλα φύλα.

Η νεοεκλεγείσα κεντροδεξιά κυβέρνηση θέλει να δημιουργήσει ένα παγκόσμιο μητρώο με τους όπου γης Μαγιάρους.  Το ποσοστό γονιμότητας στη χώρα είναι 1,27 γεννήσεις ανα γυναίκα και είναι ένα από τα χαμηλότερα στην Ευρώπη. Αν δε, αποκλειστούν και οι Ρόμα το ποσοστό είναι λιγότερο της μονάδας.

Για να ενθαρρύνει τις γυναίκες να κάνουν παιδιά η κυβέρνηση επαναφέρει την τριετή άδεια μητρότητας την οποία η προηγούμενη σοσιαλιστική κυβέρνηση που έθεσε την χώρα υπό κατοχή μέσω του ΔΝΤ, είχε δραστικά μειώσει για να εξοικονομήσει όπως υποστήριζε χρήματα. Στα πλαίσια αυτής της ενθάρρυνσης η κυβέρνηση σχεδιάζει να ενισχύσει και την ήμι απασχόληση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/01/2011 17:46:03

    Και εδώ ετοιμάζονται για "οικογενειακά επιδόματα με εισοδηματικά κριτήρια". Άλλωστε, έχουν ένα σωρό λάθρο να ελληνοποιήσουν.

    Υπάρχει ακόμα κανείς που να αμφιβάλλει ότι ο Σαμαράς ΟΦΕΙΛΕΙ, ΤΩΡΑ, να γίνει Ορμπάν;

    • Misha avatar
      Misha @ Αυριανιστής 12/01/2011 17:53:08

      Τα κόβουν στο 1/3 τα επιδόματα οριζοντίως, ακόμη και για όσους πληρουν τα εισοδηματικά κριτήρια

  2. Misha avatar
    Misha 12/01/2011 17:51:54

    Με βάση αυτό το αρθράκι γινεται ορατή και μιά ακόμη από τις στοχεύσεις του κατοχικού Μνημονιου, που είναι η ταχεία εξαφάνιση των εθνικών κρατών.
    Είμαστε σε σαφώς χειρότερη θέση από την Ουγγαρία από πλευράς δημογραφικού προβήματος.
    Το 2004 , ο αριθμός ελληνόπαιδων ανά γυναικα στην Ελλάδα ήταν 1,2 από 2,1 που ήταν το 1981
    Το 1980 γεννήθηκαν 148000 ελληνάκια, το 2004 λιγότερα από 90000.

  3. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 12/01/2011 18:20:03

    Συγχαρητήρια στην δεξιά κυβέρνηση των Ούγγρων!
    Βρε πως παίζεται παντού το ίδιο παιχνίδι των σοσιαληστρικών κυβερνήσεων...
    μήπως λέω μήπως σχεδιάζονται κάπου όλα αυτά;

  4. Πόντιος avatar
    Πόντιος 13/01/2011 00:12:29

    Νεος νεολογισμός του ΠΑΣΟΚ, ο γνωστός εγκάθετος δημοσιοκάφρος του δελτίου των 8 είπε ότι δεν θα μειωθούν οι μισθοί αλλά οι αποδοχές των εργαζομένων ρε μας δουλεύετε κιολας?

  5. Peko avatar
    Peko 13/01/2011 14:15:21

    Κάποτε ο Ντε Γκωλ είπε "Η Γαλλία χρειάζεται Γάλλους".Βλέπω πως σε πολλές χώρες επιδοτούνται πολύ καλά οι άδειες μητρότητας και τα επιδόματα τέκνων.Εδώ στην Ελλάδα το μόνο που κάνουν είναι να συρρικνώνουν την ελληνική οικογένεια (αρχίζοντας από τους πολυτέκνους).Ντροπή τους...εξαθλιώνουν τους Έλληνες.

  6. δημης avatar
    δημης 13/01/2011 23:53:07

    ΕΥΤΥΧΩΣ ΧΑΡΙΣ ΣΤΟΝ ΣΚΑΪ ΚΑΙ ΑΝ..... ΕΚΛΕΙΨΟΥΜΕ ΩΣ ΕΘΝΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΞΑΝΑΑΝΑΣΤΗΣΕΙ ........(Εδώ σύμφωνα με την διαφήμισει ξανααναστηθήκαμε ώς Έθνος το.....1821!!!!!!!)