#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/03/2011 19:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μετατόπισε τον άξονα της Γης κατά 10 εκατοστά, ο σεισμός στην Ιαπωνία



Ο σεισμός, μετακίνησε τον άξονα της Γης, κατά σχεδόν 10 εκατοστά και το κεντρικό νησί της χώρας κατά 2,4 μέτρα

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 12/03/2011 21:14:10

    Απίστευτη φώτο καράβι χιλιάδων τόννων στην στεριά!!!!!

  2. Έρεβος avatar
    Έρεβος 12/03/2011 21:29:57

    "Ο σεισμός, μετακίνησε τον άξονα της Γης, κατά σχεδόν 10 εκατοστά και το κεντρικό νησί της χώρας κατά 2,4 μέτρα"

    Και έχεις και τον ΣΚΑΙ να μας δείχνει ολημερίς και ολοβραδύς την αστοχία στον πυρηνικό σταθμό για να φοβηθούμε να βάλουμε "ανεμούρια" και φωτοβολταϊκά.

    Εαν γινόταν τέτοιος σεισμός στην Ελλάδα θα είχε καεί από τα βραχυκυκλώματα της ΔΕΗ η μισή Ελλάδα και θα είχε πνιγεί από την αστοχία των φραγμάτων των υδροηλεκτρικών η άλλη μισή...

  3. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 12/03/2011 21:40:07

    Απύθμενο το θράσος των Ελλήνων "Πρασίνων"! Ένας πυρηνικός σταθμός 40 ετών, πρώτης γενιάς, βρέθηκε στο έλεος σεισμού 8,9 Ρίχτερ (!) και άντεξε χωρίς θύματα, με απώλεια μόνον του τοιχώματος κάποιας δεξαμενής. Και αυτοί βγαίνουν και το εμφανίζουν σαν παράδειγμα "εγκληματικής" ενεργειακής πολιτικής!
    Δεν υπάρχει καν πεδίο λογικής συνεννοήσεως.

  4. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 12/03/2011 22:01:04

    Τελικά και το τσουνάμι σέρνει καράβι.

  5. loretta avatar
    loretta 12/03/2011 23:49:29

    θα μπορουσε να μας εξηγησει καποιος κλιματολογικα τι θα συμβει με αυτη την μετατόπιση?

    • ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
      ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ @ loretta 13/03/2011 03:05:40

      Κλιματολογικά, τίποτα απολύτως. Κατά τα λοιπά, όπως έγραψε και ο Κάποιος πιο κάτω, χονδρικά σε περίπου 8 δισεκατομμύρια χρόνια θα πρέπει να προσθέσουμε μια μέρα στο ημερολόγιο...

  6. Κάποιος avatar
    Κάποιος 12/03/2011 23:52:37

    "Πιθανότατα ο μεγάλος σεισμός στη Χιλή στις 27 Φεβρουαρίου, να μετέβαλε τον άξονα περιστροφής της Γης κατά περίπου οκτώ εκατοστά και παράλληλα οδήγησε σε ανεπαίσθητη σμίκρυνση της διάρκειας της μέρας στον πλανήτη μας κατά 1,26 μικροδευτερόλεπτα (δηλαδή κάτι περισσότερο από ένα εκατομμυριοστό του δευτερολέπτου).
    Συγκριτικά, σύμφωνα με τη NASA, o μεγάλος σεισμός στην Ινδονησία το 2004 είχε μετακινήσει τον άξονα της Γης κατά περίπου επτά εκατοστά και είχε σμικρύνει τη διάρκεια της μέρας κατά 6,8 μικροδευτερόλεπτα (εκατομμυριοστά του δευτερολέπτου)."
    Και τώρα: "Ο σεισμός ο οποίος έπληξε την περιοχή της Ιαπωνίας είχε ως αποτέλεσμα... να μετατοπιστεί και ο άξονας περιστροφής της Γης κατά δέκα εκατοστά.Η επίδραση του σεισμού στον άξονα περιστροφής της Γης, ήταν, σαφώς, μεγαλύτερη από τη δράση του σεισμού της Σουμάτρας το 2004», ισχυρίζονται οι εδικοί."

    Σαν πολλές μετατοπίσεις του άξονα της Γης δεν γίνονται τώρα τελευταία ;

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Κάποιος 13/03/2011 01:58:12

      Απλώς τώρα μπορούμε να τις μετρήσουμε με ακρίβεια.

    • χρηχα avatar
      χρηχα @ Κάποιος 13/03/2011 10:07:22

      πάντα γίνονται και πάντα γινόταν...

      έχουν γίνει στο παρελθόν και αναστροφές του πόλου της γης.....
      στο μακρύ παρελθόν....παλιά....πολύ παλιά........

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Κάποιος 13/03/2011 10:13:50

      Και όμως τα πράγματα δεν είναι απαραιτήτως τόσο απλά.
      Το φαινόμενο της μετάπτωσης του άξονα της Γης είναι γνωστό, το ίδιο και οι μεταβολές και οι αντιστροφές του μαγνητικού πεδίου της.
      Το θέμα είναι οι αλλαγές που προκαλούνται στο κλίμα, στην βιοπανίδα και στην γεωμορφολογία του πλανήτη κατά την περίοδο τέτοιων αλλαγών.

      Διάβασα προσφάτως ένα σχετικό άρθρο στο ΒΗΜΑ.
      "Η Γη εκτός ελέγχου!"
      http://www.tovima.gr/science/article/?aid=381361

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Κάποιος 13/03/2011 12:28:34

        Το "η Γη εκτός ελέγχου" είναι Γερμανική προπαγάνδα, και το Βήμα παπαγαλάκι της Γερμανικής προπαγάνδας. Στοιχειώδης γνώση Ιστορίας από το 2000 πΧ μέχρι σήμερα, "Γη εκτός ελέγχου" θα σου λέει.

  7. Άργος avatar
    Άργος 13/03/2011 04:30:32

    Σπαρακτικά ΤΡΑΓΙΚΗ η μοίρα των Ιαπώνων... Ας προσευχηθούμε, για πάρτη τους... Τι άλλο;

  8. hollystone avatar
    hollystone 13/03/2011 12:50:26

    Οδηγούμαστε από μόνοι μας στην καταστροφή! Τα περισσότερα από αυτά που συμβαίνουν είναι απόρροια των πράξεων του ίδιου του ανθρώπου. Οικονομική κρίση, πόλεμοι, φυσικές καταστροφές (απόρροια της κακής διαχείρισης των φυσικών πόρων και των κλιματικών αλλαγών). Και δυστυχώς it’s all about the money που τραγουδάει και η Meja. Το σίγουρο βέβαια είναι ότι το σάβανο δε έχει τσέπες οπότε την μέρα που θα φύγουμε από αυτόν τον κόσμο δεν θα πάρουμε τίποτα μαζί μας. Η αξιοπρέπεια είναι αυτή που μένει και αντικατοπτρίζει την ζωή που έζησε ο καθένας. Τα μεγάλα λαμόγια την έχασαν, ας μην την χάσουμε και εμείς.
    Χθες είδα ένα ντοκιμαντέρ για τον μεγάλο Bukowski και είδα πόσο προφητικός ήταν για όλα αυτα που θα ακολουθήσουν.

    http://dai.ly/hEiKiA

    Καλημέρα σε όλους!

  9. irodion avatar
    irodion 14/03/2011 05:22:10

    Sto parakato link leei merika peri metatopisis twn axonon tis gis

    http://www.antidogma.gr/Anatropi%20ton%20Polon.htm