#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/01/2011 15:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Αμερικανοί εγκαταλείπουν την Αίγυπτο



Ενώ  ο Μουμπάρακ προσπαθεί να κρατηθεί στην εξουσία, με τον στρατό να ενισχύει στρατηγικά σημεία στο Κάιρο, η πρεσβεία των ΗΠΑ , ζήτησε από τους Αμερικανούς πολίτες να εγκαταλείψουν άμεσα την Αίγυπτο, διότι οι αντικυβερνητικές ταραχές δεν έχουν εκτονωθεί.

Η πρεσβεία ανέφερε επίσης,  ότι από τη Δευτέρα θα αρχίσει η απομάκρυνση των πολιτών. «Το Στέιτ Ντιπάρτμεντ προχωρά στις απαραίτητες ενέργειες για να διασφαλίσει τη μεταφορά τους σε ασφαλείς τοποθεσίες στην Ευρώπη», αναφέρει η σχετική ανακοίνωση.

Είναι προφανές , ότι η ανακοίνωση της αμερικανικής πρεσβείας  εντείνει την  αγωνία, για το πώς θα εξελιχθεί η εξέγερση κατά του καθεστώτος Μουμπάρακ,  που διανύει σήμερα την έκτη ημέρα.

Όσον αφορά τη χώρα μας, στρατιωτικά αεροσκάφη θα πραγματοποιήσουν  τον επαναπατρισμό των Ελλήνων πολιτών που βρίσκονται στην Αίγυπτο. Όπως ανακοίνωσε το υπουργείο Εξωτερικών, η αναχώρηση των αεροσκαφών θα πραγματοποιηθεί όταν διασφαλισθούν οι απαραίτητες προϋποθέσεις ασφαλείας. Οι οδηγίες που δίνονται στους ομογενείς είναι να παραμείνουν στις κατοικίες τους. Το υπουργείο, είναι σε διαρκή συντονισμό με τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, καθώς και με τρίτες χώρες που προγραμματίζουν επιχειρήσεις επαναπατρισμού.

Επίσης, η Τουρκία, ανακοίνωσε ό,τι θα στείλει τρείς πτήσεις, για να απομακρύνει 750 Τούρκους πολίτες από το Κάιρο και την Αλεξάνδρεια.

Η Γαλλία, η Γερμανία και η Βρετανία, εξέδωσαν κοινή ανακοίνωση, προτρέποντας τον Μουμπάρακ και τους διαδηλωτές να επιδείξουν αυτοσυγκράτηση. Όμως, όπως ο Αμερικανός πρόεδρος Ομπάμα, δεν ζητούν την αποπομπή  ενός αυταρχικού ηγέτη που έχει αυτοανακηρυχτεί ως ο «κεντρικός άξονας» της Δυτικής διπλωματίας και των συμφερόντων της στη Μέση Ανατολή.

Την ίδια στιγμή οι διαδηλωτές, έχουν καταλάβει το κέντρο του Καΐρου.

Η αστυνομία, που έχει εμπλακεί σε βίαιες συγκρούσεις  με τους διαδηλωτές τις τελευταίες μέρες, έχει εξαφανιστεί σε μεγάλο βαθμό από τους δρόμους.

Η στρατιωτική παρουσία παραμένει ισχυρή, όμως οι στρατιώτες δεν παρεμβαίνουν.

Η κυβέρνηση ανακοίνωσε, ό,τι το δίκτυο al-Jazeera, πρέπει να διακόψει τη λειτουργία του στην Αίγυπτο

Σύμφωνα με πληροφορίες οι νεκροί έχουν φτάσει, τουλάχιστον τους 100, από την Τρίτη που ξεκίνησαν οι διαδηλώσεις. Χιλιάδες άτομα, έχουν τραυματιστεί στο κύμα βίας που έχει ξεσπάσει, στο Κάιρο, το Σουέζ και την Αλεξάνδρεια.

Ακόμα, εκατοντάδες δικαστικοί έχουν «ενώσει τις φωνές τους» με του διαδηλωτές στην πλατεία Tahrir, στο κέντρο του Καΐρου.

Τέλος, οι δύο μεγαλύτερες αιγυπτιακές  ομάδες διαδηλωτών – η Εθνοσυνέλευση για την Αλλαγή και η ομάδα 6ης Απρίλη- ζήτησαν από τον  Ελ Μπαραντέι, να προβεί στον σχηματισμό «Κυβέρνησης Σωτηρίας».

New York Times, BBC, Al Jazeera, Al Arabiya.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. STATHIS avatar
    STATHIS 30/01/2011 16:00:28

    Και οι Αμερικανοί και οι Τούρκοι και οι Έλληνες και γενικότερα οι αλλοεθνής πολίτες Προτρέπονται να απομακρυνθούν με βάση σχέδια εκκένωσης της Αιγύπτου .
    Το ερώτημα που δημιουργείται στο μυαλό μου είναι ΓΙΑΤΙ ???
    Εφ όσον το ΠΡΟΩΘΟΥΜΕΝΟ και καλά ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ σχέδιο ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΤΗΤΑΣ είναι κατά τους ΕΜΠΝΕΥΣΤΕΣ ΤΟΥ στοιχείο ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ , ΓΙΑΤΙ(?) απομακρύνουν τους ΠΟΛΙΤΕΣ (διπλής ή πολλαπλής Υπηκοότητας & όχι μόνο τους περιστασιακά και για λίγο χρόνο ευρισκόμενους εκεί ) από τη Χώρα στην οποία (υποτίθεται) έχουν ενσωματωθεί στη κοινωνία και το Λαό της ως ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ????
    Μη βιαστεί κάποιος να πει :"γιατί οι συνθήκες αποσταθεροποίησης ευνοούν της ΕΘΝΙΚΈΣ εκκαθαρίσεις " ή " ευνοείται η συντηρητικοποίηση της Κοινωνίας " ... γιατί έχει αποδειχθεί ότι ένας Λαός που έχει ενσωματώσει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ τους ΠΟΛΙΤΕΣ της ΧΩΡΑΣ ΑΓΩΝΊΖΕΤΑΙ ΕΝΩΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΙΔΑΝΙΚΑ Ή ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ, χωρίς να διαχωρίζει τα μέλη του .

    Για μένα το παραπάνω γεγονός ΑΠΟΤΕΛΕΙ τη ΚΑΘΑΡΟΤΕΡΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ της θεωρητικής βάσης της ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΤΗΤΑΣ που μας σερβίρουν ως ΛΥΣΗ για "ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΙΡΗΝΗ" & "ΑΣΦΑΛΕΙΑ" με κάθε είδους ιδεολογήματα ΠΡΟΣ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΗΣ ...... Είναι η απόδειξη της ΦΑΥΛΟΤΗΤΑΣ των επιχειρημάτων τους "ΠΕΡΙ ΟΜΟΙΟΓΕΝΕΙΑΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗΣ" και ΦΑΝΕΡΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΟΥ ΟΤΙ Η ΒΙΑΙΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ ΦΕΡΝΕΙ ΒΙΑΙΕΣ ΡΗΞΕΙΣ ΣΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΚΡΙΣΗΣ.


    *Μιά άποψη.-(ανθρώπινη )

    • Orestios avatar
      Orestios @ STATHIS 30/01/2011 16:21:03

      Πολύ σωστός.
      Η Παγκοσμιοποίηση απέτυχε παταγωδώς.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 30/01/2011 16:21:59

        Το Σοσιαλιστικό όραμα καταρρέει.
        Αυτό που έρχεται δεν το φαντάζεται κανείς.

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ Orestios 30/01/2011 16:29:13

        Δε μπορώ να πώ ότι απέτυχε ..... ακόμη . ΑΛΛΩΣΤΕ παλεύουν πολλοί για την αποδοχή της ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΘΝΟΣ ΚΑΙ ΛΑΟ .!
        Αλλά με το ν'αρχίσουμε να αντιλαμβανόμαστε ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ του ψέματος και ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΙΔΕΑΤΗΣ "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ" που ευαγγελίζεται , ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ (χωρίς όμως τον έλεγχο της παραγωγής -παραγωγικότητας , που επιδιώκει συν τοις άλλοις ) .


        *Μιά άποψη.-

        • STATHIS avatar
          STATHIS @ STATHIS 30/01/2011 16:33:20

          Υ.Γ. :
          Τον έλεγχο παραγωγής και παραγωγικότητας ως ΜΕΣΟ ΕΛΕΓΧΟΥ . Και την ¨ΑΝΑΠΤΥΞΗ" ως μέσο επιβολής ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ.



          *Μιά άποψη.-

        • Orestios avatar
          Orestios @ STATHIS 30/01/2011 16:44:47

          Ο Σοσιαλισμός είναι ο έλεγος της παραγωγής και της παραγωγικότητας.
          Γι' αυτό λέω πως κατά βάση είναι Σοσιαλιστικό το μοντέλο της Παγκοσμιοποίησης και του νεοφιλελευθερισμού, όσο κι αν δεν αρέσει αυτό σε πολλούς.

          • STATHIS avatar
            STATHIS @ Orestios 30/01/2011 16:52:09

            "Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ "
            ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ (προτιμάμε βλέπεις την "αλήθεια" μας που είναι ΜΑΚΙΓΙΑΡΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΡΕΤΟΥΣΑΡΙΣΜΕΝΗ στά μέτρα μας και με βάση το όνειρο που "ζεί" ο καθένας μας) .



            *Μιά άποψη.-(η δική μου)

          • Χαρίλαος avatar
            Χαρίλαος @ Orestios 30/01/2011 18:13:27

            Το πράμμα είναι ηλίου φαεινότερον και έχει συνέπεια και συνέχεια...
            Οι ίδιοι που δημιούργησαν τον κομμουνισμό, οι ίδιοι τον διέλυσαν όταν είδαν ότι δεν προχωρούσε, και τον αντικατέστησαν με την παγκοσμιοποίηση... Ο σκοπός ένας, οι πρακτικές για την επίτευξη του σκοπού μεταβάλλονται αναλόγως των περιστάσεων. Και όταν διαπιστώσουν ότι και η παγκοσμιοποίηση δεν τραβάει, απλά πάλι θα αλλάξουν πρακτική...
            Φύγαμε από τις σοσιαλιστικές δημοκρατίες και φτάσαμε στις δημοκρατίες με... σοσιαλιστές!
            Οι ομοιότητες κάνουν... μπαμ!
            Τυχαίο? Δεν νομίζω...

            Χαρίλαος

  2. irida avatar
    irida 30/01/2011 16:38:16

    Και το φαντάζονται και το περιμένουν και το επιδιώκουν, τους βολεύει βασικά και το χουν μεθοδευμένο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ irida 30/01/2011 16:47:29

      Και οι Σοσιαλιστές της Ανατολικής Ευρώπης το είχαν σχεδιασμένο?
      Δεν νομίζω
      Αυτό που συμβαίνει δεν είναι σχεδιασμένο από τα ιδρύματα της Δύσης, που μας είχαν συνηθίσει σε σενάρια.
      Τώρα βλέπεις πανικόβλητη την Αμερική να προσπαθεί να ελέγξει την κατάσταση αλλά με τον άχρηστο Ομπάμα και την κομπανία του, αυτό είναι δύσκολο

  3. Orestios avatar
    Orestios 30/01/2011 17:05:56

    Η πλάκα θα είναι να εισβάλλει το Ισραήλ στην Αίγυπτο ώστε να διατηρισει το Σοσιαλιστικό καθεστώς.

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Orestios 30/01/2011 17:09:15

      Σε διαβεβαιώ ότι με ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ...... ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ Η ΠΛΑΚΑ !!!!




      *Μιά άποψη.-

  4. φωτεινη avatar
    φωτεινη 30/01/2011 17:08:16

    λεηλατουν ολα τα μουσεια.

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ φωτεινη 30/01/2011 17:14:56

      Και άλλα πολλά θα γίνουν ΚΑΙ ΘΑ "ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΟΥΝ" ....... ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΤΗΝ "ΕΥΛΟΓΗ ΑΣΚΗΣΗ ΒΙΑΣ" κατά την άσκηση του "νόμιμου δικαιώματος" της Κυβερνησης Ν' "ΑΜΥΝΘΗ" ΚΑΤΑ ΤΩΝ "ΠΛΙΑΤΣΙΚΟΛΟΓΩΝ" (οι οποίοι ως δια μαγείας διαφεύγουν πάντα και γεμίζουν τις "ιδιωτικές συλλογές" με τα λάφυρα).

      ΠΑΛΑΙΟ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΦΑΡΜΟΣΗΜΟ .


      *Μιά άποψη.-

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 30/01/2011 17:22:17

      Οι πλιατσικολόγοι είναι η αστυνομία.

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ φωτεινη 30/01/2011 18:16:28

      Οι προβοκάτορες έχουν βάλει φούλ τις μηχανές...

      Χαρίλαος

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/01/2011 17:12:59

    Οταν φυγουν ολοι μπορω να κρατησω μια πυραμιδα... εχω καλο σκοπο.. αληθεια.

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/01/2011 17:22:35

      lol

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/01/2011 17:24:09

      και εγώ θελω, μία μικρή, δεν χρειάζεται να πάρω μεγάλη, χαχαχάαα

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/01/2011 17:34:14

      Εχω ιδεα... την επεξεργαζομαι και επανερχομαι... Ζωνη του Οριωνα, Ευθυγραμμιση... συν μια απ τις 3 πυραμιδες..

      ΠΠ

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/01/2011 17:40:37

        ΠΡΙΝ ΜΟΙΡΑΣΤΗΤΕ ΤΗΝ "ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΩΝ ΒΑΣΙΛΕΩΝ ......... ΔΕ ΡΩΤΑΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΙΓΥΠΤΙΟΥΣ ?!?




        *Μιά άποψη.-

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/01/2011 17:48:09

        Πρίν μοιραστήται τη "κοιλάδα των βασιλέων" ...... ΔΕ ΚΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΑΙΓΥΠΤΙΟΥΣ ????!!




        *Μιά άποψη.-

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ STATHIS 30/01/2011 18:04:35

          Δεν εχω που να κλεισω τον στοχαστη μας STATHIS...
          Εχουμε τοσους τυμβωρυχους..!!! ξερεις οτι εχουν βγει και Playmobil " Δύο τυμβωρύχοι με καμήλες "... παιχνιδι ειναι πλεον..

          ΠΠ

          • STATHIS avatar
            STATHIS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/01/2011 18:11:46

            Παιχνίδι με σίγουρο ΝΙΚΗΤΗ σήμερα δεν υπάρχει ,είναι τόσο βέβαιο όσο και "το ΜΠΑΜ που σε σκοτώνει δε τ'ακούς" !!!!

            Δε θα'χε ενδιαφέρον αλλοιώς, άλλωστε !!!!!


            *Μιά άποψη.- (αστόχαστη)

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ STATHIS 30/01/2011 18:14:42

            ναι οσοσ το σκεφτομαι, η ΜΟΝΟΠΟΛΗ ειναι το παιχνιδι του σημερα!!! μονο που ολοι ξεχνουν οτι στο τελος ολα τα assets επιστρεφουν στο κουτι.... τσαμπα το αγχος και η διαπλοκη...

            ΠΠ

          • STATHIS avatar
            STATHIS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/01/2011 18:17:59

            Όπως το λές!!!!

            Και άν θές να με κλείσεις ...... απλά ζήτα το !!!!

            ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ....ΣΙΓΟΥΡΑ !!!



            *Μιά άποψη.- (κλειστή)

  6. φωτεινη avatar
    φωτεινη 30/01/2011 17:47:04

    στο rai3το καναλι της αριστερας στην ιταλια ηταν καλεσμενος ο εκπροσωπος του pd D Alema του ιταλικου kke .η πρωτη ερωτηση ηταν τι λετε εσεις τα σοσιαλιστικα κομματα που υποστηριζατε καθεστωτα σαν κι αυτα στην τυνησια και την αιγυπτο?η απαντηση ηταν ,οχι εμεις ,πιο πολυ η αμερικη .ο συγκεκριμενος ηταν πρωθυπουργος οταν βομβαρδιστηκε η σερβια κι εστειλε αεροπλανα ο ιδιος να συμμετασχουν στους βομβαρδισμους.οπως βλεπετε εκτος ολων των αλλων οι σοσιαλιστες ειναι και πως λεγεται?κοτταρες?

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 30/01/2011 17:52:29

      Αχ, οι σοσιαλιστές πάντα αμέτοχοι. "Οι άλλοι είναι οι κακοί" είναι η κλασική επωδός τους

  7. θπ avatar
    θπ 30/01/2011 17:59:02

    Al Jazeera English: Live Stream
    ://english.aljazeera.net/watch_now/

  8. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 30/01/2011 18:49:30

    Έχουν λυσσάξει τα ειδησεογραφικά πρακτορεία!
    Πολύ πόνος τον έπιασε τον "μπαμια" και ζητάει και ξαναζητάει απο τον μουμπάρακ να κάνει αλλαγές για να βελτιωθεί η ζωή των Αιγυπτίων... Και επειδή βέβαια δεν έχει καμμία πρόθεση να του πεί ΑΝΤΕ ΣΤΑ ΤΣΑΚΊΔΙΑ... έδωσε εντολή να φύγουν οι αμερικάνοι από την Αίγυπτο.
    Γιατί ξέρει τι θα γίνει... όταν ο μουμπάρακ αμολύσει τα (αμερικάνικα) αεροπλάνα για να επιβάλει την τάξη...

    Χαρίλαος

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Χαρίλαος 30/01/2011 19:16:40

      Αυτό που ΞΕΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ είναι :ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ "ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΑΣΥΛΟΥ" .... ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ, ΑΙΓΥΠΤΙΟΥΣ -ΤΥΝΗΣΙΟΥΣ - ΜΑΡΟΚΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΞ ΥΕΜΕΝΗΣ ΟΡΜΩΜΕΝΟΥΣ, "ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ"- ΚΑΤΑΛΗΨΙΕΣ .!!!!!

      ΕΙΜΕΘΑ ΒΛΕΠΕΤΕ "ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΙ" ?? ΕΚ ΤΩΝ "ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ" ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΩΝ(?) .! **ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΣΤΙΣ ΟΘΟΝΕΣ ΣΑΣ (μας).!!!!**



      *Μιά άποψη.-

  9. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 30/01/2011 23:12:26

    άρα ΗΕΖΒΟLLΑΗ και στην Ελλάδα.