#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/08/2012 20:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέρκελ:«Να μετράτε τα λόγια σας» όταν αναφέρεστε στην Ελλάδα



Να είναι πολύ προσεκτικοί στις δηλώσεις τους και να αποφεύγουν να μιλούν περί ελληνικής εξόδου από το ευρώ  κάλεσε τα στελέχη του κυβερνητικού συνασπισμού η Ανγκελα Μέρκελ, δύο μόλις 24ωρα μετά την επίσκεψη Σαμαρά στο Βερολίνο και τις εισηγήσεις του να σταματήσει η ρητορική εναντίον της Ελλάδας .

Σε συνέντευξή της στο ARD η γερμανίδα καγκελάριος,παραδέχτηκε ότι « η Ευρώπη βρίσκεται στην πιο κρίσιμη καμπή της από την έναρξη της κρίσης πριν από τρία χρόνια» και για το λόγο αυτό κάλεσε τους γερμανούς πολιτικούς « να μετρούν τα λόγια τους πολύ προσεκτικά».

Στην ερώτηση αν το ΔΝΤ θα μπορούσε να μπει στον πειρασμό να αποχωρήσει από το ελληνικό πρόγραμμα διάσωσης, η γερμανίδα καγκελάριος απάντησε ότι «δεν υπάρχουν ενδείξεις για κάτι τέτοιο».

Η Ανγκελα Μέρκελ δεν παρέλειψε να «καλωσορίσει τις προειδοποιήσεις » του προέδρου της Bundesbank, Γενς Βάιντμαν στο Der Spiegel , για τη διαχείριση της κρίσης στην ευρωζώνη.

«Είναι καλό που ο Γενς Βάιντμαν προειδοποιεί ξανά και ξανά τους πολιτικούς» τόνισε η Μέρκελ, συμπληρώνοντας πως είναι « θετικό που ο επικεφαλής της Bundesbank έχει επιρροή στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα

Σε αντίθεση ωστόσο με τον κ. Βάιντμαν η γερμανίδα καγκελάριος εξέφρασε την αισιοδοξία της ότι η ΕΚΤ ενεργεί στο «σωστό πλαίσιο».

Σημειώνεται ότι ο κ. Βάιντμαν είχε δηλώσει με νόημα ότι « η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα δεν θα πρέπει να αναγκάζεται να εγγυάται την διατήρηση κρατών - μελών στην ευρωζώνη με κάθε τίμημα». Παράλληλα, προειδοποίησε ότι τα σχέδια της ΕΚΤ για ένα νέο πρόγραμμα αγοράς κρατικών ομολόγων των χωρών μελών της ευρωζώνης που αντιμετωπίζουν προβλήματα, εγκυμονούν τον κίνδυνο η πρακτική αυτή «να προκαλέσει εθισμό σαν τα ναρκωτικά».

Ειδικά για την περίπτωση της Ελλάδας, σημείωσε πως είναι σημαντικό «να μην προκληθεί περαιτέρω ζημιά στην εμπιστοσύνη που υπάρχει στο πλαίσιο της νομισματικής ένωσης και οι αξιώσεις σχετικά με την οικονομική πολιτική του προγράμματος βοήθειας να διατηρούν την αξιοπιστία τους».

Φ. Ρέσλερ: Επιθυμητή αλλά χωρίς παραχωρήσεις η παραμονή της Ελλάδας στο ευρώ

«Η παραμονή της Ελλάδας στην Ευρωζώνη είναι επιθυμητή, αλλά δεν μπορεί να υπάρξει καμία επιπλέον παραχώρηση», είχε δηλώσει νωρίτερα ο αντικαγκελάριος και υπουργός Οικονομίας Φίλιπ Ρέσλερ, σε συνέντευξή του στο κρατικό τηλεοπτικό δίκτυο ZDF.

Ο κ. Ρέσλερ δεν επανέλαβε το σχόλιό του ότι «μια έξοδος της Ελλάδας δεν τρομάζει πλέον κανέναν», ωστόσο τόνισε ότι μια παράταση χρόνου δεν είναι εφικτή, διότι σημαίνει πάντα και επιπλέον χρήματα. «Εάν δεν γίνουν οι μεταρρυθμίσεις, δεν μπορεί να δοθεί καμία περαιτέρω βοήθεια», ανέφερε χαρακτηριστικά.

Reuters

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anastosd avatar
    anastosd 26/08/2012 22:08:01

    Η ΤΙΓΡΗΣ ...ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ..................ΓΑΤΟΥΛΑ......................ΤΥΧΑΙΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!!!!!!

  2. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 27/08/2012 01:56:15

    Τώρα είναι αργά για να μετράνε τα λόγια τους. Για πάρα πολλούς μήνες δεν τα μέτραγαν καθόλου. Ο υπαρχηγός της ακόμη δεν τα μετράει.

  3. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 27/08/2012 02:18:33

    Στουρνάρας, Δήμας, Σταϊκούρας πρέπει να είναι πολύ κοντοί....

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Γιώργος Αχαιός 27/08/2012 06:46:48

      Δεν παίζεσαι !!!

    • Alena avatar
      Alena @ Γιώργος Αχαιός 27/08/2012 12:54:10

      Αυτό σκέφτηκα και εγώ όταν είδα τη φωτογραφία...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Γιώργος Αχαιός 27/08/2012 13:20:54

      Τους βάλανε βλέπεις δίπλα στον αρχιμουσικό των Ουσάρων (...άν δεν απατώμαι από την στολή), ο οποίος έχει ίδιο ύψος με τον Έλληνα πρωθυπουργό.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 27/08/2012 13:25:52

        Μάλον λάθος, από τον βαθυκόκκινο μπερέ η μπάντα και ο μαέστρος μοιάζουν να είναι όχι Ουσάροι αλλά των KSK - Kommando Spezialkräfte (Special Forces Command).

  4. kostas avatar
    kostas 27/08/2012 09:14:45

    Σημαντικό ρόλο έχει παίξει ο Σαμαράς στην αλλαγή αυτή, ας το παραδεχθούνε όλοι. Μέχρι που παραδέχθηκε η Μέρκελ ότι βλέπει αλλαγή και πως ο πρωθυπουργός μας βάζει τα δυνατά του:

    http://www.xrimaonline.gr/192484/merkel-o-prwthypoyrgos-vazei-ta-dynata-toy

    Μακάρι να συνεχίσει έτσι και να μπούμε επιτέλους πάλι σε μια πορεία.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 27/08/2012 11:41:32

    Στον Βαυαρό "σύντροφο" και συνεργάτη του CSU Αλεξάντερ Ντόμπριντ τα λέει.
    Ένας άλλος "σύντροφος" από την κοινοβουλευτική ομάδα του CSU, αποκάλεσε σήμερα "επαρχιώτικα βελάσματα" τις ευρωσκεπτικιστικές απόψεις του Ντόμπριντ ("ο Μάριο Ντράγκι είναι παραχαράκτης του Ευρώ, η Ελλάδα πρέπει να εκδιωχθεί").
    Μάλλον ο σημερινός κυβερνητικός συνασπισμός της Γερμανίας διαλύεται μέσα στο φθινόπωρο, με αφορμή τα "Ευρωπαικά".

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 27/08/2012 13:30:40

      "Ιδεολογική συζήτηση" έχουν...

  6. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 27/08/2012 11:53:22

    Οπως δείχνει η φωτο, ο αρχηγός στραβοπατάει.

  7. Α avatar
    Α 27/08/2012 12:49:04

    Μην το ψειρίζετε πολύ.
    Το πράγμα είναι ολοφάνερο.
    Η Μέρκελ έγινε Σαμαρικιά!!!
    Πείθει ο αρχηγός. Είναι μεγάλος παίκτης. Τελεία και παύλα.

  8. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 27/08/2012 14:37:52

    Αν η δήλωση εκφράζει την πραγματική Μέρκελ και επιβεβαιωθεί στην πράξη, τότε είναι πράγματι το (σημαντικό) κέρδος από την συνάντηση Σαμαρά.

  9. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 27/08/2012 17:21:19

    Απίστευτη χώρα χαοτικών καταστάσεων έχει καταντήσει η κάποτε "χώρα του οικονομικού θαύματος" Γερμανία.
    Μετά τους Βαυαρούς αυτονομιστές - αποσχιστές και τους Βιετναμο-Γερμανέζους ευρωσκεπτικιστές, νεκρός 75άχρονος κριτής σε αγώνα στίβου, από βολή ακοντίου.
    Δεν πρόσεχε και τον διαπέρασε πέρα για πέρα.

  10. Enzo avatar
    Enzo 27/08/2012 19:10:07

    10 σαμαραδες θέλει η Ελλάδα για να στανιαρει.

  11. δημης avatar
    δημης 28/08/2012 00:54:24

    "Φ. Ρέσλερ: Επιθυμητή αλλά χωρίς παραχωρήσεις η παραμονή της Ελλάδας στο ευρώ"
    -ΔΗΛΑΔΗ ΚΥΡΙΕ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΥΤΕ ΓΙΑ...ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ..ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΑΝΚΣ ΟΥΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΗΣ SIEMENS;;;;;;;;;; ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΣΚΛΗΡΟΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΑΣ;;;;

  12. δημης avatar