#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/02/2013 16:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ναι» στους γάμους ομοφυλόφιλων είπε το γαλλικό κοινοβούλιο



Το άρθρο του νομοσχεδίου με το οποίο νομιμοποιούνται στη Γαλλία οι γάμοι μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου εγκρίθηκε το Σάββατο από το κοινοβούλιο. Οι βουλευτές ενέκριναν με ψήφους 249 υπέρ, έναντι 97 κατά, το πρώτο και σημαντικότερο άρθρο του νομοσχεδίου που ορίζει ότι γάμος συνάπτεται μεταξύ «δύο ατόμων διαφορετικού ή του ίδιου φύλου». Τον σοσιαλιστή πρόεδρο Φρανσουά Ολάντ υποστήριξαν πολλοί αριστεροί βουλευτές, ενώ κατά ψήφισαν κάποιοι βουλευτές του UMP και του κέντρου.

Η πρόταση έχει προκαλέσει έντονες αντιδράσεις σε όλη τη χώρα, εδώ και μήνες. Οι δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι το 55-60% των Γάλλων είναι υπέρ, ενώ το 50% περίπου εγκρίνει και τις υιοθεσίες από ομοφυλόφιλα ζευγάρια. Οι αναλυτές εκτιμούν ότι δεδομένης της ευκολίας με την οποία πέρασε το νομοσχέδιο, θα υπάρχουν και περαιτέρω μεταρρυθμίσεις, κυρίως όσον αφορά τις υιοθεσίες.

Ο νόμος χαρακτηρίζεται ως μια από τις σημαντικότερες κοινωνικές μεταρρυθμίσεις στη Γαλλία από την κατάργηση της θανατικής ποινής, το 1981. «Θα δώσουμε την ελευθερία στον καθένα να επιλέγει τον ή την σύντροφό του και το μέλλον τους» δήλωσε η υπουργός Δικαιοσύνης Christiane Taubira. Ο βουλευτής Philippe Gosselin του UMP σχολίασε ότι η νομοθεσία θα εισάγει στη Γαλλία τάσεις που η γαλλική κοινωνία δεν θέλει. «Σήμερα είναι ο γάμος και η υιοθεσία. Αύριο θα είναι η υποβοηθούμενη ιατρικά σύλληψη και οι παρένθετες μητέρες » είπε χαρακτηριστικά. Η συζήτηση του νομοσχεδίου, εντός αλλά και εκτός κοινοβουλίου, αναμένεται ότι θα συνεχιστεί για πολλούς μήνες ακόμη.

bbc

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 03/02/2013 18:51:23

    Άντε, και καλούς απογόνους!

    • Κωνσταντίνος avatar
      Κωνσταντίνος @ Γιώργος1 03/02/2013 21:31:36

      Μην το παίρνεις στην πλάκα. Όσο πιο πολλές χώρες της ΕΕ το υιοθετήσουν, τόσο πιο εύκολα θα το φέρουν και σ' εμάς.

    • Γιώργος Π. και ... avatar
      Γιώργος Π. και ... @ Γιώργος1 03/02/2013 21:54:15

      Αστα Γιώργο, καλούς απογόνους, δε λες τίποτα!
      Ο Αϊνστάιν και η περίφημη ρήση του περί ανθρώπινης βλακείας επιβεβαιώνεται με μαθηματική ακρίβεια.
      Εύχομαι να μην επιβεβαιωθεί ο Κωνσταντίνος αν και πολύ το φοβάμαι...
      Προς το παρόν εξοικοιώνουν το λαό με την ιδέα.
      Αρκεί να ανοίξει κανείς το χαζοκούτι και θα καταλάβει.

  2. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 03/02/2013 21:33:27

    Ετσι... Να μπαινει ο κολιος στο ξυδι!

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 03/02/2013 21:56:14

    Κατρακύλα… με σφραγίδα Ολάντ.. τελικά η όψη του ανθρώπου λέει πολλά.. Καθόλου τυχαίο δεν ήταν, ότι ο Ολάντ, προσπαθεί εδώ και καιρό να αποδομήσει τα σύγχρονα σύμβολα και να υποβαθμίζει την κουλτούρα της Γαλλίας, εξευτελίζοντας εντέχνως, ακόμη και κινηματογραφικούς αστέρες-σήματα κατατεθέντα του γαλλικού σινεμά.. Πόσοι άραγε πείθονται, για την αξιοπιστία των δημοσκοπήσεων, που δήθεν θέλουν τη γαλλική κοινωνία κατά το ήμισυ της, να επικροτεί τους ομοφυλοφιλικούς γάμους, αλλά και τις υιοθεσίες από ζευγάρια του ίδιου φύλου ;
    Ας ελπίσουμε ότι δεν θα είναι δρόμος χωρίς επιστροφή για τη Γαλλία και την υπόλοιπη Ευρώπη.

  4. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 03/02/2013 22:17:31

    Αυτό πού μέ σοκάρει είναι τό άρθρο του νομοσχεδίου που ορίζει ότι γάμος συνάπτεται μεταξύ «δύο ατόμων διαφορετικού ή του ίδιου φύλου».

    Δέν βρίσκω λόγια νά τό σχολιάσω.
    Μού προκαλεί αηδία.

  5. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 03/02/2013 22:38:41

    Σε λιγα χρονια και κτηνοβασιες...

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ ΝΕΚΚ 04/02/2013 12:01:01

      Mην γελας. Προσφατα περασε νομος στην Γερμανια που απαγορευει την κτηνοβασια .... οταν δεν γινεται κοινη συναινεσει !!!! Kαι υπηρξαν και πολλοι "εραστες" που διαδηλωσαν κατα του νομου που περιοριζε την ... σεξουαλικη τους ελευθερια.

  6. Αριστείδης-ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    Αριστείδης-ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 03/02/2013 22:39:19

    Aντε επιτέλους να ψηφιστουν και οι τριγωνικοί και οι πολυγωνικοί γάμοι για να εκλείψει η υποκρισία. Ετσι κι αλλοιώς ο γάμος ενας νόμος της πλάκας είναι. Ο Ερωτας δεν επιβάλλεται δια νόμου. Αντιθέτως ο γάμος είναι η αρχή του τέλους του έρωτα γιατί υποκρύπτει έλλειψη εμπιστοσύνης στο ζευγάρι. Σ' αυτό συμφωνούν ολοι οι παντρεμμένοι αν τους ρωτήσετε. Οι δε πραγματικά ερωτευμένοι θα σας πούν οτι ο γάμος δεν πρόσθεσε ούτε καν την αξία των χαρτοσήμων τουστον εκούσιο δεσμό τους. Μάλλον ενα τζάμπα έξοδο ήταν. Ετσι όπως κατάντησε ο γάμος, ή θα καταργηθεί ή θα τον καταργήσουν οι ομοφυλόφιλοι ή οι bisexual ή οι πολυγαμικοί κλπ σεξουαλικά λόμπι, επωφελούμενα της ψηφολαγνείας των πολιτικών οι οποίοι αφού πουλάν τη μάνα τους στους τραπεζίτες θα κολλήσουν στο γάμο των ομοφυλόφυλων?...

  7. Σταύρος avatar
    Σταύρος 03/02/2013 22:41:11

    Έλα βρε κι εσύ.
    Τουλάχιστον δεν χρειάζεται να αποσαφηνίσει ό,τι θα πρέπει να είναι του ιδίου είδους!
    Τουλάχιστον!
    Γιά τώρα!!!

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Σταύρος 03/02/2013 22:48:35

      Χαιρετισμούς στήν Μηχανιώνα από τήν Νέα Κερασιά Μηχανιώνας.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Ιαπετός 03/02/2013 23:07:57

        :)

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ Σταύρος 04/02/2013 12:05:45

      Περιμενουμε με αγωνια ποτε θα επιτραπει κι ο γαμος μεταξυ ανθρωπων και αντικειμενων, οπως φριτεζες, ψυγεια, μηχανες κουρεματος του γκαζον, κλπ. Υπαρχουν αλλωστε οι εκφρασεις οπως "ειμαι ερωτευμενος με το αυτοκινητο μου".....Νομιζω πως θα απολεσει μια μεγαλη προοδο που θα ευνοησει και την καταναλωση.

  8. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 04/02/2013 18:12:31

    -Τό 'μαθες ρέ Γιάννη;
    -Τί νά μάθω ρέ Μήτσο;
    -Ἔμαθες ρέ ποιός ἔγινε γκέϋ;
    -Ποιός ρέ Μήτσο;
    -Ἄμα μοῦ δώσεις ἕνα φιλάκι θά σοῦ πῶ!