#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2011 07:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μετανάστες και … περιβάλλον



Στην Ελβετία, οι ξένοι μετανάστες έχουν ήδη συνδυαστεί με την αυξημένη εγκληματικότητα, τις αυξημένες τιμές των ακινήτων, την αυξημένη ανεργία, ακόμη και την αυξημένη κυκλοφοριακή κίνηση στους δρόμους. Τώρα όμως, άρχισαν να θεωρούνται συλλογικά υπεύθυνοι, ακόμη και για τη νέα περιβαλλοντική κρίση!

Η Οικολογική και Πληθυσμιακή Ένωση (ECOPOP) της Ελβετίας, ξεκίνησε ένα πανεθνικό δημοψήφισμα με απώτερο στόχο τη σύνδεση μεταξύ της μετανάστευσης και του περιβάλλοντος. Έχοντας ως προτεραιότητα τη σταθεροποίηση του πληθυσμού της χώρας, η Ένωση πιστεύει ότι αν μπουν αυστηρά όρια στη μετανάστευση, θα βοηθηθεί και το περιβάλλον.

Αν και γενικά, οι περιβαλλοντικές πολιτικές θεωρούνται ως παγκόσμια ζητήματα, κυρίως μέσα στα πλαίσια των κλιματικών συζητήσεων, η ECOPOP θεωρεί το ζήτημα τοπικό, το οποίο μπορεί να αντιμετωπιστεί επιτυχώς από το κράτος, μέσα από έναν συνδυασμό αυστηρότερης μεταναστευτικής πολιτικής  και ελέγχου των γεννήσεων.

Πιο συγκεκριμένα, η ECOPOP θέλει η Ελβετία να περιορίσει τη μετανάστευση, και να αποκηρύξει τις διεθνείς συνθήκες που τη δεσμεύουν επ αυτού. Το ζήτημα υπάρχει ως ιδέα από τη δεκαετία του 1970. Κάτι ανάλογο έχουν υποστηρίξει και οι ακροδεξιοί Nick Griffin της Βρετανίας και η  Marine Le Pen στη Γαλλία. Η δεύτερη μάλιστα έχει αναρτήσει στην ιστοσελίδα της ότι «μπορεί κανείς να είναι οικολόγος χωρίς να θέλει ανοιχτά τα σύνορα, και  χωρίς να συμφωνεί με το δικαίωμα ψήφου στους αλλοδαπούς μετανάστες…».

Η παραπάνω θεώρηση αποδεικνύει το πως μπορούν να μπερδευτούν τα βιολογικά με τα πολιτικά ζητήματα. Πολλές φορές, οι συζητήσεις για μολύνσεις, ιούς, ή και το περιβάλλον, καλύπτονται μέσα από μια γλώσσα που ανακατώνει τη  βιολογία με τη κοινωνιολογία. Όταν κάποιοι πολιτικοί χρησιμοποιούν τους όρους «εισβολή» ή «μόλυνση», μπορούν πολύ εύκολα να κινητοποιήσουν τον κόσμο. Αυτό όμως μπορεί  και να λειτουργήσει ανάποδα. Οι φυσικές επιστήμες πολύ συχνά χρησιμοποιούν όρους της πολιτικής. Για παράδειγμα, οι βιολόγοι μιλάνε για «βιολογικές εισβολές», ή για «μόλυνση ξένων σωμάτων».

Οι παραπάνω λεκτικές μεταφορές, αλλά και η έλλειψη εμπιστοσύνης προς οτιδήποτε το ξένο, παίζουν μεγάλο ρόλο στο ανθρώπινο επίπεδο φόβου και ανασφάλειας. Φέρνουν στην επιφάνεια μια νοσταλγία για μια ιδανική  χαμένη αγνότητα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα πρέπει να συνδυάζουμε το περιβάλλον με τη μετανάστευση. Αρκεί να θυμόμαστε, πως στα μαύρα χρόνια της ευρωπαϊκής ιστορίας, η κατηγοριοποίηση κάποιων  ανθρώπων σε «ξένα σώματα», σε «κοινωνικά βάρη», ή σε «απειλές», είχαν ως τελικό αποτέλεσμα την εξόντωσή τους.

 

S.A.-Le Temps

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 01/06/2011 11:28:56

    Αν παρατηρήσετε τη ροή των μεταναστών στην Ευρώπη θα διαπιστώσετε μια ροή από νότο προς βορρά. Οι δικοί μας φεύγουν προς βορρά και αντικαθίστανται από Πακιστανούς.

    Όσο για την εγκληματικότητα στην Ελβετία οι ελβετικές στατιστικές λένε 0,6% εγκληματούν οι Γερμανοί, 1,6% οι Ελβετοί και 2,3% οι πρώην γιουγκοσλάβοι.

  2. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 01/06/2011 15:06:18

    Η διαλεκτικη του (ξενου) αρθρογραφου πασχει και διαστρεφει το βασικο επιχειρημα πισω απο την κινηση της Ελβετικης οργανωσης: καθε ατομο που ζει σε μια δυτικη κοινωνια αποτελει βαρος για το οικοσυστημα καθως τα προιοντα που καταναλωνει, το ρευμα, οι ποροι που χρειαζονται για κατασκευασθουν βιομηχανικα παραγωγα που τον αφορουν κ.α. επιβαρυνουν πολυ περισσοτερο το περιβαλλον απο οτι για ενα ατομο που βρισκεται σε μια τριτοκοσμικη χωρα και φυτοζωει με τα απολυτως απαραιτητα. Καλως ή κακως οι δυτικοι πληθυσμοι εχουν σταθεροποιηθει δημογραφικα, για να μην πουμε οτι μειωνονται. Αντιθετως, η αθροα εισροη μεταναστων ξαφνικα δημιουργει απο το πουθενα ενα επιπλεον πληθυσμο δεκαδων εκατομμυριων στις δυτικες κοινωνιες, που κατα κεφαλη επιβαρυνουν το περιβαλλον οσο και καθε αλλο μελος αυτων των κοινωνιων. Οσο συνεχιζεται αυτη η αθροα λαθροεισαγωγη τοσο περισσοτερο αυξανεται εκεινο το κομματι του παγκοσμιου πληθυσμου που υπερκαταναλωνει περιβαλλοντικους πορους: ξαφνικα μερικες δεκαδες εκατομμυρια μετατρεπονται απο υπο-καταναλωτες σε υπερκαταναλωτες. Τα υπολοιπα περι "βιολογικων" ορολογιων ειναι χαζομαρες του συγγραφεα του αρθρου. Στοχευμενες χαζομερες.

    Το κερδος του καπιταλισμου απο το συγχρονο δουλεμποριο ειναι το οτι εισαγει ατομα τα οποια θα αναλαβουν ανεπιθυμητες και κακοπληρωμενες δουλειες, και που δεν εχει προσωρινα απαιτησεις για "διαδικαστικα" ζητηματα οπως συνθηκες εργασιας και εργατικα δικαιωματα. Επιπλεον κερδιζουν προσωρινα λεφτα απο την στηριξη των συνταξιοδοτικων προγραμματων, λεφτα που οφειλαν να εχουν ετσι και αλλιως να ειχαν στα χερια τους. Σε χρονο ομως μιας-δυο γεννεων απο τωρα, οι απογονοι των εισαγομενων αυτων "πολιτων" τριτης κατηγοριας θα εχουν τις ιδιες απαιτησεις με τους γηγενεις ως προς τις συνθηκες εργασιας και, κυριως, τους μισθους. Ετσι ενας φαυλος κυκλος περαιτερω εισαγωγων θα προκυψει. Με ολες τις σχετικες συνεπειες που θα εχει αυτο στο παγκοσμιο περιβαλλον. Σε αυτο συνυπολογιστε την ταση των εισαγομενων πληθυσμων να ειναι υπερβολικα "καρπεροι" οσον αφορα το δημογραφικο ζητημα, συν το οτι λογω συνδρομων στερησης διακατεχονται απο την αναγκη για υπερβολικο καταναλωτισμο. Προσθεστε τα ολα αυτα, και υπολογειστε τα εναπομειναντα χρονια υπαρξης του πλανητη, δεδομενου οτι η κατασταση αυτη δεν φαινεται να αλλαζει.

    Υπο το βαρος αυτου του ανωθεν κατασκευασμενου προβληματος, μας επιβαλλουν και απο πανω ενοχικα συνδρομα ως προς την υπερκαταναλωση πορων: "60 λεπτα, η ωρα της γης" οπου σαν καλα ρομποτακια πρεπει να κλεισουμε τα φωτα για να βοηθησουμε το περιβαλλον, να τρωμε συνθετικα φαγητα που "δεν κοστιζουν πολυ στο περιβαλλον" και αλλα πολλα.

  3. East avatar
    East 01/06/2011 18:37:58

    Θέλουν να κάνουν μείωση του πληθυσμού.

    • East avatar
      East @ East 01/06/2011 18:40:07

      Αυτό το στόχο έχει και το "ξενοφοβικό" κίνημα και το "πράσινο" κίνημα. Και τα 2 αυτά "κινήματα" είναι τεχνητά κατασκευάσματα.

      • Κωνσταντίνος avatar
        Κωνσταντίνος @ East 01/06/2011 20:37:33

        Η δυσφορια των γηγεννων για το κουβαλημα τοσου κοσμου απο την ασιατικη στεππα δεν ειναι "κατασκευασμενο κινημα". Ουτε "ξενοφοβια". Ειναι δυσφορια σε μια πολυ ασχημη καθημερινη εμπειρια. Τοσες και τοσες χωρες "κανουν μειωση του πληθυσμου" με εναν απλο τροπο που λεγεται "οικογενειακος προγραμματισμος". Βλεπε Κινα. Βλεπε τις δυτικες χωρες που το ζευγαρι κανει παιδια αναλογα με τις οικονομικες του δυνατοτητες. Ολα τα αλλα ειναι κουβεντες του καφενε.

        • East avatar
          East @ Κωνσταντίνος 01/06/2011 23:54:20

          O στόχος τους είναι η μείωση του πληθυσμού. Γι'αυτό μειώνουν το εργατικό δυναμικό, και γι'αυτό προωθούν την "πράσινη ανάπτυξη", δηλαδή τη μείωση της παραγωγής.

          • Dora avatar
            Dora @ East 02/06/2011 12:09:09

            Να μειωθει ο πληθυσμος με οικογενειακο προγραμματισμο,για να μη μας παρει και μας σηκωσει ολους.λεω γω.
            Λιγοτερα Αχμετια και Φατμεδες,μονο ευλογια για την ανθρωποτητα θα ειναι.
            Σε λιγο θα τρωμε ο ενας τον αλλο απ' την πεινα.
            Κανενας δεν ξεστραβωνεται να δει οτι η παραγωγη της γης μειωνεται δραματικα λογω κλιματικης αλλαγης,ενω ο πληθυσμος -χαρη στην "υπερεργατικοτητα" των μουσουλμανων κυριως-μεγαλωνει επικινδυνα?

          • East avatar
            East @ Dora 02/06/2011 15:05:01

            Η παραγωγή μειώνεται διότι η πολιτική είναι να αφανιστούν οι μικροί αγρότες. Η γη επαρκεί για να ταίσει υπερ-πολλαπλάσιο πληθυσμό.

        • Dora avatar
          Dora @ Κωνσταντίνος 02/06/2011 12:18:28

          Κωνσταντινε καλε μου,μην δινεις σημασια στον East.
          Αυτος θελει ολον τον πισωδρομισμο και την βαρβαρηλα του μουσουλμανικου κοσμου στην Ελλαδα,με το προσχημα-ακουσον ακουσον- οτι ολοι ειναι ρωμιοι!!!!!!!!!!!!!
          Τι θ'ακουσουμε ακομα σ'αυτον τον ερμο τοπο,ημαρτον Κυριε,μην πω τιποτα παλι.
          Α, το αλλο το μαθατε?Στην γενετειρα μου σ'ενα χωριο εκει κοντα,βαλανε φωτια σ'ενα πρωην στρατοπεδο που προοριζονταν να "φιλοξενησει" τους "ρωμιους" του East και να γινει ετσι ο Εβρος και επισημα πλεον τουρκικο οχυρο.

          Γεια σας Πατριωτες Εβριτες!!!! Ετσι,αντισταση!Να τους παρουν και να τους πανε στις αυλες των ανθρωπισταραδων και των προοδευτιαρηδων,να τους γονιμοποιησουν τις κορες και τις γυναικες τους τους "φιλάνθρωπους"!!!

          • East avatar
            East @ Dora 02/06/2011 15:17:20

            "Αυτος θελει ολον τον πισωδρομισμο και την βαρβαρηλα του μουσουλμανικου κοσμου στην Ελλαδα,με το προσχημα-ακουσον ακουσον- οτι ολοι ειναι ρωμιοι!!!!!!!!!!!!!"

            Εξυπνάδες ε;

            Μεγάλο μέρος των Μουσουλμάνων έχουν Ρωμαίικη καταγωγή. Ίσως ενοχλούνται οι Ελληνόιφωνοι που έχουν φραγκέψει, αλλά αυτό είναι γεγονβός!

            Και η Ελλάδα θα έπρεπε να τους υπενθυμίσει την καταγωγή τους, να τους επανελληνοποιήσει, και να διαδόσουμε σε όλο τον πλανήτη τον πολιτισμό μας.

            Υπηκοότητα πρέπει να παίρνουν ΜΟΝΟ όσοι ασπάζονται τον πολιτισμό μας, δηλαδή μόνο Ορθόδοξοι Χριστιανοί που θέλουν να γίνουν Έλληνες.

            Οι υπόλοιποι ΠΟΤΕ δεν πρέπει να παίρνουν υπηκοότητα και δικαίωμα ψήφου. Όμως είναι ευπρόσδεκτοι για εργασία/τουρισμό/σπουδές/οικονομική συνεργασία, και φυσικά θα πληρώνουν για όλα αυτά.

            Και μετανάστες ως φθηνό χειρωνακτικό εργατικό δυναμικό χρειαζόμαστε για να αυξήσουμε την παραγωγή και για να έχουμε ανταγωνιστική οικονομία. Αν δεν κάνουμε αυτό, τότε η άλλη λύση είναι να εξαθλιωθούν οι Έλληνες.

          • Κωνσταντίνος avatar
            Κωνσταντίνος @ Dora 02/06/2011 19:55:49

            Δεν ασχολουμαι μαζι του Ντορα, ετσι και αλλιως η κουβεντα εχει ξεφυγει. Η Τουρκια ειναι ενα εθνος-συμμιξη Ελληνων/Κουρδων/Αρμενιων/Ασσυριων και λογιων-λογιων ανατολιτων που δεν εχουν εθνικη συνειδηση. Μονος κοινος παρονομαστης ειναι η θεοποιηση του σφαγεα Ατατουρκ.

            Οταν μια χωρα εχει αναγκη απο εργατικα χερια μπορει, κατα παλαιοτερη τακτικη να φερει εποχικους εργατες απο γειτονικες χωρες, π.χ. Βουλγαρια. Με συμβολαια και με καθε νομιμοτητα να τους παρεχει στεγαση για τρεις μηνες, οσο χρειαζεται για τις σοδειες, και μετα παλι πισω. Το οτι μια χωρα εχει αναγκη απο εργατικα χερια δεν σημαινει οτι πρεπει να μας επικοισουν οι καθε λογης βαρβαροι.

            Μην σκοτωνεσαι να βρεις το δικιο σου Ντορα με ατομα που φανταζονται οτι με ενα βιβλιο στο χερι θα εκπολιτισουμε ολη την ασιατικη στεππα. Κρατα το κουραγιο σου για αλλα πραγματα που ερχονται:

            http://greece-salonika.blogspot.com/2011/06/blog-post_4029.html

          • East avatar
            East @ Κωνσταντίνος 02/06/2011 21:15:57

            "1.Το οτι μια χωρα εχει αναγκη απο εργατικα χερια δεν σημαινει οτι πρεπει να μας επικοισουν οι καθε λογης βαρβαροι.
            2.Μην σκοτωνεσαι να βρεις το δικιο σου Ντορα με ατομα που φανταζονται οτι με ενα βιβλιο στο χερι θα εκπολιτισουμε ολη την ασιατικη στεππα."

            1.Εγώ είπα οι μετανάστες να μην πάρουν ΠΟΤΕ υπηκοότητα και δικαίωμα ψήφου, αλλά ΜΟΝΟ άδεια εργασίας, και να πληρώνουν κάθε χρόνο για να την ανανεώνουν.
            2.Ανεξάρτητα αν οι άλλοι θέλουν να τον ασπαστούν, εμείς γιατί να μην διαδώσουμε τον πολιτισμό μας;

          • Dora avatar
            Dora @ Κωνσταντίνος 02/06/2011 23:28:27

            Σοφη απαντηση η δικη σου Κωνσταντινε,ευχαριστω για την συμβουλη σου.Θα την ακολουθησω,παρα το οτι ειμαι θερμοκεφαλη.

          • Dora avatar
            Dora @ Κωνσταντίνος 02/06/2011 23:39:24

            Ζεματιστηκα μ'αυτα που διαβασα Κωνσταντινε!!!!!!
            Εχω σπιτι και χωραφια στον Εβρο. Τα νοικιαζω σε συγχωριανους μου,φυσικα.
            Ετοιμοι ειναι οι τουρκοι να μπουκαρουν,το ξερω απο γνωστους εδω.Ρωτανε για τιμες οικοπεδων και τετοια.

            Μην πατε στον στρατο ρε,δεν αξιζει,μας πουλησαν!
            Τι φυλατε συνορα πια,για ποιον και γιατι?
            Μ'επιασε μια οργη,μα μια οργη τωρα.

            Αναξιοι κι αχρειοι κι ανικανοι πολιτικαντηδες.Πουλημενα τομαρια του κερατα,ραγιαδες και δοσιλογοι,τα παιδια σας θα το βρουνε ρε παραδοπιστοι κυναιδοι!!!!!!!
            Αι στα τσακιδια! Χρυση Αυγη θα παω να ψηφισω,αυτους που μεχρι χθες εβριζα!

          • Κωνσταντίνος avatar
            Κωνσταντίνος @ Dora 03/06/2011 17:01:26

            Οι Θρακιωτες αξιζουν ως ενα βαθμο αυτα που τους συμβαινουν. Οταν ψηφισαν για ακομη μια φορα στις νομαρχιακες το πασοκ του ματατζι και των αλλων οθομανοπληκτων ηταν σαν να το ζητουσε ο κωλος τους. με γεια τους και με χαρα τους. Φυσικα Ντορα δεν αναφερομαι σε ατομα σαν και σενα, απλα οταν ακομα και σημερα υπαρχει ενα 20% που δηλωνει πασοκ στην προθεση ψηφου τοτε ειμαστε αξιοι της τυχης μας. αθλια γενια του πολυτεχνειου, μιζερη γενια του βολεματος και των κομπλεξ.

      • Dora avatar
        Dora @ East 02/06/2011 12:22:16

        Ναι East,προσεξε μην εμποδιστει το μεγαλο χαλιφατο του μωαμεθ,με τον οικογενειακο προγραμματισμο κι ανασανει για λιγο η ανθρωποτητα,τουλαχιστον απ'αυτους.

        • East avatar
          East @ Dora 02/06/2011 15:09:37

          Την μείωση του πληθυσμού την εφαρμόσαν κυρίως εις βάρος του Ελληνισμού. Η αναλογία πληθυσμού με την Τουρκία πριν 60 χρόνια ήταν 1:2. Μετά ήρθαν οι Γερμανοτσολιάδες "εθνικόφρονες" και εξόντωσαν τον μισό πληθυσμό, έστειλαν μετανάστες όλο το εργατικό δυναμικό, και εφάρμοσαν πολιτικές ελέγχου των γεννήσεων, με αποτέλεσμα η Ελλάδα να καταρρεύσει πληθυσμιακά και τώρα η αναλογία πληθυσμού να γίνει 1:8!

  4. Dora avatar
    Dora 02/06/2011 12:19:56

    Στην Καρωτη εγινε αυτο!