#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/03/2011 23:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγάλη ήττα της Μέρκελ στην Βάδη Βυρτεμβέργη

 

Οι  κάλπες έκλεισαν στο Baden-Wuerttemberg στις 19:00 σήμερα, σε μια εκλογική αναμέτρηση όπου η αντιπολίτευση πήρε τα πάνω της, κυρίως  εξαιτίας της πυρηνικής κρίσης στην Ιαπωνία.

Όπως φαίνεται από τα exit polls, οι Χριστιανοδημοκράτες της Angela Merkel, μάλλον θα χάσουν τη περιφέρεια κλειδί της Baden-Wuerttemberg, ύστερα από εξήντα ολόκληρα χρόνια.

Σύμφωνα με τις ενδείξεις, οι Πράσινοι και οι Σοσιαλδημοκράτες αγγίζουν (συνδυαστικά)  το 48.5%, ενώ το κόμμα της Merkel μαζί με τους Ελεύθερους Δημοκρατικούς (FDP), πιάνουν μόνο 43%.

Ένα βασικό ζήτημα που φαίνεται να επηρέασε το εκλογικό αποτέλεσμα είναι η πυρηνική ενέργεια, που ξαναήρθε στο προσκήνιο εξαιτίας της ιαπωνικής καταστροφής.

Η ψηφοφορία στη πλούσια αυτή νοτιοδυτική περιφέρεια φάνηκε απ την αρχή να αποτελεί ένα είδος δημοψηφίσματος για τη καγκελάριο.

Η περιοχή, κοντά στη Στουτγάρδη, έχει πληθυσμό περίπου 11 εκατομμύρια, και ελέγχεται πολιτικά από τους Χριστιανοδημοκράτες, από το 1953.

Αν τώρα οι Πράσινοι συνεργαστούν με τους Σοσιαλδημοκράτες, θα είναι η πρώτη φορά που θα πάρουν την εξουσία σε κάποια περιφέρεια.

Ο εκπρόσωπος του κόμματος των Πρασίνων Franz Untersteller χαρακτηρίζει το αποτέλεσμα «ονειρικό… δεν το περιμέναμε καθόλου».

Από τη πλευρά των Χριστιανοδημοκρατών, η υπουργός Παιδείας Annette Schavan χαρακτήρισε το ίδιο αποτέλεσμα ως «οδυνηρό».

Το Σάββατο, δεκάδες χιλιάδες Γερμανοί συμμετείχαν σε συλλαλητήριο εναντίον της πυρηνικής ενέργειας. Η Merkel είχε προσπαθήσει να καθησυχάσει τη κοινή γνώμη, αναστέλλοντας για 3 μήνες την απόφαση της επέκτασης της διάρκειας ζωής των γερμανικών αντιδραστήρων, τέσσερις από τους οποίους βρίσκονται στη Baden-Wuerttemberg.

Ένα άλλο κρίσιμο ζήτημα που επηρέασε το εκλογικό σώμα ήταν και το σχεδιαζόμενο τεράστιο σιδηροδρομικό έργο, που προβλέπεται να μεταμορφώσει το κέντρο της Στουτγάρδης.

Η Merkel έχει ήδη αντιμετωπίσει εκλογικές ήττες τον Μάιο στο Βόρειο Ρήνο και τη Βεστφαλία, και τον Φεβρουάριο στο Αμβούργο.

Σε ένα άλλο exit poll σήμερα, στη περιοχή Rhineland-Palatinate, το αποτέλεσμα ευνοεί και πάλι τους Πράσινους, οι οποίοι αύξησαν το ποσοστό τους στο 17%, κάτι που σημαίνει ότι οι Σοσιαλδημοκράτες που θα έμεναν στο 35%, θα τους χρειαστούν, αν είναι να κυβερνήσουν. Το αντίστοιχο ποσοστό των Χριστιανοδημοκρατών σημείωσε άνοδο κατά 1.2 μονάδες.

Τέλος, το FDP, του υπουργού Εξωτερικών  Guido Westerwelle, μάλλον δεν φαίνεται να πιάνει το ελάχιστο όριο του 5% για να εκπροσωπηθεί στην εν λόγω περιφέρεια. «Πρόκειται για μια πικρή ήττα», δήλωσε απογοητευμένος ο υπουργός Οικονομικών Rainer Bruedele.

BBC

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 27/03/2011 22:34:18

    Τα αποτελέσματα στο κρατίδιο της Β-Β, με την κατακόρυφη άνοδο των Πράσινων και τον υποσκελισμό των Σοσιαλδημοκρατών που πέρασαν στην τρίτη θέση, αποδεικνύουν, οτι: 1). Οταν στα πλευρά ενός λαϊκού κόμματος εξουσίας αφεθεί ανενόχλητο επί χρόνια ένα συγγενές πολιτικοϊδεολογικά επιθετικό κομματίδιο διαμαρτυρίας με θεματολογία κοινωνικά απηχούσα, είναι θέμα χρόνου το κομματίδιο να διεκδικήσει την πρωτοκαθεδρία του πολιτικού σταροπέδου και να γίνει η βασική πολιτική συνιστώσα του ιδεολογικοπολιτικού χώρου. και 2) Σε αντίθεση με την συμβατικά και κατ΄ οικονομίαν (δηλαδή από βόλεμα) καλούμενη υπεύθυνη αντιπολίτευση, η σθεναρή και αναπεπταμένη αντιπολιτευτική γραμμή εξασφαλίζει πολιτικές νίκες και εκλογικές επιτυχίες. Και σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα οι εκλογικές νίκες είναι απαραίτητες γιά οτιδήποτε άλλο. Κάθε ομοιότης με την ελληνική πολιτική ζωή ΔΕΝ είναι συμπτωματική.
    Δημήτρης Κοκκαλάκης
    Λαμία.

    • effie B. avatar
      effie B. @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 27/03/2011 23:30:31

      οσα περιγραφετε δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με το αποτελεσμα των εκλογων στο κρατιδιο της Βαδης-Βυρτεμβεργης.
      1) η ηττα ηρθε μετα 58 χρονια, καιρος ηταν!!!
      2) το διακυβευμα ηταν τα πυρηνικα εργοστασια (λογω συγκυριας -Ιαπωνια) και καποια αλλα ζητηματα εσωτερικα του κρατιδιου.
      καμια απολυτως ομοιοτης με τα καθ' ημας!!

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 27/03/2011 22:53:33

    Ο "Schwabe" Βίνφριντ Κρέτσμαν είναι σαν αρνητικό είδωλο της Μέρκελ.
    Νοτιοδυτικός αντί της βορειονατολικής,
    "επαρχιώτης" αντί της "πρωτευουσιάνας" Βερολινέζας,
    Ρωμαιοκαθολικός και λαικό (μη κληρικό) μέλος του Συμβουλίου της Αρχιεπεισκοπής του Φράιμπουργκ, αντί της κόρης Προτεστάντη πάστορα,
    ιδρυτικό μέλος των Πράσινων από την πρώτη στιγμή (1979), ενώ η Μέρκελ προσχώρησε στο CDU μετά την πτώση του Τείχους.
    Έχουν όμως και ένα κοινό ή παραπλήσιο χαρακτηριστικό: Αυτός καθηγητής βιολογίας και χημείας στη Μέση εκπαίδευση, εκείνη περίπου συνομήλική του καθηγήτρια φυσικής.
    "Εκείνος κι εκείνη", σαν τους αξέχαστους Μάνο Κατράκη και Έλλη Λαμπέτη.
    Δεν θα είχαν συναντηθεί ποτέ, και ο ένας θ' αγνοούσε την ύπαρξη της άλλης, άν υπήρχε ακόμα Σοβιετία και Τείχος. Άχ, τι σου είναι η Ιστορία...

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 27/03/2011 23:14:22

    Η προσκείμενη στους Χριστιανοδημοκράτες Frankfurter Allgemeine, αποκαλεί απόψε τον Kretschmann "έναν Καθολικό συντηρητικό ως προς τις αξίες, για τον οποίο η αγάπη προς η φύση είναι πιό σημαντική από τους κοινωνικούς πειραματισμούς", και ο οποίος "δεν είναι άνθρωπος της εξουσίας".

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/03/2011 23:20:23

    Η Πυρηνικη Ενεργεια, τα Πυρηνικα Δανεια, το Πυρηνικο Ευρω και τελος....
    το Πυρηνικο ΓΑΠ.. που πηγε ν στηριξει τη Μερκελ...
    μαθαινω οτι βρηκαν και μουστακια στα φακελακια...τωρα για ποιον χτυπα η γκαμπανα δεν ξερω.. αλλα ντιν νταν ντον.. Μπουντεσμπανκ πες αλευρι...

    ΠΠ

  5. anonymous avatar
    anonymous 27/03/2011 23:35:51

    Παρατηρω τα Μνηνονιακά Πασοκικα έντυπα αλλά και τα ξεφωνημένα κανάλια τους να επιχέρουν αν όχι να πανηγυρίζουν για την ήττα των Χριστιανοδημοκρατών στην Βάδη Βυτεμβέργη αλήθεια πώς είναι δυνατόν η ήττα να βαφτίζεται νίκη. Οι Σοσιαλδημοκράτες έπεσαν στην τρίτη θέση ή μήπως οι έλληνες υπάλληλοι του ΔΝΤ έγιναν ξαφνικά Πράσινοι. Η τάση είναι σαφής χάνουν οι Χριστιανοδημοκράτες όπως και οι Αντιπολιτευόμενοι Σοσιαλδημοκράτες.

  6. fantomas avatar
    fantomas 27/03/2011 23:39:57

    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ !!
    ΟΛΑ ΔΑΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ !!

  7. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 28/03/2011 00:16:15

    Αγαπητή Effie B.
    το σχόλιό μου, όπως ευθύς εξ αρχής κάνει σαφές, αναφέρεται στα του σοσιαλδημοκρατικού - πράσινου στρατοπέδου, και οι διαπιστώσεις έχουν μεγάλη σχέση με τα στην Ελλάδα δυνάμενα υπό απευκταίες συνθήκες να συμβούν (στο άλλο στρατόπεδο).

  8. ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΩΤΟΥΛΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΩΤΟΥΛΑ 28/03/2011 01:07:02

    Έρχεται η ώρα και για τους δικους μας "σοσιαλιστές". Τα 70 εκ. του Παπακωνσταντινου και τα 95 εκ. του μεγαρου Μουσικης δειχνουν το δρομο. Κατα τ΄αλλα παρτε καινουρια μετρα για το λαουτζικο. Έλεος!!!

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/03/2011 01:25:22

    ΠΡΑΣΙΝΗ ανάπτυξη τώρα! Να κλείσουν τα μισά πυρηνικά τουλάχιστον. ΤΩΡΑ!

    Θα γελάσει το παρδαλό κατσίκι. 1) Θα αρχίσει κοζερί ότι για αν πιστέυεις στο ανθρωπογενές φαινόμενο του θερμοκηπίου ΠΡΕΠΕΙ να θές πυρηνικά. 2) Προσεχώς: Το CO2 κάνει καλό στην βιοποικιλότητα...

    Μέρες δόξας. Να τους στείλουμε φωτό με τερατογενέσεις και καρκίνους και θα ρτους πείσουμε να τα κλείσουν ΟΛΑ και να βάλουν αιολικά. Χαχαχάααα! Πάει η Γερμανία!

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 28/03/2011 01:38:47

      αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    • anonymous avatar
      anonymous @ archaeopteryx 28/03/2011 11:00:41

      2) Προσεχώς: Το CO2 κάνει καλό στην βιοποικιλότητα…

      Μην το γελάς καθόλου. Διάβασα κάπου ότι τα δέντρα αναπτύσσονται γρηγορότερα. Κάτι απόλυτα θεμιτό διότι μετατρέπουν το CO2 σε ξύλο δηλ. άνθρακα. Επί της ουσίας κάνουν ανακύκλωση του CO2.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/03/2011 01:28:06

    Το κάρβουνο τσίμπησε 10% πριν 10 μέρες. Αύριο να δείτε κάρβουνο. Και LNG! Ποιος ΗΛΙΘΙΟΣ θέλει ηλεκτροδότηση με αέριο. Ή μάλλον ΠΟΙΟΙ ηλίθιοι ΔΕΝ ξέρουν ότι τα αέριο είναι νευρικό και μόνο για πλούσιους;

    Θα έρθει από τα Αζερμπαϊτζάν εδώ σίγουρα... ΟΥΤΕ ΠΕΤΡΟΓΚΑΖ δεν θα βρίσκουν.

  11. thanasis avatar
    thanasis 29/03/2011 20:17:23

    οτα σκαβης το ταφο του αλλου πεφτεις εσυ μεσα
    ετσι την επαθε και η μερκε καιρος να βαλη
    γρηγορα μυαλο γιατι ερχονται καινουργιες
    ηττες