#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/03/2011 14:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νεκρός ο ένας από τους γιους του Καντάφι



Ο ένας από τους πέντε γιους του λίβυου ηγέτη, ο Χαμίς Kαντάφι,  υπέκυψε στα τραύματά του σε νοσοκομείο της Τρίπολης, ανέφεραν τη Δευτέρα ιστότοποι της αντιπολίτευσης και Αραβικά μέσα ενημέρωσης.

Ο Χάμις Καντάφι φέρεται να είχε τραυματιστεί το Σάββατο, όταν πιλότος της λιβυκής πολεμικής αεροπορίας έριξε εσκεμμένα το αεροσκάφος του στο κτιριακό συγκρότημα Μπαμπ αλ Αζιζία, όπου πιστεύεται ότι βρίσκονται ο Καντάφι και κάποιοι από τους συγγενείς του.

 

Στο μεταξύ, δυνάμεις πιστές στο Μουάμαρ Καντάφι μετακινούν πολίτες από κοντινές πόλεις στη Μιζουράτα, που ελέγχεται από τους αντικαθεστωτικούς, προκειμένου να τους χρησιμοποιήσουν ως ανθρώπινη ασπίδα, όπως δήλωσε εκπρόσωπος των εξεγερμένων στο Reuters.

O ίδιος είπε επίσης ότι επτά άνθρωποι σκοτώθηκαν στην πόλη κατά τη διάρκεια των χθεσινών μαχών, προσθέτοντας ότι ένοπλοι πιστοί στον Καντάφι βρίσκονται στο κέντρο της πόλης, φορώντας πολιτικά. Σύμφωνα με τον ίδιο, η πόλη είναι περικυκλωμένη από κυβερνητικά στρατεύματα και το δίκτυο υδροδότησης δεν λειτουργεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΜ avatar
    ΚΜ 21/03/2011 16:30:58

    Πλήγμα για τον Σοσιαλισμό ο θάνατος του γιού του Καντάφι αλλά όσο ζουν τα παιδιά του Κουράκη και του Βούτση η Επανάσταση δεν κινδυνεύει!

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΚΜ 21/03/2011 17:01:34

      χο χο χο

    • athorivos avatar
      athorivos @ ΚΜ 21/03/2011 18:15:30

      ΣΩΣΤΟΣ!!!!!

    • καινός avatar
      καινός @ ΚΜ 21/03/2011 20:12:08

      Ηρακλειώτης και εσύ συν-ταλαίπωρε φίλε; Είμαστε πολλοί εδώ μέσα τελικά...

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ καινός 21/03/2011 20:30:04

        Όχι φίλε, δεν είμαι Ηρακλειώτης. Μάλιστα αναφερόμουν στον άλλον τον Κουράκη (τον Τάσο, τον βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ από την Θεσσαλονίκη, όχι τον Γιάννη που έχετε δήμαρχο). Δεν ξέρω άν ο Γιάννης έχει βγάλει κι αυτός τίποτα «μπουμπούκια»...

        Του Τάσου του Κουράκη τα τρία «παληκάρια» είχαν πιαστεί επ' αυτοφώρω με μολώτωφ αλλά ο Βούγιας τα αποφυλάκισε στο άψε-σβήσε (κατά πληροφορίες, ύστερα από «παρέμβαση» γνωστής ειδικής συμβούλου του.) ο πατέρας τους δήλωσε στα κανάλια υπερήφανος για τα παιδιά του και τις δραστηριότητές τους...

        Του δε Βούτση (ώ τί σύμπτωση! κι αυτός συριζαίος!), ακόμα χειρότερα... (Ληστείες, τρομοκρατία κλπ)



        Του

        • καινός avatar
          καινός @ ΚΜ 21/03/2011 21:15:24

          Γνωρίζω τον έτερο Κουράκη... απλά δεν μου πέρασε από το μυαλό γιατί με το που είδα "Κουράκης" μου ήρθε ο δικός μας ο οποίος είναι επίσης "μπουμπούκι" παρότι "νομικά συγκεκαλυμμένο"!

          Για την ιστορία, ο εδώ γιοκας Κουράκης μέσω τακτικών του πατέρα του - όπως υποστηρίζει μεγάλος αριθμός Ηρακλειοτών - ελέγχει μεγάλο αριθμό από καφετέριες του Ηρακλείου, κυρίως στο μεγαλύτερο παραλιακό μέτωπο, και πολλές επιχειρήσεις της νύχτας. Επίσης ελέγχει επιχείρηση προμηθειών νυχτερινών κέντρων από την οποία - όπως λέγεται - όποιος αγοράζει έχει... αμνηστία από τις υπηρεσίες του δήμου, ενώ όποιος δεν αγοράζει έχει το δήμο μόνιμο πελάτη... Υγειονομικά, ελέγχοι, δημοτικές αστυνομίες, γράψιμο με το παραμικρό, κλπ.

          Φυσικά, τα μαγαζία του ήταν το μόνα στα οποία υπήρχαν ΤΑΣΑΚΙΑ ακόμα και κατά την έναρξη της απαγόρευσης του καπνίσματος, περίοδος κατά την οποία οι περισσότεροι συμμορφώθηκαν!

          Υπάρχουν δεκάδες πομπές, τόσο για τον υιό όσο και για τον πατέρα. Χαρακτηριστικά θέλω να αναφέρω ότι σε γνωστή εφημερίδα του Ηρακλείου (και σίγουρα δεν είναι το μόνο μέρος - απλά έχω γνώση για το συγκεκριμένο) , οι εργαζόμενοι έχουν βαρεθεί να τρώνε τούρτες από το "Δωδώνη" που ο δήμος τους στέλνει κάθε τόσο και λιγάκι, με την παραμικρή ευκαιρία.

          Αυτό που γίνεται, είναι απίστευτο... Και όμως, ο Κος Κουράκης εκμεταλλευόμενος ουσιαστικά την κυβέρνηση της ΝΔ, (η οποία - ειρήσθω εν παρόδω - είναι η μοναδική που έριξε φράγκα αναπτυξιακά στο Ηράκλειο), έχει δημιουργήσει την εντύπωση ότι ο ίδιος έχει κάνει όλα τα έργα στο Ηράκλειο, ότι αυτός έχει αναπλάσει τα πάντα, ότι αυτός είναι ο δημιουργός του νέου Ηρακλείου

          Πρέπει πάντως να παραδεχτούμε ότι το Ηράκλειο τα τελευταία 8 χρόνια έχει γίνει πραγματικά βιώσιμη πόλη, και ουσιαστικά οι περισσότεροι Ηρακλειώτες λένε: ας φάει, τουλάχιστον κάνει έργα... Φυσικά τα έργα που κάνει, δεν τα κάνει αυτός, αλλά το κράτος...

          Φοβάμαι ότι τώρα με τον Καλλικράτη, θα τα βρει μπαστούνια, αν και δε νομίζω να τον αφήσουν οι έτεροι "συνδικαλιστές" ακάλυπτο... Ασε που όποτε γουτάρει ξαμολάει τα λυκόσκυλά του, τους δημοτικούς αστυνομικούς οι οποίοι σαν "εισπράκτορες" του μαζεύουν φράγκα από τους - ούτος ή άλλως εύπορους - Ηρακλειώτες.

          Αλλά όπως το λένε και στο χωριό μου "Απρίλης-Μάης, κοντά το θέρος"...

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ καινός 21/03/2011 22:00:56

            Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που αναφέρεις και που δύσκολα θα έφταναν στα αυτιά κάποιου που δεν είναι από την περιοχή. Έτσι, να αλληλοενημερωνόμαστε. Σε ευχαριστώ και καλά κουράγια.

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/03/2011 17:24:48

    Φήμη είναι για το γιό. Δεν επιβεβαιώνεται.

    • Fanis avatar
      Fanis @ Ο Θείος 21/03/2011 18:58:53

      Μπαρουφα φαινεται να ειναι .Κανενα δικτυο δεν αναφερει κατι σχετικο.

  3. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 21/03/2011 19:56:20

    "Νεκρός ο ένας από τους γιους του Καντάφι"

    Μ'αρέσει η σιγουρια του τίτλου..
    ....

  4. xriteo avatar
    xriteo 21/03/2011 22:04:35

    Γνωστη η τακτικη τους.Εκεινον τον Σανταμ και τους γυιους του καθε πεντε και λιγο τους σκοτωναν.