Μαύροι και ομοφυλόφιλοι στη νέα Ku Klux Klan
10/11/2014 22:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαύροι και ομοφυλόφιλοι στη νέα Ku Klux Klan

Ξεχάστε την Ku Klux Klan που ξέρατε. Η οργάνωση ανανεώνεται, μετονομάζεται σε «new Klan» και δηλώνει ανοιχτή σε μαύρους, Εβραίους, ακόμα και ομοφυλόφιλους! Η νέα ηγεσία της αναφέρει ότι θα δέχεται ακόμη και Ισπανόφωνους Αμερικανούς.

Ηγέτης της νέας οργάνωσης είναι ο John Abarr, ο οποίος, μετά τη συνάντησή του με οργανώσεις προάσπισης κοινωνικών και φυλετικών δικαιωμάτων, όπως η National Association for the Advancement of Coloured People, βρήκε ακόμα και μαύρους Αμερικανούς έτοιμους να συνδράμουν στο νέο του εγχείρημα. Ο Abarr έχει δεχθεί κριτική από παλαιότερα μέλη της οργάνωσης που φυσικά δεν συμφωνούν με την προσπάθεια αποσύνδεσης της από τον αντισημιτισμό και τον ρατσισμό. Το 2011, ο νυν ηγέτης της Klan ήταν υποψήφιος για τη Βουλή με τους Ρεπουμπλικάνους. Πολλοί εκτιμούν ότι με τη νέα Klan επιδιώκει μια ευρύτερη αποδοχή για μια νέα υποψηφιότητα του αρχηγού της.

Ο Abarr λέει ότι ξεκινά μια νέα ομάδα ΚΚΚ στη Μοντάνα, που την ονομάζει Rocky Mountain Knights και η οποία φιλοδοξεί να κάνει μια στροφή 180 μοιρών στα «πιστεύω» της ομάδας όσον αφορά την λευκή υπεροχή. «Η ΚΚΚ είναι για μια ισχυρή Αμερική» δήλωσε στην Great Falls Tribune. «Η Λευκή υπεροχή είναι η παλιά Κου Κλουξ Κλαν. Αυτή είναι η νέα Κλαν».

www.independent.co.uk

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άγγελος Εξάγγελος avatar
    Άγγελος Εξάγγελος 10/11/2014 23:26:38

    Και ποιούς θα διώκουν; Τους λευκούς και τους straight;

    • Seagull avatar
      Seagull @ Άγγελος Εξάγγελος 11/11/2014 16:20:02

      Ειδικά o λευκός & straight είναι η χειρότερη απειλή!

  2. Stormy Night avatar
    Stormy Night 11/11/2014 00:28:54

    Ακόμη και η βαριά ψυχασθένεια, εξελίσσεται και ...ανανεώνεται, μπαίνει σε νέα συσκευασία και προωθείται καταλλήλως στο καταναλωτικό κοινό.

  3. Eva avatar
    Eva 11/11/2014 15:48:09

    Απαραίτητα τα ανοίγματα στην κοινωνία , τελικά...

  4. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 11/11/2014 15:56:26

    Γκέηδες και "παλληκάρια" (θού Κύριε) γίνανε μαλλιά κουβάρια...

  5. Απονενοημένος Διάβημας avatar
    Απονενοημένος Διάβημας 11/11/2014 17:28:14

    Απαράδεκτο ,δε θα ανανεώσω τη συνδρομή μου! Σόδομα και Γόμορρα ,σε λίγο θα δούμε τον Στρατούλη στη Χρυσή Αυγή!

  6. Lichnee avatar
    Lichnee 11/11/2014 21:32:18

    Να δω μαύρο να μιλάει για white power και τι στον κόσμο!!! :D
    Σε λίγο θα δούμε λαθροπάκι στη ΧΑ!!!!!! Χαχαχααα!

  7. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 11/11/2014 23:14:15

    Φήμες λένε ότι η νέα ονομασία της New Klan θα είναι Gun's n' Roses...

  8. Απονενοημένος Διάβημας avatar
    Απονενοημένος Διάβημας 12/11/2014 15:04:59

    Είχαν όμως και τις καλές στιγμές τους oi μπαγάσηδες! Πρίν απο χρόνια, η ΚΚΚ είχε ζητήσει να συμμετάσχει σε μιά Χριστουγενιάτικη παρέλαση σε μιά πολη (του Νότου προφανώς). Οι αρχές επειδή δεν είχαν νομικό έρεισμα να τους απαγορεύσουν ,ζήτησαν να δεσμευτούν ως προς τα συνθήματα κλπ που θα έλεγαν. Η ΚΚΚ δήλωσε με αθωότητα πως απλά θα τραγουδάει το "I'm dreaming of a WHITE Christmas"!!