#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/08/2012 22:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως μας "δουλεύει" η κ. Μέρκελ;



«Ματώνει η καρδιά σου , όταν βλέπεις μειώσεις συντάξεων για δημοσίους και ιδιωτικούς υπαλλήλους» στην Ελλάδα,  υπογράμμισε με έμφαση η 'Αγκελα Μέρκελ, μιλώντας κατά την διάρκεια εκδήλωσης του προγράμματος «Διάλογος για το μέλλον της Γερμανίας», που ξεκίνησε τον Φεβρουάριο του 2011 και ολοκληρώθηκε σήμερα.

Η ισχυρά κυρία της Γερμανίας εξέφρασε την συμπάθειά της προς τους Έλληνες που πλήττονται από τις περικοπές που επιβάλλει το πρόγραμμα λιτότητας και επισήμανε ότι «αυτό ισχύει ιδιαίτερα, όταν οι πλούσιοι και δυνατοί, είναι τόσο "ευκίνητοι" ώστε να μπορούν χωρίς πρόβλημα να εγκαταλείψουν τη χώρα».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 28/08/2012 22:37:28

    Τώρα μάς επεξεργάζεται.
    Τό δούλεμα θάρθει μετά.

    • Γρύνη avatar
      Γρύνη @ Ιαπετός 28/08/2012 22:52:01

      εμεις το λεμε αλλιως: μας γλενταει...

  2. alvita avatar
    alvita 28/08/2012 23:09:23

    Το δούλεμα...δούλεμα. Αλλά, αν προσέξατε κατά την επίσκεψη Σαμαρά, υπογράμμισε ότι ο καταμερισμός των βαρών στην Ελλάδα είναι άδικος. Και ο Ολλάντ, στις κοινές δηλώσεις του με Σαμ. είπε ότι "μια μερίδα Ελλήνων πληρώνει την κρίση". Μέρκελ και Ολλάντ, είναι ολοφάνερο ότι ξέρουν τι συμβαίνει εδώ. Πολύ περισσότερο, ότι τη νύφη την πληρώνουν οι μικροί και μεσαίοι, και ότι η δήθεν "ελληνική" αστική τάξη και όλα εκείνα τα λαμόγια που έγιναν πάμπλουτοι τις τελευταίες δεκαετίες, τα έχουν γράψει όλα και δεν βγάζουν ούτε ένα ευρώ από την τσέπη τους. Η σημερινή ομιλία της -ξέχωρα από το δούλεμα- αυτό ακριβώς έρχεται να ξεκαθαρίσει.

    • Factorx avatar
      Factorx @ alvita 29/08/2012 00:14:43

      Εδώ κάνεις λάθος. Στις συναντήσεις με τον Σαμαρά έδειξαν οτι δεν ήξεραν την κατάσταση - ποιος θα τους την εξηγουσε; ο ΓΑΠ ή ο Μπένι;

      • mezapos avatar
        mezapos @ Factorx 29/08/2012 15:51:22

        Ποιός θα τους τα έλεγε; χαχαχαχχα Τα CD με τις περίφημες "λίστες Φαλσιανί" των "μεγάλων" που έβγαλαν τα λεφτά τους από την Ελλάδα στην Ελβετία. Η Γερμανία και η Γαλλία τις αγόρασαν τις λίστες με τα κλεμένα ονόματα πό τις ελβετικές τράπεζες έναντι δεκάδων εκατομμυρίων. Ο Φαλσιανί ήλθε και τα πούλησε (;) και στην Ελλάδα. Εχουν πλήρη γνώση του τι συμβαίνει εδώ. Μην μασας το τι λένε. Λένε και κάνουνε επειδή ακολουθούν εντελώς νεοφιλελεύθερες συνταγές και κοιτάνε την εσωτερική εκλογική πελατεία τους.

  3. δουρικός avatar
    δουρικός 28/08/2012 23:32:58

    ματώνει όσο του Αντώνη;

  4. Δικερως avatar
    Δικερως 28/08/2012 23:37:31

    Ποτε ειχε δικιο;
    Παλια που σας εβριζε και σας χαρακτηριζε κλεφτες,τεμπεληδες και επιτηδειους,
    ή τωρα που σας συμπονα και ματωνει η καρδια της;

  5. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 28/08/2012 23:38:03

    Ἑάν ματώνει ἡ καρδιά της μέ τούς μισθούς καί τίς συντάξεις τῶν Ἑλλήνων πού μειώνονται,φαντάζομαι τί...αἱμοραγία θά παθαίνει γιά τούς τόσους Ἕλληνες πού αὐτοκτονοῦν...

  6. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 29/08/2012 00:01:37

    Αυτή τη δήλωση, μήπως την έκανε ΜΕΤΑ που πληροφορήθηκε την "άδεια" την οποία έλαβε ο Γεωργάκιος ο Μικρός να αναχωρήσει για το Καίηπ Τάουν;
    Λέμε τώρα...

  7. xp avatar
    xp 29/08/2012 02:25:27

    Οταν έχεις εξουσία απόλυτη λές ότι γουστάρεις, για πλάκα...Μου θυμίζει λοχαγό σε λόχο νεοσύλλεκτο που κάνει αστειάκεια.......Στον Στρατό υπάρχει ελευθερία λόγου !Μπορείτε να λέτε ότι θέλετε γιαμένα,για τον διοικητή ,για τον Α/ΓΕΣ,για τον Υπουργό.......ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΑΣ ΟΜΩΣ-όπως προβλέπεται!!!

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 29/08/2012 08:34:32

    Σίγουρα δεν ματώνει η καρδιά της, αλλά ίσως θέλει να καταδείξει αυτό που επανειλημμένως τονίζει η Τρόικα, την ανισοκατανομή βαρών.
    Με τίποτα δεν πιστεύω ότι στην Τρόικα δεν γνωρίζουν την οικονομοκοινωνική κατάσταση στην Ελλάδα και δεν περιμένουν ούτε τον ΓΑΠ. ούτε τον Σαμαρά να τους ενημερώσει. Αυτό που θα πρέπει να καταλάβουν είναι, ότι δεν υπάρχει πλέον άλλο περιθώριο υποχωρήσεων από πλευράς Ελλάδας. Όσο ακούνε ότι οι Έλληνες θέλουν να παραμείνουν στο ευρώ ,με κάθε θυσία, τότε τους υποβάλουν σε θυσίες χωρίς όριο, γνωρίζοντας εκ των προτέρων την μη ύπαρξη ορίων αντοχής.
    Δεν είμαι από τους δραχμολάγνους , αλλά και πιστεύω ότι η παραμονή "πάση θυσία" μας οδηγεί με απόλυτη βεβαιότητα στην απόλυτη καταστροφή!!

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/08/2012 10:33:46

    Αφήστε την ήσυχη. Τώρα έχει πρόβλημα με τους αποσχιστές της Βαυαρίας.
    Τσεχοβαυαρία εν όψει.
    Ματώνει η καρδιά μου, όταν φαντάζομαι τον νέο χάρτη της Κεντρικής Ευρώπης.
    Αλλά αναγαλιάζει η ψυχή του δικού μας Όθωνα, καλά νά 'ναι εκεί που είναι.
    Σκέφτομαι και τι ωραίες μπύρες θα βγάλει το νέο μόρφωμα, και τότε γελάει η καρδιά μου.

  10. ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ 29/08/2012 13:24:34

    η ειδηση ειναι-που ξεφυγε απο ολα τα ΜΜΕ -οτι η Μερκελ εχει καρδια!!

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 29/08/2012 14:32:06

    "Ουδείς αναμάρτητος όλοι χρωστάνε", έκανε κατά τη γνώμη μου, τη διαφορά. Ο λόγος του Πρωθυπουργού, φαίνεται να χτύπησε νεύρο. Ευγενικά της υπενθύμισε ότι οι ναζί μάς χρωστούν, ΔΕΝ τους χρωστάμε.