#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/03/2011 12:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέες εκρήξεις στο Φουκουσίμα



Δύο εκρήξεις σημειώθηκαν σήμερα στο επίπεδο του αντιδραστήρα 3 του πυρηνικού σταθμού της Φουκουσίμα Νταϊτσί, μετά από νέο μετασεισμό μεγέθους 6,2 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ. Η ιαπωνική τηλεόραση μετέδωσε εικόνες όπου φαίνεται να βγαίνει καπνός από το εργοστάσιο.

Όπως ανακοίνωσε η διαχειρίστρια Tokyo Electric Power (Tepco), ο αντιδραστήρας είναι ανέπαφος και η πιθανότητα διαρροής ραδιενεργού υλικού μικρή. Η Υπηρεσία Πυρηνικής Ασφάλειας της Ιαπωνίας εκτιμά πως οι εκρήξεις προκλήθηκαν από συγκέντρωση υδρογόνου.

Το πρακτορείο ειδήσεων Jiji μετέδωσε ότι η Tepco προειδοποίησε όσους κατοίκους έχουν παραμείνει σε ακτίνα 20 χιλιομέτρων από τον πυρηνικό σταθμό να μείνουν στο εσωτερικό των σπιτιών τους, ενώ σύμφωνα με το πρακτορείο ειδήσεων Kyodo που επικαλέστηκε τη διαχειρίστρια εταιρεία, από τις σημερινές εκρήξεις υπάρχουν τραυματίες μεταξύ των εργαζομένων.

Σύμφωνα με το πρακτορείο Jiji, επτά άνθρωποι που αγνοούνταν μετά τις εκρήξεις στο κτίριο του αντιδραστήρα 3, βρέθηκαν και οι έξι από αυτούς έχουν τραυματιστεί. Νωρίτερα η διαχειρίστρια εταιρεία Tepco είχε ανακοινώσει πως έξι στρατιώτες και ένας πολίτης αγνοούνταν μετά τις εκρήξεις στο υψηλότερο τμήμα του κτιρίου, το οποίο είχε υποστεί ζημιές από τον καταστροφικό σεισμό της Παρασκευής.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 13:58:13

    Ερωτηση Φιλοσοφικου Περιεχομενου...

    "ποιος φωστηρας εφτιαξε πυρηνικα εργοστασια στην πιο σεισμογενη περιοχη του κοσμου?? πανω στα ρηγματα και διπλα σε ηφαιστεια και τη θαλασσα??".......

    ΠΠ

    • Εnzo avatar
      Εnzo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 14:07:21

      οι αγορες.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Εnzo 14/03/2011 14:54:18

        οι Τουρκοι με Ρωσσους...
        παραδειγμα...
        Output - 4,800MWe
        Plant type - Nuclear
        LocationAkkuyu, Southern Turkey
        Estimated investiment - $$20bn
        Scheduled completion 2016-2019
        Sponsor - Rosatom Nuclear Company

        ΠΠ

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 14:18:23

      Το τίμημα της ανάπτυξης.
      Η φύση (εσωτερική και εξωτερική) μας υπενθυμίζει αδιαλλείπτως ότι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.
      Τουλάχιστον στο πνευματικό και τεχνολογικό επίπεδο που βρισκόμαστε.

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/03/2011 14:19:25

    Θα κρατήσει μέρες η αγωνία. Τα τυπικά συστήματα ψύξης και ασφάλειας έχουν εξουδετερωθεί, τώρα προσπαθούν να αντιμετωπίσουν την υπερθέρμανση στους αντιδραστήρες με μή συμβατικές και μη δοκιμασμένες μεθόδους. Αυτοσχεδιάζουν. Το "ευτύχημα" είναι ότι πρόκειται για μια από τις 3 χώρες με το ψηλότερο επιστημονικό και τεχνολογικό επίπεδο σε θέματα αντιδραστήρων, και ίσως την πρώτη. Το επιστημονικό επίπεδο κατάρτισης του ανθρώπινου δυναμικού και η αίσθηση ευθύνης είναι σίγουρα τα υψηλότερα.
    Εργάτες, επιστήμονες, στρατιώτες, όλοι εκεί μέσα παίζουν τη ζωή τους κορόνα-γράμματα, αυτές τις ώρες. Για να σώσουν χιλιάδες αθώους πολίτες, ίσως θυσιαστούν κάποιοι από αυτούς. Και το ξέρουν. Άς ευχηθούμε ότι δεν θα χρειαστεί ούτε αυτό.
    Ανάλογα είχαν γίνει και στην Ουκρανία. Αξίζει τον κόπο, για την όποια υλική ευημερία, να φθάνουν οι κοινωνίες σ' αυτό το τραγικό σταυροδρόμι;

  3. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 14/03/2011 14:44:01

    Για την τρίτη μέρα μετά την καταστροφή καλοί είναι οι προβληματισμοί. Την πρώτη μέρα μ' επιασε απελπισία... ))
    Οπου νά 'ναι θα επαναλάβουμε όλοι μαζύ εν χορώ, "ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΟΧΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" !

  4. Fanis avatar
    Fanis 14/03/2011 19:14:05

    Γεγονος ειναι οτι οι Γιαπωνεζοι δεν φημιζονται για το ιδιαιτερα μεγαλο δεικτη νοημοσυνης.
    Μια βιδα μπορει να βαζει σε ολη τη ζωη του.
    Αλλα το εχει μαθει και το κανει ΤΕΛΕΙΑ.

    Παρα ταυτα δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν υπαρχει κανενας Γιαπωνεζος πιο εξυπνος η εστω της ιδιας ευφυιας με κεινη την"κ.μπιρμπιλου" που πηγαινε στο ιδιο γυμναστηριο με το γαπ η το αδελφο του και εγινε υπουργος πασοκ..
    Δηλαδη οι Γιαπωνεζοι ειναι κουτοι και φτιαξαν ισιαμε 6-7 πυρηνικα εργοστασια παραγωγης ενεργειας και το "μπιρμπιλου" ειναι πιο ξυπνια??
    Γιατι οπως θα εχετε ακουσει "συνεργαζεται" λεει με μια Ισπανικη εταιρεια φωτοβολταικων ..
    Και μας ειπε οτι εχει λυση στο προβλημα της ενεργειας!!
    Θα βαλουμε φωτοβολταικα και τερμα το προβλημα !!!!

    Λοιπον να σοβαρευτουμε.
    Το μελλον ειναι η πυρηνικη ενεργεια . Τελεια και παυλα.
    Το καρβουνο καποτε θα τελειωσει. Και το πετρελαιο και ακριβο ειναι και οπλο στα χερια των αραπαδων ειναι...

    Υποβοηθητικα να εχουμε και κανενα φτηνο φωτοβολταικο οπως π.χ ενα ηλιακο ,ΝΑΙ...Αλλα να λυθει το προβλημα μονον με ηλιακη ενεργεια καπως δυσκολο φανταζει..

    Πιο αυστηρους κανονες ασφαλειας στα πυρηνικα ,ΝΑΙ.
    Αλλα εχουμε τοσα ξερονησια και δεν μπορουμε να εχουμε εμεις πυρηνικα εργοστασια????

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Fanis 14/03/2011 20:58:26

      Θα τρως μεταλλαγμένο γαύρο και μαρίδα με την σέσουλα.
      Επίσης θα περιμένεις να δεις προς τα που φυσάει πρώτα για να ξέρεις αν θα βουτήξεις ή οχι το καλοκαιράκι στην παραλία.
      Αν κάποια στιγμή βγει και ο Γκοντζίλα από την θάλασσα, ξέρεις τι θα κάνεις.
      Θα του πετάς φτηνά τιμολόγια της ΔΕΗ για να γλιτώσεις...

      • Fanis avatar
        Fanis @ Κάποιος 14/03/2011 21:32:08

        Δεν μπορει,να κυκλοφορουν ελευθεροι τετοιοι τυποι..
        Ρε "καποιος" ..συγκοινωνεις??
        Δηλαδη ο γαυρος και η μαριδα .."μεταλλασονται" αμα εχει πυρηνικο στην πχ Μακρονησο??

        Να σου πω κατι..
        Ο γαυρος ΑΚΟΜΑ υπαρχει στον Αμβρακικο. Μαριδα γιοκ..
        Και τριαντα ακομα ειδη ...αντε τωρα σεβομαι το σαιτ και σου ειχα το καταλληλο κοσμητικο αχρ..............

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Fanis 14/03/2011 21:59:09

          Δεν θα σου απαντήσω εγώ.
          Περιμένω να βγουν κάτοικοι της Λαυρεωτικής και της Τζιάς να σου απαντήσουν φωστήρα, για την ιδέα σου για πυρηνικό εργοστάσιο στην Μακρόνησο.

          • Fanis avatar
            Fanis @ Κάποιος 14/03/2011 22:07:38

            Αστο . Δεν τρεχει και τιποτα.
            Αφου και στην Πτολεμαιδα κατι παρομοιο εγινε..

            Ξεσηκωθηκαν οι ..κατοικοι,γιατι κινδυνευουν απο τα καυσαερια του λιγνιτη..

            Τελικα ητανε πελατες της αλητοσυμμοριας πασοκ και τους βαλαν να δημιουργησουν μπαχαλο..

            Η Μακρονησος ανηκει στα ψαρια της και σε ολους εμας τους Ελληνες ...

    • βραγχιόσαυρος avatar
      βραγχιόσαυρος @ Fanis 16/03/2011 12:26:00

      ώστε οι Γιαπωνέζοι δεν είναι και τοσοι έξυπνοι, έ;
      ουτε να συνεχίσω το σχόλιό μου δε μπορώ

    • βραγχιόσαυρος avatar
      βραγχιόσαυρος @ Fanis 16/03/2011 12:40:29

      και το πετρέλαιο στα χέρια των αραπάδων, έ;

      εντάξει Αδόλφε, ό,τι πεις

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/03/2011 20:20:36

    Ότι νάναι κι ότι τύχει.
    Το μελλον ειναι η πυρηνικη ενεργεια.
    Κι εγώ είμαι ο Θείος του Μάρλον Μπράντο.