#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/10/2012 00:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μ. Φέκτερ: Για χρόνια οι Έλληνες, ήταν ξαπλωμένοι στην αιώρα... Τώρα έπεσαν



Τουλάχιστον έκπληξη(;), προκαλεί εκ νέου η φρασεολογία απέναντι στην Ελλάδα, της Αυστριακής υπουργού Οικονομικών, Μ. Φέκτερ, η οποία σε συνέντευξή της στη δημόσια Αυστριακή Ραδιοφωνία δήλωσε πως οι Έλληνες ήταν ξαπλωμένοι για χρόνια στην ...αιώρα αποφεύγοντας να δημιουργήσουν δομικά και μόνιμα, θέσεις εργασίας, με τα χρήματα που έπαιρναν (ούτως ή άλλως πάντα από την Ευρωπαϊκή Ένωση), και τώρα έπεσαν από την αιώρα και πρέπει επιτέλους να σηκωθούν.

Οι δομές στην Ελλάδα πρέπει να αλλάξουν για να μπορέσει να επιτευχθεί μια οικονομική ανάπτυξη ανάλογη με τα πρότυπα της ΕΕ, πρόσθεσε, για να επισημάνει συγχρόνως πως τα εκατοντάδες δισεκατομμύρια ευρώ που δίνονται στη χώρα απέτρεψαν την κατάρρευσή της.

Σε παρατήρηση του δημοσιογράφου, αν δεν είναι αναξιοπρεπές να επαναλαμβάνεται, εδώ και δύο χρόνια, η ίδια παράσταση, δηλαδή η καθυστέρηση των δόσεων μέχρις ότου αποφανθεί η «τρόικα» ως προς την πρόοδο, η Αυστριακή υπουργός υποστήριξε πως αυτό είναι απαραίτητο για να αναγκαστούν οι Έλληνες να τηρήσουν τις συμφωνίες.

Όπως ανέφερε, οι συμφωνίες προβλέπουν μια πληθώρα μέτρων που θα δώσουν στους Έλληνες τη δυνατότητα να σταθούν και πάλι στα πόδια τους, για παράδειγμα, να αλλάξουν τις δομές, ώστε τα χρήματα του δανείου να μην πέφτουν μόνιμα σε ένα τρύπιο βαρέλι.

Σύμφωνα με την κ. Φέκτερ, αυτό έχει αποφασιστεί εν μέρει με την ψήφιση φιλόδοξων νόμων από την ελληνική Βουλή, ωστόσο δεν έγινε κατόπιν τίποτε για την εφαρμογή τους και μόνον με την πίεση που ασκεί η ΕΕ και που είναι επιτακτικά αναγκαία, μπόρεσαν και επιτεύχθηκαν μερικά πράγματα. Σε σχέση με την παραμονή της Ελλάδας στην Ευρωζώνη, η Αυστριακή υπουργός Οικονομικών θεωρεί πως αυτό πρέπει να το αποφασίσει η ίδια η χώρα, πάντως οι Ευρωπαίοι εταίροι έχουν την ακλόνητη βούληση να την ...αφήσουν στην Ευρωζώνη και να της δώσουν κίνητρα ή να ασκήσουν με συνέπεια πίεση, ώστε αυτή να προχωρήσει σε μεταρρυθμίσεις.

Κατά την άποψή της, οι χώρες που βρίσκονται σε κρίση, η Ελλάδα, η Ισπανία και η Πορτογαλία, εξαιτίας της δραματικής κατάστασης, πρέπει να καταβάλουν περισσότερες προσπάθειες από ό,τι η Αυστρία, η οποία, όπως σημείωσε, δρα εξυπνότερα από αυτές, που σημαίνει ότι μπορεί και αντιμετωπίζει επιθετικά τα ζητήματα, στην κατεύθυνση της ανάπτυξης και των θέσεων εργασίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. barman avatar
    barman 23/10/2012 05:05:29

    Την εποχή της εφηβείας της, όταν η Ρόδος ήταν γεμάτη από δαύτες, κάποιος από τα καμάκια μας λοιπόν, έκανε το λάθος και δεν τη βόλεψε καλά, και από τότε έχει απωθημένα με τους Έλληνες!

    • avax avatar
      avax @ barman 23/10/2012 10:23:30

      Εχεις απόλυτο δίκιο στην ψυχαναλυτική σου διαπίστωση αγαπητέ barman...
      Και μόνο απο την φωτογραφία είναι προφανές. Μάλλον θα την έδειρε κιόλας...

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ barman 23/10/2012 14:18:01

      Ηλιθιότητες!!!

      • avax avatar
        avax @ Μανιάτης 23/10/2012 15:54:59

        Ενώ αυτά που λέει αυτή είναι ΣΟΦΙΕΣ...

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ barman 23/10/2012 14:26:41

      Γιατί αγαπητέ μου, άδικο έχει?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ barman 23/10/2012 14:30:40

      Σιγά "μεσογειακοί εραστές"! Την πατήσατε τελικά την "ουρά" σας και πέσατε κάτω...

      • avax avatar
        avax @ Ο Θείος 23/10/2012 15:56:47

        Με τέτοιε κότες πως να μη μας πέσει η "ουρά" αγαπητέ θείο?
        Μη μου πείς οτι εσένα αυτό το βλέμμα της σε αναστατώνει...

  2. βαγόνι avatar
    βαγόνι 23/10/2012 07:41:01

    Η φωτογραφία μιλά απο μόνη της...δεν χρειάζονται απαντήσεις!
    Να της στείλουμε πεσκέσι τον Κασιδιάρη...για κάτι τέτοιες είναι
    ό,τι πρέπει...να διευρύνει κι'αυτός τον κύκλο εργασιών του...μήν
    πουλάει μόνο εσωτερικό τσαμπουκά,εκ του ασφαλούς!
    Τώρα,γιατί τ'ακούμε τόσο συχνά απο όλους τους απρόσωπους της
    Μεσευρώπης;...έ, φαίνεται επειδή έσερνε ο τράχηλος μας για...
    άχρηστες σφαλιάρες!

  3. tarzan avatar
    tarzan 23/10/2012 08:06:25

    αδικο εχει ???

    • IOKLOS ZARAS avatar
      IOKLOS ZARAS @ tarzan 23/10/2012 09:08:26

      Οχι φίλτατε δεν έχει άδικο. Μόνο που αυτό αφορά απολύτως το 60% του πληθυσμού που έχει ψηφίσει πασοκ και λοιπές δημοκρατικες δυνάμεις έστω μια φορά, μερικώς το 30% (ΝΔ και σία) και καθόλου το 10%.
      Σκέφτομαι πως αντί να ζητάμε κούρεμα χρέους μήπως να ζητούσαμε δωρεάν παρασιτοκτόνα

  4. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/10/2012 09:05:37

    Εἴμασταν ξαπλωμένοι στήν αἰώρα καί πέσαμε,μέ τή διαφορά ὅτι δέν ἦτανε στημένη γιά ὅλους στό ἴδιο ὑψος,ἔτσι ἄλλοι ἔπεσαν ἀπό τά δύο μέτρα κι ἄλλοι ἀπό τούς εἴκοσι πόντους...

    • IOKLOS ZARAS avatar
      IOKLOS ZARAS @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/10/2012 10:33:19

      Το κακό είναι ότι στις περιπτωσεις των 2 μέτρων δεν βάλαμε έγκαιρα παλούκια από κάτω να ξεβρωμίσει και η χώρα ταυτόχρονα

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ IOKLOS ZARAS 23/10/2012 13:39:51

        Σωστός.

  5. θησεας avatar
    θησεας 23/10/2012 09:06:06

    εδω ,αν ειχαμε εναν πολιτικο αληθινο Ελληνα, θα επρεπε να βγει να απαντησει !που ειναι οπρωθυπουργος ο προεδρος η ο υπουργος εξωτερικων ?

  6. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 23/10/2012 09:18:19

    Αυτη δεν την καναμε φιλη μας γιαυτο τα λεει.

  7. S.R. avatar
    S.R. 23/10/2012 09:44:48

    Δηλαδη, ρε παλληκαρια, λεει ψεμματα ; Τα λεφτα που παιρναμε, τα επενδυαμε σε παραγωγη ,και οχι σε καταναλωση, ε ; Και τωρα που βγηκαμε στην ζητιανια θιγεται το "υπερηφανον" του χαρακτηρα μας !!! Ξεφτιλισαμε την Ελλαδα με τις πρακτικες μας και τις επιλογες μας ( σε προσωπα και πολιτικες) και τωρα που τελειωσαν τα δανεικα που τρωγαμε, και βγηκαμε με την παλαμη προτεταμενη "απαιτουμε σεβασμο" !!! Ρε κοροιδευομαστε ;;;

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ S.R. 23/10/2012 15:29:38

      Καλά, για άλλους λόγους τα έδιναν τα λεφτά... Χαζοί είναι οι Ευρωπαίοι, δεν ήξεραν τι κάναμε με τα "λεφτά τους" νομίζεις...;

      • S.R. avatar
        S.R. @ Γιώργος1 23/10/2012 17:02:33

        O δανειστης χαιρεται να σε δανειζει και να μην μπορεις να πληρωσεις ... Θα σου παρει το "σπιτι" ,ετσι ( υπεδαφος, νησια, μαριμες κλπ)...

  8. θησεας avatar
    θησεας 23/10/2012 10:20:05

    μπορει να μην λεει ψεμματα αλλα σαν ελληνας δεν ανεχομαι κανεναν να καταφερεται εναντιον ελληνα η της ελλαδας μας ! γ αυτο καποτε πρεπει να παρουν απαντηση ολοι αυτοι !!!!!

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ θησεας 23/10/2012 14:15:23

      Και πού ήσουν όταν διαπράττονταν το έγκλημα τα τελευταία 30 χρόνια!
      Τότε που κυριαρχούσε το "περνάμε καλά" με τα λεφτά των κουτόφραγκων...!

      Και ποιά απάντηση προτείνεις να δοθεί, αυτή της μαγκιάς ή της ικανότητας να παράγεις;

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/10/2012 11:12:36

    Κάποιοι Έλληνες ήταν ξαπλωμένοι στην αιώρα και κουνιόντουσαν πέρα-δώθε.
    Κι έπεσαν πάνω σε όσους ήμασταν από κάτω, εξήντα χρόνια στο χώμα.
    Δυστυχώς οι αιωρούμενοι είχαν Παγκάλειες διαστάσεις και βάρος.
    Ωχ τα κοκκαλάκια μου...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Ο Θείος 23/10/2012 14:08:50

      Εσύ, άν ισχύουν όσα λες, πρέπει να ήσουν ο μόνος εσωτερικάκιας που δεν επωφελήθηκε από την κατάσταση.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΚΜ 23/10/2012 14:14:50

        Φαντάζεσαι προλετάριο "εσωτερικάκια"; Δεν υπάρχει!!!

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ ΒΙΣ 23/10/2012 14:50:04

          Σύντροφε, άν φρόντιζε η Παπαρρήγα να έχει εκπρόσωπο Τύπου ετοιμόλογο σαν του λόγου σου, το ΚΚΕ θα έσπαζε μονίμως το ρεκόρ εκλογικού ποσοστού του Στάλιν.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΚΜ 23/10/2012 14:21:05

        Για να ακριβολογώ, δεν ήμουν ποτέ ακριβώς εσωτερικάκιας - μέλος. Διετέλεσα απλώς σε παλιές δεκαετίες αυτό που οι ειδήμονες αποκαλούν "ελεφαντικός". Ο ...θείος Χρύσανθος ξέρει...
        Μετά, για την αρετή μου φρόντισε επισταμένως (εκτός των άλλων) η ξενιτιά και διατελώ ευγνώμων.
        Ουφ, εξομολογήθηκα πάτερ...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ΚΜ 23/10/2012 14:23:57

        ...ελπίζω πάτερ, να μην είχες λαθρακουστή στο εξομολογητήριο κανέναν τσιπροκαμμένο ή λαφαζανοκνίτη, αυτοί δεν χώνευαν ιδιαίτερα την συντεχνία μας...

  10. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 23/10/2012 13:36:50

    Δεν ανέχομαι να ακούω ότι, οι ξένοι έχουν δίκιο να μας λοιδορούν και ότι όλοι μας φταίμε!
    ΕΓΩ δεν φταίω!
    Δουλεύω σκληρά όλη την ημέρα, μετά από χρόνια σπουδών και ακόμα περισσότερα χρόνια εξειδίκευσης. Έχω φτάσει στην κορυφή της πυραμίδας του κλάδου που διάλεξα να εργαστώ, πληρώνω τους φόρους μου μέχρι τελευταίο ευρώ δεν χρησιμοποιώ πιστωτικές κάρτες , δεν έχω πάρει κανένα δάνειο και γι΄αυτό απέκτησα σπίτι (από ..τρίτο χέρι) μετά από 20 χρόνια δουλειάς και δεν έχω επωφεληθεί σε τίποτα από τις επιχορηγήσεις ή επιδοτήσεις της ΕΕ.
    Πλην όμως η αγοραστική μου δύναμη μειώθηκε κατά 60% ( σοβαρολογώ) και υφίσταμαι κάθε είδους προσβολών , μειώσεων και περικοπών , όπως και όλοι μας!
    Να λοιπόν γιατί δεν ανέχομαι από κανέναν να με βάζει στο ίδιο σακούλι με τον ...εαυτόν του και να με κατηγορεί ότι μαζί τα φάγαμε ή όλοι μας φταίμε, (γιατί το ίδιο είναι)!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΝΤΙΝΟΣ 23/10/2012 13:46:21

      Για όλα έχουν απαντήσεις οι ευρωλιγούρηδες. Θα σου πουν "δεν έχει σημασία που δεν έφαγες/έκλεψες/τεμπέλιαζες, έχει σημασία που... ψήφισες αυτά τα κόμματα του πολιτικού κατεστημένου".

      Δεν τους πιάνεις πουθενά, σου λέω. Κορώνα-κερδίζουν, γράμματα-χάνεις...

      • avax avatar
        avax @ Αυριανιστής 23/10/2012 16:02:49

        Σιγά τις απαντήσεις που έχουν φίλε Αυριανιστή.
        Λίπος έχουν και το παίζουν κριτές (των άλλων εννοείται).
        Οσο για τα επειχειρήματά τους, Γκαίμπελς=συλλογική ευθύνη και παράλυση του αντιπάλου μέχρι να του τα αρπάξεις όλα...

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ ΝΤΙΝΟΣ 23/10/2012 14:22:54

      Και βέβαια έχει δίκιο.
      Όμως, ο κυρίαρχος λαός θαύμαζε τον ηγέτη που μάγκικα μας πότιζε με το ελιξήριο της φαυλότητας.
      Και βέβαια δεν ήπιαμε όλοι μας. Όμως, το Κράτος σαν μεθυσμένο καράβι στα χέρια μεθυσμένων απατεώνων.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Μανιάτης 23/10/2012 16:25:39

        Εσύ, ως ρηγάς, μπορεί και να ήπιες - ή να έδινες στους άλλους να πιούν.

        • Μανιάτης avatar
          Μανιάτης @ ΚΜ 23/10/2012 16:52:13

          Μην κάνουμε τις αθώες παρθένες. Όλη η κοινωνία ήπιε. Και καλά έκανε αφού της το πρόσφεραν σε χρυσο δισκοπότηρο.

          Αυτό δεν σημαίνει πως οι πολίτες είναι υπεύθυνοι.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Μανιάτης 23/10/2012 16:57:34

            Εσύ δυο γραμμές πιο πάνω έλεγες ότι «Και βέβαια δεν ήπιαμε όλοι μας». Τώρα, μας λες ότι «όλη η κοινωνία ήπιε». Πάντοτε μανούλα στις μεταμορφώσεις και στης κωλοτούμπες οι ρηγάδες της σάπιας γενιάς σου, αλλά τί από τα δύο ισχυρίζεσαι ότι ισχύει τελικά; Εγώ πάντως λέω ότι την Ελλάδα την κόλλησες έητζ εσύ και οι όμοιοί σου - και όχι, δεν είμαστε όλοι ίδιοι.

          • Μανιάτης avatar
            Μανιάτης @ ΚΜ 23/10/2012 19:46:50

            Ότι έητζ κόλλησε την Ελλάδα η γενιά μου και η προηγούμενη του 114 έχεις δίκιο.
            Και βέβαια ως άτομα δεν ήπιαμε όλοι, όμως, έμμεσα ως κοινωνικό σύνολο ναι όλοι. Το χρήμα που κυκλοφόρησε στην κοινωνία με τα δανεικά και τις επιδοτήσεις απάτη δημιουργησε μια φαύλη μεν πάντως υλική ευημερία που άμεσα ή έμμεσα ακούμπησε όλους.
            Δεν άκουσα πουθενά κανένα να διαμαρτυρηθεί για το ξεχαρβάλωμα τα χρόνια πριν το 2009. Ούτε αριστερό ούτε δεξιό. Ούτε καν πνευματικό άνθρωπο να δυσφορεί για την απατηλή εικόνα της φαύλης ευημερίας. Το λεξιλόγιο κυριαρχήθηκε από εκφράσεις, όπως σελέμπριτις, σοουμπιζ, στάιλ λάιφ κι όλα τα χυδαία και φτηνά της εποχής της φαιδρότητας.

            Ακριβώς για αυτό το λόγο κανένας "ήρωας" του Έθνους, καμιά πολιτική δύναμη, κανένας πολιτικός δεν με συγκινεί.
            Πού ήταν η Αριστερά; Πού ήταν η Δεξιά;
            Πού ήταν οι προσωπικότητες του πνεύματος. Θαρρώ στους θλιβερούς διαδρόμους των υπουργείων για χορηγίες και επιδοτήσεις.
            Πού ήταν η υπερήφανη... αγροτιά! Στις ουρές για επιδοτήσεις απάτης.

            Και πού ήμουν εγώ ο ίδιος;
            Μακρυά στην ξενιτειά...από 1980.

            Κι όταν έλεγα σε κάποιους τι έρχεται ήδη από τα τέλη της δεκατίας του 1980, δεν ημουν παρά Κασσάνδρα που δεν καταλαβαίνω τη δυναμική της ελληνικής κοινωνίας!!!

          • Αίθρα avatar
            Αίθρα @ Μανιάτης 23/10/2012 20:13:50

            Συγγνώμη, δεν καταλαβαίνω, κανείς δεν είχε ποτέ ασκήσει κριτική ή διαμαρτυρηθεί ή ζήσει τίμια εκτός από εσάς, αυτό μας λέτε; Γιατί εγώ άλλα έβλεπα στο (εντός Ελλάδας) περιβάλλον μου τόσα χρόνια. Ενδεχομένως η οικογένειά μου να ανήκε στη μειοψηφία, δεν το ξέρω, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι δεν τα φάγαμε μαζί, ούτε είμαστε όλοι συνυπεύθυνοι. Και είμαι σίγουρη ότι σαν το Ντίνο που γράφει πιο πάνω, αλλά και τους γονείς μου (που δούλευαν σκληρά, πλήρωναν όλους τους φόρους τους, υπήρξαν καθ' όλα εντάξει απέναντι στο κράτος έχοντας μάλιστα πάρει ελάχιστα από αυτό και ούτε διανοήθηκαν ποτέ να ζητήσουν από κανέναν βοήθεια, ρουσφέτι κτλ) είναι πολλοί ακόμα. Είναι αδιανόητη προσβολή να λέτε κατ' ουσίαν "μαζί τα φάγαμε" για τέτοιους ανθρώπους.

          • Μανιάτης avatar
            Μανιάτης @ Αίθρα 23/10/2012 20:24:07

            Αυτό που λέω δεν έχει καμία σχέση με το χυδαίο και ανήθικο του "Μαζί τα φάγαμε".
            Απλά λέω ότι έμμεσα η υλική ευημερία διοχετεύτηκε σε όλη την κοινωνία.
            Ανθρωποι αγνοί και έντιμοι βρήκαν δουλιές είτε ως υπάλληλοι είτε ως επαγγελματίες. Αυτό δεν ειναι καταδικασταίο.
            Υπήρξε ευημερία γενικά. Απλά θέλω να πω πως καμία πολιτική δύναμη και κοινωνική ομάδα δεν τόλμησε να πει στοπ, η ευημερία αυτή είναι ψεύτικη, γιατί γίνεται με δανεικά.

    • Φανη avatar
      Φανη @ ΝΤΙΝΟΣ 23/10/2012 16:58:27

      Φιλε Ντινο ειναι παρα πολλοι σαν και σενα που τωρα νοιωθουν ηλιθιοι και εξαπατημενοι και βραζουν απο οργη.

  11. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 23/10/2012 14:24:15

    Διόρθωση:
    Και βέβαια έχεις δίκιο. Κι όχι έχει.

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 23/10/2012 16:25:03

    H στεγνή αυτή κυρία με το άφιλο πρόσωπο και το παγωμένο βλέμμα, είπε ένα, κατά τη γνώμη της ευφυολόγημα, χωρίς προφανώς να έχει ιδέα περί αιώρας, η οποία: όπως η κούνια του μωρού, συμβολίζει την ευτυχία, τον έρωτα, το λίκνισμα, τη γονιμότητα, την ολοκλήρωση, την απόλαυση, τη ξεγνοιασιά, το προσδοκώμενο, το καινούργιο στη ζωή μας, σε μέρη διαφορετικά, έξω από τα συνηθισμένα. Αιώρα σημαίνει αστέρια, απογείωση με τον ήχο των κυμάτων που σπάνε με δύναμη στα βράχια. Αιώρα σημαίνει ήλιος εκτυφλωτικός, αύρα, άρωμα και γεύση αλμύρας θαλασσινής. Η Αυστρία θάλασσα δεν έχει, μαζί με την Ελβετία όμως έχει, το ακριβότερο στον κόσμο χιόνι ανά/cm³..

    Αιώρα, σημαίνει δύο γνώριμα σταθερά χέρια, που μας βοηθάνε να κατέβουμε. Κι αν κατά λάθος από την αιώρα πέσουμε, αμέσως όρθιοι στα πόδια μας στεκόμαστε. ΔΕΝ σερνόμαστε..

    Αιώρα σημαίνει ταξείδι νοερό στ’ όνειρο, μ’ ένα λατρεμένο τραγούδι.
    “Η μουσική, είναι του έρωτα τροφή, γι αυτό ποτέ μη σταματάς να παίζεις”
    ~William Shakespeare.

    Η κυρία αυτή, έγγαμη ή όχι, μητέρα ή, όχι. Δεν είχε, δεν έχει, ούτε πρόκειται ποτέ να έχει βιώσει τα θαυμαστά μυστήρια της γυναικείας θηλυκότητας, ούτε γνωρίζει τους θαυμαστούς οιωνούς της αιώρας. Κι αυτό, φαίνεται. Είναι πασίδηλο.

  13. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 23/10/2012 20:29:46

    Ο Μανιάτης που σχολιάζει εδώ θεωρώ ότι είναι από τις πιο έντιμες και καθαρές φωνές, άσχετα με τον πολιτικό χώρο, δεξιό ή αριστερό δεν ξέρω, από όπου προέρχεται. Αυτό που θέλει, νομίζω, να πει ο ΚΜ, αν ερμηνεύω ορθά τη σκέψη του, είναι πως η Αριστερά, ειδικά μετά τη Μεταπολίτευση, βοήθησε στην αποδόμηση εκείνων των σταθερών και αξιών που συγκρατούσαν τον Έλληνα, δεδομένης της ελλείψεως ενός αυστηρού θεσμικού πλαισίου και της τάσης του Έλληνα να ποδοπατάει τον νόμο, όταν αυτό τον βολεύει. Ο Έλληνας δεν θα σεβαστεί εύκολα έναν θεσμό, θα σεβαστεί όμως κάποιες αξίες, κάποιες αρχές. Αν απαξιώσεις τις αρχές αυτές, τότε θα γίνει ο πιο χονδροειδής υλιστής: Ούτε θεσμοί, ούτε αρχές....Μόνο ο εαυτός του.
    Με όλες τις τίς ελλείψεις και τα προβλήματα και τις ανεπάρκειες των λειτουργών της, η Εκκλησία ως χώρος ήταν και παραμένει στην Ελλάδα ένας τροφός και νοηματοδότης. Βλέπω χριστιανικές οικογένειες γύρω μου και είναι πολυ πιο συγκροτημένες, κατά μέσον όρο, σε σχέση με οικογένειες που δεν έχουν την παραμικρή σχέση με το εκκλησιαστικό γεγονός. Παρ΄ όλα αυτά, πόσοι άνθρωποι γνώρισαν τον πατέρα Πορφύριο όσο ζούσε και έκαναν στροφή στη ζωή τους; Πόσοι ανακάλυψαν Αυτήν την Εκκλησία η Αριστερά άκριτα την απαξίωσε. Βέβαια, το φαινόμενο της απαξίωσης και του χλευασμού του χριστιανισμού ήταν καθολικότερο. Δεν περιοριζόταν μόνο στην Αριστερά (αν και αυτή το έκανε απροκάλυπτα, επιθετικά, μιμούμενη τους Γιακωβίνους και τους Μπολσεβίκους). Αλλά και η μεταπολιτευτική Δεξιά το ίδιο απαξίωσε την Εκκλησία. Διάβασα και στο κείμενο του Μάνου Χατζηδάκι, ο καημένος, από όλο τον χριστιανισμό, εκείνος βρήκε να σταθεί στον Καντιώτη... Μιζέρια, άγνοια....
    Και θα ρωτήσω: Ο Ζήσιμος Λορεντζάτος σύγχρονος του Χατζηδάκι ήταν. Γιατί ο Λορεντζάτος έψαξε και βρήκε στην Ορθοδοξία, τη λειτουργία, τη Φιλοκαλία, την προσευχή, τον πατέρα Πορφύριο, και ο Χατζηδάκις στάθηκε στον Καντιώτη; Μήπως γιατί ο Καντιώτης του έδινε ένα πολύ καλό άλλοθι της απόρριψης, τον βόλευε; Γιατί δεν έψαξε να βρει τον Σιατίστης Αντώνιο;
    Σε τελική ανάλυση, αυτό που ζούμε σήμερα είναι απόρροια της ευρύτερης πνευματικής κρίσης της κοινωνίας μας. Ο πιτσιρικάς που πετάει το άδειο μπουκάλι χάμω, ο κάγκουρας με το ακριβό σπορ αυτοκίνητο που αγόρασε χωρίς να δουλέψει, ο ώριμος κάφρος που παρκάρει στη ράμπα του πεζοδρομίου, ο ψυχίατρος που δίνει απόδειξη για 40 και τσεπώνει 110 από τακτικό ασθενή του, η κυρία με το εξοχικό των 300 τετραγωνικών μέτρων που κατοικείται 15 μέρες τον χρόνο (και αν...), ο μπαχαλάκης που είναι γιος της και τα σπάει στα Εξάρχεια, αλλά μένει στην Πεντέλη, ο γιος του μεγαλογιατρού που έχει πέσει στα ναρκωτικά, όλα αυτά είναι ψηφίδες του ίδιου ψηφιδωτού. Αλλά κοινός παρονομαστής, το φόντο, είναι ο μηδενισμός, ο υλισμός. Και ο μηδενισμός στηνΕλλάδα πάτησε πάνω στην απαξίωση του χριστιανισμού και των αξιών που απορρέουν από αυτόν. Και σε αυτό έχουν ευθύνη και οι διανοούμενοι, δεξιοί και αριστεροί. Απλά, στην Αριστερά, η απαξίωση των παραδοσιακών αξιών ήταν θέμα δόγματος, ήταν επιβαλλόμενη. Γι΄αυτό και οι ευθύνες ήταν μεγαλύτερες.