#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/02/2012 22:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να τα βλέπουν οι δικοί μας: Ιταλοί δήμαρχοι προσφέρουν το μισθό τους στους Έλληνες!

[caption id="attachment_148417" align="alignnone" width="480" caption="Marco Galdi"][/caption]

Ο Μάρκο Γκάλντι, δήμαρχος της κωμόπολης Κάβα Ντέι Τιρένι, έξω από την πόλη Σαλέρνο της Νότιας Ιταλίας, αποφάσισε να προσφέρει το μισθό του για τη στήριξη του ελληνικού λαού.

Οι μηνιαίες απολαβές του, αντιστοιχούν σε 1.100 ευρώ.

Το έκανε γνωστό ο ίδιος, με επιστολή του προς τον πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο, τον πρόεδρο του Ευρωκοινοβουλίου, Μάρτιν Σουλτς, τον Ιταλό πρωθυπουργό, Μάριο Μόντι και τον Έλληνα πρωθυπουργό, Λουκά Παπαδήμο.

Η καταβολή του μισθού του Γκάλντι υπέρ της χώρας μας, θα ξεκινήσει από αυτό τον τρέχοντα μήνα.

Στην επιστολή του, ο Ιταλός δήμαρχος αναφέρει: «Στην Ευρώπη, υπάρχει ένας λαός που λέει ότι δεν έχει αδέλφια.

Και σε αυτή την ιστορική στιγμή, έχει δίκιο.

Κανένας στον κόσμο δεν φέρεται με αδελφοσύνη προς τον ελληνικό λαό.

Έστω και αν η Ελλάδα μάς έδωσε τη φιλοσοφία και την επιστήμη, την ποίηση και τη λογοτεχνία, το θέατρο και τη μουσική.

[caption id="attachment_148420" align="alignnone" width="440" caption="Moscatiello Giovanni"][/caption]

Η Ελλάδα μάς έδωσε τον πολιτισμό και η Ιταλία και η Ευρώπη δεν είναι αδέλφια της, αλλά παιδιά της.

Η Ευρώπη, σήμερα κρίνεται.

Αν εγκαταλείψει την Ελλάδα, θα απορρίψει οριστικά μια συγκεκριμένη ιδέα της Ευρώπης, εκείνη την ιδέα της Ευρώπης, που θέλουμε και αγαπάμε.

Από το μήνα αυτό θα καταβάλλω το μισθό μου υπέρ του ελληνικού λαού.

Και όσοι κρατούν στα χέρια τους το μέλλον της Ευρώπης και της Ιταλίας, ας μην ξεχάσουν το χρέος τους, ένα χρέος αλληλεγγύης και αδελφοσύνης».

Πριν από λίγο, αποφάσισε να προβεί στην ίδια ακριβώς κίνηση και ο δήμαρχος της κωμόπολης Μπαρονίσι, Τζοβάνι Μοσκατιέλο, ενισχύοντας τη χώρα μας με το μισθό του, που αντιστοιχεί σε 780 ευρώ.

«Όσοι κυβέρνησαν τα χρόνια αυτά στην Ελλάδα, οπωσδήποτε διέπραξαν σοβαρότατα λάθη, αλλά θα ήμασταν και εμείς, τώρα, άλλο τόσο ανεύθυνοι, αν δεν στηρίζαμε -με κάθε δυνατό μέσο- αυτή τη χώρα, που είναι η κοιτίδα τού πολιτισμού μας», είπε κ. ο Μοσκατιέλο.
http://www.protothema.gr/world/article/?aid=177963

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 17/02/2012 22:24:55

    Αυτοί θα τα δίνουνε και εμείς με την γραφειοκρατία που έχουμε δεν θα μπορούμε να τα πάρουμε. Εκτός κι αν του δώσουν κατ' ευθείαν τον λογαριασμό του πασοκ. Εκεί ξέρουν από εμβάσματα από το εξωτερικό.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ dikefalosaitos 17/02/2012 22:48:55

      Θα πρότεινα να τα στείλουν στον Σηφουνάκη για να τα αξιοποιήσει, όπως τα τριάντα εκατομμύρια του Βγενόπουλου.

  2. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 17/02/2012 22:27:48

    Ο Μάρκο Γκάλντι, δήμαρχος της κωμόπολης Κάβα Ντέι Τιρένι, 1.100 ευρώ μισθὀ.
    Ο δήμαρχος της κωμόπολης Μπαρονίσι, Τζοβάνι Μοσκατιέλο,780 ευρώ μισθό.
    Ουδέν έτερον σχόλιον.

    • trooper avatar
      trooper @ Ιαπετός 17/02/2012 22:47:55

      και μένα αυτό μου χτύπησε στο μάτι!

    • nestor avatar
      nestor @ Ιαπετός 18/02/2012 09:48:28

      Εγω θα σχολιάσω.

      Ο Μπουτάρης και ο Καμίνης αυτά τα λεφτά τα έχουν για εφημερίδες.

  3. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 17/02/2012 22:50:06

    Αρχίσαμε να δεχόμαστε μαθήματα. Υπάρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ με κολτούρα που κάνουν το πρώτο βήμα,μήπως και πάρουν μπροστά τίποτε ντόπιοι βολεμένοι.

    • juliet avatar
      juliet @ Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 18/02/2012 09:27:47

      Κ.Σκαμπαρδώνη, καλημέρα,
      ξέρεις πολύ καλά τι ποιότητα έχουν οι Ιταλοί και οι Μαλτέζοι .
      Οι Επτανήσιοι έζησαν με Ιταλούς και μάλιστα τους οφείλουν και πολλά.Εχουνε ψυχή ...

  4. alakran avatar
    alakran 17/02/2012 22:53:45

    Στην Cava dei Tirreni έζησε για λίγο διάστημα ο Γιώργος Σεφέρης.Ήταν το 1944, η Ιταλία ήταν πια με τους Συμμάχους και ο Σεφέρης σατίριζε την ελληνική εξόριστη κυβέρνηση.Από το ¨Απομεσήμερο ενός φαύλου¨:

    ¨Τράβα αγωγιάτη, καρότσα τράβα,
    τράβα να φτάσουμε γοργά στην Κάβα!
    Φύσα βαπόρι, βόα μηχανή,
    να ‘ρθούμε πρώτοι εμείς! – οι στερνοί.¨

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ alakran 18/02/2012 18:38:45

      Σωστά. Ακολουθώντας την Ελληνική κυβέρνηση, έμεινε για λίγες μέρες στην Cava dei Tirreni πριν επιστρέψουν στην Αθήνα. Εκεί έγραψε το εξαιρετικό ποίημα "ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ" με υποσημείωση: Cava dei Tirreni, 5 Οκτωβρίου 1944.

  5. mitsos avatar
    mitsos 17/02/2012 23:08:26

    Πολύ συγκινητική η προσφορά των δύο δημάρχων, σίγουρα μας δίνει θάρρος το πολύ ωραίο μυνημά τους. Ταυτόχρονα όμως και είναι θλιβερό οτι οι πολιτικάντηδες στην Ελλάδα ακόμα δεν εχουν δεχτεί καμία μείωση των προνομίων τους. Αλήθεια μπορει κάποιος να μας πει πόσο ειναι ο μισθος των Ελληνων δημάρχων; με πόσες θητείες παίρνουν σύνταξη; Πότε θα παμε για κούρεμα και οι δικοί τους μισθοί;

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/02/2012 23:36:20

    Μήπως να ξεχρέωναν (με τη σύζυγο ) κανέναν ασφαλιστικό φορέα;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΕΥΑ 18/02/2012 00:08:47

      Καλά θα ήταν! Εδώ η τρόικα μας απειλεί για το PSI άν δεν βρούμε από πού θα προέλθουν 325 εκατομμύρια και η Σηφουνάκαινα, σύμφωνα με τα δημοσιεύματα, χρωστάει στο Δημόσιο τα διπλάσια περίπου.

  7. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 17/02/2012 23:52:29

    Φιλέλληνες έχουμε.
    Έλληνες υπάρχουν;
    Οψόμεθα.

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 18/02/2012 00:05:57

    Τον Απρίλιο 2010, ο Νικόλας, 8χρονος μαθητής Β' Δημοτικού και ο αδελφός του Γιώργος, 6χρονος μαθητής Νηπιαγωγίου, έσπασαν τον κουμπαρά τους και κατέθεσαν τις οικονομίες τους (10 Ευρώ το κάθε παιδί !!!) στη Τράπεζα της Ελλάδος, στον Λογαριασμό Απόσβεσης του Δημοσίου Χρέους.

    Κατασυγκινημένος ο πρόεδρος, αποδέχθηκε το χαρτζιλίκι των μικρών μαθητών και υποδέχθηκε την υπερήφανη γιαγιά με τα δύο εγγονάκια της, στη βουλή:
    "Με συγκινήσατε με την πρωτοβουλία και τον αυθορμητισμό σας. Μάς συγκινήσατε όλους. Θα ήθελα να σάς συγχαρώ εκ μέρους όλων των συναδέλφων βουλευτών, όλης της βουλής και είμαι σίγουρος ότι και ο Νικόλας και ο Γιώργος μεγαλώνοντας, θα γίνουν πολύ χρήσιμοι άνδρες."

    Kαι ο μικρός Γιώργος, απάντησε: "Φοβηθήκαμε με αυτά που ακούσαμε ότι η Ελλάδα πρέπει να πουλήσει τα νησιά της και την Ακρόπολη και αποφασίσαμε να σπάσουμε τον κουμπαρά μας και να δώσουμε τα λεφτά."

    Μαθήματα ήθους και φιλοπατρίας από δύο λιλιπούτειους μαθητές στον πρόεδρο ο οποίος, είχε παραλείψει να δηλώνει το γαλάζιο του ορθογώνιο, "τη γούρνα".

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ η Dimi 18/02/2012 11:00:57

      Και μετά ο Πρόεδρας κατασυγκινημένος, πήγε στο ΑΤΜ της Βουλής και εισέπραξε τον μισθό του.

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 18/02/2012 08:59:20

    Εγώ λέω πώς "το αίμα νερό δεν γίνεται", και οι νοώντες νοήσωσιν...

  10. Mrs.Fantom337 avatar
    Mrs.Fantom337 18/02/2012 13:27:58

    Τελικά το ρητό "Una faccia una ratsa" δεν ισχύει, διότι εάν ίσχυε οι κ.κ.Καμίνης, Μπουτάρης και οι λοιποί θα είχαν πράξει ότι και οι Ιταλοί συνάδελφοι τους...
    Πάντως θεωρώ ότι αυτοί που μας κυβερνούν δεν είναι Έλληνες. Ίσως είναι Τούρκοι, Εβραίοι, Αμερικάνοι, Γερμανοί...Ο Θεός της Ελλάδος ας μας βοηθήσει!

    • Greekx avatar
      Greekx @ Mrs.Fantom337 18/02/2012 14:34:14

      Σωστότατος , ακριβώς έτσι είναι αγαπητέ!!!

    • nick stratoudakis avatar
      nick stratoudakis @ Mrs.Fantom337 19/02/2012 01:10:49

      Όχι δεν είναι ξένοι είναι Έλληνες προδότες, και ο λαός είναι οι βολεμένοι και οι βλάκες.
      Γιατί δεν καταργούν το πολιτικό άσυλο αναδρομικά και να ελέγξουν όλους τους βουλευτές και τους συγγενείς τους από το 1981, να κάνουν το ίδιο με τους εφοριακούς και άλλους, μα τους ξέρουν.
      Αυτούς που έβγαλαν τα λεφτά στο εξωτερικό τα τελευταία δυο χρόνια, γιατί δεν τους πιάνουν

  11. Alilouia avatar
    Alilouia 18/02/2012 19:31:48

    1.100 ευρώ και 780 ευρώ μόνο, ποιος Έλληνας δήμαρχος παίρνει ;Και έχουμε χειρότερη κρίση από τα ξαδέρφια !!

  12. lornion avatar
    lornion 19/02/2012 03:18:45

    χαίρομαι τους δυό Ιταλούς δημάρχους για την χειρονομία και τα αισθήματα τους προς την Ελλάδα. Πρόσεξα τις απολαβές τους από 780 ευρό ο ένας και 1000 ευρό ο άλλος αν θυμούμαι καλά Και ρωρώ .Με τέτοια ποσά αμείβονται και οι δικοί μας?

  13. popaia avatar
    popaia 19/02/2012 20:10:25

    Άλλες νοοτροπίες...
    Ο Μόντι από την πρώτη στιγμή αποποιήθηκε της αμοιβής του. Επίσης 31 Ιταλοί επιχειρηματίες ξηλώθηκαν γερά για την πατρίδα τους. Οι δικοί μας οι κρατικοδίαιτοι που παίρναν τις επιδοτήσεις κι έπειτα μετακόμιζαν στη Βουλγαρία αφήνοντας απλήρωτο το προσωπικό, δεν φιλοτιμήθηκαν να δώσουν δεκάρα. Οι νταβάδες που έχουν τόσα χρόνια τζάμπα τις δημόσιες συχνότητες, χώρια τα έργα, κάνουν την πάπια.
    Αλλά τί σχέση έχει η Ψωροσημιτογιώργαινα με την Ιταλία. Εδώ ξέραν μόνο να βρίζουν το "φασίστα" Μπερλουσκόνι γιατί προστάτεψε τη χώρα του από την επέλαση των λαθροεγκληματιών και δεν άφησε τις αμύθητης αξίας Ιταλικές πόλεις να γίνουν χαβούζες όπως η Αθήνα.
    Πάντως τα λεφτά των δημάρχων δε θα έπρεπε να τα δεχτούμε. Είναι κρίμα και ντροπή να πάρουμε το υστέρημα ευγενικών ανθρώπων όταν εδώ υπάρχουν χιλιάδες ζάπλουτα γουρούνια που αυτή τη στιγμή αγοράζουν αβέρτα μέγαρα στο Λονδίνο και επαύλεις στην Κυανή Ακτή. Έτσι κι αλλιώς η προσφορά των δημάρχων δε θα φτάσει σε αναξιοπαθούντες, στους τραπεζίτες και στους τόκους θα πάει. Σα λαός θα έπρεπε να ευχαριστήσουμε για την υπέροχη χειρονομία αλλά να μη τη δεχτούμε. Θ' αρχίσει δηλαδή τώρα όλη η Ευρώπη να προσφέρει για ν' απαλλαγούν πάσης ευθύνης τα εδώ λαμόγια; Και πρώτο και καλύτερο το σόϊ του Γιωργάκη;;;

  14. ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ avatar
    ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 20/02/2012 14:02:06

    ΑΠΛΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΗΝΙΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ !!!!!!!!!!
    ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΡΟ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.................

  15. Χωρίς avatar
    Χωρίς 21/02/2012 11:04:56

    Ένα ευχαριστώ στον άνθρωπο αυτόν που μας δίνει αυτό που δεν του περισσεύει. Η πράξη του είναι βαθιά πολιτική και ανθρώπινη. Δεν ξέρω αν είμαστε όλοι σε θέση να την εκτιμήσουμε. Ευχαριστώ Marco.