#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/02/2012 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέρες… Απριλίου 1941 ξαναζεί η Ελλάδα



Μέρες… Απριλίου 1941 ξαναζεί η Ελλάδα. Τέτοιο μπαράζ εκβιασμών, απειλών «οικονομικής κατοχής», χρεοκοπίας και «εμφυλίου πολέμου», σαν αυτό που εκπορεύεται τα τελευταία 24ωρα από την Γερμανία και την ελίτ της ευρωπαϊκής γραφειοκρατίας, έχει να ζήσει η χώρα μας από τον καιρό του Άξονα και των Δεκεμβριανών (του 1944, όχι του 2008).

Βροχή έπεσαν χθες τα τελεσίγραφα από τις Βρυξέλλες και το Στρασβούργο, ενώ ακόμη και ο γερμανικός λαός (που δεν είχε τίποτε «προσωπικό» με τους Έλληνες στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο) αντιδρά με πρωτόγνωρη εχθρότητα, δαιμονοποιώντας στο πρόσωπο της χώρας μας την υποτιθέμενη αιτία της κρίσης.

Το 53% των Γερμανών θέλει την Ελλάδα εκτός ευρωζώνης και πίσω στη δραχμή, σύμφωνα με χθεσινή δημοσκόπηση της «Bild», η οποία αποκαλύπτει επιπλέον ότι 8 στους 10 Γερμανούς αρνούνται πρόσθετη βοήθεια.

Σε ρόλο… νέου Γκράτσι, ο πρόεδρος του Eurogroup και πρωθυπουργός του Λουξεμβούργου, Ζαν-Κλoντ Γιούνκερ, ξεκαθάρισε στο «Spiegel» πως αν η Ελλάδα δεν εφαρμόσει τις μεταρρυθμίσεις … τετέλεσται! «Ολα πηγαίνουν άσχημα. Αν δεν δούμε φως, τέλος οι πράξεις αλληλεγγύης. Η Ελλάδα χρεοκοπεί τον Μάρτιο!», ήταν μερικές από τις χαρακτηριστικές φράσεις του. Ο Γιούνκερ ξεκαθάρισε πως οι Ελληνες πρέπει να «ταρακουνηθούν και να βγουν από την παράλυση», εκφράζοντας δυσφορία για τη «χαλάρωση» στο θέμα των αποκρατικοποιήσεων.

Να αναβληθούν οι εκλογές την άνοιξη για να μην ανακοπεί η πορεία των μεταρρυθμίσεων (!) ζήτησε ο αυστριακός επικεφαλής των Σοσιαλιστών στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, Χάνες Σβόμποντα, υποστηρίζοντας παρά ταύτα ότι «πολύ δύσκολα θα σωθεί η Ελλάδα». Παραδέχθηκε, πάντως, ότι οι Ελληνες έφτασαν στα όρια της αντοχής τους, ενώ επέκρινε τη γερμανική πρόταση περί επιτρόπου, επειδή «προκάλεσε την αντίσταση του λαού». Σαν μάντης κακών (ο εκπρόσωπος των Ευρωπαίων Σοσιαλιστών, που σήμερα θα συναντηθεί στην Αθήνα με τον Γ. Παπανδρέου και το διοικητή της Τραπέζης της Ελλάδος, Γιώργο Προβόπουλο) προφήτεψε ευρύτερες «καταστροφικές εξελίξεις, που δεν θα αφήσουν αλώβητες ούτε τη Γαλλία με τη Γερμανία».

«Η Ελλάδα ετοιμάζει δικό της επίτροπο λιτότητας, με αυξημένες εξουσίες και υποχρέωση αναφοράς στο ΔΝΤ και την ΕΚΤ», μαρτύρησε από την πλευρά του ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος των Χριστιανοδημοκρατών, Πέτερ Αλτμάγερ, επικαλούμενος «θετικά μηνύματα» που λαμβάνει από την Αθήνα. Σαν φορέας κατοχικής νοοτροπίας, ο Αλγτμάγερ δήλωσε σύμφωνος με την προσβλητική πρόταση του επικεφαλής της Κ.Ο. της CDU/CSU, Φόλκερ Κάουντερ, για επιβολή ξένου επιτρόπου στην Ελλάδα, κατηγορώντας τους Ελληνες πολιτικούς για ανικανότητα στην υλοποίηση των απαραίτητων μέτρων. Επιπροσθέτως, ο Αλτμάγερ προειδοποίησε πως η έξοδος της Ελλάδας από την ευρωζώνη θα είχε ανυπολόγιστο κόστος.

Στο μεταξύ, έκκληση προς την ευρωζώνη να αποτρέψει μια χρεοκοπία της Ελλάδας, η οποία θα είχε τραγικές συνέπειες για τις χώρες της περιφέρειας (Ισπανία, Ιταλία), απηύθυνε ο πρώην εκπρόσωπος της Ελλάδας στο ΔΝΤ Π. Ρουμελιώτης, σε συνέντευξη στην κυπριακή εφημερίδα «Φιλελεύθερος».

Γιάννης Παπαδάτος στον "Ελεύθερο Τύπο"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris avatar
    Aris 06/02/2012 12:09:28

    Ποια τελευταία 24ωρα... 2 χρόνια μας έχουν ξεσκίσει! Και εκ των έσω και απ΄ έξω! Εκλογές άμεσα! Τη λύση να τη δώσει ο λαός!

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/02/2012 12:14:30

    Φάκτορα, συγγνώμη κιόλας, αλλά το να μας πετάς κατάμουτρα όλα αυτά σε άρθρο -όχι ότι δεν τα γνωρίζουμε- την ίδια στιγμή που χάνουμε και κάθε ελπίδα πατριωτικής αντίστασης από τους αρχηγούς, καταντάει κομματάκι... σαδιστικό.

    (Ελπίζω να καταλαβαίνεις το πνεύμα του σχολίου μου, δεν απευθύνεται προσωπικά σε σένα.)

  3. Fanis avatar
    Fanis 06/02/2012 12:33:55

    Η Ελλάδα χρεοκοπεί τον Μάρτιο
    ==
    Ωραια. ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ..
    Να χρεωκοπησουμε ..επιτελους!!

    Αει σιχτιρ δεν αντεχω το "ευτραφες κητος" (που παριστανει τον υπουργο οικονομικων ..χωρις βεβαιως να αποποιειται τις ..αποδοχες ..του αντιπροεδρα! φτου ουτε παγκαλο να ηταν (τουρκογλου) δηλαδη 160.000 ευρω!!),να μου το λέει καθε τρεις και λιγο..

    Δεν αντεχω την (συν-μορια) πασοκ να το εχει σαν αλλοθι..

    Να χρεωκοπησουμε. ΤΩΡΑ!! .ΟΧΙ τον Μαρτιο!!!!!!!!!..

    Να πουμε δεν εχουμε ΜίΑ,δεν χρωσταμε σε κανενα φουστη ,δεν πληρωνουμε ουτε σεντς τοκογλυφια..

    Οκ. Γινομαστε και λιγο .."διαλλακτικοι".
    Κυριοι της Γερμανιας και Γαλλιας ,καντε μας την χαρη:!!
    Συνδιαλλαγηκατε με κατι αλητες εδω στην Ελλαδα .
    Αυτοι παρισταναν τους κυβερνητες (τη συν-μορια πασοκ).
    Τους λαδωσατε,τους δωσατε "μιζα" και πουλησατε αχρηστα ""leopard" "Mirage" "Submarines"..
    Για να δουλεψουνε οι βιομηχανιες σας..

    Ωραια.
    Εμεις ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ αυτες τις βρωμοδουλειες σας..

    Δεν σας κανουμε μηνυση ,αλλα ΔΕΝ ΣΑΣ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
    Πιαστε το "ακις με θεα την Ακροπολη" πιαστε "τσουκατο το σκιουρο-φατσα" πιαστε "σπυριαρικο αποβλητο κινεζο " και λοιπα και λοιπα και δημευτε τους ΟΛΑ τα περιουσιακα στοιχεια.
    ΟΛΑ και τα εν Ελλαδι και τα εν Ευρωπη ...

    Και τσακιστειτε απο δω αλλιως εχουμε πολεμο..

    Και 10 εκατ Ελληνες δεν εχουν ΤΙΠΟΤΑ πια να χασουν..
    Θα σας μαμησουμε φουστηδες..

  4. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 06/02/2012 12:35:36

    Αυριανιστη,Δυστυχώς θα συμφωνήσω μαζί σου μόνοι ή Εριμοι είμαστε

  5. balomatou avatar
    balomatou 06/02/2012 12:57:58

    Γιατι ακριβως διαμαρτυρομαστε, μπορει καποιος να μου εξηγησει για να καταλαβω. Εμεις δεν ειμασταν που στις κρισιμες εκλογες πηγαμε για μπανιο, για μπυρες κλπ. Οταν ο Αντωνης παρουσιαζε το Ζαπειο 1 και 2 δεν υπηρξαν φωνες μεσα στην Νεα Δημοκρατια που γελουσαν μαζι του?

  6. Λογικα σκεφτομενος avatar
    Λογικα σκεφτομενος 06/02/2012 13:00:09

    Εγώ Φάκτορα να το πάω λίγο πιό κάτω. 3 μέρες τώρα μας λες πόσο δύσκολα και επαχθή μέτρα έρχονται και ότι δεν είναι δυνατόν να τα δεχτεί ο Σαμαράς αυτά τα μέτρα και ότι πρέπει να πιέσουμε και άλλο την Τρόικα μια που φοβούνται μία ενδεχόμενη χρεοκοπία της Ελλάδος πιό πολύ και απο εμάς τους ίδιους. Βλέπω όμως οτι σήμερα όλοι θα συμφωνήσουν στα μέτρα με το κοκκαλάκι οτι σώσαμε τον 13 και 14 μισθό ενώ θα έχουμε πλέον παραδώσει την χώρα στο αγγλικό δίκαιο το οποίο δεν θα μας φερθεί καλύτερα απο την Χάγη. Ο κόσμος έξω βράζει και αυτή την φορά δεν θα γλιτώσει ούτε η Νέα Δημοκρατία και στο λέω εγώ που είμαι επιχειρηματίας, κρατάω την επιχείρησή μου μέρα με τη μέρα πριν το χείλος της πτώχευσης και ψηφίζω απο τότε που μου δόθηκε το δικαίωμα της ψήφου Νέα Δημοκρατία. Τώρα είναι η ώρα να τραβήξετε το σχοινί μέχρι το σημείο που σπάει, έστω και αν σπάσει, αν και τώρα περάσετε τα μέτρα γιατί απλά δεν μπορούσατε να κάνετε αλλιώς τότε δεν θα έχετε να πείτε τίποτα στις επερχόμενες εκλογες.

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Λογικα σκεφτομενος 06/02/2012 13:25:38

      Πες τα χρυσόστομε!

      Αρκετά με το παραμυθάκι!

      Αν ο Σαμαράς θέλει να κυβερνήσει και να σώσει την Ελλάδα να πει ΟΧΙ, να αποσύρει την εμπιστοσύνη κι αν ο κυριούλης με τους πράσινους υπουργούς και βουλευτές συνεχίσουν, ξέρουμε μετά ποιούς θα στήσουμε στα 3 μέτρα.

      Αλλιώς ο Σαμαράς θα είναι συνένοχος! Δεν υπάρχει άλλη υπομονή!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ σιδεράκιας 06/02/2012 13:30:58

        Από ποιον περιμένεις να το καταλάβει, αγαπητέ οδοντίατρε, και να το πει στον πρόεδρο; Από τον κορδακιζόμενο (στη θέση του υπουργού σε υπουργείο "κύρους") πάλαι ποτέ φυτευτή κιγκλιδωμάτων;

        • σιδεράκιας avatar
          σιδεράκιας @ Αυριανιστής 06/02/2012 14:45:10

          Τα οποία σημειωτέον εν πολλοίς ξηλώνονται!

          Προσωπικά έχω βαρεθεί να ακούω για υψηλή ή χαμηλή πολιτική. Με τσούζουν και με καίνε όμως τα σκυθρωπά πρόσωπα γνωστών, φίλων και αγνώστων συμπολιτών μας! Το μέλλον μας θα είναι από πολύ δύσκολο έως κατεστραμμένο. Τουλάχιστον ας μείνουμε αξιοπρεπείς και να διαχειριστούμε τις τύχες μας, όχι όμως με τα απολειφάδια του σύγχρονου παρελθόντος.

          Πολύ σύντομα φοβάμαι ότι θα χυθεί αίμα και δεν είναι και σίγουρο ότι θα είναι μόνο το δικό μας.

          Ας θυμηθούμε όταν γίνουν εκλογές όλα τα "γνωστά" ονόματα και να τους στείλουμε εκεί που τους αξίζει.

          Αν τελικά ο ΑΣ γίνει πρωθυπουργός περιμένω μιά από τις πρώτες πράξεις του να είναι η κατάργηση χωρίς υποσημειώσεις του νόμου περί ευθύνης υπουργών.

  7. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 06/02/2012 13:06:44

    ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ "ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ" ΚΑΙ "ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΥΣ":

    ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΚΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΧΩΡΙΑ; ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΡΟΥΦΗΞΕΙ ΤΟ ΜΕΔΟΥΛΙ ΚΕΡΑΤΑΔΕΣ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΛΑΜΟΓΙΟΥ;

    ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΝΤΕΡΑ, ΑΦΗΣΤΕ ΜΑΣ ΝΑ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΟΥΜΕ ΡΕ! ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΙ ΕΣΑΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ! ΕΤΟΙΜΕΣ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΡΕΜΑΛΕΣ ΓΙΑ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΚΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ!

    Άιντε γιατί μπαϊλντισα πια! Καταντήσαμε αηδία! :-Ε

  8. Stefanos avatar
    Stefanos 06/02/2012 13:38:41

    Για μένα προσωπικά, ως απλό πολίτη, η ΝΔ έχει διαγραφεί από τη συνείδησή μου. Είναι η πρώτη φορά, μετά από 20 χρόνια, που ΔΕΝ θα σας ψηφίσω κύριοι της ΝΔ. Αυτό που θα πάθετε ΟΛΟΙ σας στις εκλογές που έρχονται, δεν θα το ξαναδείτε στη ζωή σας. Καληνύχτα σας...

    • tak avatar
      tak @ Stefanos 06/02/2012 13:55:09

      Εσύ; Τι θα πάθεις; Ή νομίζεις πως το ... γινάτι σου θα σε σώσει;

      • Kst avatar
        Kst @ tak 06/02/2012 21:04:54

        Δεν νομιζω οτι ειναι γινατι αλλα αγανακτηση.. Και εγω απογοητευτηκα πολυ. Αν θελει να κανει κατι ο Σαμαρας καλο θα ειναι να παρει τα μετρα του.. Απο την στιγμη που συμπολιτευται, περισσοτερο γυριζει το αποτελεσμα εναντιον του και μεγαλωνει την αγανακτηση του κοσμου..

        Δυστυχως ολοι ιδιοι ειναι.. Βαζουν τους δανειστες πανω απο τους πολιτες που τους εκλεγουν. Μας πασαραν τωρα οτι σωθηκε ο 13ος και 14ος δηθεν οτι κατι κατορθωσαν αλλα στην ουσια μας χρυσωνουν το χαπι του εξευτελισμου και του ξεπουληματος.. Σου λενε κατσε να πουμε οτι κατι σωσαμε γιατι τα εχουμε διαλυσει ολα...

        Μου αρεσει που τους ειχε πειραξει ο ξενος Επιτροπος, αλλα δεν καταλαβαινουν οτι στην ουσια εκεινοι γινονται εντολοδοχοι και επιτροποι την Γερμανιας.