#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/11/2012 15:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέα μέτρα για τους λαθρομετανάστες στη Γαλλία



Έπειτα από πολλές αναβολές και διαβουλεύσεις με κοινωνικούς φορείς, ο γάλλος υπουργός Εσωτερικών Μανουέλ Βαλ, έδωσε στη δημοσιότητα αυτό που είχε υποσχεθεί προεκλογικά ο Φρανσουά Ολάντ: τα κριτήρια που πρέπει να πληρούν οι παράνομοι μετανάστες για να παραμείνουν μόνιμα και νόμιμα στη Γαλλία.

Το θέμα έχει ιδιαίτερη βαρύτητα για τη χώρα, καθώς το υπουργείο Εσωτερικών εκτιμά ότι ζουν εκεί χωρίς νόμιμα έγγραφα περί τους 350.000 -500.000 αλλοδαπούς. Η εγκύκλιος, η οποία θα ισχύει από 3 Δεκεμβρίου, περιλαμβάνει μεταξύ άλλων νομιμοποίηση όσων κατοικούν στη Γαλλία τουλάχιστον πέντε χρόνια και έχουν τουλάχιστον ένα παιδί στο σχολείο επί τρία χρόνια. Επίσης, για τους εργαζόμενους, η εγκύκλιος εμφανίζει κριτήρια παρουσίας επί γαλλικού εδάφους (3-7 έτη) και προϋπηρεσία στην εργασία (8-30 μήνες) αλλά με την προϋπόθεση να υπάρχει πραγματική πρόσληψη (σύμβαση εργασίας).

Για τους νεαρούς αλλοδαπούς ηλικίας 18 ετών και άνω, η νέα εγκύκλιος προβλέπει άδεια παραμονής, εφόσον μπορούν να αποδείξουν δύο χρόνια «επιμελούς και πραγματικής» φοίτησης στη Γαλλία. Η εγκύκλιος περιλαμβάνει ακόμα κάποιες σχετικές χαλαρώσεις στα θέματα του είδους του επαγγέλματος, αλλά και στη σχέση εργασίας.

Κατά τη διάρκεια της προεκλογικής εκστρατείας, ο Πρόεδρος Φρανσουά Ολάντ είχε απορρίψει το ενδεχόμενο της μαζικής νομιμοποίησης, αλλά υποσχέθηκε «αντικειμενικά» κριτήρια. Το υπουργείο Εσωτερικών ανακοίνωσε ότι θα κάνει μια μεγάλη συζήτηση στο Κοινοβούλιο, στις αρχές του 2013, για τους οικονομικούς μετανάστες.

lemonde.fr

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 28/11/2012 15:19:23

    Αν αυτό δεν είναι μαζική νομιμοποίηση τότε τι είναι βρε Ολάντ;..

  2. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 28/11/2012 17:29:11

    "Το θέμα έχει ιδιαίτερη βαρύτητα για τη χώρα, καθώς το υπουργείο Εσωτερικών εκτιμά ότι ζουν εκεί χωρίς νόμιμα έγγραφα περί τους 350.000 -500.000 αλλοδαπούς. "

    H Γαλλία έχει πληθυσμό περίπου 65.000.000, άρα η αναλογία των λαθρομεταναστών προς αυτόν είναι ~ 0,53 - 0,77 %, αν βέβαια τα στοιχεία που δίνουν είναι σοβαρότερα απ' αυτά που δίνουν οι δικές μας επίσημες αρχές.

    Τι να πει η κακομοίρα η Ελλάδα που κουβαλά 3.000.000 λαθρομεταναστών, ήτοι ~ 10% του πληθυσμού της!!

    Στην Γαλλία το θέμα είναι διαχειρίσιμο. Εδώ όχι πια.

    • alpha1 avatar
      alpha1 @ Επισκέπτης 28/11/2012 19:34:20

      Εχει όμως και 6.000.000 ήδη νόμιμους μετανάστες. Οι 350-500.000 είναι λάθρο. Ετσι η Γαλλία έλυσε το πρόβλημα των λαθρομεταναστών. Μετά την εφαρμογή του νόμου Ολλαντ δεν θα υπάρχουν πλέον λαθρο.
      Θα είναι 6.500.000 νόμιμοι μετανάστες (10% του πληθυσμού της χώρας) που σε λίγο θα γίνουν και Γάλλοι πολίτες και τα παιδιά τους μπορεί να σκοτωθούν στο Αφγανιστάν για τη νέα τους πατρίδα και η μαύρη μητέρα τους θα τα παραλάβει σε φέρετρο σκεπασμένο με τη Γαλλική σημαία...

  3. elli avatar
    elli 28/11/2012 17:41:28

    350.000-500.000 χωρίς νόμιμα έγγραφα σε ολόκληρη Γαλλία!
    Τόσοι μπήκαν μόνο μέσα σε 1 έτος στην Ελλάδα!

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 28/11/2012 18:49:56

    Αυτά του Ολάντ είναι για ξεκάρφωμα, προς κάποιους γηγενείς ψηφοφόρους του που παραμένουν σε " καυτές" περιοχές. Στην πραγματικότητα, άνω του 90% των μουσουλμάνων "Γάλλων" (δηλαδή ατόμων με γαλλική υπηκοόητα) ψήφισε σοσιαλιστές στις εκλογές. Ενώ είναι συντηρητικότατοι κοινωνικά, ψηφίζουν αριστερά επειδή η Αριστερά είναι χαλαρή σε θέματα κριτηρίων όσον αφορά στην εθνική ταυτότητα.
    Άρα, ο Ολάντ φροντίζει το μέλλον του κόμματός του μέσω των νομιμοποιήσεων.
    Για εμένα, η μόνη ορθή αποτρεπτική μέθοδος είναι η καναδέζικη: Μπήκες παράνομα; Παραμένεις παράνομος μέχρι να απελαθείς, χωρίς να έχεις και πάλι το δικαίωμα να έρθεις, έστω νόμιμα....

  5. κανενας avatar
    κανενας 29/11/2012 00:31:52

    οποια χωρα δε θελει μεταναστες τοτε να μην τους δεχεται εξ'αρχης...οχι κανουμε τη δουλεια μας πρωτα καλα καλα σα νταβατζηδες και μετα τους διωχνουμε...ολοι οι τοσα χρονια αντιρατσιστες των βορειων προαστειων γινανε οι χειροτεροι φασιστες...δεν εχουν ουτε ιερο ουτε οσιο...μπραβο στη Γαλλια που σεβεται τους μεταναστες

  6. ΚΜ avatar
    ΚΜ 29/11/2012 00:44:02

    Να μας ρωτάγατε εξαρχής πριν μας τους φυτέψετε, «αντιρατσιστές»!

    • κανενας avatar
      κανενας @ ΚΜ 29/11/2012 02:22:57

      κρυφα σας στους βαλαμε για να διαλυσουμε την Ελλαδα οπως προσταζει ο αρχηγος Σορος...επαγγελματιας αντιρατσιστης των βορειων προαστειων μερος του τσιριζα...οκ? ενταξει? σε καλυψα? καποτε ειχαμε τους ''κουλτουριαρηδες'' και τους ''ελληναρες''..τωρα εχουμε τους ''αντιρατσιστες'' και τους ''φασιστες''....αν δεν ανηκεις στο πρωτο γκρουπακι τοτε θα εισαι στο δευτερο...μια ζωη στα ακρα αυτη η χωρα...για γελια και για κλαματα...ΥΓ. το οτι η αριστερα υπερασπιστηκε τους μεταναστες ειναι ανεκδοτο...κατι αντιρατσιστικα παρτυ κανανε με καποιους μεταναστες ''ενταγμενους'' κυριως καλλιτεχνες(πρεπει να ξερεις οτι οι αριστεροι εχουν ιδιαιτερη αδυναμια στους μεταναστες καλλιτεχνες....ειναι λιγο exotique...) τους οποιους προλαβαν να κανουν σαν τα μουτρα τους...

      • alpha1 avatar
        alpha1 @ κανενας 29/11/2012 15:52:28

        Αγαπητέ κανενα Υποκλίνομαι!...