#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/10/2012 10:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νεοναζί νέας...κοπής



Κρέμασαν τα δερμάτινα, έβαλαν στην άκρη τις μαύρες μπότες τους και καταδέχονται να τρώνε ακόμα και σε τούρκικα μαγαζιά κεμπάπ. Κι όμως, αστυνομία και ειδικοί συμφωνούν: η νέα γενιά νεοναζί είναι πολύ πιο επικίνδυνη από τους προκατόχους τους. Το σύνθημά τους είναι «αφήστε τους να κάνουν ότι θέλουν, αρκεί να είναι ναζί στην ψυχή». Το αρχηγείο τους το έχουν στο Ντόρτμουντ, μια βιομηχανική πόλη με υψηλά ποσοστά ανεργίας, στη Γερμανία. Ονομάζονται Autonomous Nationalists (AN.L), Αυτόνομοι Εθνικιστές δηλαδή. Έχουν όλα τα χαρακτηριστικά των νεοναζί εκτός από την εμφάνιση.

«Θεωρούνται η avant-garde των ναζί» σχολιάζει ο Johannes Radke, γερμανός δημοσιογράφος που ασχολείται πάνω από μια δεκαετία με την ακροδεξιά. «Είναι πιο επαγγελματίες από κάποιους μεθυσμένους skinhead και πολύ πιο επικίνδυνοι». Ο κόσμος και οι Αρχές στη Γερμανία έχουν ευαισθητοποιηθεί για την απειλή από την άκρα Δεξιά μετά τις περσινές αποκαλύψεις ότι ένας νεοναζιστικός πυρήνας ρατσιστών δολοφόνησε, τα τελευταία επτά χρόνια σε όλη την χώρα, οκτώ τούρκους και έναν έλληνα μετανάστη. Το Εθνικό Δημοκρατικό Κόμμα της Γερμανίας (NPD.L) είναι επίσης ρατσιστές και αντι- σημίτες, λένε οι μυστικές υπηρεσίες. Το κόμμα όμως  είναι ιδιαίτερα προσεκτικό ώστε τα μέλη του να μην παραβιάζουν τους γερμανικούς νόμους που απαγορεύουν τα ναζιστικά σύμβολα, την άρνηση του Ολοκαυτώματος και τη δημόσια υποστήριξη στον Χίτλερ.

Οι Αυτόνομοι Εθνικιστές δεν έχουν τέτοιους ενδοιασμούς. Δεν έχουν όρεξη για πολιτικούς ελιγμούς και δεν διστάζουν να ξεδιπλώσουν πανό με τον Χίτλερ σε συλλαλητήρια διαμαρτυρίας τους. «Πολλοί ναζί ήρθαν στην πόλη επειδή τη θεωρούσαν διαλυμένη» σχολιάζει ο δήμαρχος του Ντόρτμουντ Ullrich Sierau. Γεγονός είναι ότι είναι μια πόλη του μισού εκατομμυρίου κατοίκων με τα υψηλότερα ποσοστά ανεργίας στην περιοχή. Ο δε επικεφαλής της αστυνομίας της πόλης Norbert Wesseler λέει ότι 131 εγκλήματα σχετίζονται με ακροδεξιές οργανώσεις.

http://www.reuters.com/article/2012/10/11/uk-germany-neonazis-idUSLNE89A00S20121011

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tzagerCrete avatar
    tzagerCrete 13/10/2012 11:28:54

    Μήπως πρέπει να 'απελευθερώσουμε' τους δικούς μας νεο-Ναζί βγάζοντας τους εκτός νομού..;;;

    Κάτι μου λέει ότι καταπιέζονται προσπαθώντας να συμβιβάσουν τις αμφιλεγόμενες δράσεις τους με την κοινοβουλευτική πλέον παρουσία τους.

    Ανεπιτυχώς προφανέστατα.

    Η πολιτεία τους αντιμετωπίζει με το γάντι και αυτό θα το βρούμε μπροστά μας...

  2. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 13/10/2012 18:45:51

    Τα καλά παιδιά είναι μόνο αριστεροί???.Από περιέργεια ρωτάω γιατί τα τελευταία χρόνια που τα ορφανά του Στάλιν όταν τα σπάνε στήν Αθήνα δεν είναι οι" κακοί "αλλά οι καλοί ???.

    • ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
      ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 13/10/2012 21:35:17

      Το έχω ξαναγράψει αγαπητοί φίλοι του antinews . Οι "αριστερόστροφοι" αυτοχαρακτηρίζονται ως "δημοκρατικές κι' άλλες προοδευτικές δυνάμεις" ... τρομάρα τους . Εμείς οι λοιποί Έλληνες τι φταίμε να τους υφιστάμεθα ... , λαϊκιστί δε "να τους τρώμε στη μάπα" .

  3. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 13/10/2012 22:25:45

    Ένας βουλευτής της ΔΗΜΑΡ (sic!) πρότεινε να βγει εκτός νόμου η ΧΑ. Άμα είναι έτσι, να βγει και ο μισός ΣΥΡΙΖΑ ο οποίος υποθάλπτει τους μπαχαλάκηδες...

  4. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 14/10/2012 01:40:31

    Δεν υποστηρίζω σε καμία περίπτωση Χ.Α. αλλά έχω μια ερώτηση, τι έχουν κάνει και πρέπει να βγουν εκτός νόμου;Σε τι έχουν θίξει την σημερινή δημοκρατία ώστε να βγουν εκτός νόμου;Και για να το κλείσω νόμοι είναι αυτά που ψηφίζονται στην βουλή τα τελευταία τρία χρόνια;

    • tzagerCrete avatar
      tzagerCrete @ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 14/10/2012 09:37:00

      Τι έχουν κάνει...;;;

      Δε σου φτάνουν τα γραπτά τους, η διχαστική λογική και βίαιες πράξεις τους;;;;

      Τι άλλο πρέπει να κάνουν;;;

      Να σταμπάρουν σπίτια 'αλλόθρησκων' και σκουρόχρωμων για να τα κάψουν..;;;

      Δεν πιστεύουν στις ελεύθερες εκλογές. Δεν πιστεύουν στην πολυκομματική δημοκρατία. Δεν πιστεύουν στην ανεξιθρησκεία. Δεν πιστεύουν στην ελεύθερη έκφραση και στην ισότητα. Δεν πιστεύουν σε καμία βασική πτυχή του Συντάγματος μας!

      Δε σου φτάνουν αυτά;;;;

      Ρε φίλε εγώ δε θέλω να γίνουμε Γερμανία του '30. Τέλος!

      • DexMax avatar
        DexMax @ tzagerCrete 14/10/2012 12:07:49

        Το ΚΚΕ πιστεύει στην πολυκομματική δημοκρατία και στις ελεύθερες εκλογές; Ο Σύριζα πιστεύει στην ανεξιθρησκεία και γι' αυτό τα βάζει μονίμως με τον χριστιανισμό; Ο Σύριζα πιστεύει στην ελεύθερη έκφραση και γι' αυτό μισεί και κατηγορεί οποιονδήποτε πατριωτικό λόγο; Όσο για το Σύνταγμα που αναφέρεις ψάξε να δεις καλύτερα ποια κόμματα δεν ορκίζονται πίστη στο Σύνταγμα...
        Τέλος κάψιμο ανθρώπων έχει γίνει...αλλά δεν κάηκαν αλλοδαποί αλλά τρεις συμπατριώτες μας στην Marfin πριν από λίγα χρόνια από ανθρώπους αριστερών πεποιθήσεων...

      • ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
        ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ @ tzagerCrete 14/10/2012 21:45:12

        Η διχαστική λογική και οι βίαιες πράξεις τους και τα γραπτά τους.Κάτι πιο συγκεκριμένο έχεις να μας γράψεις, που να δικαιολογεί το εκτός νόμου;Αυτά που αναφέρεις γίνονται από συγκεκριμένο χώρο 38 χρόνια κανείς όμως δεν ζήτησε κάτι τέτοιο.Η συζήτηση περί Χ.Α. δεν έχει νόημα ουσιαστικά βολεύει κάποιους προκειμένου να μην αχολούμαστε με σοβαρότερα προβλήματα.Γερμανία δεν πρόκειται να γίνουμε πότε όχι μόνο του 30 ούτε του 10.

  5. Νικόλας avatar
    Νικόλας 14/10/2012 04:09:18

    Τι σχέση έχουν αυτοί που τα σπάνε με το Στάλιν; Οι αναρχικοί με τους Σταλινικούς είναι στα μαχαίρια. Επίσης ξεχνάς τους ασφαλίτες που τα σπάνε.

  6. sp avatar
    sp 14/10/2012 20:17:38

    Το ΚΚΕ εχει υπογραψει τα προβλεπόμενα απο το αρθρο 1 παραγραφος 2 του Ν. 59/74, ήδη απο τις 2/10/1974

    Η Χ.Α εχει ή μπορεί να υπογραψει κατι τετοιο ;

  7. stamoschios avatar
    stamoschios 14/10/2012 21:22:26

    Όπως ακριβώς μεγάλα τμήματα της αριστεράς ριζοσπαστικοποιήθηκαν ένεκα της κρίσεως το αυτό συμβαίνει και με κομμάτια της δεξιάς. Βέβαια όσο οι εκπρόσωποι της φοβικής δεξιάς συνεχίζουν να απέχουν από πράξεις προστασίας των ιερών και των οσίων, θα δίνουν χώρο στα άκρα. Εικόνες με τον σεβασμιώτατο Πειραιώς να υποβάλει μήνυση για την ασεβή παράσταση, έχοντας δίπλα του τον κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο της Χρυσής Αυγής ρίχνουν γέφυρες της θεωρούμενης έως σήμερα παγανιστικής κίνησης με το θεοσεβούμενο χώρο. Αυτό θα ανοίξει τους ασκούς του Αιόλου για αλλαγή συσχετισμών στο εθνικόφρονα χώρο. Τα γεγονότα έξω από το θέατρο θα γίνουν απαρχή ραγδαίων εξελίξεων και τη Νέα Δημοκρατία δεν θα την σώσει ούτε ο δεδομένος πατριωτισμός του προέδρου της ούτε στελέχη όπως ο Βορίδης που η νιότη έδειχνε πως θα γινόταν άλλος.

  8. vtheod avatar
    vtheod 14/10/2012 23:19:53

    Τον υιό Βρούτση τον θυμόσαστε, εκείνο με τις χειρομομβίδες στο ταγάρι μέσα στην Τράπεζα: ήταν αναρχικός, αριστερός? να τον χαιρόσαστε εσείς οι αριστερούληδες δημοκράτες της κλεφτουριάς...

    • dim avatar
      dim @ vtheod 15/10/2012 15:42:50

      Βούτσης, όχι Βρούτσης, προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Σημαίνων στέλεχος του κόμματος που σήμερα με τη ψήφο των Ελλήνων είναι αξιωματική αντιπολίτευση στην χώρα μας !!!

      Το διευθυντήριο της αξιωματικής αντιπολίτευσης της χώρας μας, αποτελείται από άτομα που κατέθεσαν ως μάρτυρες υπεράσπισης του αρχηγού της 17 Ν, και άλλων τρομοκρατών !!!

      Όταν το 27% του λαού, τα "ξεχνάει" όλα αυτά, μόνο και μόνο επειδή νομίζει ότι με το Σύριζα θα διατηρήσει τα κεκτημένα του (όλος ο συνδικαλισμός και οι ΔΥ ψήφισαν συντριπτικά Σύριζα), μετά μην απορούμε γιατί αντίστοιχα και στην "απο εδώ πλευρά", σήμερα το 7%, και αυριο ίσως γίνει και 12%, "ξεχνάει"¨το ναζιστικό υπόβαθρο της ΧΑ, και την ψηφίζει, μόνο και μόνο για να τιμωρήσει στην ουσία το σάπιο πολιτικό κατεστημένο....

      Δυστυχώς όμως και οι από εκεί και οι από εδώ, κάνουν ένα σοβαρό λάθος. Νομίζοντας ότι θα προστατεύσουν τα συμφεροντά τους οι από εκεί, και νομίζοντας ότι τιμωρούν το σάπιο κατεστημένο οι απο εδω, στην ουσία θα καταλήξουν να κάνουν κακό στον ίδιο τους τον εαυτό. Οι λύσεις των άκρων, μπορεί στιγμιαία να προσφέρουν ανακούφιση στο πολίτη, στην λογική ότι ωραία ακούγονται αυτά, ή να τιμωρήσουμε τους φταίχτες, αλλά όταν τα άκρα ξεδιπλώσουν την ακραία τους πολιτική, τα αποτελέσματα θα είναι καταστροφικά όχι πχ για το 30% των πολιτών που τώρα δεν τα βγάζουν πέρα, αλλά για το 80% των πολιτών. Μετά, όλοι θα τρέχουμε να ρίξουμε τη καταστρεπτική ακροαριστερή ή ακροδεξιά κυβέρνηση που μόνοι μας ψηφίσαμε, και να επαναφέρουμε μια πέριξ του κέντρου δημοκρατική κυβέρνηση, αλλά τότε το κακό θα έχει γίνει… και θα χρειάζονται δεκαετίες εξαθλίωσης και πείνας, μέχρι να αποκατασταθεί η ζημιά….

      • ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
        ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ @ dim 16/10/2012 00:44:31

        Χαλαρώστε με τις γενικεύσεις, δεν ψήφισαν όλοι οι Δ.Υ. και οι συνδικαλιστές ΣΥΡΙΖΑ από που βγάζετε αυτά τα συμπεράσματα;Εάν ψήφιζαν όλοι θα ήταν κυβέρνηση ο ΣΥΡΙΖΑ.Είπαμε να τους ξεσκίζουμε τους Δ.Υ. αλλά όχι ότι φταίνε και γι αυτό

  9. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 14/10/2012 23:56:55

    Ο γιος του Βούτση πιάστηκε για ληστεία τράπεζας και τα παιδιά του Κουράκη με μολότωφ.Πάντως τότε κανείς δεν έκανε θέμα.Καίνε και σπάνε όποτε γουστάρουν την Αθήνα και κανείς δεν θέλησε να ασχοληθεί με τις διαδρομές και την επαφή με κόμματα του κοινοβουλίου ώστε αυτά να τεθούν εκτός νόμου.