#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/05/2012 22:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόντι: «Η Ελλάδα έδωσε την εθνική της κυριαρχία, εμείς την γλιτώσαμε»!



Σκληρές για την Ελλάδα ήταν οι δηλώσεις του Ιταλού πρωθυπουργού Μάριο Μόντι την Κυριακή.

Όπως είπε για τη χώρα μας, αλλά και την Πορτογαλία και την Ιρλανδία που βρίσκονται σε καθεστώς τρόικα, και «οι τρεις χώρες έχουν παραχωρήσει μέρος της εθνικής τους κυριαρχίας» κάτι που όπως τόνισε «δεν θα ευχόταν ποτέ στην Ιταλία, διότι οι συνέπειες είναι ανυπολόγιστες».

«Ελλάδα, Πορτογαλία και Ιρλανδία παραχώρησαν μέρος της εθνικής τους κυριαρχίας, κάτι που δεν θα ευχόμουνα ποτέ στην Ιταλία, διότι οι συνέπειες είναι ανυπολόγιστες», ανέφερε χαρακτηριστικά ο Μόντι, τονίζοντας ότι η Ιταλία «λίγο έλειψε να μετατραπεί σε αποικία».

Σύμφωνα με τον Ιταλό τεχνοκράτη πρωθυπουργό «είναι πολύ σημαντικό, και για μια χώρα ιδιαίτερα ανοικτή προς την παγκόσμια διάσταση, να διατηρήσει, οπωσδήποτε, μια αυτόνομη ικανότητα λήψης αποφάσεων».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. 3κιοκουκος avatar
    3κιοκουκος 12/05/2012 22:13:17

    ελάτε τώρα.ο μόντι τα λέει αυτά για εσωτερική κατανάλωση.

  2. βορειος avatar
    βορειος 12/05/2012 22:18:35

    Την οποια υπεγραψαν ποιοι αραγε-φυσικα παντα για....το καλο μας

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 12/05/2012 22:27:43

    Σα να λέει αλήθεια...

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ ΕΥΑ 12/05/2012 23:07:37

      Δεν θα πρέπει απλώς να διαβάζουμε δηλώσεις.Πρέπει να τις αποκρυπτογραφούμε με βάση το κοινό στο οποίο απευθύνονται.
      Τι περιμένατε να πει όταν μιλάει σε Ιταλικό κοινό;

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Ιωάννης33 13/05/2012 08:54:04

        Απευθύνεται στους Ιταλούς εκπέμποντας SOS...Αυτό όμως δε σημαίνει ότι οι υπόλοιπες χώρες που αναφέρει δεν έχουν χάσει μέρος της Εθνικής τους κυριαρχίας (σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό απ΄αυτό που ''προβλεπόταν'' από τις άλλες δύο συνθήκες που αναφέρει κι ο Θείος πιο κάτω)
        ΥΓ: Κι ο Πρόεδρος κ. Σαμαράς το ανέφερε σε ομιλία του..''να ανακτήσουμε την Εθνική μας κυριαρχία''...

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/05/2012 22:31:04

    Ο τίτλος είναι μονόπλευρος και εξάπτει φαντασιώσεις για δήθεν Ελληνικές μοναδικότητες.
    Η Ελλάδα, η Πορτογαλία και η Ιρλανδία βρίσκονται σε καθεστώς τρόικας. Και «οι τρεις χώρες έχουν παραχωρήσει μέρος της εθνικής τους κυριαρχίας». Και το λέει στους Ιταλούς, για να βάλουν τα δυνατά τους ν' αποφυγουν να γίνουν ο τέταρτος της παρέας. Ηθικοπλαστική παραίνεση προς το έθνος είναι.

    Δεν είμαστε ανάδελφοι. Ποτέ δεν ήμασταν.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/05/2012 22:32:14

    Επίσης, οι Ιταλοί δεν γλυτώσανε ακόμη. Το παλεύουν.
    Γι αυτό τους το λέει.

    • βορειος avatar
      βορειος @ Ο Θείος 12/05/2012 22:51:45

      Ε αφου το εκαναν οι Ιρλανδοι ((που δεν το νομιζω)) και οι Πορτογαλοι καλα καναμε και εμεις, τι λες ρε Θειο, τι πινεις και δεν μας δινεις, η Εθνικη κυριαρχια χανεται ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΙΜΑ οπως ακριβως και ετσι κερδιζεται, δεν ξερω αν εδω μεσα εκπροσωπεις τα συμφεροντα του θειου Σαμ , του εαυτου σου, η οποιδηποτε αλλου , αλλα αυτος ο Λαος Εθνικη κυριαρχια δεν προκειται να δωσει, μαλιστα βλεπω οτι προσπαθεις να μας το πασαρεις σαν κατι το φυσιολογικο και αναποφευκτο.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ βορειος 13/05/2012 02:42:49

        Το 1981 (είσοδος στην ΕΕ) και μετά στα σύμφωνα Μάαστριχτ και Λισαβώνας που ήσουν; Αγέννητος ακόμα;
        Στοιχεία κυριαρχίας παραχωρήθηκαν αλεπάλληλα από όλες τις χώρες με την ένταξη στην ΕΕ και διαδοχικά με τις Συνθήκες.
        Για τα περί "αίματος", αγαπητέ θα σού 'λεγα "σιγά τα αίματα", αλλά μάλλον βιάζεσαι να μιλήσεις πρίν σκεφθείς.
        Τι έκαναν δηλαδή οι Πορτογάλοι και εμείς, που δεν το έκαναν οι Ιρλανδοί;

        • βορειος avatar
          βορειος @ Ο Θείος 13/05/2012 11:37:05

          Θειο το 1981 μπηκαμε σε μια ΕΕ στην οποια ΟΛΕΣ οι χωρες ειχαν λογο στην διακυβερνηση της- οχι δεν ημουν αγεννητος,ημουν 21 χρονων και μολις ειχα απολυθει απο τον Στρατο- και οχι πια μονο το Βερολινο και η μεταλλαξη της σε Δ Ραιχ. Αληθεια ποσο καιρο εχεις να ακουσης τον ορο οι Βρυξελες ειπαν..., εγω μονιμως ακουω πια το Βερολινο και η Μερκελ θελουν... Οσο δε για το σιγα τα αιματα αντε πανε και ξαναπαρε πισω την ελευθερια της Β Κυπρου με τους τροπους που εσυ φαντασιωνεσαι.Οσο δε για την Ιρλανδια δεν ειδα κανενα Σοιμπλε να τολμα να τις κουνησει το δαχτυλο.

        • βορειος avatar
          βορειος @ Ο Θείος 13/05/2012 12:00:08

          Επισης θα μπορουσες να μου αναφερεις τι στοιχεια Εθνικης ανεξαρτησιας εχουν παραδωσει οι Αγγλοι, Γαλλοι, και -εδω γελαμε- Γερμανοι, οχι μονο δεν της εχουν παραδωσει αλλα επιβουλευονται την ανεξαρτησια αλλων χωρων.

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 13/05/2012 09:24:19

    Εχει απολυτο δικιο. Οσο και να μας κακοφαινεται. Τηρουμενων των αναλογιων, η απωλεια εθνικης κυριαρχιας μπορει να συγκριθει με αυτη των πρωτων αιωνων της οθωμανικης κυριαρχιας. Η οποια συνιστατο με απλα λογια στα εξης : Ελληνες, καντε οτι θελετε, δικαστητε μεταξυ σας, πιστεψτε σε οποιο Θεο επιθυμητε , αλλα εγω θελω οταν βλεπετε Τουρκο να τον υπακουετε και να τον προσκυνατε και να μου δινετε ενα καθορισμενο ποσο ετησιως, δεν με ενδιαφερει που θα το βρητε κοψτε το λαιμο σας, διαφορετικα σας περιμενει λεπιδι και κρεμαλα!!!!!

  7. salmonellas avatar
    salmonellas 13/05/2012 10:01:18

    Με εσενα σ' αυτη τη θεση θα την χασουν και οι Ιταλοι.

  8. franc avatar
    franc 13/05/2012 13:49:11

    Απο κουβέντες ο Μόντι είναι καλός .
    Δηλαδή τι εννοεί ο ποιητής και υπάλληλος της Goldman Sachs?
    Τα αφεντικά του θα αφήσουν την Ιταλία τώρα που την έχουν δαγκώσει για τα καλά
    επιβάλλοντάς της την εσωτερική υποτίμηση, να γιτώσει τη στιγμή μάλιστα που έχει δεκαπλάσιο χρέος απ' τους άλλος?
    Και με ποιό τρόπο, θα αφήσει ο άλλος υπάλληλος της Goldman Sachs κατα σύμπτωση συμπατριώτης του Μάριο Ντράγκι την ΕΚΤ να τυπώσει επιτέλους Ευρώ ή να εκδώσει Ευρωομόλογα?