#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/06/2011 02:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο πολιτικό σκηνικό στη Πορτογαλία




Το κυβερνών σοσιαλιστικό κόμμα της Πορτογαλίας ηττήθηκε στις χθεσινές εκλογές, και ο Jose Socrates, αναλαμβάνοντας την ευθύνη της ήττας, δήλωσε τη παραίτησή του από την ηγεσία του κόμματος.

Νικητές είναι οι κεντροδεξιοί Σοσιαλδημοκράτες (PSD) του Pedro Passos Coelho, που αναμένεται να συνεργαστούν με τους Συντηρητικούς του CDS.

Η νέα κυβέρνηση θα κληθεί να εφαρμόσει τη σκληρή πολιτική λιτότητας που έχει επιβάλλει στη χώρα η συμφωνία της οικονομικής της διάσωσης.

Τα μεγαλύτερα κόμματα της Πορτογαλίας στηρίζουν το πρόγραμμα διάσωσης, που αφορά σε οικονομική βοήθεια ύψους ?78 δις, και προϋποθέτει σκληρά μέτρα λιτότητας ως αντάλλαγμα.

Σύμφωνα με τα Exit polls, το  PSD κέρδισε μεταξύ 37% και 42.5% των ψήφων, ενώ οι Σοσιαλιστές μεταξύ 24.4% και 30%.

Όπως είπε ο Socrates:«Η ήττα είναι δική μου και αναλαμβάνω τη πλήρη ευθύνη. Πρέπει να ξεκινήσουμε έναν νέο πολιτικό κύκλο. και θα δώσω την ευκαιρία στο κόμμα να επιλέξει μια νέα ηγεσία».

Από τη πλευρά του, ο νικητής Pedro Passos Coelho δεσμεύτηκε πως θα μειώσει τις σπατάλες στις δημόσιες δαπάνες, ελπίζοντας πως η χώρα του σύντομα θα οδηγηθεί σε μια νέα «περίοδο ευημερίας».

BBC

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 06/06/2011 02:30:25

    Προεδρε ζητα εκλογες! Δεν αντεχουμε αλλο! Και εσυ δεν υπεγραψες ΚΑΝΕΝΑ ΜΝΗΜΟΝΙΟ, ημαστε ευγνωμονες για αυτο! Ζητα ομως εκλογες!

    • μετρό-στάση γουδί avatar
      μετρό-στάση γουδί @ man8os 06/06/2011 12:39:21

      θα το τηρήσει ομως

  2. Eυβοευς avatar
    Eυβοευς 06/06/2011 02:31:17

    "Τα μεγαλύτερα κόμματα της Πορτογαλίας στηρίζουν το πρόγραμμα διάσωσης, που αφορά σε οικονομική βοήθεια ύψους ?78 δις, και προϋποθέτει σκληρά μέτρα λιτότητας ως αντάλλαγμα."
    Αν καταλαβα καλα:
    Ο καβγας δεν εγινε για το μνημονιο αλλα για το ποιος θα το εφαρμοσει καλυτερα.

    Σαν κατι να μου θυμιζει αυτο...

    • man8os avatar
      man8os @ Eυβοευς 06/06/2011 02:54:01

      Καμμια σχεση, μην προβοκαρεις. Στην Ελλαδα 3 κομματα και αποκομματα το εχουν υπογραψει. ΠΑΣΟΚ, ΛΑΓΟΣ, ΔΥΣΗ.

  3. Orestios avatar
    Orestios 06/06/2011 02:32:31

    Αποτελέσματα
    h++p://www.tvi24.iol.pt/legislativas2011/resultados

  4. Απορία avatar
    Απορία 06/06/2011 02:32:42

    "ελπίζοντας πως η χώρα του σύντομα θα οδηγηθεί σε μια νέα «περίοδο ευημερίας»"

    Καλά κρασιά μεγάλε και σε σένα.
    Να'σαι σίγουρος στη wall street τώρα σχεδιάζουν την επόμενη περίοδο ευημερίας της πορτογαλλίας. Νύχτα θα φύγεις και συ αν δεν προσέξεις τον λαό σου πρώτα και μετά τις τράπεζες.

  5. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 06/06/2011 02:39:48

    Όπως ειπαν και σε μια εκπομπή κα΄ποιο πορτογάλοι κωμικοί: H Πορτογαλία είναι η Ελλάδα ένα χρόνο πρίν....

  6. spiros avatar
    spiros 06/06/2011 06:56:01

    Τον χαβά σου εσύ. Όλα τα βλέπεις επιλεκτικά όπως σου αρέσουν.

    • juliet avatar
      juliet @ spiros 06/06/2011 12:18:48

      @Ευβοευς
      Μεχρι και τα νερά πρασινίζουν στο νησί,εύκολο είναι να καθαρίσει ο βάλτος,συμφωνείς;

  7. georgev avatar
    georgev 06/06/2011 07:42:12

    Τοσο καιρο λεγανε οτι κοιμομασταν εμεις ορθιοι... Καλα εκει τι γινεται? Καμμια αντιδραση? Αφεθηκανε στο ελεος του χρηματοπιστωτικου συστηματος χωρις χωρις "κιχ". Κατι δεν παει καλα εκει περα...

  8. Νικος avatar
    Νικος 06/06/2011 07:59:03

    Δεν εχω παρα να συμφωνησω....

    “Η νέα κυβέρνηση θα κληθεί να εφαρμόσει τη σκληρή πολιτική λιτότητας που έχει επιβάλλει στη χώρα η συμφωνία της οικονομικής της διάσωσης.
    Τα μεγαλύτερα κόμματα της Πορτογαλίας στηρίζουν το πρόγραμμα διάσωσης, που αφορά σε οικονομική βοήθεια ύψους ?78 δις, και προϋποθέτει σκληρά μέτρα λιτότητας ως αντάλλαγμα.”

    Επομένως “άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς”…

  9. Νικος avatar
    Νικος 06/06/2011 07:59:04

    Δεν εχω παρα να συμφωνησω....

    “Η νέα κυβέρνηση θα κληθεί να εφαρμόσει τη σκληρή πολιτική λιτότητας που έχει επιβάλλει στη χώρα η συμφωνία της οικονομικής της διάσωσης.
    Τα μεγαλύτερα κόμματα της Πορτογαλίας στηρίζουν το πρόγραμμα διάσωσης, που αφορά σε οικονομική βοήθεια ύψους ?78 δις, και προϋποθέτει σκληρά μέτρα λιτότητας ως αντάλλαγμα.”

    Επομένως “άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς”…

  10. Y. avatar
    Y. 06/06/2011 09:27:59

    Χαριλίδικα στους αδελφούς Πρτογάλλους. Με το καλό και είκαδε!

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 10:09:29

    Ας πει καποιος σε ολους τους ΣυνΔανειζομενους απο τους Μηχανισμους
    οτι μπρουν και να ΜΗΝ ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΙ απο τους τρεις !!
    Να Δανειζονται ΜΟΝΟ τη διαφορα επιτοκιου ! και να πουλανε στις Αγορες σαν να μην συμβαινει τιποτε , αρκει να συμμαζεψουμε ολοι το σπιτι μας !

    ΠΠ

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 10:12:40

    ΔΛΔ οι φιλοι Πορτογαλοι γιατι χαρηκαν?? χαχαχ
    Που αλλαξε αυτος που θα υπογραψει με τους Πλιατσικολογους Τοκογλυφους?
    το σημειωνω, οχι μονο για την Πορτογαλια ΑΛΛΑ και για την Ελλαδα !!!

    ΠΠ

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/06/2011 21:46:18

    Εκει δεν υπαρχουν παρανοικοι που μιλουν για νεες ταξεις πραγματων.Και εκει φυσικα η δεξια εχει σοβαρα κομματα που αναλαμβανουν τις ευθυνες τους.