#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/12/2012 17:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπερλουσκόνι: η επιστροφή της Μούμιας ή του Εξολοθρευτή



Ακόμα δεν πρόλαβε να επιστρέψει ο Σίλβιο Μπερλουσκόνι στην πολιτική ζωή της Ιταλίας και άρχισαν τα παρατράγουδα. Μαζί με τον πρώην ιταλό πρωθυπουργό όμως, επέτρεψαν και οι επικριτές του –όχι μόνο οι πολιτικοί του αντίπαλοι αλλά και αναλυτές- που άρχισαν να βλέπουν ήδη το πολιτικό χάος στον ορίζοντα. Και φυσικά τα Μέσα τον καλωσόρισαν δεόντως. Το Der Spiegel παραφράζει την αγαπημένη ατάκα του «Εξολοθρευτή», «He's Baaaack», ενώ η Liberation ανατρέχει σε μια άλλη τρομακτική ταινία, γράφοντας στο εξώφυλλό της: «Η μούμια επιστρέφει».

Οι επενδυτές πάντως δεν είναι οι μόνοι που ανησυχούν. Ο γερμανός υπουργός Εξωτερικών Γκουίντο Βεστερβέλε ανησυχεί ότι η κατάσταση στην Ιταλία πιθανόν να πυροδοτήσει νέα οικονομική κρίση στην ευρωζώνη. Στην ίδια γραμμή κινήθηκε και ο Κλάους Ρέγκλινγκ, επικεφαλής του Ευρωπαϊκού Μηχανισμού Σταθερότητας, ο οποίος είπε στη γερμανική Süddeutsche Zeitung ότι φοβάται πως η χώρα με το βαρύ χρέος θα εγκαταλείψει τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις. Ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο προειδοποίησε ότι η τρίτη μεγαλύτερη οικονομία της ευρωζώνης δεν μπορεί να γυρίσει την πλάτη της στις μεταρρυθμίσεις. Το στέλεχος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας Γιεργκ Άσμουσεν δήλωσε στην Bild ότι « η κυβέρνηση Μόντι πέτυχε σπουδαία πράγματα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα» και τόνισε ότι όποιος εκλεγεί «πρέπει να συνεχίσει το έργο του με σοβαρότητα».

Η παραίτηση Μόντι θα έχει ως αποτέλεσμα οι εκλογές να διεξαχθούν πιθανότατα τον Φεβρουάριο. Ο Μπερλουσκόνι, ο οποίος τον Οκτώβριο καταδικάστηκε σε τετραετή φυλάκιση για φοροδιαφυγή, έχει βάλει το επιτελείο του να μετρά την δημοτικότητά του εβδομαδιαία και κάποιες φορές και καθημερινά. Γι’ αυτό άλλωστε αποφάσισε ότι αυτή είναι η κατάλληλη στιγμή για να επιστρέψει. Αντιθέτως, η κυβέρνηση Μόντι έχει χάσει τη δημοτικότητά της εξαιτίας των αυστηρών μέτρων λιτότητας που έχει επιβάλει. Ο Καβαλιέρε, επιπλέον, έχει υποσχεθεί ότι θα σώσει την Ιταλία από τη «δικτάτορα» Μέρκελ. Εξάλλου, αναλυτές σχολιάζουν ότι το κόμμα του βρίσκεται σε οριακή κατάσταση, οπότε δεν έχει να χάσει και πολλά. Ο Μόντι πάντως δεν έχει ξεκαθαρίσει αν θα είναι υποψήφιος.

Πυθία 

Πηγές: journal.liberation, spiegel.de

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Bixiou avatar
    Bixiou 10/12/2012 18:39:07

    Αναρωτιομασταν καποτε πως γινεται και αυτος ο παλιατσος μπορει να ειναι τοσα χρονια πρωθυπουργος της Ιταλιας. Εκτοτε ειδαν τοσα τα ματια μας, κυριως απο τους ευρωπαιους υποκριτες, που σημερα μπορουμε να λεμε: χιλιες φορες ο Μπερλουσκονι παρα τα ευρωπαικα ανθρωπακια που δεν ντραπηκαν να παραλαβουν το Νομπελ Ειρηνης! Οσο υποβαθμισμενο και να ειναι το βραβειο αυτο, δεν τους παει καθολου. Ουαι υμιν υποκριτες και ζητω η μουμια!

    • saltcity avatar
      saltcity @ Bixiou 10/12/2012 20:52:19

      +1

    • BLACK QUEEN IN STORM avatar
      BLACK QUEEN IN STORM @ Bixiou 10/12/2012 23:27:03

      + 100000000000000000000000000000000000

  2. unfair avatar
    unfair 10/12/2012 19:28:37

    αν ο κοντός εραστής πει ΛΙΡΕΤΤΑ ...ξέρουν καλά πως έχουν χάσει οι ευρωλάγνοι!

  3. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 10/12/2012 19:44:00

    Γιατί στην Ελλάδα δεν συμβαίνει κάτι παρόμοιο;
    Κάποιοι έχουν ονειρώξεις για επιστροφή του...Καραμανλή...
    Και επιμένουν πως οι φωτιές της Πελοποννήσου μπήκαν από πράκτορες για να τον ρίξουν, ασχέτως αν πριν 2-3 μέρες μόνον κατέπεσε οριστικά στα Δικαστήρια αυτό το γελοίο σενάριο που έστησαν οι Καραμνλικοί για να καλύψουν την ανικανότητά του...
    Τώρα, αφού δεν τους βγήκε αυτό το φαντασιακό σενάριο σκαρφίζονται και άλλο: τα Δεκεμβριανά. Λες και ξένοι πράκτορες όπλισαν το χέρι του Κορκονέα...οι ξένοι πράκτορες τον έβγαλαν έξω τον Κορκονέα λόγω παρέλευσης 18μήνου;
    Ας το πάρουν χαμπάρι: τέλος η Ολιγαρχία, τέλος τα ψέματα, τέλος (και) οι Καραμανλήδες.
    Οι υποτακτικοί του να βρουν δουλειά..η προστασία έλαβε τέλος...
    :-)

    • 1αριστος21 avatar
      1αριστος21 @ Τί να λέμε; 10/12/2012 20:49:54

      Ναι αλλα η συντριπτική πλειοψηφία των υπουργών του Σαμαρά είναι Καραμανλικοί. Τό πρόσεξες φίλε Τί να λέμε;.
      Επίσης ο σαμαράς πάντα λέει οτι οι σχέσεις του με τον Καραμανλή είναι άριστες . Λέει και πράττει ψέμματα?

    • Σπορέας avatar
      Σπορέας @ Τί να λέμε; 10/12/2012 22:25:36

      Δηλαδή τη μισή Πελοπόννησο την έκαψε μια γριά που έβραζε κόλλυβα!!!

  4. Σωτος avatar
    Σωτος 10/12/2012 20:00:24

    Χμμμμμ... ολα τα διορισμενα απο την ΕΕ καλοπαιδα εναντια σε εκλεγμενους απο τον λαο τους ηγετες !
    Τυχαιο; δεν νομιζω!!

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Σωτος 10/12/2012 20:35:27

      Δηλ. ο Μόντι καλόπαιδο διορισμένος κι ο Μπερλουσκόνι εκλεγμένος ηγέτης από το λαό; Σιγά τον Τσε...

      • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
        Εμμανουήλ Πρόιος @ TARAMAS 10/12/2012 20:50:49

        Δεν κατάλαβα, 4 φορές εκλέχθηκε ο Μπερλουσκόνι ενώ ο Παπαδήμος της Ιταλίας καμία. Τελικά αυτοί οι νεοφιλελεύθεροι είναι ανίκητοι, οι λαοί τους βγάζουν έξω από τη πόρτα (εκλογές) και αυτοί ξαναμπαίνουν μέσα από το παράθυρο!

      • 1αριστος21 avatar
        1αριστος21 @ TARAMAS 10/12/2012 20:52:45

        Ο Μόντι είναι ο Παπαδήμος της Ιταλίας. Goldman Sachs αμφότεροι. Για να μην ξεχνάμε...

  5. Εμμανουήλ Πρόιος avatar
    Εμμανουήλ Πρόιος 10/12/2012 20:42:24

    +1000!!!

  6. βαγόνι avatar
    βαγόνι 10/12/2012 20:49:13

    Η όλη ιστορία,εκτός απο σοβαρή,είναι και σκαμπρόζικη...ο Σίλβιο δεν ήταν
    ποτέ απολύτως "συστημικός"...ο ανερχόμενος τραγουδιστής στα πλοία
    κρουαζιέρας δεν προσαρμόστηκε ποτέ στις επιταγές της πολιτικής ρουτίνας
    της Ιταλίας...ο Κράξι ή ο Αντρεότι δεν έκαναν λίγα, πάντα όμως ντυμένοι
    με την τρέχουσα φορεσιά και τα αναγκαία προσχήματα,ώς την πτώση....
    η περίπτωση Μπερλουσκόνι διαφέρει....όχι απο συνειδητή πολιτική ανυπακοή...
    απλά, δεν γουστάρει: την απώλεια της έδρας και την εκδίκηση των δικαστών
    για τα τόσα casa dolorosa που τους δημιούργησε...την πίεση των Σαρκοζί-Μέρκελ να τους αδειάσει τη γωνιά...την απώλεια του ομφάλιου λώρου με
    την ιταλική "μεσαία τάξη" που υποφέρει σ΄άλλα χέρια....η επιστροφή του
    μοιάζει με αναχρονισμό, περίπου αδιανόητη...τί θέλει αυτός ο mascalzone!...
    κι'όμως, βάζει βόμβα σε μια πολιτική που ούτε οι πάσης φύσεως αριστεροί,
    ούτε οι πατενταρισμένοι "αντισυστημικοί", ούτε οι αναβιώσαντες "φασίστες"
    μπορούσαν να εμποδίσουν επί της ουσίας....βάζει βόμβα,και ως γνωστόν:
    la bomba non ha una natura gentile....ιδού λοιπόν ο πραγματικός bombarolo...!
    μπροστά του,όλοι οι "ακραίοι" είναι απολύτως συμβατικοί...έξ'άλλου,είναι
    παιδί της πιάτσας,της γειτονιάς...μια φιγούρα που ο Felini ή ο Vitorio de Sica
    είχαν επαρκώς σκιαγραφήσει σε εποχές που η τέχνη έπαιζε με πραγματικούς
    κραδασμούς....
    Δεν κάνω καμμιά έμμεση αγιογραφία του...ο τύπος είναι για τά μπάζα...είναι
    όμως η "εκδίκηση της γυφτιάς" απέναντι σ'έναν συνθλιπτικό καθωσπρεπισμό
    που κοντεύει να πνίξει την Ευρώπη...τον καθωσπρεπισμό των ατάλαντων...
    Το πιθανότερο είναι να τον ταπώσουν...η να διαπραγματευτεί ανταλλάγματα
    για τα ποινικά του...άνοιξε,όμως,μια άλλη πόρτα...una porta sbagliata!

    • 1αριστος21 avatar
      1αριστος21 @ βαγόνι 10/12/2012 21:41:15

      ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΣ 1000+++++++

    • BLACK QUEEN IN STORM avatar
      BLACK QUEEN IN STORM @ βαγόνι 11/12/2012 07:44:57

      ...Και μόνο που τον βλέπουνε να πλησιάζει και...ιδρώνουν, πλάκα έχει :-) +1000000000

  7. Enzo avatar
    Enzo 10/12/2012 21:20:31

    Συγκρίνεται όνομα Συλβιο με τους χαρτογιακαδες των Βρυξελλών ;

  8. Εθνικιστης avatar
    Εθνικιστης 10/12/2012 21:33:10

    Βιομηχανικη χωρα μεσαιας προς υψηλης τεχνολογιας, μελος του G8 και εξαιρετικη χρηση των νομισματικων εργαλειων κατα την εποχη της Ιταλικης λιρας που συντελεσε και το θαυμα της βιομηχανοποιησης ταυτοχρονα με διατηρηση ανταγωνιστικων, φθηνων προϊοντων, οπως και η Νοτια Κορεα.

    Μακαρι να βγει ο Μπερλουσκονι και να δρομολογησει (μετα το κλεισιμο των ελλειμματων) την εξοδο απο το ευρω. Βεβαια, φοβαμαι οτι θα κανει τα γλυκα ματια στην σκιωδη οικονομια της Ιταλιας που ειναι η μεγαλυτερη της ΕΖ, απο την παταξη της οποιας το κρατος καλλιστα κλεινει τα ελλειμματα του, αλλα σαμπως ο χαρτογιακας Μοντι εχει κανει κατι για την μαυρη οικονομια της Ιταλιας ως τωρα; Μονο αυξησεις φορων/μειωσεις δαπανων κανει. Τετοια ξερει να κανει και ο Μπερλουσκονι, οπως και καθε αλλος πολιτικος. Επομενως, Μοντι μου, περισσευεις, οσο χρησιμος οσο και ενας πολιτικος υπηρξες, πολιτικους εχουμε πολλους, επομενως αντε στον αγυριστο.

  9. Εθνικιστης avatar
    Εθνικιστης 10/12/2012 21:37:41

    Δεν καταλαβαινω τι σοϊ "μεταρρυθμισεις" κανει ο Μοντι που δεν θα μπορουσε να κανει ο Μπερλουσκονι. Ως τωρα, μονο μειωσεις δαπανων και αυξησεις φορων. Να βαλουν εναν τεχνοκρατη να πιασει μαυρη οικονομια, διαφθορα, κτλ δεν ελεγαν; Τι ακριβως εχει πιασει ως τωρα ο Μοντι; Ο,τι θα εκανε και ενας πολιτικος κανει. Επομενως, περισσευει. Η Ιταλια μονο παταξη της μαυρης οικονομιας της χρειαζεται (που θα προκαλεσει και εντυπωσιακη αυξηση φορων αρα κλεισιμο ελλειμματος), καμια αλλη "μεταρρυθμιση" των χαρτογιακαδων των Βρυξελλων που επιμενουν οτι ειναι για το καλο της Ιταλιας. Α, και φυσικα επιστροφη στην λιρα για να ανακτησει την χαμενη ανταγωνιστικοτητα του πανακριβου ευρω. Μακαρι η Ιταλια να ανοιξει τα πανια...

  10. BLACK QUEEN IN STORM avatar
    BLACK QUEEN IN STORM 10/12/2012 23:37:37

    xa xa xa!!! Γελοίος, ανεξέλεγκτος, κάλπικος, σιχαμερός, αδίστακτος, πορνόγερος, παντελώς ανήθικος !!! Όλα αυτά κι άλλα πολλά, σε ΕΝΑΝ !!! Ότι πρέπει για ...συνομιλητής της Μέρκελ και των λοιπών μεγαλόψυχων...ειρηνιστών, εταίρων, οραματιστών. Επί τέλους, να συνδιαλλαγεί με κάποιον του επιπέδου, της ποιότητας, του αμοραλισμού και της ανηθικότητάς της η θείτσα.
    Τελικά ο Θεός έχει χιούμορ. Θα έχουν χάσει τον ύπνο τους.
    Λέτε να το βρουν από τον σκουπιδιάρη; Γιατί όχι; Θεία Δίκη !! :-)

    • Bixiou avatar
      Bixiou @ BLACK QUEEN IN STORM 11/12/2012 13:16:53

      Απολυτως συμφωνος! Πεστε τα Βασιλισσα!

  11. Scarface avatar
    Scarface 11/12/2012 08:31:18

    Θα ηθελα ο Συλβιο να δειξει πρωτος την πορτα της εξοδου μπας και γλιτωσουμε κι εμεις απο το ΕυρωΜαρκο. Πολυ ομορφο ονειρο για να ειναι αληθινο ομως...

  12. n.n avatar
    n.n 11/12/2012 09:57:39

    Αρχίζουν να τρέμουν στην Ευρώπη των αριθμών.Μη ξεχνάμε ότι η Ιταλία είναι μια από τις 7 μεγάλες Βιομηχανικές χώρες του κόσμου. Ο Ιταλικός Λαός θα δώσει το μήνυμα που θα ακολουθήσουν και οι άλλοι Λαοί. Εαν δεν κατανοήσουν το προβλημα η Μερκελ και η παρέα της ο Βερλουσκονη θα γυρίσει την Ιταλία στην Λιρέτα και φυσικά θα έχουμε την διάλυση της ευρωζωνης

  13. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 11/12/2012 10:01:52

    ...δεν θα υποδείξω εγώ στο Σαμαρά ποιούς να κάνει υπουργούς...πρόβλημά του είναι...αυτός έχει το μαχαίρι (;) αυτός και το καρπούζι...να θυμάται κάτι όμως: οι Καραμανλήδες πάντα κρατούσαν την επιτυχία γι'αυτούς και την αποτυχία την χρέωναν σε άλλους...

  14. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 11/12/2012 10:04:38

    ...αυτό απεφάνθην η Ελληνική Δικαιοσύνη...αν δεν την εμπιστεύεται ο Καραμανλής να το δηλώσει...δεν υπάρχει Δικαιοσύνη a ala cart...οι πολιτικάντηδες, πάντα εφευρίσκαν "αόρατα" "ξένα κέντρα" αποφάσεων κλπ. για να κρύψουν την ανικανότητά τους...την ένδοιά τους...αχ αυτά τα Νεφελίμ...

  15. TARAMAS avatar
    TARAMAS 11/12/2012 11:09:13

    Όσοι αποθεώσατε τον Αντρέα, θεοποιείτε τον Σύλβιο. Ο Έλληνας δε μαθαίνει ποτέ, δώστου αντιδυτική ρητορεία και ηδονίζεται.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ TARAMAS 11/12/2012 11:51:57

      ...αντιδυτική !!!
      Γι αυτό προτιμούσε τα κοριτσάκια από Αίγυπτο και Μαρόκο...
      Όπως ο Μεγάλος το καχεκτικό "μοντέλο" με την "νευρική ανορεξία".
      Ουφ, συγχώρεσε με Κύριε, έγινα κακός πρωί - πρωί με τα ανατολίτικα γούστα τους...

    • Bixiou avatar
      Bixiou @ TARAMAS 11/12/2012 13:06:06

      Ο Αντρεας ηταν υποκριτης, ο Συλβιο οχι. Καποτε μας λεγατε οτι ο Συλβιο ηταν μαφιοζος. Εκτοτε ανακαλυψαμε οτι εχουμε εδω χειροτερους μαφιοζους. Τετοιους που o Συλβιο φαινεται διπλα τους σαν μαθητης νηπιαγωγειου. Ουαι υμιν υποκριτες!

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ TARAMAS 11/12/2012 14:14:46

      Θα είχες απόλυτο δίκιο άν η άλλη πλευρά εκπροσωπούσε,τουλάχιστον,
      έναν "υγιή" εξορθολογισμό...θεωρώ ότι γνωρίζεις πολύ καλά πώς
      στήθηκε το Μάαστριχτ,η ΟΝΕ και η ευρωζώνη...κοινό νόμισμα χωρίς
      στοιχειώδεις συγκλίσεις, ούτε κάν δημοσιονομικές!
      Κανείς δεν εκτιμά τόν καβαλιέρε, ούτε κάν σαν διασκεδαστή...είναι
      μιά αυτόματη αντίδραση των... νοτίων και των νοτιοανατολικών...
      ούτε κάν αντιδυτική, για ένα λαό ανατολικών αισθημάτων και
      δυτικής περιεργείας....όσο για το πρόσωπο που τον συσχετίζεις...κακίες!
      άλλο τέμπο,άλλο background, άλλη θεατρικότητα, άλλοι στόχοι.
      Κοίτα, κάναμε σοβαρά λάθη, μας τιμωρούν όμως πέραν του δέοντος...
      και πιέζουν και ασφυκτικά και λάθος....τί πιό φυσικό να χαμογελάς
      χαιρέκακα με την επανεμφάνιση του animatore;

  16. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/12/2012 11:54:14

    Αισθητικό είναι το πρόβλημα κατά βάση.
    Αλλά όπως είπαν πολλοί σοφοί (Σίλλερ, Ντοστογιέφσκι), "η αισθητική είναι ηθική".
    Και "δασκάλα της πολιτικής" - μ' όποιον δάσκαλο καθήσεις, τέτοια γράμματα μαθαίνεις.

  17. George avatar
    George 11/12/2012 12:52:14

    Εγω θα thn πώ την "εξυπνάδα" μου¨

    Αν ο Σίλβιο κάνει καμπάνια με σύνθημα (οχι την λιρέτα) αλλά "το Ευρώ δεν είναι ταμπού" θα τους πάρει τα σώβρακα.

    Η Ιταλία είναι πολύ σοβαρή χώρα με άπειρες δυνατότητες ποιοτικής παραγωγής για να ανέχεται για πολύ ακόμα να χάνει μερίδια δικών της αγορών από τους Γερμανούς λόγω του Ευρώ.

    Ακου γερμανικά έπιπλα κουζίνας!!! Ορίστε?

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/12/2012 14:09:06

    ...ουφ, πολλοί Έλληνες αγαπούν τους σεξομανείς π*ρνόγερους...
    Τελικά, ο μπλακ-εντ-ντέκερ-Τατσό ήξερε καλά τι και γιατί το έλεγε: Θα ξαναγίνουν εκλογές κάποτε.