#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/07/2012 10:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι ΗΠΑ θέλουν τους μετανάστες!

 



Μπορεί στην Ελλάδα, και στην Ευρώπη γενικότερα, να υπάρχει μείζον πρόβλημα με την μετανάστευση, νόμιμη και μη, αλλά το κλίμα στις ΗΠΑ είναι εντελώς διαφορετικό.

Ο πρόεδρος Ομπάμα γιόρτασε χθες την επέτειο της αμερικανικής ανεξαρτησίας, και σε ειδική εκδήλωση καλωσόρισε 24  στρατιώτες οι οποίοι ενώπιον του απέκτησαν την πολυπόθητη αμερικανική υπηκοότητα.

Όπως είπε, η συνεισφορά αυτών των ανθρώπων αποδεικνύει πασιφανώς την ανάγκη μιας θεσμικής αναμόρφωσης της μεταναστευτικής πολιτικής των ΗΠΑ.

«Όπως παραμένουμε ένα έθνος ισονομίας, έτσι θα πρέπει να παραμείνουμε και ένα έθνος μεταναστών…», είπε, προσθέτοντας πως «το μάθημα των 236 χρόνων της ιστορίας μας ως κράτους είναι ξεκάθαρο: Η μετανάστευση μας κάνει δυνατότερους, και πιο πλούσιους. Η μετανάστευση οδηγεί την χώρα μας και στον 21ο αιώνα».

Και κατέληξε λέγοντας πως «εκτός κι αν είσαι ένας από τους πρώτους άποικους, ή ένας ιθαγενής Ινδιάνος, τότε σίγουρα κατάγεσαι από κάποιους οι οποίοι μετανάστευσαν εδώ, από κάπου αλλού. Η ιστορία των μεταναστών της Αμερικής δεν είναι η δική τους ιστορία, είναι η δική μας. Είναι η ιστορία όλων μας».

Οι στρατιώτες που πολιτογραφήθηκαν Αμερικανοί στη διάρκεια της χθεσινής τελετής, προέρχονται από 17 διαφορετικές χώρες, όπως είναι η Βραζιλία, το Μεξικό, η Νιγηρία, και η Ρωσία, κλπ.

Στη συνέχεια ο Ομπάμα επαίνεσε την νέα πολιτική της κυβέρνησής του, που αφορά στην διακοπή των απελάσεων ατόμων που είχαν έρθει στις ΗΠΑ ως μικρά παιδιά, και στη συνέχεια σπούδασαν στα πανεπιστήμια ή υπηρέτησαν στις ένοπλες δυνάμεις της χώρας. Παραδέχτηκε όμως ότι η όλη νομοθεσία περί μετανάστευσης απαιτεί γενναίες μεταρρυθμίσεις.

S.A. (AP)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/07/2012 11:22:19

    Η μεταναστευση εκανε τις ΗΠΑ υπερδυναμη.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ψυχραιμια 06/07/2012 16:54:07

      αυτό θεωρείται καλό τώρα?
      πες μας κάτι και για την τύχη των ιθαγενών, τους οποίους εύστροφα παρακάμπτει στα γρήγορα - εμείς καληώρα τώρα είμαστε στη θέση που είχαν εκεί οι ινδιάνοι όταν αρχίσαν οι ευρωπαϊκές αποβάσεις ... πολύ πριν ξεκληρισθούν ολότελα από την οργανωμένη επίθεση των μεταναστών ...

    • ΔΚ avatar
      ΔΚ @ ψυχραιμια 07/07/2012 19:34:21

      Όχι ακριβώς. Η μετανάστευση είναι μία από τις τρεις αιτίες, αλλά από μόνη της δεν πρόκειται να έκανε κάτι. Οι άλλες δύο είναι ο Β' ΠΠ και η κατάργηση του κανόνα του χρυσού.

  2. ΙΩΑΝΝΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ 06/07/2012 11:37:08

    ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΒΡΟΜΙΣΗ Η ΕΛΛΑΔΑ.ΕΚΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΩΣΑΊΚΟ,ΠΑΤΡΙΔΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ.

    • RED avatar
      RED @ ΙΩΑΝΝΗΣ 06/07/2012 12:43:31

      Υπαρξιακή μου απορία: όλοι εσείς που χρησιμοποιείτε την έκφραση "να ξεβρωμίσει...", αντιλαμβάνεστε δηλαδή κατηγορίες ανθρώπων ως σκουπίδια, δεν έχετε ολοκληρώσει ούτε τη δημοτική εκπαίδευση, ώστε να μπορείτε να εκφράζετε το μίσος σας στοιχειωδώς ορθογραφημένα;

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/07/2012 12:04:17

    να πάρει και αυτούς από την Ελλάδα

    θα είναι μια αμοιβαία επωφελής διακρατική συμφωνία

    αφού τους θέλει τόσο πολύ

  4. Αξύιστος Μαρξιστής avatar
    Αξύιστος Μαρξιστής 06/07/2012 12:44:08

    Έχω εγώ μερικούς στη γειτονιά μου

  5. Άδης avatar
    Άδης 06/07/2012 12:44:55

    Μην ψαρώνετε. Αφ' ενός η Αμερική ΔΕΝ είναι Εθνικό Κράτος, σαν τον Καναδά, την Αυστραλία, την Ν.Ζηλανδία, και άλλα αποικιοκρατικά μορφώματα, και αφ' ετέρου Κουμάντο κάνουν στην Αμερική ΑΚΟΜΑ οι W.A.S.P. (White Anglo Saxon Protestants).
    Οπότε άνθρακες ο "Θησαυρός". Ο Ομπάμιας είναι μια μαριονέτα μιγάς που εξυπηρετεί τα πραγματικά αφεντικά.

  6. Αντρίκος avatar
    Αντρίκος 06/07/2012 13:23:27

    Να κάνουμε τους μετανάστες εξαγώγιμο είδος στις ΗΠΑ

  7. GreekInLux avatar
    GreekInLux 06/07/2012 13:49:03

    Φαντάζομαι σχολιάζετε με την ίδια επιμονή για την σωστή ορθογραφία και σύνταξη όταν βλέπετε και σχόλια που μυρίζουν ροζ και είναι σχεδόν πάντα, εντελώς άτονα.

  8. popaia avatar
    popaia 06/07/2012 14:10:53

    Εμείς τώρα είμαστε οι ιθαγενείς ινδιάνοι στη φάση της εξολόθρευσης από τους εποίκους. Φαντάζομαι ότι σε 50-100 χρόνια ένας πακιστανός ή αφγανός Ομπάμα θα μιλάει σε παρόμοια τελετή και θα λέει τα ίδια! Λίγο χλωμό βέβαια να έχει γίνει η χώρα υπερδύναμη, μάλλον θα παραμείνει η αποικία της υπερδύναμης...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ popaia 06/07/2012 17:00:27

      μπράβο, ποπαία, με πρόλαβες - εμείς είμαστε στη φάση που μας την πέφτουν οι ευρωπαίοι αποικιοκράτες, αλλά έχουν εξελιχθεί και χρησιμοποιούν παράλληλα για την επιτυχία των στόχων τους το ισλάμ, χωρίς να έχουν ακόμη συνειδητοποιήσει τον κίνδυνο από το θεριό που χώσανε στο σπίτι τους ... ούτε και οι αμερικάνοι, βέβαια, που επαίρονται ...

      • ΙΩΑΝΝΗΣ avatar
        ΙΩΑΝΝΗΣ @ δρόμος 06/07/2012 20:53:41

        ΠΡΟΣ RED
        ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΡΟΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΗΣ ΤΙ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ???ΞΕΡΗΣ ΠΟΣΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΑΝ ΜΟΝΟ ΦΕΤΟΣ ΑΠΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ???50 ΕΛΛΗΝΕΣ ΒΡΕ ΖΩΩ,ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝΕ ΜΑΝΑΔΕΣ???.ΠΟΙΟΣ ΒΡΕ ΠΑΠΑΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ,ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΑΝΕ ΣΤΙΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ ΤΟΥΣ???ΑΙ ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ .

  9. np_complete_problems avatar
    np_complete_problems 06/07/2012 14:36:43

    Αγαπητέ RED,
    ο φανατισμός πηγαίνει πάντα χέρι-χέρι με την αμορφωσιά ..
    Αλλά μη τρελαίνεσαι κιόλας - ούτε οι "λαθρομετανάστες" ούτε "η καθημερινή βία στους δρόμους" φταίνε για τις "εκφράσεις αυτών των φανατικών".
    Πάντα έτσι ήτανε ...

  10. ένας άλλος avatar
    ένας άλλος 07/07/2012 00:04:07

    Γι αυτούς που συγκρίνουν την δυνατότητα ένταξης μεταναστών μεταξύ Αμερικής και Ελλάδας, έχω να πω ότι είναι σαν να συγκρίνουν πόσοι ένα ποδήλατο με ένα φορτηγό. Πόσοι μπορούν να μετακινηθούν με ένα ποδήλατο?

  11. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 07/07/2012 22:08:45

    (Λαθρο)μετανάστες θέλει το σκούρο boy από το Αμέρικα; No problem...

    Μπορούμε ΑΜΕΣΑ να του στείλουμε τουλάχιστον 10 καραβιές από ότι μπουμπούκι έχει γεννήσει η Ασία και η Αφρική μαζί. Κι όλα αυτά free of charge που λέτε και στο Αμέρικα κε Ομπάμια μου! :)