#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/12/2011 17:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέες διαδηλώσεις στη Ρωσία κατά του Πούτιν



Περίπου 20.000 άνθρωποι συμμετείχαν σήμερα σε συγκέντρωση στην πλατεία Μπολοτνάγια στο κέντρο της Μόσχας καταγγέλλοντας το αποτέλεσμα των βουλευτικών εκλογών που κέρδισε το κόμμα του Βλαντιμίρ Πούτιν, ανακοίνωσε η αστυνομία της Μόσχας.

Διαδηλώσεις φαίνεται να πραγματοποιούνται και σε άλλες περιοχές της Ρωσίας. Περίπου 1.000 υποστηρικτές του Κομμουνιστικού Κόμματος συγκεντρώθηκαν το πρωί στο Βλαδιβοστόκ, ενώ στο Χαμπαρόφσκ, η αστυνομία διέλυσε μερικές εκατοντάδες διαδηλωτών και συνέλαβε εκατό άτομα.

Σύμφωνα με το πρακτορείο Ιντερφάξ, περίπου 200 άνθρωποι διαδήλωσαν στην πόλη Τσίτα της ανατολικής Σιβηρίας. Στο Τομσκ της Σιβηρίας 500 άνθρωποι πραγματοποίησαν διαδήλωση καταγγέλλοντας νοθεία στις εκλογές

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 10/12/2011 17:16:59

    Λαοθάλασσα ρε παιδί μου τι να πω. Τώρα που βρήκαν την πατέντα θα την εφαρμόσουν και στη Ρωσία και όταν αντιδρά ο Πούτιν θα τον λένε δικτάτορα.

  2. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 10/12/2011 17:22:37

    Αν θέλεις να διαλύσεις ένα έθνος του φυτεύεις κομουνισμό. Αν θέλεις να διαλύσεις πολλά έθνη μαζί, περνάς το κομουνιστικό μανιφέστο στο καταστατικό του ΟΗΕ. Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.

  3. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 10/12/2011 17:47:21

    500 άτομα σε αντικυβερνητική διαδήλωση, με πληθυσμό 140.000.000; Σύντομο ανέκδοτο.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Γιώργος1 11/12/2011 21:59:48

      Χα χα .Περισσότεροι είχαν κατέβει στον δρόμο το καλοκαίρι, όταν ρίξαν τον Ολυμπιακό Βόλου στη Δ'.

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 10/12/2011 18:05:12

    Τα πράγματα είναι απλά:
    Μία διακυβέρνηση που κρατά χρόνια, όσο επιτυχής και να είναι, προκαλεί δυσαρέσκεια και κουράζει. Η κόπωση είναι φυσικό φαινόμενο. Φαίνεται ότι υπήρξε και μία αλαζονεία εκ μέρους των κρατούντων. Ήταν η καλύτερη απόφαση του Πούτιν να ανταλλάξει αξιώματα με τον Μετβέντεφ; Δεν θα το έλεγα. Και φαίνεται ότι υπήρξαν και κρούσματα νοθείας.
    Εδώ βέβαια να προσθέσουμε και άλλους παράγοντες:
    1. Η σύντομη μνήμη του ανθρώπου. Απενοχοποιούν τον κομμουνισμό, ενώ αυτό το ολοκληρωτικό σύστημα εξαθλίωσε λαούς ολόκληρους και άφησε πίσω του εκατοντάδες εκατομμυρίων νεκρούς. Πολλές πλευρές της ηθικής σήψης της Ρωσίας σήμερα (βλ. αλκοολισμός, εκτρώσεις...) οφείλονται στον μηδενισμό του κομμουνισμού. Από τον κομμουνισμό δεν μπορεί να βγει τίποτα καλό, ΤΙΠΟΤΑ. Είναι ένα σύστημα δαιμονικό μέχρι μυελού οστέων.
    2. Η Δύση φαίνεται ότι υποστηρίζει με πακτωλό χρημάτων τη φιλελεύθερη αντιπολίτευση, κάτι "Γιαμπλόκο" και δεν συμμαζεύεται.
    Σε κάθε περίπτωση, φαίνεται ότι η Ρωσία θα μπει σε σοβαρή περιπέτεια χωρίς στιβαρή διακυβέρνηση. Και τότε πολλοί που κακίζουν σήμερα τον Πούτιν για τα υπαρκτά ή διογκωμένα σφάλματα, θα το έχουν μετανιώσει...

  5. IOANNHS33 avatar
    IOANNHS33 10/12/2011 19:13:35

    συμφωνω,η φθορα της εξουσιας ειναι δεδομενη αλλα ο πουτιν θα χαιρει της εμπιστοσυνης της πλεοψηφιας του λαου,οσο θα πραττει με βαση το εθνικο συμφερον του λαου.αλλοι να τα βλεπουν..

  6. Θύμιος avatar
    Θύμιος 10/12/2011 19:28:04

    ΠΑΜΕ & ΚΚΕ ενάντια στον Μπόμπολα, πότε θα δούμε?

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 10/12/2011 22:23:27

    Φαντάσου τι δημοσιότητα θα έπαιρνε, αν απεργούσε στη Ρωσία για ενάμιση μήνα μια, ας πούμε........ χαλυβουργία.
    Πρώτο θέμα στα καθημερινά δελτία παγκοσμίως, με λεπτομερείς συνεντεύξεις από κάθε απεργό και από την οικογένειά του.
    Τι σου είναι αυτή η αντικειμενική ενημέρωση!!

  8. sam avatar
    sam 10/12/2011 23:14:25

    Αποτελει ειδηση οτι 200 ανθρωποι διαδηλωσαν στη Τσιτα...?

    • etsi_kai_allios avatar
      etsi_kai_allios @ sam 10/12/2011 23:20:52

      η τσίτα σαν πόλη υπάρχει; γιατί οι διαδηλωτές που προβάλλουν τα αμερικάνικα κανάλια ήταν έλληνες του 2008!!!

  9. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 11/12/2011 10:17:16

    Έχει πλάκα πολλοί εδώ μέσα που σπεύσατε να κάνετε πλάκα με τις μικρές διαδηλώσεις και να στηρίξετε τον Πούτιν που κατηγορείτε τον ολοκληρωτισμό του Πασόκ. Ο ολοκληρωτισμός του Πούτιν γιατί δεν σας ενοχλεί αλήθεια;

    Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι η ενημέρωσή σας για την θαυμάσια αυτή χώρα και τους θαυμάσιους ανθρώπους της προέρχεται από τον.....Λιακόπουλο, δεν μπορεί να εξηγηθεί αλλιώς ο θαυμασμός σας προς ένα καθεστώς που μόνο δημοκρατία δεν θυμίζει...

    Θα μπορούσα να γράψω ολόκληρο κατεβατό με τα επιχειρήματά μου, δυστυχώς όμως δεν μπορώ να το κάνω γιατί αφενός υπάρχουν λόγοι που ελπίζω να καταλαβαίνετε, αφετέρου σέβομαι την φιλοξενία που μου παρέχει αυτή η χώρα. Οποιος μείνει εκεί για μήνες μαθαίνει πολλά.

    Κατηγορείτε τον Τσάβεζ (δικαιολογημένα) ότι κάνει τον τσάμπα μάγκα επωφελούμενος από τα έσοδα λογω υψηλών τιμών του πετρελαίου αλλά θαυμάζετε την Ρωσική κυβέρνηση όταν το κάνει. Γιατί άραγε;

    Η χώρα αυτή είναι τόσο πλούσια σε ορυκτά και τόσο πλούσια σε πολιτισμό που δεν τις αξίζει ο ολοκληρωτισμός και η καθυστέρηση. Μπορεί η χώρα αυτή να δόσει στον λαό της απίστευτο πλούτο. Α Υ Τ Ο εχει καταλάβει η νέα μεσαία τάξη που αναδύεται 20-35 και γιαυτό έχει αγανακτήσει.

  10. Γιώργος 33 avatar
    Γιώργος 33 11/12/2011 11:40:28

    Στα 11.000.000 Μοσχοβίτες διαδήλωσαν 10.000 (δεν είναι παραπάνω)
    Μπράβο στην χίλαρυ που εμφάνισε τους πράκτορές της.
    Ακόμα γελάει ο Πούτιν

  11. jctergal avatar
    jctergal 11/12/2011 17:10:51

    Φαντάσου πόσο ελεγχόμενα είναι τα ξένα media, που παρουσιάζουν ως τρομερή είδηση την διαδήλωση 10.000 σε μια πόλη 15 εκατ.

    @Αλώβητος

    Δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεις ολοκληρωτισμό σε έναν ηγέτη που κατά μέσο όρο εκλέγεται από το 55%-60% του κόσμου. Τι παραμύθια της χαλιμάς είναι αυτά;

    Δηλαδή τι να πούμε εμείς που μας κυβερνάει το 20% (αν βάλουμε και την αποχή). Μήπως εμάς δεν μας κυβερνάνε ολοκληρωτικά;

    Ποια η δημοκρατία στην Ελλάδα, που ο Έλληνας πρωθυπουργός ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊ να προκηρύξει δημοψήφισμα για τις πιο σημαντικές στρατηγικές οικονομικές αποφάσεις της χώρας;

    Για ποια δημοκρατία μιλάμε που ο μέλλοντας πρωθυπουργός της χώρας εκβιάζεται επανειλημμένα να υπογράψει την θανατική καταδίκη της χώρας, όντας στην αξιωματική αντιπολίτευση;

    Από την δικτατορία της Μέρκελ και των εκβιασμών, εγώ προσωπικά προτιμώ τις κυβερνήσεις με 50%-60% και 70% πλειοψηφία.

  12. jctergal avatar
    jctergal 11/12/2011 17:19:56

    @Αλώβητος

    Μιλάς για ολοκληρωτισμό και καθυστέρηση για την Ρωσία του Πούτιν;; Που τα είδες αυτά στον ύπνο σου; Να συγκρίνουμε τον προκάτοχό του δημοκράτη κ λάτρη της Στολίτσναγια Γιέλτσιν.

    Ρωσική οικονομία επί Γιέλτσιν. Διαρκής πτώση -60% του ΑΕΠ σε 8 χρόνια. Άνοδος της ανεργίας 350% (!).

    Στρατιωτική και πολιτική διάλυση. Ήττα της Ρωσίας από τους ... Τσετσένους.

    Πούτιν: Άνοδος του ΑΕΠ από $0.9 τρις σε $2.3 τρις παρά την κρίση του 2008. Κοντά 300% πάνω.
    Μείωση της ανεργίας στο 6%.

    Στρατιωτικές νίκες σε Γεωργία και Τσετσενία, πολιτικές νίκες σε πολλά επίπεδα (π.χ. χώρες Κεντρικής Ασίας επαναφορά του στην Ρωσική σφαίρα επιρροής). Αγωγοί.

    Και μιλάς για ολοκληρωτισμό και καθυστέρηση;

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ jctergal 12/12/2011 15:44:15

      @jctergal

      χαχα, πού τα είδα αυτά; Αστο φίλε μου, πες τα αλλού αυτά :)
      Δεν τα "είδα", τα βλέπω...Live..

  13. Βασιλική avatar
    Βασιλική 11/12/2011 18:31:58

    Μερικές παρατηρήσεις
    1)Στην "ολοκληρωτική" Ρωσία πραγματοποιήθηκε η διαδήλωση ειρηνικά και χωρίς συλλήψεις (δηλαδή δεν κάηκε ούτε ένας φοίνικας :-D http://rt.com/news/fox-moscow-fake-riots-281/ ),την ίδια στιγμή στη "δημοκρατική" Μ.Βρετανία υπήρχαν 143 συλλήψεις σε διαδήλωση για τις εκλογές στο Κονγκό και στις επίσης "δημοκρατικές" ΗΠΑ 47 συλλήψεις στη Βοστώνη για να διαλυθεί το εκεί κίνημα OWS .
    2)Συμφωνώ με όσους λένε πως 30-40.000 δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα για μια χώρα 142.000.000.
    3)Ο Πούτιν αδιαμφισβήτητα δεν είναι φάρος Δημοκρατίας όμως είναι ένας λαμπρός ηγέτης .Ποιοι είναι οι αντιπολιτευόμενοι λατρεμένοι της Δύσης ; (Χωρίς ιδιαίτερο λαϊκό έρεισμα).
    Nαβάλνυ =Νεο-ναζί ,η Ρωσία στους Ρώσους κτλ ,σφόδρα κατά των Καυκάσιων .Φταίω εγώ να κάνω περίεργους συνειρμούς μεταξύ της προβόλης του καλόπαιδου αυτού από Δυτικά ΜΜΕ και τα όνειρα κάποιων χωρών για μια απόσχιση του Καυκάσου από τη Ρωσία ; Θυμηθείτε μόνο ποιοί έδιναν πολιτικό άσυλο σε Τσετσένους τρομοκράτες γιατί ονειρεύονται μικρά προτεκτοράτα με δυτικούς αγωγούς.....
    Λιμόνοφ =Φασιστοειδές
    Νεμτσόφ=Από τον κύκλο των "δημοκρατών" του Αγίου Μπόρις ....
    Κασπάροφ=Καραγκιοζάκι μεγάλο ....Σαν το ΓΑΠ δεν ξέρει από που κρατάει η σκούφια του γι'αυτό έχει αλλάξει όνομα 3 φορές Weinstein-Gasparyan-Kasparov τώρα έχει Αμερικανική υπηκοότητα και καλεί σε λόγους του για στρατιωτική επέμβαση κατά του Πούτιν ....Μεγάλο νούμερο ο ΓΑΠ της Ρωσίας :-D
    Ένα αποκαλυπτικό βιντεάκι
    http://www.youtube.com/watch?v=KPhVQ_WFnGs&list=FLmcmRNqDU0_c2aC-9YIbk6Q&index=1&feature=plpp_video
    Θα μπορύσα να γράψω κι άλλα όμως τεσπα , πραγματική αντιπολίτευση με λαϊκό έρεισμα στο Ρωσικό λαό είναι οι κομμουνιστές άντε και ο βλάκας Ζιρινόφσκι ....Τώρα που ανέφερα τους Κομμουνιστές ,γιατί ενώ σε πολλά βίντεο και φωτογραφίες από τις χθεσινές διαδηλώσεις φαίνονται κόκκινες σημαίες με σφυροδρέπανα τα "αντικειμενικά" μας δυτικά ΜΜΕ μιλάνε για <> ;;;;;;;;;;;
    4) Τελειώνω με την "ανεξάρτητη" ΜΚΟ Golos που πρωτοστατεί στις κατηγορίες για νοθευμένες εκλογές .Αποδείχθηκε όχι και τόσο ανεξάρτητη....
    http://english.ruvr.ru/2011/12/09/61920294.html
    Προκαλεί εκπληξη σε κανεναν ;;;;;;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Βασιλική 11/12/2011 20:12:35

      !!!

  14. Βασιλική avatar
    Βασιλική 11/12/2011 20:21:10

    Δεν μου το εμφάνισε πριν ......τα “αντικειμενικά” μας δυτικά ΜΜΕ μιλάνε για "εξωκοινοβουλευτική φιλοδυτική αντιπολίτευση" .Επίσης σε κάποια σημεία δεν έχω βάλει τόνους ......
    Υ.Γ.Δεν αναφέρθηκα στον Γκόρμπι γιατί είναι πεθαμένος εδώ και καιρό και απλά δεν το ξέρει !