#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2013 09:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΟΙ ΗΠΑ θα αυξήσουν την βοήθεια στους αντάρτες της Συρίας



«Οι μυστικές υπηρεσίες των ΗΠΑ εκτιμούν ότι το καθεστώς Άσαντ έχει χρησιμοποιήσει χημικά όπλα, συμπεριλαμβανομένου του νευροτοξικού αερίου σαρίν, σε μικρή κλίμακα κατά της αντιπολίτευσης και επανειλημμένως κατά τη διάρκεια του περασμένου έτους» δήλωσε στους δημοσιογράφους ο Μπεν Ρόουντς, σύμβουλος του Ομπάμα σε θέματα ασφάλειας. Όπως τόνισε, οι υπηρεσίες θεωρούν ότι η εκτίμηση αυτή είναι αξιόπιστη, ενώ υπολογίζεται ότι 100- 150 άνθρωποι έχουν πεθάνει από τις επιθέσεις με χημικά όπλα ως σήμερα.
Η ανακοίνωση προέκυψε έπειτα από διαβουλεύσεις μεταξύ του Ομπάμα και των υπεύθυνων εθνικής ασφάλειας, καθώς οι πιέσεις στο εσωτερικό και στο εξωτερικό για τη λήψη δραστικότερων μέτρων στον πόλεμο της Συρίας αυξάνονται. Προ ημερών μάλιστα, ο πρώην πρόεδρος Μπιλ Κλίντον σχολίασε σε δημόσια ομιλία του ότι ο Ομπάμα κινδυνεύει να δείχνει «παντελώς ανόητος» αν συνεχίσει να μένει στο παρασκήνιο της διαμάχης.

Ο Ρόουντς δήλωσε ότι η αμερικανική στρατιωτική βοήθεια προς τους αντάρτες θα είναι διαφορετική «τόσο ως προς το πεδίο εφαρμογής όσο και ως προς την κλίμακα» από ό,τι είχε εγκριθεί πριν. Ο Γερουσιαστής Τζον Μακέιν, ο οποίος είπε ότι μια αξιόπιστη πηγή τον ενημέρωσε ότι η Ουάσινγκτον θα παρέχει όπλα στους αντάρτες, ζήτησε τη δημιουργία μιας ζώνης απαγόρευσης πτήσεων και είπε ότι οι Ηνωμένες Πολιτείες πρέπει να εξουδετερώσουν τις εναέριες δυνάμεις του Άσαντ. Η Wall Street Journal ανέφερε ότι η πρόταση της κυβέρνησης περιλαμβάνει μια ζώνη απαγόρευσης πτήσεων που εκτείνεται στα 25 μίλια μέσα στη Συρία.
Οι δυτικές κυβερνήσεις που είχαν προβλέψει μήνες πριν ότι ο  Άσαντ σύντομα θα πέσει, πιστεύουν πλέον ότι με την υποστήριξη της Τεχεράνης και της Χεζμπολάχ κατάφερε να πάρει το πάνω χέρι. Αλλά ανησυχούν επίσης ότι η αποστολή όπλων σε αντάρτες θα μπορούσε να ενισχύσει τους σουνίτες ισλαμιστές αντάρτες που έχουν υποσχεθεί  πίστη στην Αλ Κάιντα. Ενώ η Βρετανία και η Γαλλία δεν έχουν ακόμη ανακοινώσει τις δικές τους αποφάσεις σχετικά με τον εξοπλισμό των ανταρτών, άρτες, οι διπλωμάτες τους θεωρούν ότι ο καλύτερος τρόπος για την αντιμετώπιση τόσο των απειλών είναι η ενίσχυση των ανταρτών του Ιντρίς. Η ενίσχυση του Ελεύθερου συριακού Στρατού με χρήματα, όπλα και πυρομαχικά, υποστηρίζουν, θα συμβάλει στον αγώνα κατά του Άσαντ και επιπλέον θα παρέχει ένα αντίβαρο ανάμεσα στους αντάρτες και στις ομάδες που συνδέονται με την Αλ Κάιντα. Η Γαλλία ιδίως έχει αναπτύξει καλές σχέσεις με τον Ιντρίς, ενώ παρέχει κεφάλαια και άλλη βοήθεια και δείχνει να ανυπομονεί να στείλει και στρατιωτική βοήθεια.

http://www.reuters.com/article/2013/06/14/us-syria-crisis-idUSBRE95C16L20130614

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρηνα avatar
    Ρηνα 14/06/2013 10:04:03

    Δωστε, δωστε...απ τη μια οι ΗΠΑ απ την αλλη ο Πουτιν να δουμε που θα φτασουμε....
    Μετα μου λετε να μην πιστευω στις προφητειες που λενε οτι "οταν ξεκινησει το κακο απ τη Συρια, να αρχισετε να προσευχεστε'.....

  2. ΣΑΤΩΦ avatar
    ΣΑΤΩΦ 14/06/2013 13:18:03

    ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΧΑΝΟΥΝ ΟΙ ΙΣΛΑΜΟΦΑΣΙΣΤΕΣ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΗΘΗ ΚΟΛΠΑ ΠΕΡΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ...ΠΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΑΣΑΝΤ...ΧΤΕΣ Ο ΜΙΛΟΣΕΒΙΤΣ...ΜΕΤΑ Ο ΣΑΝΤΑΜ...ΜΕΤΑ Ο ΚΑΝΤΑΦΙ...ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕ...ΟΙ ΕΜΙΡΗΔΕΣ ΤΟΥ ΚΟΛΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΗΓΕΤΕΣ ...ΓΙΑΤΙ ΕΙΑΝΙ ΣΥΜΜΑΧΟΙ ΜΑΣ ..ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΑΝΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΣΗ - ΝΑΤΟ- ΙΣΡΑΗΛ ...ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΔΑΙΜΩΝ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΥ ΚΟΣΟΥ...ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ...ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕΙ Η ΡΩΣΙΑ ...ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕΙ...ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ...ΘΑ ΜΠΟΥΚΑΡΟΥΝ ΜΕΤΑ ΦΑΝΩΝ ΚΑΙ ΛΑΜΠΑΔΩΝ...ΛΙΓΟ ΤΟΥΣ ΤΑ ΧΑΛΑΣΕ Ο ΠΟΥΤΙΝ ΜΕ ΤΗΝ ΤΣΕΤΣΕΝΙΑ ..ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΡΧΗΓΟΙ ΤΗΣ ΣΙΑ , ΜΟΣΑΝΤ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΓΕΡΑΚΙΑ ΣΤΙΣ ΗΠΑ-ΑΓΓΛΙΑ -ΓΑΛΛΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΜΑΣ...ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ Η ΡΩΣΙΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΣΙΣΤΕΙ ΤΟΝ ΖΩΤΙΚΟ ΤΗΣ ΧΩΡΟ...ΛΙΓΑ ΔΟΛΛΑΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΜΕΝΤΒΕΝΤΕΒ ...ΚΑΙ ΙΣΟΡΡΟΠΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...

  3. Κραντωρ avatar
    Κραντωρ 14/06/2013 15:26:05

    Η «αραβική άνοιξη» της Συρίας έχει εξυφανθή για να εξυπηρετήση στρατηγικά συμφέροντα του Ισραήλ, από δυτικές κυβερνήσεις πλήρως ελεγχόμενες από το εβραϊκόν χρυσίον.
    Αν καταφέρουν οι σιωνισταί και το υπηρετικό προσωπικό τους να εκπορθήσουν τη Συρία, επόμενος στόχος θα είναι η Χεζμπολάχ, η οποία αντιπροσωπεύει μια αξιόμαχο δύναμη στα σύνορα του εμβολίμου στη Μέση Ανατολή ισραηλιτικού κράτους. Δεύτερος στόχος το Ιράν, ανυπότακτο στο διεθνές εβραιοκρατούμενο καπιταλιστικό σύστημα της «σιδηράς ολιγαρχίας».

    Το δυστύχημα για το Έθνος μας έγκειται στην ανυπαρξία βουλήσεως για προασπίση θεμελιωδών συμφερόντων μας , λόγω της προϊούσης παρακμής του πολιτικού συστήματος, το οποίο φέρεται να αδυνατή να υπερασπισθή την ακεραιότητα της μέχρι τούδε απελευθερωμένης Ελλάδος.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Κραντωρ 14/06/2013 16:56:10

      Δεν ειμαστε αρκετα ισχυροι στρατιωτικα και οικονομικα για να παρουμε καθετη θεση, και να το παμε σχετικα συγκρουσιακα. Ου μπλεξεις ειναι κατι τετοιες καταστασεις. Απ οτι φαινεται Σουνιτες- Σιιτες θα το πανε ως το Τελος πολεμικα οπου υπαρχει Ισλαμ. Οποτε μακρια κι αγαπημενοι...

  4. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 14/06/2013 19:40:41

    Τεσπα, απ οτι φαινεται η Συρια, θα ακολουθησει τη μοιρα που ειχαν Αιγυπτος, Κανταφι, Τυνησια (ελπιζω και Τουρκια), δηλαδη επικρατηση της Αραβικης Ανοιξης και του Σουνιτικου Ισλαμ. Κι απλα κι εκει, επειδη οι μισθοφοροι του ...στρατου ξηρας ΔΕΝ μπορουν να τα καταφερουν κι ειναι ενα βημα απ τη τελικη ηττα, ερχεται τωρα η φημη οτι ο Ασσαντ χρησιμοποιησε ...χημικα οπλα (θυμιζει λιγο Ιρακ, που δηθεν ειχε ...πυρηνικα οπλα, αλλα μετα ειπαν σορυ καναμε λαθος).

    Αρα υπαρχει η αφορμη να εξοπλιστουν οι ....''αντιβιστες'' με συγχρονα οπλα, να χρηματοδοτηθουν, να εχουν ισχυρη αεροπορικη υποστηριξη και προφανως να επικρατησουν. Απλα πραγματα.
    Παμε παρακατω, next please...

  5. popaia avatar
    popaia 15/06/2013 08:23:39

    Καθαρά και ξάστερα λοιπόν οι ΗΠΑ, κι ακολούθως η ΕΕ, επιθυμούν ισλαμοναζιστικά καθεστώτα στις αραβικές χώρες όπως και ισλαμοποίηση της Ευρώπης. Είναι το ίδιο θέμα. Δυο εκφάνσεις της ίδιας δυτικής βούλησης: Ισλάμ παντού! Προφανώς ο ισλαμοκανιβαλισμός είναι η μόνη "κουλτούρα" που ταιριάζει με την τριτοκοσμικοποίηση και φτωχοποίηση όλων των λαών. Δεν βρίσκω άλλη λογική εξήγηση γι αυτήν την καινούρια δυτική τερατωδία, ιδίως επειδή εξυπηρετεί το Ισραήλ. Για ποιόν άλλο λόγο οι Εβραιοσκρούτζ θα συμμαχούσαν με τον ισλαμοναζισμό, θανάσιμο εχθρό τους υποτίθεται; Κι ούτε που τους ενδιαφέρει η ασφάλεια των πολιτών του Ισραήλ, παρά τις περί του αντιθέτου φωνασκίες. Οι ίδιοι περιθωριοποίησαν το πνεύμα της PLO και θρησκευτικοποίησαν τον παλαιστινιακό αγώνα. Κι οι ίδιοι τώρα επιδιώκουν να είναι περικυκλωμένο το Ισραήλ από σκληροπυρηνικά ισλαμικά καθεστώτα.

    Τα ύστερα του κόσμου. Αυτά που συμβαίνουν πια δεν είναι αποικιοκρατία, δεν είναι ιμπεριαλισμός, είναι η συντέλεια. Και δυστυχώς η Ρωσία τσιμουδιά. Τους αφήνει να ξεσαλώνουν στη Συρία, πιθανότατα για να μη δίνει αφορμές και πάθει τα ίδια στην Τσετσενία.
    Καλά για τις αριστεράντζες δεν συζητώ κι ούτε περιμένω τίποτα. Αυτοί είναι πάντα απασχολημένοι κατά της....Ακροδεξιάς που τους κυνηγάει και θα τους στείλει μαζύ με τους αγαπημένους τους ισλαμολαθρό στη...Μακρόνησο!!

  6. Ρηνα avatar
    Ρηνα 15/06/2013 11:42:30

    Ρopaia ειδες οτι καταληγεις και συ στα ...υστερα οπως το χαρακτηρισες; Πολλα τα παγκοσμια αδιεξοδα, πολιτικα, κοινωνικα, θρησκευτικα, γεωπολιτικα... Εχουν γινει βεβαια οι σχεδιασμοι αλλα προσκρουουν σε διαφορα. Ομως δεν ειναι τα υστερα, οχι, θα επεμβει... αλλα οχι για το τελος. Εμεις ομως θα δωσουμε εξετασεις οταν θα ξεκινησουν τα γεγονοτα και θα ξεχωρισει η ηρα απο το σταρι.
    Αν τελικα γινει κατι ασχημο και μεγαλο που το απευχομαι, μπορει και να μην μπορουμε να ανταλλαξουμε γνωμες, να καταρρευσει το διαδικτυο. Ας εχουμε στο πισω μερος του μυαλου μας πως ο στοχος μας, ο,τι κι αν γινει, πολεμοι, εξεγερσεις, ακραιες καταστασεις, εμεις πρεπει να παραμεινουμε ΕΝΩΜΕΝΟΙ και να διαψευσουμε αυτους που στοχευουν σε προαιωνια ελαττωματα μας προκειμενου να περασουν τα προ πολλου προγραμματισμενα σχεδια τους....

  7. popaia avatar
    popaia 15/06/2013 13:28:07

    Ρήνα μου, τόσα χρόνια "ενωμένοι" είμαστε, υπό την έννοια ότι ούτε η ΝΔ ούτε ο "βαθειά συντηρητικός" όπως λένε λαός αντέδρασαν ποτέ στην αριστερή καταδυνάστευση. Και τα είδαμε τα χαϊρια μας.

  8. Ρηνα avatar
    Ρηνα 15/06/2013 15:23:28

    Απο τη μια μερια ετσι ειναι οπως τα λες αλλα γλυτωσαμε το αιμα.....Ισως στα δυσκολα καταλαβουν κι αυτοι επιτελους τι σημαινει πατριδα που τους κακοφαινεται οταν τους το επισημαινουν. Να καταπεσει αυτος ο περιφημος "διεθνισμος".