10/12/2009 18:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέρκελ: «Φέρουμε κοινή ευθύνη» για την κρίση στην Ελλάδα

Την υποστήριξή της προς την Ελλάδα εξέφρασε επίσης σήμερα η Γερμανίδα καγκελάριος Άνγκελα Μέρκελ στη διάρκεια του συνεδρίου του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος στη Βόννη, απορρίπτοντας ταυτοχρόνως τους φόβους για μια χρεοκοπία της.

«Κι άλλα έθνη έχουν επίσης τα προβλήματά τους. Για να έχουμε μια πραγματική συζήτηση, θα ζητούσα να μην μεγαλοποιείται αυτό» το θέμα, σημείωσε.

«Το δικό μου χαρακτηριστικό είναι ότι εν γένει δεν απαντάω σε ερωτήσεις, όπως τι θα γίνει αν», προσέθεσε η Μέρκελ και σημείωσε ότι η ΕΕ φέρει κοινή ευθύνη για την Ελλάδα και ότι η θέση της Ελλάδας θα συζητηθεί στην ευρωπαϊκή σύνοδο κορυφής. «Αυτό που συμβαίνει σε μια χώρα μέλος έχει επίδραση σε όλες τις άλλες, ιδιαίτερα όταν υπάρχει μια ενιαία νομισματική μονάδα. Γι' αυτό φέρουμε όλοι κοινή ευθύνη» απέναντι στην Ελλάδα, κατέληξε.

Νωρίτερα, σήμερα, κατά τη διάρκεια του διήμερου συνεδρίου, ο πρόεδρος του Eurogroup και πρωθυπουργός του Λουξεμβούργου Ζαν-Κλωντ Γιούνκερ απέκλεισε το ενδεχόμενο χρεοκοπίας της Ελλάδας, λόγω του μεγάλου δημοσιονομικού ελλείμματος που αντιμετωπίζει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 10/12/2009 18:28:42

    Φέρουν ευθύνη για πότε? Για το 2001, όταν μας έβαζαν στο ευρώ?

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/12/2009 18:42:03

    Θα μας φτιάξουν προϋπολογισμό, θα μας πουλάνε αλάτι, σπίρτα, ανεμοδούρια, μετά για να έχουμε ρεύμα θα μας πουλάνε καζάνια από τις τσέχικες θυγατρικές τους, θα αγοράσουμε γρεμανικά ψαράδικα, θα έρχονται για διακοπές (τους αρέσουν αυτωνών οι Α/Γ το είπε και η Μπιρμπίλη άρα ΟΚ ο τουρισμός). Να βράσω την αντίσταση και το 1945. Αλβανοί με παραθαλάσια οικόπεδα είμαστε. Προσκυνάμε όποιον μας πληρώνει τον λογαριασμό. Σε λίγο θα σεβόμαστε και τους πατριώτες "Μακεδόνες" και με το επικείμενο ραπροσμάν με τους Τούρκους θα έρθουμε στο 1897.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 10/12/2009 22:29:56

      Αρχαίε, άκουσα πριν λίγο στην ΕΤ3 τα κατορθώματα του Τυρταίου. Μιλούσαν για κάποιον που πήρε τον λόγο και τα "έχωσε" στους Ευρωπαίους. Μαλιστα ανακοίνωσε ότι θα καταπολεμήσει τη διαφθορά καταργόντας το κράτος και βγάζοντας στο διαδίκτυο κάποιες αποφάσεις. Δεν μας είπαν πόσοι κρατούσαν τις κοιλιές τους από τα γέλια και πόσοι κοιτούσαν [παραξενεμένοι το ούφο που μιλούσε.

  3. donaE avatar
    donaE 10/12/2009 18:45:31

    Αλλη γλωσσα οι Αγγλοι αλλη οι Γερμανοι...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ donaE 10/12/2009 19:09:10

      Η Ελλάδα donaE έχει παιχτεί μεταξύ Άγγλων και Γερμανών από το 1900 περίπου. Οι Γερμανοί σε κάθε πόλεμο ήταν εχθροί μας ή σύμμαχοι των εχθρών μας. Το 40 ο φασίστας έλληνας δεν μπόρεσε και είπε το ΟΧΙ.

      Στην περίοδο του Βιετνάμ μάλλον ρώσικος δάκτυλος μας τσίγκλισε και φάγαμε την χούντα. Δεν ξέρω ποιός δάκτυλος μας τσίγλικσε και χάσαμε την Κύπρο. Εκ του αποτελέσματος θα έλεγα τουρκο-αγγλικός γιατί δεν βλέπω τα συμφέροντα των Αμερικάνων σε αυτό (αλλά είμαι και λίγο προκατειλημμένος). Τα αναμενόμενα αντι-αμερικανικά αισθήματα καλλιεργήθηκαν σε τέτοιο σημείο και εντάθηκαν σε τέτοια βαθμό, ακόμα και μετά την πτώση της ΕΣΣΔ, που μόνο ένας έχει τέτοιο συμφέρον. Το ...Πρακτικερ. Έχοντας ταχθεί η νοικαστεί ή αγοραστεί από τους Γερμανούς, είμαστε εύκολος στόχος για τους αντι-Γερμανούς, και αυτοί είναι οι Άγγλοι, είτε λειτουργούν αυτόνομα, είτε κατ' επιταγήν.

      Ήμουν πάντα ευρωσκεπτικιστής. Αποφάσισα να προβιβαστώ. Άλλοι πήδηξαν από την Ακρόπολη, εγώ είμαι φοβιτσιάρης και έχω (ακόμα) αρκετά να χάσω, και δεν τολμώ να το κάνω.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ archaeopteryx 10/12/2009 19:16:54

        Το προβλημα Αρχαιε ειναι η Τουρκια που ειναι στρατηγικος συμμαχος (ή ηταν) των ΗΠΑ.Απο εκει ξεκινησε ο γιλογερμανισμος που δεν ηταν αρχικα τετοιος αλλα φιλογαλλισμος αλλα τωρα Γαλλια και Γερμανια ειναι οι καλυτεροι συμμαχοι.
        Ασφαλως και εγω θα προτιμουσα τη συμμαχια της Αμερικης κυριως αλλα δεν γινεται γιατι η Τουρκια ειναι σπουδαιοτερη για τους Αμερικανους.Περα απο αυτο οταν ολη η Ευρωπη πηγαινει για ενιαια οικονομικη ολοκληρωση θα ηταν ανοητο να λειπει η Ελλαδα απο εκει.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ψυχραιμια 10/12/2009 19:25:12

          φίλε ψυχραιμία, ελευθερία... Πανάκριβη η άτιμη.

        • donaE avatar
          donaE @ ψυχραιμια 10/12/2009 19:46:23

          Το συγκριτικο μας πλεονεκτημα λοιπον ειναι που αιωνιως ειμαστε μοχλος.
          Βλεπετε κατι αλλο;

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 10/12/2009 19:00:27

    Η Μέρκελ δεν έχει άδικο. Κανονικά η ΕΕ και η τότε ΕΟΚ, έπρεπε να επιτηρούν πολύ προσεκτικά πως ξοδεύοταν τα "πακέτα" που έδιναν στην Ελλάδα. Ισως εάν το έκαναν αυτό όταν έπρεπε να μην είμασταν σε τόσο δύσκολη κατάσταση.

  5. γιαννης avatar
    γιαννης 10/12/2009 19:33:14

    βαρεθηκαν ολοι αυτοι να δουλευουν για να παιρνουν οι ελληναρες συνταξη στα 50 τους. Τους κοροιδευαμε χρονια και στο τελος εφτασαν να μας βαρεθούν. ειμαστε η μονη χωρα οπου νεοπροσλαμβανομενοι υπαλληλοι μετρανε ποσα χρονια τους εμειναν για την συνταξη. Πρωτοι φορά βλέπω και ακούω νεους ανθρωπους να λένε συνεχεια "βαριέμαι' και το πιο παραξενο να θελουν να γερασουν και να βγουν στην συνταξη (μονο που αυτοι θα ειναι η ατυχη γενιά γιατι ουτε συνταξη θα βρούνε)

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ γιαννης 10/12/2009 19:36:01

      γιατί έχω την εντύπωση ότι εν γνωσει τους ήταν όλα αυτά; Μας αγόρασαν. Η λούφα και η παραλλαγή ήταν στο τίμημα. Φτηνότερο από την άσκηση του 39-45, άσε που έγινε με λεφτά από τις ...αγορές. Με διαφάνεια.

  6. El Gekko avatar
    El Gekko 10/12/2009 19:59:50

    Εκείνο το κατοχικό δάνειο και τον χρυσό τα θυμάται κανείς;

  7. Ιλιανα Καλλεργη avatar
    Ιλιανα Καλλεργη 14/12/2009 12:58:33

    Για και χαρα μας. Ψαχνοντας τις τελευταιες εξελιξεις για το ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ Κατοχικο Δανειο απο Γερμανια και Ιταλια [στο τελος τα χαλασανε στην μ οιρασια, γιατι οι Ιταλοι ειναι και χαζοκατακτητες, ενω οι Γερμανοι Ουνοι, ειναι βετερανοι κατακτητικων πολεμων απο πχ], σας βρηκα. Μου αρεσετε.Γραφω για το Κατοχικο Δανειο,εχω στοιχεια και απο Γερμανικες υπηρεσειες[υπαρχουν ακομα φιλελληνες] .Θελω πριν δω τον Προεδρο της Ελλαδας, που ηταν ο τελευταιος Υπουργος Εξωτερικων και Τιμιος Ελληνας,και στην συνεχεια την Γερμανια... να εχω και απο εσας οτι προσφατες πληροφοριες διαθετετε. Ευχαριστω που υπάρχετε.