#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/07/2013 12:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ναι» σε γάμους ομοφυλόφιλων είπαν και οι Βρετανοί



Το τελευταίο σημαντικό εμπόδιο ξεπέρασε το βράδυ της Τρίτης το νομοσχέδιο που νομιμοποιεί τους γάμους ομοφυλοφίλων στην Αγγλία και την Ουαλία, καθώς υπερψηφίστηκε από την κάτω Βουλή των Κοινοτήτων. Προηγουμένως, το νομοσχέδιο είχε εγκριθεί ομόφωνα, με μικρές βελτιωτικές τροποποιήσεις, από την άνω Βουλή των Λόρδων, ενώ  σήμερα πήρε και την τελική έγκριση από τη βασίλισσα Ελισάβετ.

Οι πρώτοι γάμοι αναμένεται να γίνουν το καλοκαίρι του 2014. Ο Συντηρητικός πρωθυπουργός Ντέιβιντ Κάμερον είχε ταχθεί υπέρ του νομοσχεδίου, σε μια προσπάθεια να τονίσει την προοδευτικότητα του κόμματος. Πολλοί Συντηρητικοί πάντως, που στο παρελθόν είχαν καταψηφίσει δύο φορές την επίμαχη πρόταση, τάχθηκαν και πάλι ενάντια, προειδοποιώντας πως η στάση του βρετανού πρωθυπουργού θα του στοιχίσει πολιτικά στο μέλλον. Το νομοσχέδιο υποστηρίχθηκε πλήρως από τους αντιπολιτευόμενους Εργατικούς και τους συμπολιτευόμενους Φιλελεύθερους Δημοκράτες.
http://www.reuters.com/article/2013/07/17/us-britain-politics-gaymarriage-idUSBRE96F17220130717

ΣΧΟΛΙΑ

  1. arximides avatar
    arximides 17/07/2013 12:47:40

    Τουλάχιστο ας τους βάλουν ενα γερό παράβολο ώστε να ενισχυθεί η οικονομία αφού θέλουν τόσο πολύ τον Ιερό θεσμό, που οι πολιτικοί έχουν ξεφτιλίσει...

    • Dimitrios Kottas avatar
      Dimitrios Kottas @ arximides 17/07/2013 14:47:09

      Πλάκα πλάκα...

  2. Hawk avatar
    Hawk 17/07/2013 13:07:50

    Και πολύ άργησαν, αν είναι δυνατόν, τι λέμε τώρα, ξέρετε πόσα " ζευγάρια " χώρισαν με αυτήν την καθυστέρηση ....... Μου αρέσει που το νομοσχέδιο το επιβλέπει το υπουργείο πολιτισμού γιατί όπως και να το κάνουμε ο πολιτισμός πιά ανεβαίνει πολλές κλίμακες με αυτούς τους γάμους.
    Αντε και στα δικά μας .

  3. Eva avatar
    Eva 17/07/2013 14:34:30

    Όταν ψηφιστεί και εδώ, θέλω πολύ
    να δω τις κυρίες κοινωνικούς λειτουργούς
    καθώς και τα διάφορα ιδρύματα
    που απορρίπτουν υποψήφιους θετούς γονείς.

  4. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 17/07/2013 15:21:27

    Νομιζω οτι ταιριαζει απολυτα στη Μεγαλη Βρετανια. Συχνα εβλεπα αγορια στο δρομο να περπατανε χερι-χερι..

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Μικρασιάτης 17/07/2013 19:16:18

      Καί πολύ ἀργήσανε..

  5. Stefanos avatar
    Stefanos 17/07/2013 16:06:49

    Αυτοί (στη Βρετανία)είναι ικανοί να τους παντρεύουν και μέσα στις Αγγλικανικές Εκκλησίες, με θρησκευτικό γάμο!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Stefanos 17/07/2013 19:17:00

      Μέ γυναῖκες παπαδίνες.

  6. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 17/07/2013 16:24:12

    Ε καλά ρε παιδιά! Είναι δυνατόν να το θεωρείτε τώρα αυτό είδηση; Είναι σαν να λέτε τον Σόιμπλε, νοσταλγό του Γκέμπελς! ΕΛΕΟΣ!

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 17/07/2013 17:32:47

    Οι Βρετανοί είναι οι πρώτοι των πρώτων διδάξαντες. O Σερ Έλτον Τζον και ο Σύζυγός του Ντέϊβιντ Φέρνις, αποτελούν ήδη πρότυπο «έγγαμου» ομοφυλοφιλικού ζεύγους. Το οποίο προσφάτως, για δεύτερη φορά, «απέκτησε» αγοράκι (με τη μέθοδο της παρένθετης μητέρας). Δεν πρόκειται να αποκτήσουμε με τον Έλτον Τζον άλλα παιδιά», δήλωσε ο Ντέίβιντ. http://www.mothersblog.gr/news/item/8522-deivint-fernis-den-prokeitai-na-apoktisoume-me-ton-elton-tzon-alla-paidia#ixzz2ZJrZYfkF

    Ω! τι περίεργος κόσμος αυτός που ζούμε, μπαμπά (Ντέϊβιντ) και μαμά (Έλτον),
    θα κλαίνε απορημένα, τα δύσμοιρα αγοράκια.

  8. archimedes avatar
    archimedes 17/07/2013 18:39:49

    Λες και δεν ξέραμε οτι οι Αγγλοι είναι αδελφές...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ archimedes 17/07/2013 19:17:54

      ...ψυχές... :-)