#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/01/2014 22:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μωρό ανύπαντρου ζευγαριού βάφτισε ο Πάπας



Το παιδί εκτός γάμου ενός ζευγαριού βάφτισε ο Πάπας Φραγκίσκος χθες, κατά τη διάρκεια τελετής στην Καπέλα Σιξτίνα στη Ρώμη. Οι γονείς συμμετείχαν σε μια τελετή μαζί με 31 ακόμα νεοφώτιστους, για τον εορτασμό της ημέρας του Αγίου Ιωάννη.

Ο Πάπας έχει εκφράσει και στο παρελθόν την ενθάρρυνσή του στους ιερείς να βαπτίζουν τα παιδιά των άγαμων γυναικών, προκειμένου να γίνουν χριστιανοί, αποκαλώντας όσους το αρνούνται «υποκριτές».

Σύμφωνα με το δίκτυο του Βατικανού, είπε: «Εσείς οι γονείς έχετε ένα αγοράκι ή ένα κορίτσι για να βαφτιστεί, αλλά σε λίγα χρόνια αυτά θα έχουν ένα μωρό για να βαφτιστεί, ή ένα εγγόνι... Και έτσι συνεχίζεται η αλυσίδα της πίστης. Τι σημαίνει αυτό; Θα ήθελα να σας πω μόνο αυτό: εσείς είστε εκείνοι που μεταδίδετε την πίστη, οι πομποί που έχετε το καθήκον».

http://bbb-news.com/blog/2014/01/12/pope-francis-baptises-baby-of-unmarried-couple-in-sistine-chapel/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 13/01/2014 22:37:19

    1000 μπράβο! Πολύ τον πάω τον Πάπα Φραγκίσκο, πιστεύω θα αφήσει Ιστορία.
    Ο καλύτερος εδώ και δεκαετίες, πιο φωτισμένος και ένας πραγματικός ποιμένας για τo ποίμνιο του.
    Δεν θυμάμαι άλλον να είναι τόσο κοντά στους πιστούς. Λένε ότι βγαίνει τα βράδια κρυφά και βοηθάει άστεγους, μένει σ' ένα λιτό δωμάτιο κ.ά. Ξέρω πως ακούγεται αλλά αν το κάνει είναι άξιος.

    http://www.youtube.com/watch?v=B0Waczk7F6k
    http://www.youtube.com/watch?v=7iSbiqlrgzA

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 13/01/2014 22:48:10

    Η ορθοδοξία το κάνει κατά κόρον γι' αυτό δεν θα αποτελούσε είδηση

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 14/01/2014 08:49:14

      Έλα ντε. Τόσες δεκαετίες γίνεται στην Ελλάδα το ίδιο. Γιατί είναι είδηση του Πάπα;

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 14/01/2014 10:48:49

      Δέν τό ἐπιβραβεύει ὅμως...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Κυθήριος 14/01/2014 11:54:15

        Σωστός! Εδώ δε το διαφημίζουμε κιόλας.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 14/01/2014 12:37:33

      Δεν είναι παντού το ίδιο. Στου αδερφού μου το παιδί ο παπάς δεν δέχτηκε να το βαπτίσει αν δεν έκαναν θρησκευτικό γάμο οι γονείς. Αναγκάστηκαν να πάνε σε εκκλησία άλλου χωριού για τη βάπτιση.

  3. Ξερόλας avatar
    Ξερόλας 14/01/2014 00:08:16

    Προσπαθεί απλά να αλλάξει την εικόνα του Βατικανού που έχει πληγεί μετά τα σκάνδαλα που ήρθε αντιμέτωπη. Μπορεί να ναι και πραγματικά καλός και να θέλει να δώσει μια πιο μοντέρνα μορφή του χριστιανισμού δεν αντιλέγω αλλά......αλλά.

  4. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 14/01/2014 00:51:26

    Πάπας Φραγκίσκος: Ναί, κι ἐμεῖς τὸν πᾶμε, ἀλλὰ μὴν τοῦ βάζετε λόγια στὸ στόμα!

    Ὁ πάπας Φραγκίσκος εἶναι ἰδιαίτερα ἐνδιαφέρουσα περίπτωση καὶ παρακολουθῶ τὶς σχετικὲς εἰδήσεις ἀνελλιπῶς. Παράλληλα ὅμως, τὰ διεθνῆ ΜΜΕ παίρνουν τὶς δηλώσεις του καὶ τὶς πράξεις του καὶ τοὺς δίνουν ἐντελῶς μὰ ἐντελῶς διαφορετικὸ νόημα. (Πρὶν προχωρήσω, θυμίζω ὅτι ἡ ρωμαιοκαθολικὴ ἀντίληψη περὶ ἠθικῆς εἶναι ΠΟΛΥ συγκεκριμένη καὶ συστηματοποιημένη, χωρὶς τόσο χῶρο γιὰ τὰ «κατ' οἰκονομία» ὅπως στὰ καθ' ἡμᾶς. Δὲν εἶναι παῖξε γέλασε). Ὅταν λοιπὸν ὁ Πάπας βαφτίζει παιδὶ ἐκκλησιαστικῶς ἐξώγαμο, μὲ ΣΑΦΩΣ ΔΗΛΩΜΕΝΟ τὸ σκεπτικὸ «νὰ γίνει χριστιανὸς τὸ παιδὶ κι ἂς εἶναι 'πλημμελῶς' χριστιανοὶ οἱ γονεῖς», αὐτὸ παρουσιάζεται καὶ κατανοεῖται ὡσὰν νὰ μὴν ἐνδιαφέρει καθόλου τὸν Πάπα ὁ ἐκκλησιαστικὸς γάμος, νὰ μὴν τὸν ὑπολογίζει. Ράβδος ὑπὸ γωνία ἄρα βρέχει, δηλαδή. Καμμία σχέση, δὲν προκύπτει ἀπὸ πουθενὰ τὸ συμπέρασμα. Ἢ ἡ περίφημη δήλωση «ἂν κάποιος εἶναι ὁμοφυλόφιλος καὶ ἀναζητήσει τὸν Θεό, ποιός εἶμαι ἐγὼ νὰ τὸν κρίνω»: στὰ ρωμαιοκαθολικὰ πλαίσια, «νὰ ἀναζητήσει τὸν Θεό» σημαίνει οὐσιαστικὰ καὶ μὲ σαφήνεια... νὰ σταματήσει νὰ εἶναι (ἐνεργὸς) ὁμοφυλόφιλος - ὁπότε καὶ ὁ Πάπας δὲν θὰ τὸν ἔκρινε γιὰ τὴν ἄλλοτε ζωή του, ἄλλωστε ἐν πολλοῖς μιλᾶμε γιὰ κληρικούς. Αὐτὸ τὸ ἀλλάξανε τὰ ΜΜΕ de facto σὲ «ἂν κάποιος εἶναι ὁμοφυλόφιλος, ποιός εἶμαι ἐγὼ νὰ τὸν κρίνω», ποὺ εἶναι ἐντελῶς διαφορετικὸ πράγμα, καὶ σάλπισαν μὲ τρομπέτες σεξουαλικῆς ἐλευθερίας, ὅτι ὁ Πάπας Ρώμης εἶπε βγάλτε τὰ μάτια σας κι ἐγὼ μαζί σας. Μιλᾶμε γιὰ τὸν Ρωμαιοκαθολικισμὸ καὶ τοὺς κανόνες του, μὴν ξεχνιόμαστε!

    Δὲν εἶναι ὥρα γιὰ νὰ συζητήσω ἐδῶ τὸ ἂν διαφωνῶ ἢ συμφωνῶ εἴτε μὲ τὶς πράξεις/δηλώσεις του εἴτε μὲ τὶς παρερμηνεῖες τους, καὶ πρὸς ΠΟΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ συμφωνῶ ἢ διαφωνῶ, θέλω ὅμως νὰ ἐφιστήσω τὴν προσοχὴ στὸ ὅτι ἄλλα κάνει καὶ λέει καὶ ἐντελῶς ἄλλα καταλαβαίνει ὁ κόσμος!

    • ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
      ΓΡΗΓΟΡΗΣ @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 14/01/2014 14:18:59

      Προφανώς αυτός ο πάπας έχει δείκτη ευφυίας άνω του μέσου όρου και είναι επαγγελματίας στη δουλειά του.
      Σαφέστατα αγαπητέ Αστυάνακτα, "ἄλλα κάνει καὶ λέει καὶ ἐντελῶς ἄλλα καταλαβαίνει ὁ κόσμος!" Αυτό που κάνουν όλοι οι αρχιερείς σε όλα τα δόγματα, αλλά όχι πάντα με έξυπνο τρόπο...

  5. Ekthamvi avatar
    Ekthamvi 14/01/2014 06:07:30

    Ο Πάπας Φραγκίσκος από την πρώτη στιγμή που ανέλαβε, κάνει τη διαφορά για την Καθολική εκκλησία και αποτελεί φωτεινό παράδειγμα με τη σεμνότητα και την ανθρωπιά του. Μακάρι να συνεχίσει έτσι και σίγουρα μπορεί να δράσει περισσότερο ''επαναστατικά'' από το χώρο που λειτουργεί και του οποίου ηγείται. Μακάρι.

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 14/01/2014 07:18:48

    Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το παιδί απλά ραντίζεται, κατά την τρέχουσα ρωμαιοκαθολική πρακτική για το βάπτισμα.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΒΙΣ 14/01/2014 11:16:47

      Βάπτισμα διά ραντισμοῦ,τελοῦνταν στήν ἀρχαία Ἐκκλησία μέχρι τόν 14 ο αἰ. γιά λόγους ἀσθένειας. Οἱ Ρ/Κ τό συνεχίζουν μέ δικαιολογία τήν εὐαισθησία τῶν νηπίων,τήν ντροπή τῆς γυμνότητας κλπ.
      Ἀπό ἐμᾶς,ἄλλοι τό ἀποδέχονται γιά λόγους οἰκονομίας καί τελοῦν μόνο τό χρίσμα σέ προσερχόμενο ἑτερόδοξο καί ἄλλοι ὄχι.

  7. Ρηνα avatar
    Ρηνα 14/01/2014 11:49:45

    Σωστα, δεν υπαρχει βαπτισμα ουτε μυστηριο αλλα δεν πειραζει. Γι αυτους ειναι μια μορφη πλησιασματος στην εκκλησια. Ο καθενας κατα το μετρον του.....