#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/10/2010 23:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπιν Λάντεν εναντίον Γαλλίας



«Δεν θα είστε ασφαλείς αν δεν αποσύρετε τα στρατεύματά σας από το Αφγανιστάν όπως ακριβώς δεν θα είστε ασφαλείς ούτε αν δεν σταματήσετε τις αδικίες προς τους μουσουλμάνους». Αυτό γνωστοποίησε ο Μπιν Λάντεν στο «μήνυμα προς τον γαλλικό λαό» όπως τιτλοφορείται το ηχητικό υλικό το οποίο μεταδόθηκε σήμερα από το Αλ Τζαζίρα.

«Έχει έρθει η ώρα να βάλετε τέλος στις αδικίες που διαπράττετε εναντίον του έθνους μας ξεκινώντας από την απόσυρση των στρατευμάτων σας που εγκαταστάθηκαν επί Μπους. Δεν μπορείτε από την μια να συμμετέχετε στην κατοχή της χώρας μας, σκοτώνοντας τις γυναίκες και τα παιδιά μας, και από την άλλη να θέλετε να ζείτε με ασφάλεια και ειρήνη».

Παράλληλα, ο αρχηγός της Αλ Κάιντα ενθάρρυνε εμμέσως πλην σαφώς τους μουσουλμάνους της Γαλλίας να αντιδράσουν και να απαντήσουν με την βία στην καθολική απαγόρευση της μπούρκας και του νικάμπ στους δημόσιους χώρους, όπως επιβάλλει το νομοσχέδιο που υπερψηφίστηκε από το γαλλικό κοινοβούλιο στις 14 Σεπτεμβρίου και θα αρχίσει να εφαρμόζεται ως νόμος του κράτους από το 2011.

Σύμφωνα με τον Μπιν Λάντεν οι πρόσφατες απαγωγές Γάλλων στον Νίγηρα από την «Αλ Κάιντα στο ισλαμικό Μαγκρέμπ» (AQMI) εντάσσονται σε αυτό το πλαίσιο της εκδίκησης, ενώ για τον αναλυτή επί μουσουλμανικών θεμάτων Ντομινίκ Τομάς, η Γαλλία αποτελεί πλέον εχθρό και στόχο της οργάνωσης και της Ουμμά (μουσουλμανικό έθνος) όπως ακριβώς στόχοι αποτελούν παραδοσιακά οι ΗΠΑ και το Ισραήλ.

(Linternaute)

M.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. A.M. avatar
    A.M. 27/10/2010 23:22:48

    Χα! Χα!
    Τελικά αυτός ο Μπίν Λάντεν είναι η λύση για όλα και για όλους :lol:

    Για να κάμψουν τις λαϊκές αντιδράσεις στην Γαλλία που δεν λένε να κοπάσουν άρχισαν να μεταχειρίζονται το παλιό γνωστό κόλπο: τρομοκρατία.

    Αναρωτιέμαι πότε κάποτε κάποιος θα ενημερώσει όλα αυτά τα ανθρωπάκια που διαχειρίζονται την εξουσία ότι δεν έχει να κάνει με ηλίθιους, με τέτοιον τρόπο που ποτέ ξανά στην ιστορική συνέχεια της ανθρωπότητας να ΜΗΝ το ξαναματαξεχάσουν.

    Για όλα τα πράγματα υπάρχει τρόπος.
    Δεν μπορεί! και γι αυτό θα υπάρχει ο κατάλληλος τρόπος και ο κατάλληλος άνθρωπος και η κατάλληλη στιγμή.

    • Orestios avatar
      Orestios @ A.M. 27/10/2010 23:42:46

      Ο από μηχανής Θεός!

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ A.M. 27/10/2010 23:45:54

      Όταν η τραγωδία έφτανε σε αδιέξοδο, οι πανέξυπνοι πρόγονοί μας, είχαν εφεύρει τον απο μηχανής θεό για να την ξεμπλοκάρει και δώσει τελική λύση.
      Οι ρωμαίοι τον έλεγαν deus ex machina
      Οι Αμερικάνοι και οι σύμμαχοί τους, τον είπαν Μπιν Λάντεν, αλλά η τραγωδία του καπιταλισμού είναι πραγματική και όχι θέατρο και δεν υπάρχει απο μηχανής θεός για να δώσει λύση.

      • Orestios avatar
        Orestios @ εναςάσχετος 27/10/2010 23:56:10

        Δεν είναι καπιταλισμός το οικονομικό σύστημα που βρίσκεται σε τραγωδία.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ εναςάσχετος 28/10/2010 00:31:23

        Ο καπιταλισμος δεν απειλειται απο κανενα.Η διαμαχη εδω ειναι αν θα υπαρχει ευρωπαικος καπιταλισμος ή καπιταλισμος αραβοισλαμικου τυπου.

      • 11888 avatar
        11888 @ εναςάσχετος 28/10/2010 16:26:31

        Εχεις δικιο δεν βρισκεται σε τραγωδια αλλα υπο πληρη διαλυση.

    • lampros avatar
      lampros @ A.M. 28/10/2010 00:02:15

      Τώρα τι σχέση έχει το μήνυμα αυτό με την υποτιθέμενη κάμψη των λαϊκών αντιδράσεων στην Γαλλία, ο Θεός και η ψυχή μας. Λέτε να φοβούνται να βγουν να διαδηλώσουν μη σκάσει καμμιά αδέσποτη βόμβα; Ή μήπως δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος να αντιδράσουν οι μουσουλμάνοι απέναντι Γαλλία παρά μόνο στημένα;

      Γιατί να μην το προχωρήσουμε και άλλο; Δεν υπάρχουν λαϊκές αντιδράσεις στην Γαλλία, και αυτές στημένες είναι από το ΔΝΤ και τους καπιταλιστές.

      Ακόμα παραπέρα, και εμείς που διαφωνούμε στημένοι είμαστε. Οι άρχοντες του κόσμου κινούν όλα τα νήματα. Αυτοί ίδρυσαν και το Antinews, αυτοί είναι πίσω και από την ήττα της Ντόρας από Σαμαρά.

      Βλέπετε πόσο σαχλή γίνεται η συνεχής επίκκληση παρασκηνίων και κινήτρων πίσω από όλα; Σαν κάτι σταλινικά κόμματα για τα οποία όλοι και όλα ήταν "προβοκάτορες" και "προβοκάτσια".

      Και συμφωνίες υπάρχουν κρυφές, και κάτω απ' τα τραπέζια λεφτά, και λέσχες ισχυρών και απ' όλα. Αλλά δεν εξηγούνται όλα και όλοι ως προβοκάτσιες.

      Μερικοί έχουν πειστεί από την προπαγάνδα και τις ταινίες των ΗΠΑ ας πούμε, και νομίζουν ότι στις επερεσίες τους π.χ. βλέπουν και τι χρώμα σώβρακο φοράμε και δεν υπάρχει τίποτα στον κόσμο που να μην το ελέγχουν...

      • o παγωτατζής avatar
        o παγωτατζής @ lampros 28/10/2010 00:23:09

        "επερεσίες" ;; Συγγενής τού μακαρίτη Μένιου είσαι παλλουκάρι΄μ?

      • stroumfaki avatar
        stroumfaki @ lampros 28/10/2010 01:43:10

        Στην αρχή των διαδηλώσεων φίλε μου, είχαν βγεί τα παπαγαλάκια στη Γαλλία να τρομοκρατούν το κόσμο για πιθανόν τρομοκρατικό χτύπημα και αυξημένο κίνδυνο. Τυχαίο δεν νομίζω......! Ωστόσο ο λαός, τους έκλασε τελείως αλλά αυτοί θα συνεχίσουν το βιολί τους μέχρι να το καταφέρουν.....

        Αν δεν το καταφέρουν υπάρχει προηγούμενο.... Φεύγει ο δεξιός συνέταιρος μπαίνει η ψευτο-αριστερή συνέταιρος και συνεχίζουμε τις προσπάθειες...... Το κουτόχορτο χρησιμοποιείται γενικώς......

      • stroumfaki avatar
        stroumfaki @ lampros 28/10/2010 01:49:21

        Και για να σε βοηθήσω κάπως θα σου πω το εξής:

        Τέτοια μηνύματα οι αρχές έχουν πάρα πολλά. Πολλά απο αυτά δεν τα διαρρέουν, άλλα ,όμως ΝΑΙ. Αυτό το διέρρευσαν για τους λόγους τους.

        Δεν υπάρχει θέμα μοναδικά προβοκάτσιας ή προπαγάνδας ή συνωμοσίας. Αυτά όλα συνυπάρχουν μέσα στις εξής έννοιες:

        ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

        Αυτό τους νοιάζει και είναι ικανοί να το καταφέρουν με οποιοδήποτε τρόπο.

    • Maya avatar
      Maya @ A.M. 28/10/2010 00:08:54

      Πότε θα πάρετε στα σοβαρά την ισλαμοποίηση της Ευρώπης? Ή μήπως ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ τελικά δεν σας νοιάζει?

      Δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει ότι το σκηνικό είναι στημένο από τον Σαρκοζί και όχι από κάποιον που θέλει να επιβαρύνει την θέση του Σαρκοζί και της Γαλλίας όπως είναι τώρα ακόμα πιο πολύ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Maya 28/10/2010 00:09:37

        Το πολυπολιτισμικό μοντέλο πέθανε!

      • Maya avatar
        Maya @ Maya 28/10/2010 00:40:13

        Πέθανε = "αποτύχαμε να τους ενσωματώσουμε - εναρμονίσουμε στον δικό μας εθνικό προσανατολισμό"

        Ετοιμάσου για τρελή θολομονοκουλτούρα:
        h=p://www.youtube.com/watch?v=p9vzHs3MjMo

      • Orestios avatar
        Orestios @ Maya 28/10/2010 00:53:49

        Το έχω δεί το βίντεο.
        Η αλήθεια είναι πως οι σοσιαλιστές της Παγκοσμιοποίησης θέλουν Ισλαμική Ευρώπη.
        Και με τίποτε τους πολιτισμούς και τα έθνη που υπάρχουν ήδη εκεί.
        Αυτή η υπόθεση αφορά κι εμάς.
        Πράγματι πέθανε το μοντέλο των Παγκοσμιοποιητών.

      • A.M. avatar
        A.M. @ Maya 28/10/2010 01:03:20

        @Maya

        ΔΕΝ ΑΠΟΤΥΧΑΜΕ ΕΜΕΙΣ να ενσωμτώσουμε τους εκατοντάδες χιλιάδες / εκατομμύρια ίσως των αλλοεθνών αλλόθρησκων που βρέθηκαν απροσκάλεστοι στην πατρίδα μας.

        Εξ άλλου ΔΕΝ έχουμε ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ υποχρέωση να ενσωματώσουμε κανέναν!
        Από πότε όταν κάποιος μπαίνει στο σπίτι ΣΟΥ οφείλεις ΕΣΥ να προσαρμοστείς στις δικές του συνήθειες και όχι αυτός στις συνθήκες της δικής σου ζωής στο δικό σου σπίτι;;;

        ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ή ΔΕΝ ΘΕΛΗΣΑΝ αυτοί να ενσωματωθούν με μας.

        Οι περισσότεροι Αλβανοί που θέλησαν μια χαρά ενσωματώθηκαν και από μόνοι τους και πολλοί δεν θέλουν να ξαναδούν Αλβανία.

        Και όσοι Έλληνες πήγαν και έμειναν στην Γερμανία ενσωματώθηκαν στην Γερμανική κοινωνία δεν προσάρμοσαν τους Γερμανούς στον Ελληνικό τρόπο ζωής.

        Σε λίγο όπως μας τα λές θα πρέπει να μην κοιμόμαστε καλά το βράδυ από ενοχικά σύνδρομα επειδή «δεν καταφέραμε να ενσωματώσουμε τους μουσουλμάνους»!!!

        Αυτό μας έλειπε τώρα!

      • Maya avatar
        Maya @ Maya 28/10/2010 01:28:38

        Εγώ απλά μετέφερα τι είπε η Μέρκελ για την Γερμανία. Δεν ζήτησα εγώ φθηνά χέρια αφήνοντας τον πολιτισμό της χώρας να πεθάνει από ασφυξία. Ούτε φυσικά ζητάω τώρα να ανεχθεί κανείς τα τζαμιά.

        Το ακριβώς αντίθετο.

        Cool-αρε και λίγο ε.

        Και άλλο "ενσωματώνω κάποιον", άλλο "προσαρμόζομαι εγώ σε κάποιον άλλον".
        Εννοείται ότι υποχρέωση υπάρχει και από την μεριά σου από την στιγμή που τους βάζεις μέσα.
        Από την στιγμή που δέχεσαι ξένο σώμα (μαζική εισροή αλλόθρησκων) ΟΦΕΙΛΕΙΣ να τους κάνεις στρατιώτες σου, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

        Εμείς σαν χώρα αποτύχαμε επικά. Ποτέ δεν μας ενδιέφερε σαν έθνος-κράτος κάτι τέτοιο δεδομένου ότι τα τελευταία 35 χρόνια μας κυβερνούν μονίμως αλήτες και προδότες.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Maya 28/10/2010 01:37:38

        Μαγια υπερβάλλεις.
        Δεν ισχύουν αυτά που λες επιστημονικά

      • Maya avatar
        Maya @ Maya 28/10/2010 01:43:48

        Ποια δεν ισχύουν και μάλιστα επιστημονικά?

      • stroumfaki avatar
        stroumfaki @ Maya 28/10/2010 02:01:27

        Ποτέ, αφού οι κυβερνήσεις μας έχουν υπογράψει το ΔΟΥΒΛΙΝΟ 2!

      • A.M. avatar
        A.M. @ Maya 28/10/2010 09:26:54

        @Maya

        Κατ' αρχήν είμαι cool ε;

        Κατά δεύτερον ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να αφομοιώσω ΚΑΝΕΝΑΝ!
        Αν κάποιος μπήκε ΝΟΜΙΜΑ στην Ελλάδα οφείλει ΑΝ το θέλει - με το ζόρι δεν γίνεται αυτό - να αφομοιωθεί και να προσαρμοστεί στον Ελληνικό τρόπο ζωής.
        Αν μπήκε ΝΟΜΙΜΑ στην Ελλάδα και δεν θέλει να αφομοιωθεί και να προσαρμοστεί ας φύγει πάλι νόμιμα και ας πάει στην ευχή της Παναγίας.
        Αν μπήκε παράνομα πρέπει να φύγει όπως ήρθε και σε καμμία περίπτωση η Ελλάδα δεν έχει καμμία απολύτως υποχρέωση να τον αφομοιώσει - αν είναι δυνατόν! - ή να τον προσαρμόσει και η μόνη υποχρέωση της χώρας είναι να τον μεταχειριστεί ανθρώπινα μέχρι να φύγει απ την χώρα. (Ως ανθρώπινη μεταχείριση εννοώ την ιατρική περίθαλψη αν χρειάζεται τέτοια, την τροφή και την αξιοπρεπή κράτηση μέχρι την απέλαση που δεν μπορεί να καθυστερήσει περισσότερο από μία εβδομάδα).

        Και όχι! αν και είμαι cool...
        ..ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!
        Δεν οφείλω να αφομοιώσω κανέναν!

        Αν εσύ αισθάνεσαι ότι ΟΦΕΙΛΕΙΣ αφομοίωσε όποιους θέλεις.

      • Maya avatar
        Maya @ Maya 28/10/2010 12:00:11

        Φυσικά και οφείλεις σαν χώρα να τους ενσωματώσεις στα δικά σου συμφέροντα και την δική σου στρατηγική και εθνική κατεύθυνση και τον δικό σου πολιτισμό. Διαφορετικά σε ένα ενδεχόμενο πόλεμο δικό μας με την χώρα προέλευσής τους (ή με μια ομόθρησκή τους) θα τους βρεις απέναντί σου και όχι να πολεμάνε για σένα.

        Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πού έχεις κολλήσεις.


        Ο Μέγας Αλέξανδρος μεταλαμπάδευσε τον ελληνικό πολιτισμό στην άλλη άκρη της γης και δεν μπορεί το ελληνικό κράτος να το κάνει ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ ΤΟΥ για τους ξένους του?

        Οι ΗΠΑ αποτελούνται από διάφορους πολιτισμούς όμως είναι ΕΝΑ έθνος.

        Αν δεν μπορείς σαν χώρα να τους κάνεις να πονέσουν για τις δικές σου αξίες και τα δικά σου εδάφη, τότε μην τους βάζεις εξ αρχής καθόλου μέσα.

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/10/2010 00:37:24

    ΠΟλυ βιαζεται ο Δελαστικ να πορεξοφλησει το αποτελεσμα των γαλλικων εκλογων.Οι Γαλλοι συνηθιζουν τις απεργιες αλλα εχουν να ψηφισουν σοσιαλιστη απο την εποχη του Μιττερραν.

    • A.M. avatar
      A.M. @ ψυχραιμια 28/10/2010 00:49:21

      Συμφωνώ ως προς το αποτέλεσμα των εκλογών.
      Απ την άλλη είναι αλήθεια πως οι Γάλλοι δεν είναι ούτε Άγγλοι ούτε Γερμανοί ούτε και Έλληνες συνδικαλιστές (ο Θεός να τους κάνει από κομματόσκυλα συνδικαλιστές).

      Και νομίζω πως στην Γαλλία θάχει συνέχεια το μάτς και μεγάλο ενδιαφέρον όχι μόνο για τους Γάλλους αλλά για όλους μας που ζούμε στην Ευρώπη.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ψυχραιμια 28/10/2010 00:55:25

      Αυτο ειναι αληθεια.Προκειται για τη μοναδικη μεγαλη δυναμη οπου υπαρχει ακομη ισχυρη διανοηση και νοοτροπια αντιθεσης στο συστημα.Ομως απο τα πραγματα ο ρολος της περιοριζεται βαθμιαια.

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ ψυχραιμια 28/10/2010 01:57:32

      Το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι τελείως τυχαία να γίνει ντόμινο και στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Μόνο έτσι θα υπάρξει αποτέλεσμα.

      Όσο για εκλογές και τέτοια μην ξεχνάτε πως το σύστημα πάντα λάτρευε το φαινόμενο ΤΡΑΜΠΑΛΑ (βλέπε ΗΠΑ)

      Στη τραμπάλα πάντα κάθονταν δύο (Μια ο ένας βρισκόταν πιο ψηλά, μια ο άλλος) Πάντα οι ίδιοι όμως. Τη τραμπάλα την έπαιζαν πάντα οι ίδιοι αλλά η τραμπάλα ανήκει σε ένα.

      Το θέμα είναι ο λαός να καταφέρει να γκρεμίσει τη τραμπάλα να μην υπάρχει πια. Είναι κοροϊδία.

  3. Κάποιος avatar
    Κάποιος 28/10/2010 00:40:54

    Πάω στοίχημα πως αν αύριο αρχίζει να κατεβαίνει μαζικά ο κόσμος στους δρόμους πέριξ της Βουλής και του Μαξίμου, η επόμενη δήλωση του Μπιν Λάντεν θα είναι ότι επόμενος στόχος θα είναι η Ελλάδα, αν δεν αποσύρει τις δυνάμεις της από το Αφγανιστάν και αν δεν βγει ο Σγουρός νομάρχης.

    • A.M. avatar
      A.M. @ Κάποιος 28/10/2010 00:42:59

      Μάγος είσαι;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κάποιος 28/10/2010 00:49:44

      BINGO!!!!!

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Κάποιος 28/10/2010 00:50:09

      Ο Μπιν Λάντεν είναι καπαρωμένος από τις μεγάλες δυνάμεις.
      Την Ελλάδα θα την αναλάβει κάποιος υπαρχηγός.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ εναςάσχετος 28/10/2010 00:56:59

        Σωστά!
        Εδώ δεν χρειάζονται ακόμα να δουλέψουν τα μεγάλα μέσα.
        Με μερικούς κουκουλοφόρους,βαριοπούλες και μολώτοφ δένει το γλυκό.

      • Orestios avatar
        Orestios @ εναςάσχετος 28/10/2010 00:59:15

        Αυτοί θα βγούν μόλις κινδυνέψουν οι αντεξουσιαστές συνάδελφοί τους στην εξουσία.
        Όλο και κάποιον έφηβο θα δολοφονήσουν.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Κάποιος 28/10/2010 01:08:56

      Το σύστημα δεν μπορεί να δουλέψει χωρίς βαρβάρους.
      Οταν δεν υπάρχουν διαθεσιμοι, πρέπει να κατασκευάσει μερικούς από μόνο του.

  4. A.M. avatar
    A.M. 28/10/2010 00:42:10

    Πότε μερικοί θα ξυπνήσετε και θα καταλάβετε πως ο Μπίν Λάντεν είναι δημιούργημα της CIA (ίσως και εν επιγνώσει των συμμάχων της Άγγλων και πιθανόν και άλλων) με σκοπό την εκ περιτροπής και κατά βούλησιν επίκληση ενός αόρατου τρομοκρατικού κινδύνου πάνω απ την «δημοκρατία» - που την είδαν ήθελα νάξερα την δημοκρατία αλλά τέσπα - και τις ζωές των «ελεύθερων» πολιτών της δύσης με σκοπό τον περιορισμός των συνταγματικά κατοχυρωμένων ελευθεριών και την δημιουργία αστυνομοστρατοκρατούμενων κοινωνιών;

    Πότε μερικοί θα καταλάβετε ότι αυτοί που δημιούργησαν τον Μπίν Λάντεν είναι ακριβώς οι ίδιοι που επέτρεψαν την εισροή εκατομμυριών ισλαμιστών στην Δύση με σκοπό την δημιουργία κλίματος ανασφάλειας στους πολίτες και τον έμμεσο εξαναγκασμό τους στην αποδοχή σκληρών μέτρων αστυνόμευσης και περιορισμού των ελευθεριών τους;

    Πότε μερικοί θα καταλάβετε ότι ο τελικός σκοπός όλων αυτών των παιχνιδιών με την τρομοκρατία είναι ο απόλυτος έλεγχος του πλανήτη από μια Παγκόσμια Κυβέρνηση που δεν θα είναι τίποτε άλλο από μια δικτατορία με δημοκρατικό προσωπείο και μάλιστα με την αποδοχή από μεγάλο μέρος του παγκόσμιου πληθυσμού σαν «το μή χείρον βέλτιστον»;

    Μια φιλική παράκληση: (για το καλό σας βρε κουτά!)
    Κλείστε το χαζοκούτι!
    Ή αν δεν αντέχετε να το κλείσετε εντελώς τουλάχιστον ΜΗΝ πιστεύετε σαν πραγματικότητα ΤΙΠΟΤΕ απ όσα παρουσιάζει, εκτός και αν έχετε οι ίδιοι ιδίαν αντίληψιν του γεγονότος.

    Για το καλό σας.

    • Maya avatar
      Maya @ A.M. 28/10/2010 00:52:26

      Τι να μας πει και η τιβί απ'την ζωή της μπροστά στους παντογνώστες του ελληνικού ίντερνετ...

      • A.M. avatar
        A.M. @ Maya 28/10/2010 00:55:07

        Σωστά.
        Τι να σας πεί και η τιβί μπροστά στους αμφισβητίες των πάντων του ελληνικού ιντερνετ;
        Η τιβί θέλει προβατάκια για να βόσκουν χορταράκια.
        Δεν θέλει αμφισβητίες της παντοδυναμίας της και των παραμυθιών της.

      • Maya avatar
        Maya @ Maya 28/10/2010 02:10:17

        Το πρόβλημα με εσάς που αμφισβητείτε μονίμως τα πάντα είναι ότι δεν ξέρετε ούτε και σεις σε ποιο στρατόπεδο ανήκετε στο τέλος της ημέρας.

        Δεν μας ενδιαφέρει τώρα αν ο Μπιν Λάντεν είναι δημιούργημα της δεξιάς όπως μπαίνεις πτέρυγας της CIA ή του Αλφ του εξωγήινου ή και των δυο μαζί. Και δεν μας ενδιαφέρει γιατί δεν αλλάζει τίποτα στο διά ταύτα.

        Είναι ή δεν είναι το Ισλάμ εδώ; Όπου εδώ βλ. Ευρώπη και Ελλάδα.

        Μακριά το Ισλάμ από τις πλάτες μας, το κοράνι στον βόθρο κι όλα τα άλλα θα τα βρούμε στην πορεία. Και τέλος πάντων μας ενδιαφέρει να απαντάμε και στις απειλές.

        Διαφορετικά, αν σου κατσικωθεί αυτό το καθεστώς (που σου κατσικώθηκε ήδη δηλαδή) θα ξεχάσεις και το όνομά σου.

        Εξαιτίας του χάσαμε τον Διαφωτισμό, και εξαιτίας του ακόμα αλλού πατάμε κι αλλού βρισκόμαστε.
        Η CIA δεν είναι δικό μας πρόβλημα για να το λύσουμε πόσο μάλλον να μπορούμε να κάνουμε κάτι άμεσα για αυτό.

      • Tsaxpinogargaliarhs avatar
        Tsaxpinogargaliarhs @ Maya 28/10/2010 02:31:31

        Maya, αν και συμφωνώ με τα περισσότερα, θα γίνω λίγο τυπικός greek-american που λέει ότι όλα όσα έχουν να κάνουν με πολιτισμό τα έχει προσφέρει η Ελλάδα. Οκ, πλάκα κάνω, πάντως θυμίσου πως όταν έπεσε η Κωνσταντινούπολη, πολλοί Έλληνες έφυγαν και πήγαν στην Ιταλία (Φλορεντία, Βενετία, κλπ) παίρνωντας μαζί πολλά αρχαιοελληνικά κείμενα που θεωρούνταν χαμένα στη Δύση.

      • A.M. avatar
        A.M. @ Maya 28/10/2010 09:45:17

        @Maya
        Εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια μάλλον.
        Πώς μπορείς εσύ να ξέρεις αν εγώ ξέρω ή δεν ξέρω σε ποιό στρατόπεδο ανήκω στο τέλος της μέρας;

        Σφάλλεις! Οικτρά!

        Σε ενημερώνω λοιπόν πως εγώ ανήκω και στην αρχή της μέρας και στο μέσον της μέρας και στο τέλος της μέρας στο στρατόπεδο εκείνων που ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ και ΔΕΝ ΜΑΣΑΝΕ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ, όποιος και αν το σερβίρει το κουτόχορτο, και ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΩΣ ΑΛΗΘΕΙΑ αν πρώτα δεν αποδειχτεί ότι είναι αλήθεια.

        Έτσι, για να ξέρεις με ποιόν συνομιλείς.

        Και εννοείται πως δεν πρόκειται να αποδεχτώ ΠΟΤΕ καμμία «αλήθεια» κανενός!
        Ούτε την δική σου, ούτε της τιβί, ούτε των εφημερίδων, ούτε του "Χ" πολιτικού, ούτε του "Χ" επαναστάτη, ούτε του "Χ" σωτήρα του κόσμου ούτε του οποιουδήποτε ΑΝ πρώτα δεν ερευνήσω και δεν καταλήξω μετά από δική μου σκέψη και ίσως και έρευνα ότι αυτό που μου παρουσιάζουν ως αλήθεια είναι πράγματι αλήθεια.

        Σαφές;

        Όσο τώρα για το αν εγώ θα ξεχάσω το όνομά μου και εδώ σφάλλεις.
        Και σφάλλεις και πάλιν οικτρά!

        Όχι μόνον αν κατσικωθεί η κατάσταση αυτή στην Ελλάδα αλλά και αν ΌΛΟΙ οι κάτοικοι της Ελλάδας φτάσουν να είναι μουσουλμάνοι ή ακόμα και αν περάσω όλη την υπόλοιπη ζωή μου στην ...Μέκκα ΔΕΝ πρόκειται να ξεχάσω το όνομά μου.

        Και ξέρεις γιατί;
        Επειδή έμαθα ΜΟΝΟΣ μου ποιό είναι το όνομά ΜΟΥ και δεν με παραμύθιασε κανένας λέγοντάς μου «αυτό είναι το όνομά σου».
        Και όταν κάποιος το κάθε τι που μαθαίνει το μαθαίνει μέσα απ την δική του προσωπική αναζήτηση και όχι ακολουθώντας σαν πρόβατο τον κάθε ..σαλάγατα τσομπάνο τότε ξέρει αν μή τι άλλο τον εαυτό του.

        Αντιληπτόν κυρία μου;

        Καλή σας μέρα!



        Το εάν εγώ θα

  5. A.M. avatar
    A.M. 28/10/2010 00:52:24

    Ναι.
    Ο νέος υπαρχηγός της αλ κάιντα Μπίν Ελλάντεν.

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 28/10/2010 00:53:54

    Άψογο!!

  7. stroumfaki avatar
    stroumfaki 28/10/2010 01:26:38

    Πραγματικά έχουν καταντήσει τόσο γελοίοι που προσπαθούν με κάθε γελοίο τρόπο να κοροϊδέψουν το κόσμο. Ρε.... Φτάνει πιαααα!

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ stroumfaki 28/10/2010 01:27:05

      Αποδείξτε τους ότι δεν είμαστε γελοίοι.....!

      • stroumfaki avatar
        stroumfaki @ stroumfaki 28/10/2010 01:38:59

        Εμάς εδώ οι γνωστοί - άγνωστοι, αναρχικοί και όλο το κρατικό-εξουσιαστικό συνεταιριλίκη τι έγινε; Μάλλον συμφωνούν με ΔΝΤ και τη κυβερνητική πολιτική ή ανήκουν σε αυτή.

        Ορισμένες φορές πάντως νομίζεις ότι είμαστε τόσο βλάκες που δεν πάει άλλο......

        Το λαϊκό κίνημα και όσοι το αντιπροσωπεύουν δεν έχουν καταφέρει κέρδος για το απλό λαό απο το .... 1989 μέχρι και σήμερα. Δηλαδή 21 χρόνια δεν έχουν καταφέρει τίποτα.

        ο εργάτης, μισθωτός, ο συνταξιούχος συνεχώς χάνει δικαιώματα. Ο απλός άνθρωπος σ' αυτή τη χώρα συνεχώς χάνει δικαιώματα. Και δεν έχει γίνει τίποτα. Και τώρα που "ίσως" προσπαθήσει να αντιμιλήσει είναι έτοιμα να εμφανιστούν για άλλη μια φορά τα

        ......κομματικά - αναρχικά - αντιεξουσιαστικά - στρατιωτάκια της εξουσίας και του συστήματος.

        Άντε ετοιμαστείτε για άλλη μια φορά μαζί με τους ψευτο - ηγέτες (συνδυκαλιστές και προέδρους) και προβοκάρετε τους αγώνες.

        Η πληρωμή στο τέλος όμως να ξέρετε θα είναι ίδια για όλους.

        .... και κάτι τελευταίο..... ολίγον σχετικό άσχετο

        Τόσους υποψηφίους δεν έχω ξαναδεί. Μα όλοι θέλετε να είστε υποψήφιοι. Ωραίο κόλπο.....

  8. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 28/10/2010 01:59:33

    Κανείς δεν μπορεί να πεί με ακρίβεια τι ακριβώς αντιπροσωπεύει αυτός ο άνθρωπος, και αν υπάρχει ακόμη. Το βέβαιο είναι ότι λειτουργεί σαν ένα βολικό σύμβολο. Και στις δύο πλευρές. Και ειδικά αυτή η φωτογραφία.

    Τον περασμένο Ιανουάριο το FBI δημοσίευσε ψηφιακά επεξεργασμένες φωτογραφίες του Μπιν Λάντεν σε μιά προσπάθεια να τον απεικονίσει όπως θα ήταν σήμερα. Και ισχυρίστηκαν ότι για να το πετύχουν χρησιμοποίησαν προηγμένη τεχνολογία. Λίγο αργότερα η Ισπανική εφημερίδα El Mundo αποκάλυψε ότι το FBI χρησιμοποίησε ως πρότυπο μιά φωτο του Ισπανού πολιτικού Γκασπάρ Γιαμαθάρες. Το FBI αναγκάστηκε να το παραδεχτεί, απέσυρε τις φωτογραφίες και είπε ότι θα κάνει εσωτερικές ανακρίσεις για να εξακριβωθεί αν η φωτογραφία του Γιαμαθάρες χρησιμοποιήθηκε από πρόθεση...

  9. hope avatar
    hope 28/10/2010 04:48:53

    Σειρά έχει και η Ελλάδα!!!!!!

  10. kiki avatar
    kiki 28/10/2010 09:57:29

    Να πω στον αντρα μου επιτελους να κουρεψει λιγο το μουσι,δεν ξερεις ποτε απο που σου ερχεται.
    Μπορει να φανει σε κανεναν υποπτος,και αντε ψαξτον στο Γκουανταναμο.
    Αν και ο ιδιος δηλωνει,παπας με πολιτικα.

  11. δημης avatar
    δημης 28/10/2010 12:40:48

    "Μπιν Λάντεν εναντίον Γαλλίας" Ο Ο Ο άλλος λαγός ....