#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/02/2013 19:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπερλουσκόνι: ο νέος εφιάλτης της Μέρκελ



Οι φόβοι αυξάνονται στο Βερολίνο ότι η πρώην πρωθυπουργός της Ιταλίας Σίλβιο Μπερλουσκόνι μπορεί να επιστρέψει στο προσκήνιο μετά τις εκλογές του προσεχούς Σαββατοκύριακου, διακυβεύοντας τις μεταρρυθμίσεις της Ρώμης και την προσπάθεια της ευρωζώνης να ξεφύγει από την κρίση χρέους της. Δεν είναι σαφές αν ο 76χρονος Μπερλουσκόνι, ο σκανδαλώδης μεγιστάνας των μέσων ενημέρωσης  και τέσσερις φορές πρωθυπουργός, θα κερδίσει αρκετή υποστήριξη για να ασκήσει επιρροή, αλλά ακόμη και η δυνατότητα μιας επιστροφής είναι ένας εφιάλτης για τη Γερμανίδα Καγκελάριο Άνγκελα Μέρκελ.

Διαφορετικά στυλ

Δεν είναι μόνο οι επενδυτές που κατηγορούν τον Μπερλουσκόνι και το κεντροδεξιό κόμμα Λαός της Ελευθερίας ότι οδήγησαν την Ιταλία, την τρίτη μεγαλύτερη οικονομία της ευρωζώνης, στην κρίση χρέους, αλλά είναι επίσης κοινό μυστικό ότι ο Μπερλουσκόνι και η Μέρκελ δεν τα πάνε καλά. Πουθενά.

Η αντίθεση στο στυλ είναι προφανής ανάμεσα στον κραυγαλέο Ιταλό που έχει μια τάση για λίφτινγκ και μεταμοσχεύσεις μαλλιών και την πειθαρχημένη Μέρκελ, που μεγάλωσε στην κομμουνιστική Ανατολική Γερμανία και ακόμα ψωνίζει από ένα τοπικό σούπερ μάρκετ. Η Μέρκελ δεν μιλά πριν από τις εκλογές, αλλά σε μια ασυνήθιστη επιδρομή εν μέσω προεκλογικής εκστρατείας στην Ιταλία, ο υπουργός Εξωτερικών Γκουίντο Βεστερβέλε άφησε υπονοούμενα για το κλίμα στην κυβέρνησή της. «Φυσικά και δεν εμπλεκόμαστε στις ιταλικές εκλογές ... Αλλά όποιος σχηματίσει τη νέα κυβέρνηση, πιστεύουμε ότι είναι σημαντικό να συνεχίσει τη φιλοευρωπαϊκή πορεία και τις αναγκαίες μεταρρυθμίσεις», είπε ο Βεστερβέλε στην Sueddeutsche Zeitung.

Ο Βεστερβέλε είναι μέλος των Ελεύθερων Δημοκρατών (FDP), μικρού εταίρου του κεντροδεξιού συνασπισμού της Μέρκελ. Ο εκπρόσωπος της Μέρκελ, Steffen Seibert, δήλωσε την Τρίτη ότι η κυβέρνηση συμμερίζεται την άποψη του Βεστερβέλε. Οι τελευταίες δημοσκοπήσεις που δημοσιεύθηκαν πριν από τις εκλογές δείχνουν ότι η κεντροαριστερά προηγείται του συνασπισμού του Μπερλουσκόνι. Όμως, σχεδόν το ένα τρίτο των ψηφοφόρων παραμένουν αναποφάσιστοι ή σκέφτονται να μην ψηφίσουν, λένε οι δημοσκοπήσεις.

Οι επενδυτές ανησυχούν ότι οποιαδήποτε κυβέρνηση που θα περιλαμβάνει τον Μπερλουσκόνι θα υπαναχωρήσει στις μεταρρυθμίσεις που εισήχθησαν από τον απερχόμενο πρωθυπουργό Μάριο Μόντι, ο οποίος έχει λάβει κολακευτικά σχόλια από το Βερολίνο για την εστίασή του στη λιτότητα κατά τον περασμένο χρόνο.

Έχθρα

Άλλα μέλη του κόμματος της Μέρκελ ήταν πιο ευθείς σχετικά με τους κινδύνους από την επιστροφή Μπερλουσκόνι. «Αν ο Μπερλουσκόνι κερδίζει τις εκλογές, το θέμα των μεταρρυθμίσεων θα μπορούσε να τεθεί σε κίνδυνο», δήλωσε ο Norbert Barthle, ειδικός επί του προϋπολογισμού. «Οι αμφιβολίες για τη σταθερότητα της Ιταλίας θα μπορούσαν να έχουν σοβαρές συνέπειες για την ευρωζώνη» είπε στο Reuters.

Σε μια ένδειξη του βάθους της προσωπικής έχθρας τους, τα μέσα ενημέρωσης ανέφεραν ότι ο Μπερλουσκόνι έκανε κάποια καθόλου κολακευτικά σχόλια για την εμφάνιση της Μέρκελ, σε ένα τηλεφώνημα που καταγράφηκε από τους ερευνητές που αναζητούν τα υποτιθέμενα παραπτώματά του με πόρνες. Ο ίδιος τους αρνείται. Ο Μπερλουσκόνι έχει καταδικαστεί σε φυλάκιση για φοροδιαφυγή και είναι σε δίκη για σεξ με ανήλικες πόρνες. Είναι το ακριβώς αντίθετο της Μέρκελ, κόρης ενός πάστορα που έγινε φυσικός και που χαρακτηρίστηκε από τους επικριτές της ντεμοντέ. Η σύγκρουση των στυλ έγινε επίσης προφανής το 2009, όταν η συνήθως ατάραχη καγκελάριος άρχισε να γίνεται εμφανώς ανυπόμονη και συνοφρυώθηκε καθώς ο  Μπερλουσκόνι την έκανε να περιμένει στο κόκκινο χαλί, σε μια σύνοδο κορυφής του ΝΑΤΟ στο Στρασβούργο, επειδή μιλούσε στο κινητό του τηλέφωνο.

Ο Μπερλουσκόνι κατηγορεί τη Μέρκελ, η οποία δεν είναι καθόλου δημοφιλής στην Ιταλία εξαιτίας της απροθυμίας της να διασώσει τους εταίρους της στην ΕΕ και παρουσιάζεται από ορισμένα ιταλικά μέσα ενημέρωσης ως Ναζί, για την πτώση του από την εξουσία το 2011. Σε μια σύνοδο κορυφής στις Βρυξέλλες, τον Οκτώβριο του 2011, η Μέρκελ και ο τότε πρόεδρος της Γαλλίας, Νικολά Σαρκοζί, χαμογέλασαν ο ένας στον άλλο όταν ρωτήθηκαν αν ο Μπερλουσκόνι τους έδωσε την έγκρισή του. Αυτό το χαμόγελο εξελήφθη ευρέως ως υπονόμευση της εξουσίας του Μπερλουσκόνι και μέσα σε λίγες εβδομάδες τον αντικατέστησε ο Μόντι.

Ο Ruprecht Polenz, μέλος των Χριστιανοδημοκρατών της Μέρκελ (CDU) και επικεφαλής της κοινοβουλευτικής επιτροπής εξωτερικών υποθέσεων, επιβεβαίωσε την προσωπική αποστροφή που πολλά μέλη του γερμανικού συνασπισμού έχουν για τον Μπερλουσκόνι. «

Το θέμα αφορά την εμπιστοσύνη και την αξιοπιστία. Οι νομικές υποθέσεις που εκκρεμούν κατά του Μπερλουσκόνι έχουν αρνητική επίδραση στην πολιτική αξιοπιστία του» είπε ο Polenz στην Sueddeutsche Zeitung.

reuters

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης Κ1. avatar
    Δημήτρης Κ1. 20/02/2013 20:08:06

    Ο Μπερλουσκόνι αναδεικνύεται τελικά σε μια ελπίδα για τον υπόδουλο Νότο...
    Ποιός να το φανταζόταν!...

    • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
      Η Αλίκη των θαυμάτων @ Δημήτρης Κ1. 20/02/2013 21:27:33

      Xαχαχα! Λέτε να κάνει ευτυχισμένο τόσο κόσμο ο σαλτιμπάγκος?
      Το εύχομαι, μιάς κι είναι ο μόνος συνομιλητής που τους ταιριάζει. Ένας κλόουν ανάμεσα σε αδίστακτους εγκληματίες. ΘΕΙΑ ΔΙΚΗ !

  2. NOSTOS avatar
    NOSTOS 20/02/2013 20:15:56

    Η Ιταλία θα κρίνει αν τελικά ο Νότος θα υποταχθεί στο Βορρά ή αν η ΕΕ θα διαλυθεί. Και ο Μπερλουσκόνι αποκτά πλέον σημαντικώτατο ρόλο, ιδίως αν φράξει το δρόμο στον εκλεκτό των Τραπεζών Mario Monti.

  3. euagelos avatar
    euagelos 20/02/2013 21:55:12

    Για να καταλάβουμε σε ποιό επίπεδο εκτίμησης βρίσκονται οι Έλληνες πολιτικοί, και το πόσο εκτιμούμε τον εαυτό μας ως λαός, αρκεί να σκεφτεί κανείς ότι ο "κυρίαρχος" ελληνικός λαός ελπίζει να γλυτώσει τη μέγγενη της Γερμανίας από ένα τύπο σαν τον Μπερλουσκόνι, και μάλιστα από σπόντα αφού ο Μπερλουσκόνι δεν θα κυβερνήσει την Ελλάδα αλλά την Ιταλία! Τόσο πολύ ελπίζουμε στους χειρισμούς της ελληνικής κυβέρνησης η οποία έχει και την... "λαϊκή εντολή"!

    • Δημήτρης 2 avatar
      Δημήτρης 2 @ euagelos 21/02/2013 08:39:42

      Πολύ σωστή η παρατήρηση όσον αφορά τους Ελληνες πολιτικούς.
      Οσον αφορά την αυτοεκτίμηση του λαού, είναι λογικό αυτή να την έχουν μόνο όσοι δεν τάφαγαν με τον Πάγκαλο. Οσοι τάφαγαν μαζί του τι αυτοεκτίμηση να έχουν?

      • euagelos avatar
        euagelos @ Δημήτρης 2 21/02/2013 11:11:45

        Κάτι θα 'χουν κι αυτοί...
        Αυτοί που τα φαγαν μαζί του δεν έχουν πολύ αυτοεκτίμηση, όπως λες, αλλά δεν έχουν και πρόβλημα, καθώς συνεχίζουν να τα τρων παρέα με τον κ.Πάγκαλο και μια χαρά γεμίζουν τις κοιλιές και τις τσέπες και τους λογαριασμούς στις Ελβετίες. Οπότε δεν τους απασχολεί το θέμα, τουλάχιστον προς το παρόν.
        Η έλλειψη αυτοεκτίμησης εντοπίζεται όμως και στους Έλληνες εκείνους που δεν έχουν να φαν (είτε έντιμα είτε ανέντιμα) και φτάσαν στο σημείο να ελπίζουν ακόμα και στον Μπερλουσκόνι. Πιό πολλές πιθανότητες θα είχαν αν έκαναν μια προσευχή*. Και έχουν σίγουρα λιγότερη αυτοεκτίμηση από αυτούς που τα τρων με τον κ.Πάγκαλο. Εκείνοι τουλάχιστον δεν αυτοκτονούν! Στρεβλά μεν, αλλά σίγουρα αγαπάν περισσότερο τον εαυτούλη τους από 'κείνους του "σφάξε με πασά μου να αγιάσω". Ανάμεσα στα δυο είδη φίλε μου, προτιμώ αυτούς που τα "τρων μαζί" και όχι τους αυτόχειρες. Μακάρι να αλλάξουν τακτική και οι δυο κατηγορίες.


        *Δεν απαιτείται για το σκοπό αυτό να σηκωθούν από τον καναπέ, ούτε να κλείσουν την τηλεόραση.

        • Γιάννης Τ. avatar
          Γιάννης Τ. @ euagelos 21/02/2013 13:33:38

          Αγαπητέ euagelos, μένω άναυδος μπροστά στη λογική σου! Σαν να πνίγηκες προπαθώντας να λύσεις τη γραβάτα σου!!!
          Δηλαδή για σένα μόνο αυτές οι δύο κατηγορίες Ελλήνων υπάρχουν!!!!!
          Αυτοί που τα φάγαν και τα τρώνε με τον Πάγκαλο και έχουν ακόμα κάποια αυτοεκτίμηση (Σου λέει αφού τρώω ακόμα άρα αξίζω) και οι άλλοι που δεν κατάφεραν έστω και ανέντιμα να φάν (ά, τους βλάκες....) και αφού είναι τόσο ανίκανοι δεν έχουν πλέον αυτοεκτίμηση και γι' αυτό αυτοκτονούν.
          Θα σου ήταν αδιανόητο να αυτοκτονούν ακριβώς επειδή διαθέτουν μεγάλη αυτοεκτίμηση ώστε να καταδεχτούν να φάνε απο σκουπίδια.
          Τι να σου πω...Συγχωρεμένος νάσαι...Μακάριος τω πνεύματι...

          • euagelos avatar
            euagelos @ Γιάννης Τ. 21/02/2013 19:30:45

            Ποιός είπε βρε Γιάννη ότι βλέπω μόνο αυτές οι δύο κατηγορίες? Λέω ότι οι δύο αυτές κατηγορίες χαρακτηρίζονται από μεγάλη έλλειψη αυτοεκτίμησης. Οι μεν γιατί δεν νιώθουν αρκετά άνθρωποι για να δουν τους άλλους ανθρώπους γύρω τους που υποφέρουν εξαιτίας τους, άρα έχουν εκπέσει από τις ανθρώπινες ιδιότητες ενώ οι δε, θεωρούν ότι η ζωή τους δεν αξίζει εξαιτίας των συνθηκών που δημιούργησαν οι προηγούμενοι μη άνθωποι, άρα υποκλίνονται μπροστά σε ζώα. Επίσης μη ανθρώπινο.
            Ο άνθρωπος που είναι ζωντανός και υγιής πνευματικά και σωματικά, δεν αυτοκτονεί. Θα επιτεθεί στον δυνάστη του και θα τον νικήσει ή θα πέσει μαχόμενος. Δεν δέχεται την αυτοκτονία ως συνέπεια της υποταγής σε άλλους ανθρώπους. Άλλωστε, η πάλη για την επιβίωση είναι αυτή ακριβώς η ιδιότητα κάθε έμβιου όντος που το καθιστά ζωντανό. Η αυτοκτονία είναι προϊόν διαταραχής και σίγουρα έχει λογική εξήγηση. Αν όμως έχουμε φτάσει στο σημείο ως κοινωνία να θεωρούμε ότι έχουν αυτοεκτίμηση αυτοί που αυτοκτονούν και δε μας εξοργίζει το γεγονός με τέτοιο τρόπο ώστε να ανατρέψουμε αυτή την κατάσταση μέσα σε ώρες, όχι σε μέρες, τότε έχουμε χάσει πολλά ανθρώπινα χαρακτηριστικά και δεν το έχουμε αντιληφθεί. Γιατί όντως είναι αδιανόητο να αυτοκτονεί άνθρωπος που έχει αυτοεκτίμηση. Και δε μου λές, τι ακριβώς διδάσκει στα παιδιά του ο οικογενειάρχης που τη σκαπουλάρει από τη ζωή και τους αφήνει πίσω του μεγαλύτερα ζόρια? Δηλαδή δεν έχει αυτοεκτίμηση αυτός που τρώει από τα σκουπίδια για να επιβιώσει και ποιός έχει? Μήπως αυτός που περιμένει να τον σώσει ο Σαμαράς ή ο Μπερλουσκόνι και ακούει ξαπλωμένος για τις αυτοκτονίες από την tv? Διότι αυτή ακριβώς είναι η μεγαλύτερη αυτοκτονία. Το αυτοχειριασμένο πνεύμα.
            Όσο, για τους χαρακτηρισμούς που μου αποδίδεις... κρίνε τους μόνος σου.

  4. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 20/02/2013 22:16:42

    Αν βγει, μάλλον εφιάλτης της Ιταλίας θα είναι... Τώρα πως κάποιοι λένε οτι ένας διεφθαρμένος φοροφυγάς, ανάλγητος ελιτιστής ("οι άστεγοι να δουν την εμπειρία τους σαν διακοπές σε κάμπινγκ"), σεξιστής μπουφόνος που έφερε την Ιταλία ένα βήμα πριν τη χρεοκοπία, μπορεί να είναι ο σωτήρας του Νότου, η νέμεση της Μέρκελ, ο άνθρωπος που θα σώσει την Ιταλία από τον ... Μόντι, ε τι να πω, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ MAYRO XABIARI 20/02/2013 22:51:30

      Με τον Μοντι, οι μισθοι μειωνονται και πετυχαινουν μειωση ανταγωνιστικοτητας κοστους (εσωτερικη ανατιμηση) στην Ιταλια, οπως και εδω, αντι για το αντιθετο. Η αγαπη του Μπερλουσκονι με την λιρετα θα μπορουσε να τρομαξει τους κεφαλιουχους της Ιταλιας να περασουν τις μειωσεις μισθων στις τιμες. Ενω η Ιταλικη οικονομια ειναι αυτη με την μεγαλυτερη μαυρη οικονομια στην ΕΖ ο Μοντι κοβει απο Παιδεια και Υγεια. Να το εκανε ο διεφθαρμενος ελιτιστης Μπερλουσκονι θα το καταλαβαινα επειδη ως διεφθαρμενος προστατευει τους διεφθαρμενους. Ο Μοντι, ομως; Προφανως, ο Μοντι ειναι αλλο ενα αναποτελεσματικο χαρτι, το οποιο, ομως, εμπνεει ασφαλεια στους κεφαλαιουχους και τους ανοιγει την ορεξη για το παιχνιδι που παιζεται και στην Ελλαδα "μειωνω μισθους για να αυξανω τα περιθωρια κερδους". Ο Μπερλουσκονι με την απειλη επιστροφης στην λιρετα και την δραστικη της υποτιμηση για να διορθωσει την ανταγωνιστικοτητα δια της πλαγιας (αλλα 100% αποτελεσματικης) οδου ισως να βαλει μυαλο στους επιχειρηματιες. Αλλωστε, διαβολοι και θεοι φοβερα θελουν.

      Η διαπραγματευτικη δυναμη του οντως διεφθαρμενου ελιτιστη Μπερλουσκονι και η αντιπαθεια του στο ευρω θα δημιουργησει πολλους τριγμους στην αδιεξοδη και πληρως αποτυχημενη πολιτικη της ΕΕ και θα αποτελεσει σημειο καμπης για την διασωση της, εφοσον βγει. Οσο τρελο κι αν ακουγεται...

    • Γιάννης Τ. avatar
      Γιάννης Τ. @ MAYRO XABIARI 21/02/2013 13:39:39

      Οπως τα λές φίλε Μαυρο χαβιάρι. Οι μισοί σχεδόν Ιταλοί αυτά λένε και γι' αυτό τον ψηφίζουν. Αλλοιώς θα έπαιρνε κάτω απο 5%.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ MAYRO XABIARI 21/02/2013 19:34:35

      Σημασία έχει ότι αποτελεί πλέον τη μοναδική ελπίδα για αντίσταση στους ευρωναζί. Είθε να είναι αυτός που ρίξει με επιτυχία και στο Νότο τον ευρωσκεπτικιστικό σπόρο που ήδη καρπίζει (Nigel Farage) στον αγγλοσαξονικό Βορρά.

      Η σωτηρία των λαών της Ε"Ε", κάθε μέρα αποδεικνύεται όλο και πιο περίτρανα ότι περνάει μόνο μέσα από την ολοκληρωτική διάλυσή της!

  5. Nick avatar
    Nick 20/02/2013 23:40:06

    Αυτό είναι ο Μουσσολίνι που έλεγε ο Παϊσιος (κάνει μπάμ από μακριά). Ένας (ή μια;) Χίτλερ μας μένει και πάει η ΕΟΚ...

    • NOSTOS avatar
      NOSTOS @ Nick 21/02/2013 08:42:08

      Η Πυθία έλεγε πολύ καλύτερα απο τον Παίσιο...

    • Μπούμστος avatar
      Μπούμστος @ Nick 21/02/2013 08:54:08

      Γιατί υπάρχει ΕΟΚ η ΕΠΚ( Ένωση Παγκόσμιων Κερδοσκόπων ) ;

  6. Γιάννης Τ. avatar
    Γιάννης Τ. 21/02/2013 21:07:44

    Eντάξει τώρα συνεννοηθήκαμε κάπως.
    Απλά συγχέεις την έλειψη αυτοπεποίθησης με την έλλειψη αυτοεκτίμησης όσον αφορά τους αυτοκτονούντες...
    Οσον αφορά τους συνδαιτημόνες του Πάγκαλου αντί να πείς οτι έχουν έλλειψη ανθρωπιάς ή έλλειψη ανθρώπινηε ευαισθησίας είπες οτι έχουν ελάχιστη? ή καθόλου αυτοεκτίμηση αν κατάλαβα καλά...Οπότε λίγο το κακό . Πρόκειται για λάθη συντακτικά, ετυμολογικά ή εννοιολογικά θέλω να ελπίζω...

    • euagelos avatar
      euagelos @ Γιάννης Τ. 21/02/2013 22:17:25

      Καλά κατάλαβες αλλά πρέπει να σκεφτείς και να συνειδητοποιήσεις ότι βάσει της ψυχανάλυσης, αυτοί που πάσχουν από έλλειψη ανθρωπιάς ή έλλειψη ανθρώπινης ευαισθησίας πάσχουν πάντα και από έλλειψη αυτοεκτίμησης. Γι'αυτό και είναι δουλικοί προς κάποιον πιο πάνω από αυτούς. Αντισταθμίζουν την προς τα πάνω δουλικότητα με την προς τα κάτω απανθρωπιά. Ξέρω ακριβώς τι σου έγραψα όπως και τις έννοιες των λέξεων!

  7. Kanaris avatar
    Kanaris 22/02/2013 18:00:41

    Όλες οι κοινωνικές δυνάμεις στην δυτική τουλάχιστον Ευρώπη, ειδικά μετά την δεκαετία του ’50, ανεξαρτήτως ιδεολογικής πλατφόρμας βαυκαλίζονταν με την ιδέα της «Ευρώπης των Πολιτών», όπου οι πνευματικές και πολιτιστικές αξίες θα υπαγόρευαν ένα πολιτικό, οικονομικό, και κοινωνικό υπερκράτος δικαίου. Όμως ενώ οραματίζονταν ένα τέτοιο κόσμο, για ολόκληρες δεκαετίες δεν έκαναν καμία ουσιαστική ενέργεια που να διασφαλίζει αυτή την πορεία. Έτσι σήμερα ο στόχος αυτός φαντάζει ολότελα ουτοπικός. Οι μόνοι που φαίνεται να κερδίσουν από αυτόν τον μετασχηματισμό είναι η Γερμανία που αποκτά ξανά τον «ζωτικό της χώρο», το κεφάλαιο ενσαρκούμενο κυρίως από τους τραπεζίτες, και οι διευθυντικοί/διαχειριστικοί γραφειοκρατικοί μηχανισμοί. Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο έχει διακοσμητικό ρόλο (να’ σε καλά ρε Κρίτωνα, Ταρζάν των Βρυξελλών), ενώ κάποιοι χείριστοι χαρτογιακάδες τύπου Ολι Ρεν και Δαμανάκη ασκούν εξουσία (!?) υποκαθιστώντας την βούληση εκατομμυρίων ανθρώπων.

    Με αυτά τα δεδομένα είναι φυσικό οι παραπάνω επικυρίαρχες δυνάμεις να επιχειρήσουν στο μέλλον την ακόμη μεγαλύτερη ενίσχυση τους, συντασσόμενοι με τις αντίστοιχες δυνάμεις της πέραν του Ατλαντικού πλευράς, χτίζοντας με προσοχή το απαραίτητο θεσμικό πλαίσιο. Ο εξωτερικός στρατηγικός τους στόχος είναι οι πλουτοπαραγωγικές πηγές της Ασίας και της Αφρικής, ενώ οι εξωτερικοί τους αντίπαλοι είναι οι αναδυόμενες οικονομίες. Στο εσωτερικό τους προαλείφουν τους Έλληνες αλλά και τους άλλους λαούς κυρίως του Νότου και των Βαλκανίων για τον ρόλο του ενός νέου τύπου δουλοπάροικου, μόνο που τώρα θα δουλεύουν στα (τέως) δικά τους τα εδάφη, τα υπεδάφη, τον ήλιο, και τα νερά, που απλά δεν θα τους ανήκουν πλέον «λόγω χρέους».

    Αν σαν Έλληνες πιστεύουμε ότι δεν μας αρμόζει αυτό το μέλλον τότε θα πρέπει αργά αλλά σταθερά να αρχίσουμε να χτίζουμε τις δικές μας στρατηγικές συμμαχίες οριζόντια (Μεσόγειος) και κατακόρυφα (Βαλκάνια), και να δημιουργούμε τα δικά μας κοινωνικά μπλοκ, πέρα από τις κονσέρβες του τύπου Λαϊκό Κόμμα, Σοσιαλιστικό Κόμμα, Πράσινοι, κλπ. Όσο κωμικοτραγικό είναι να περιμένουμε να υπερασπιστεί τα συμφέροντα μας ένας σαλτιμπάγκος σαν το Μπερλουσκόνι, τόσο αποσπασματικό και αδιέξοδο ήταν πριν από μερικά χρόνια να παρακαλούμε για το ΌΧΙ της Ιρλανδίας στην επικύρωση της Συνθήκης. Μόνο αν στρατευτούμε στην πράξη όλοι οι θιγόμενοι λαοί και με συγκεκριμένες ενέργειες κατορθώσουμε να χτίσουμε ένα σοβαρό αντίποδα εξουσίας, τότε μόνο θα έχει ουσία η κοινή Ευρώπη. Διαφορετικά κάποια στιγμή θα πάψουμε να υπάρχουμε σαν συλλογικό υποκείμενο, ακόμα και αν σε προσωπικό επίπεδο κάποιοι από εμάς θα συνεχίζουν να «θριαμβεύουν». Άλλωστε οι Φαναριώτες ανέκαθεν αποτελούσαν τους καλύτερους αξιωματούχους της Πύλης, ενώ στους πιο πρόσφατους καιρούς ο τραγικός Σημίτης παραλίγο να βρίσκεται τώρα στην θέση του Μπαρόζο. Ευτυχώς μας αποζημίωσαν προσφέροντας μας την προεδρία της Σοσιαλιστικής Διεθνούς!