#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2011 23:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέλος του αμερικανικού Κογκρέσου πυροβολήθηκε στο κεφάλι



Η Γκάμπριελ Γκίφορντς, μέλος του αμερικανικού Κογκρέσου, πυροβολήθηκε στο κεφάλι κατά τη διεξαγωγή δημόσιας εκδήλωσης στο Τουκσόν της Αριζόνας, μετέδωσαν σήμερα το τηλεοπτικό δίκτυο Fox News και ο δημόσιος αμερικανικός ραδιοσταθμός US National Public Radio.

Το Fox προσέθεσε ότι 11 άνθρωποι πυροβολήθηκαν επίσης όταν ένας άγνωστος άνδρας έτρεξε προς το μέρος τους και άρχισε να πυροβολεί αδιακρίτως την ώρα που η Γκίφορντς απευθυνόταν με ομιλία της σε υποστηρικτές της.

Ανείπωτη τραγωδία χαρακτήρισε ο Αμερικανός πρόεδρος Μπαράκ Ομπάμα την επίθεση κατά της Γκάμπριελ Γκίφορντς.

Τέτοια παράλογη πράξη βίας δεν έχει καμία θέση σε μια ελεύθερη κοινωνία, πρόσθεσε. Ο Μπαράκ Ομπάμα είπε πως η Γκίφορντς έχει τραυματιστεί σοβαρά.

Η αμερικανίδα βουλευτής Γκάμπριελ Γκίφορντς εξακολουθεί να ζει και υποβάλλεται  σε εγχείρηση μετά τον πυροβολισμό της από οπλισμένο άνδρα στο Τούσον της Αριζόνα, δήλωσε εκπρόσωπος του νοσοκομείου στο οποίο έχει διακομισθεί η βουλευτής, όπως και άλλα 9 θύματα του αιματηρού περιστατικού.

Ο αμερικανικός δημόσιος ραδιοσταθμός είχε μεταδώσει λίγο νωρίτερα ότι η Γκίφορντς ήταν νεκρή.

Η αμερικανίδα βουλευτής Γκάμπριελ Γκίφορντς εξακολουθεί να ζει και υποβάλλεται αυτήν τη στιγμή σε εγχείρηση μετά τον πυροβολισμό της από οπλισμένο άνδρα στο Τούσον της Αριζόνα, δήλωσε εκπρόσωπος του νοσοκομείου στο οποίο έχει διακομισθεί η βουλευτής, όπως και άλλα 9 θύματα του αιματηρού περιστατικού.

Ο αμερικανικός δημόσιος ραδιοσταθμός είχε μεταδώσει λίγο νωρίτερα ότι η Γκίφορντς ήταν νεκρή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/01/2011 23:18:51

    And I say to myself,
    What a wonderful country ...

    • Λαρισαίος avatar
      Λαρισαίος @ Προφήτης 08/01/2011 23:22:27

      Μην πολυχαίρεσαι. Σε λίγο θα τα δεις κι εδώ αυτά. Ή μήπως νομίζεις ότι οι αγανακτισμένοι θα χρησιμοποιούν εσαεί μόνο τις γροθιές τους, όπως στο Χατζηδάκη; Κάποιος, κάπου θα αρπάξει κανα Καλάσνικοφ και τότε...

      • Χαρίλαος avatar
        Χαρίλαος @ Λαρισαίος 09/01/2011 00:09:35

        Μπα... εδω οι ψεκασμοί είναι αποτελεσματικοί...

        • anonymous avatar
          anonymous @ Χαρίλαος 09/01/2011 00:41:39

          Προφανώς δε γνωρίζεις την ψυχολογία του Έλληνα. Υποχωρεί όσο δεν πάει άλλο. Μόλις όμως πάρει ανάποδες ο θεός τον Κύριον οίδε.

          Περιμένετε και θα δείτε.

          • hollystone avatar
            hollystone @ anonymous 10/01/2011 09:25:14

            Ετσι πιστευω και εγω..οταν πλεον θα εχει φτασει στο απροχωρητο η κατασταση και θα γυρισουμε σε συνθηκες κατωχης εκει να δεις τι εχει να γινει..οχι καλασνικοφ, μπαζουκας θα δουμε να κοπανανε την βουλη!

        • against New World order avatar
          against New World order @ Χαρίλαος 09/01/2011 04:06:05

          Χαρίλαε, σήμερα Σάββατο δεν ψεκαστήκαμε καθόλου, μάλλον δεν ΄΄εχουν πληροφορίες ότι θα γίνει κάποια πορεία

      • SPYROS avatar
        SPYROS @ Λαρισαίος 09/01/2011 01:22:15

        Γιατί, "αγανακτησμένοι" τον έδειραν τον Χατζηδάκη?????

      • against New World order avatar
        against New World order @ Λαρισαίος 09/01/2011 04:07:15

        Λαρισαίε, ή χειροβομβίδα την βλέπω πιο αποτελεσματική

        • τσώφλι πασατέμπου avatar
          τσώφλι πασατέμπου @ against New World order 09/01/2011 11:28:11

          τράβα να κάψεις κανένα σκουπιδοντενεκέ, επαναστάτη μου.

          Δείξε και το δάχτυλο στους μπάτσους...

  2. neotera avatar
    neotera 09/01/2011 11:08:10

    Είναι μια καλή αρχή!...

  3. Κάποιος avatar
    Κάποιος 09/01/2011 11:21:29

    Εγκληματική και καταδικαστέα πράξη.
    Καλό θα είναι όμως να επιδεικνύεται παρόμοια ευαισθησία κι όταν δολοφονούνται γυναικόπαιδα από τις αμερικανικές και νατοικές δυνάμεις κατοχής καθώς και για όλα τα παρόμοια εγκλήματα που συντελούνται παγκοσμίως και όχι μόνο όταν αυτά αφορούν δημόσια πρόσωπα συγκεκριμένης εθνικότητας και πεποιθήσεων.

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/01/2011 11:36:22

    Ολοι οσοι επιδοκιμαζουν εστω διστακτικα ή απειλουν με παρομοια εδω θα πρεπει να ξερουν οτι πιθανοτατα οι δραστες ησαν αντιθετοι με την ψηφο της ΥΠΕΡ του νομου Ομπαμα που δινει περιθαλψη στους ανασφαλιστους Αμερικανους.
    Αν βρειτε στην Ελλαδα καποιον που οχι να πυροβολει αλλα απλως να μιλαει εναντιον οποιασδηποτε κοινωνικης παροχης απο το κρατος πειτε μου το και σε μενα.Εδω πυροβολισμοι ή ξυλο θα πεσει γιατι δεν δινονται και αλλες παροχες απο λεφτα που (κατα ΓΑΠ) υπαρχουν.
    Αλλη χωρα,αλλες τασεις.

    • Προφήτη; avatar
      Προφήτη; @ ψυχραιμια 09/01/2011 11:52:35

      Μην βιάζεσαι, με τις ιδεοληψίες σου κατά του κοινωνικού κράτους.
      Τουλάχιστον μέχρι να υπάρξει (αν, βέβαια υπάρξει...) κάποια έγκυρη, επίσημη εκδοχή ή διελεύκανση.
      Κι εγώ θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι "πιθανότατα" την πυροβόλησε κάποιος λαθρομεταναστολάγνος λόγω της νομοθεσίας που ψήφισε η Αριζόνα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Προφήτη; 09/01/2011 14:46:56

        Ενταξει μπορει να ειναι και ετσι.Αλλα ειχε δεχθει απειλες για το νομο αυτο και ηταν ανθρωπος του Ομπαμα.
        Απο την αλλη υπαρχουν και τρελλοι.

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/01/2011 13:07:37

    Πού πήγε το σχόλιο στον ψυχραιμία ;;..

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Προφήτης 09/01/2011 20:36:41

      5-5-2010: Από του Βήματος της Γερουσίας, ο χαρά γεμάτος Γερουσιαστής Harry Reid, είπε το αλήστου που de facto του κοστίζει την επενεκλογή του: «Τoday, is a big day in America. Only 36,000 people lost their jobs today, which is really good»!..

      Kαι μετά τη θύελλα αντιδράσεων που προκάλεσε η ηλιθιότητά του, προσπάθησε, μάταια, να συμμαζέψει τ’ασυμμάζευτα και με την υποκρισία που χαρακτηρίζει τους ψευτο-ψυχοπονιάρηδες, να εξηγήσει στη Γερουσία, «τι σημαίνει ν’αγωνιάς να φέρεις το πιάτο φαγητό στο τραπέζι».. μπλα μπλα..

      Τηρουμένων των αναλογιών, και με την ίδια νοοτροπία, οι εδώ ρόμπες της νεο-Αταξίας, επαίρονται κι αυτοσυγχαίρονται, γιά κάθε Προδοσία που διαπράττουν εις βάρος των Ελλήνων.

      Αυτά που συζητούσαν σήμερα χρεοκοπημένοι έμποροι/κάτοικοι των Πατησίων, ήταν ανησυχητικά: «Εάν τολμήσει τουρκαλβανός να μπει στην εκκλησία ν’ανάψει κεριά και να το παίξει χριστιανός προεκλογικά μπροστά στις κάμερες, να ξέρει ότι είναι στόχος, γιά γιαούρτωμα. Οχι με πλαστικούς κεσέδες. Με πύλινους». Είπαν κι’άλλα, που δεν γράφονται.

      Το τσουνάμι της οργής, έχει επικίνδυνα φουσκώσει. Κι επειδή οι απελπισμένοι που τάχουν χάσει όλα, δεν φοβούνται πλέον τίποτα, γίνονται εξαιρετικά επικίνδυνοι κι απρόβλεπτοι. Πεινασμένα λιοντάρια σε κλουβιά..

  6. neotera avatar
    neotera 09/01/2011 14:13:00

    Και τι σημασία έχει εάν είναι οι μεν, ή οι δεν μουρλαμένοι δράστες των επιθέσεων, αυτοκτονίας ουσιαστικά. Το θέμα ειναι ότι επιστρέφεται σε εύλογη κατεύθυνση η ξέσαλη βία που διασπείρει στις ΗΠΑ και παντού το εγκληματικό παρακράτος των πολυεθνικών . Μέχρι τώρα ακούγαμε για την τυφλή θυσία κυρίως παιδιών στο Μολώχ του πολιτικου τρόμου και του σκουπιδοπολιτισμού της βίας.
    Βεβαίως τέτοιες πράξεις είναι για να καταδικάζονται ΠΑΝΤΟΥ, αλλά τι νόημα έχει να το λες σε τέτοια συγκυρία ?

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ neotera 09/01/2011 14:32:22

      ....πολύ σωστά!....

  7. Yannkos avatar
    Yannkos 09/01/2011 15:12:49

    Εμείς πάντα καθυστερημένοι

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 09/01/2011 17:26:15

    Χρόνια πολλά σε όλους, καταρχήν.
    Οι "τσαγάδες" (φοβάμαι και ένα υπολογίσμιμο μέρος των παραδοσιακών Ρεπουμπλικανών), μετεξελίσσονται σε ακραιφνώς φασιστικό κόμμα.
    Χρηματοδότες των φασιστών δεν είναι πιά (όπως αλλού άλλοτε) χαλυβουργίες τύπου Thyssen-Krupps ή χημικά τύπου BASF, αλλά οι γιγαντιαίες ακρίδες του χρηματοπιστωτικού καζίνου, υπό χρεωκοπία ή "υγιείς", αλλά ούτως ή αλλως άρρωστες όσο η χρηματοπιστωτική ισορροπία των ΗΠΑ.
    Δεν είναι τυχαίο ότι στην Αριζόνα έγινε η πιό σκληρή μάχη την εποχή της μεταρρύθμισης του συστήματος υγείας, ενώ στις πρόσφατες εκλογές για το Κογκρέσσο, η Γκίφορντς κέρισε έναν ακράιο έως παρανοικό αντίπαλο που εμφανιζόταν στις προεκλογικές του συγκεντρώσεις με πλήρη οπλισμό πεζοναύτη και οι οπαδοί του άδειαζαν με τα δικά τους Μ-16 ουκ ολίγους γεμιστήρες. Τον Νοέμβριο στον αέρα, τώρα ο τρελός νεαρός μιμητής τους στο ψαχνό.
    Λίγο μετά την αλλαγή του χρόνου, άς ελπίσουμε ότι δεν θα χρειαστεί στο μέλλον το σθένος κάποιου Ευρωπαίου "Φραγκλίνου Ρούσβελτ" και κάποιοι Γάλλοι, Γερμανοί, Πολωνοί ή Ισπανοί στρατηγοί "Πάττον" και ¨Αιζενχάουερ" να αποβιβασθούν σε κάποια "Νορμανδία" της Πενσυλβάνιας ή της Καρολίνας, για να χτυπήσουν τη φαιά πανούκλα.
    Προς το παρόν, μια και όλα τα κινεί το χρήμα, άς ξεκουμπιστούν τουλάχιστον οι ανεγκέφαλοι ή "νέοι χιτλερόφιλοι" "Τσάμπερλαιν" και "Νταλαντιέ" που κυβερνούν μερικές μεγάλες Ευρωπαικές χώρες: Για να γλυτώσουμε από το νέο χρηματοπιστωτικό "Μόναχο", που στην εποχή μας έχει μετακινηθεί στο Δουβλίνο, στην Λισαβώνα, στη Μαδρίτη και στην Αθήνα.
    Τους φασίστες τους αντιμετωπίζεις σωστά όταν ακόμη είναι αρχάριοι.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ο Θείος 09/01/2011 20:43:39

      Θείε, με συγχωρείς, είσαι ανενημέρωτος... Πετρέλαια ίσως. ΝτυΠόν ίσως. ΜπαΕσΕφ... χλωμό. Οι Γερμανοί αγαπούν τους Δημοκρατικούς, ή όπως στην Ελλάδα, 5, 3, 2 :-)

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ archaeopteryx 10/01/2011 15:51:43

        Άχ, ναί, και πετρέλαια, και η βιομηχανία σχετικών παραγώγων. Πώς μου διέφυγε τέτοιο μέγεθος ! Καίρια παρατήρηση, απολογούμαι Αρχαιοπτέρυξ.
        Είπαμε, Λάθος του Τσάρου Αλέξανδρου Β', και τί Λάθος!Αυτός ο άμυαλος πούλησε φτηνά και "τσίμπησε" (δολλάρια ή ρούβλια, το ίδιο κάνει), εμείς ακόμα πληρώνουμε. Οι λευκές αρκούδες επίσης.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ο Θείος 09/01/2011 20:50:40

      Φασιστικο κομμα που ζηταει λιγοτερο κρατος δεν εχει υπαρξει μεχρι τωρα.

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ ψυχραιμια 09/01/2011 22:53:06

        @ψυχραιμία
        Κι' ο Πινοσέτ-με καθοδήγηση Milton Friedman- τί
        ήταν;....και οι πολυεθνικές φαρμάκων που οπλίζουν
        "ψυχοπαθείς"...και το αφεντικό της Fox που προωθεί
        το tea party τί είναι;
        Α! Ξέχασα ...υπερασπιστής των δικαιωμάτων της
        "μεσαίας τάξης" κατα της....... σπατάλης πόρων στο
        κοινωνικό κράτος απο την fucking miserable φτωχολογιά!
        Ο ορισμός του φασισμού δεν σταματάει στον μεσοπόλεμο!

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ βαγόνι 09/01/2011 23:01:19

          Ο Πινοσετ ηταν δικτατορας.Μπορει να ακολουθησε νεοφιλελευθερη οικονομικη πολιτικη αλλα αν του ελεγε κανεις οτι οι πολιτες της Χιλης θα πρεπει να εχουν το δικαιωμα της οπλοφοριας θα παθαινε αποπληξια.
          Το Tea Party δεν ειναι μονο οικονομικα αλλα και πολιτικα φιλελευθερο σε ολους τους τομεις.
          Το δικαιωμα της οπλοφοριας ολων ειναι το πιο χαρακτηριστικο.Στην Ευρωπη αυτο θεωρειται ολα προξενος ατυχηματων και εγκληματων αλλα θα πρεπει να παραδεχθεις οτι φασισμος με οπλισμενο το λαο δε γινεται.
          Αφηνω ολες τις αλλες θεσεις που ζητουν μειωση των εξουσιων του κρατους σε ολα τα επιπεδα.

          • βαγόνι avatar
            βαγόνι @ ψυχραιμια 09/01/2011 23:21:11

            "οπλισμένος λαός" ή πουλάω όπλα επειδή
            έτσι έχω μάθει απο την εποχή της
            Savage West?
            Kαλά, το tea party είναι φιλελεύθερο!..the
            absolute liberalism...οι ορισμοί χάνουν τη
            σημασία τους πλέον.
            Η μείωση των εξουσιών του κράτους
            αποκτά νόημα όταν μεταφέρονται (οι
            εξουσίες) στην κοινωνία....όχι όταν
            αφήνει απροστάτευτους τους αδύναμους
            και ανίσχυρους.
            Είναι προφανής η διάσταση ματιάς....η
            δικιά σας συντρίβει όλα τα αμορτισέρ
            μιάς στοιχειωδώς δίκαιης κοινωνίας.....οκ!
            back to social civil war!

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ βαγόνι 09/01/2011 23:26:17

            Ρε συ εγω δεν σου ειπα να μεταφερουμε τις ιδεες αυτες στην Ελλαδα.
            Αλλη κοινωνια,αλλη παραδοση.
            Ειναι απλως αδοκιμο να ονομαζεται ενα ρευμα φασιστικο που σημαινει καποια πραγματα που εχουν σχεση με λογοκρισια,απαγορευσεις,ισχυρο κρατος,αστυνομια κλπ σε κατι αλλο.
            Ο φασισμος ηταν ευρωπαικο φαινομενο.Η νοοτροπια Φαρ Ουεστ που υπαρχει στην αμερικανικη δεξια ειναι σκληρη αλλα αλλο πραγμα.

          • yiannos avatar
            yiannos @ ψυχραιμια 09/01/2011 23:32:51

            σωστός

          • βαγόνι avatar
            βαγόνι @ ψυχραιμια 09/01/2011 23:39:35

            Νομίζω διευκρίνισα για τον
            μεσοπόλεμο....εντάξει,δεν
            είναι ναζί ή μουσσολινικοί,
            είναι ακροδεξιοί αντιδραστικοί και,βασικά
            βαθύτατα απολίτιστοι!
            Κοίταξε, το φάντασμα ενός
            πολύ πιό προωθημένου new deal πλησιάζει πάλι...οι
            αντιδραστικοί δίνουν την
            έσχατη μάχη!

      • tiramola avatar
        tiramola @ ψυχραιμια 10/01/2011 16:09:35

        Πρόκειται για καθαρούς φασίστες με τον μανδύα του αναρχοκαπιταλισμού.
        Θρησκευόμενα λαμόγια που θέλουν την πλήρη ανατροπή του κοινωνικού κράτους στη λογική ο σώζων εαυτόν σωθήτω.
        Οι νεοσυντηριτικοί που αναφέρεται συχνά ο Παπανδρέου.
        Θέλω κανόνες υγιεινής και ασφάλειας στην εργασία?
        Θέλω.Υπάρχει περίπτωση να τους εφαρμόσει μιά ιδιωτική εταιρεία?Ποτέ!
        Μπορεί να τους εφαρμόσει το κράτος υπό την πίεση των πολιτών?Μπορεί!
        Θέλω να έχει τροφή ένας ανάπηρος άπορος?Θέλω!
        Ποιός θα την παράσχει?
        Η Thyssen-Krupps, η BASF, η general Electric?Όχι!
        Η κοινωνική πρόνοια?Ναι!
        Άρα είναι φασίστες αφού μόνο οι δυνατοί έχουν μέλλον στον δικό τους κόσμο....

        • anonymous avatar
          anonymous @ tiramola 10/01/2011 20:32:02

          Θέλω κανόνες υγιεινής και ασφάλειας στην εργασία? Θέλω.Υπάρχει περίπτωση να τους εφαρμόσει μιά ιδιωτική εταιρεία?Ποτέ!

          Το μάτι σου το αλλήθωρο που τρέχει στον κατήφορο. Μια ιδιωτική εταιρία σαφώς και θα εφαρμόσει τέτοιους κανόνες στην εργασία διότι θέλει τους εργάτες της σε καλή κατάσταση για να δουλεύουν. Οι δεξιοί επιχειρηματίες μέχρι και τη λαίλαπα του 1981 τους εφάρμοζαν. Γι αυτό και δεν τους μέμφθηκε κανείς γι αυτό. Για όλα τα άλλα ναι αλλά γι αυτό όχι. Υπήρχαν κι εξαιρέσεις, δε λέω, αλλά ο κανόνας ήταν αυτός.
          Μετά ήρθαν τα λαμόγια τα δικά σου και βάλθηκαν να εξηγήσουν στους εργάτες τι εστί καπιταλισμός και γιατί πρέπει να τον μισούν. Και οι κανόνες υγιεινής και ασφάλειας στην εργασία πήγαν περίπατο.

    • sawas avatar
      sawas @ Ο Θείος 09/01/2011 21:15:41

      Ευτυχως ζησαμε να το δουμε και αυτο!!!

      h**p://www.myvideo.de/watch/3802024/Danke_Joschka_das_wir_nicht_im_Irakkrieg_sind

      Βεβαια την πληρωσαν αργοτερα (οι γερμανοι) αλλα δεν πειραζει. Υπαρχει και το ηθικο κομματι στην υποθεση.

    • Maya avatar
      Maya @ Ο Θείος 10/01/2011 02:15:50

      Θείε,

      Νομίζω πήρες φόρα, φόρα κατηφόρα.
      Κανείς ακόμα δεν ξέρει γιατί το έκανε.

      Με την ίδια χαρακτηριστική άνεση που τα ρίχνεις στους τσαγάδες και τους Ρεπουμπλικανούς, θα μπορούσε κανείς να τα ρίξει και στον Μουλίτσα και το Δημοκρατικό Daily Kos.

      (6 Ιαν. 2011)
      h==p://mainfo.blogspot.com/2011/01/post-about-gabrielle-giffords-daily-kos.html

      και

      (Ιούνιος 2008)
      h==p://saynsumthn.files.wordpress.com/2011/01/screen-shot-2011-01-08-at-3-05-33-pm.png


      Ο τύπος φέρεται να είναι και anti-government και anti-federal και άθεος.

      Το Tea Party θέλει μικρότερη ομοσπονδιακή κυβέρνηση και περισσότερη εξουσία στις ίδιες τις πολιτείες όχι καθόλου κυβέρνηση.
      Και τη Σάρα Πέιλιν μπορεί να τη λες ό,τι θες, αλλά δε τη λες άθεη ή κατά των κρατικών θεσμών γενικά και της κυβέρνησης ειδικότερα.
      Δεν φαίνεται να προκύπτει, ακόμα τουλάχιστον, ταύτιση ιδεολογιών.

      Συμπληρωματικά και για την ιστορία, από το κανάλι του στο yt (/Classitup10) μαθαίνουμε ότι αγαπημένα του βιβλία μεταξύ άλλων είναι "Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο" καθώς και το "Mein Kampf". Λέγεται δε πως ο αμερικανικός στρατός είχε απορρίψει την αίτηση που είχε κάνει για να καταταγεί.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Maya 10/01/2011 09:56:34

        Και απ'ότι φαίνεται διαταραγμένη και βίαιη προσωπικότητα ιδανική για στρατολόγηση από παρακρατικούς ή μυστικές οργανώσεις με ενδεχόμενο ψυχολογικό πουσάρισμα.

  9. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 09/01/2011 22:40:36

    Πάει κι η Αριζόνα, Τέξας έγινε...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 10/01/2011 11:46:42

      Μόνο Τέξας; Do you remember Oklahoma; Arkansas;
      Οι αντι-ομοσπονδιακοί τρομοκράτες (συνήθως διαταραγμένοι, χα χα) έρχονται από τα παλιά. Ξεκίνησε ως "ατομική τρομοκρατία" (τι υποκριτική "αριστερή" διατύπωση! - σωστό πλυντήριο συνειδήσεων).
      Τώρα στήνεται ο πολιτικός φορέας.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/01/2011 10:53:28

    Μεχρι στιγμης απ οτι διαβαζω δεν εχουν βρει τιποτα.Ολοι οι "προοδευτικοι" εκει ετρεξαν να φορτωσουν το εγκλημα στο Tea Party αλλα προς το παρον ο δραστης ειναι απλως ενας ανισορροπος.

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/01/2011 11:40:48

    Θυμάται κανείς τον Marinus van der Lubbe;
    Ήταν κι εκείνος διαταραγμένος, αντικρατιστής, διάβαζε εκτός των άλλων "κομμουνιστικά βιβλία" κτλ.
    Ά, πήγε στο Βερολίνο, και ποιός ξέρει με τι εσωτερικά και εξωτερικά κίνητρα, έβαλε φωτιά στο Reichstag.
    Αλλά η ιστορία ένα πράγμα διδάσκει κυρίως: Ότι αυτοί που πρέπει να διδαχθούν, συχνά είναι ανεπίδεκτοι μαθήσεως.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Ο Θείος 10/01/2011 12:00:18

      +1000

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Ο Θείος 10/01/2011 15:59:19

      Πολύ εύστοχο το σχόλιο σου!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Θείος 10/01/2011 16:31:57

      Θείε μας προέκυψες ναζιστής?
      Το ράιχσταντ κάηκε από τους ναζιστές.
      Αναπαράγεις την ναζιστική προπαγάνδα ενώ έχει αποδειχθεί πως το Ράιχσταντ κάηκε από τους ναζιστές

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Orestios 10/01/2011 18:42:23

        Είπα εγώ κάτι διαφορετικό;
        Ο "εγκέφαλος" σκέφτεται και δίνει την εντολή, τα διαταραγμένα "νεύρα" την διαβιβάζουν (την "ηλεκτρική ενέργεια" ειδικοί πλούσια φορτισμένοι "συσσωρευτές"), το υπερικινητικό "χέρι" κινείται και τέλος η μπόμπα (ή ο πυροκροτητής της σφάιρας) σκάει.
        Έτσι απλά. Απλά μαθήματα νευροφυσιολογίας (άν και γιατρός δεν είμαι).

        • Orestios avatar
          Orestios @ Ο Θείος 10/01/2011 18:44:03

          "δίκην καιομένης θρυαλλίδος"

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Ο Θείος 10/01/2011 18:53:53

          Έτσι ακριβώς. Γι' αυτό προσέχουμε έγκαιρα που καπνίζει, και άν δούμε καπνό, δεν κάνουμε τουμπεκί.
          Δυστυχώς, δεν καπνίζει μόνον ο λουλάς.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Ο Θείος 10/01/2011 19:07:01

            Την ιατρική απάντηση σου έδωσα στην αναζήτησή σου.

    • Maya avatar
      Maya @ Ο Θείος 10/01/2011 20:12:38

      Τι σχέση έχει η περίπτωση του Marinus van der Lubbe; Αυτό είναι το επιχείρημα που αποδεικνύει ότι το Tea Party και οι Ρεπουμπλικανοί είναι (με κάποιο τρόπο, και αν ναι με ποιον) υπεύθυνοι για την πράξη του Loughner;

      A, και άλλο ποια είναι τα βιβλία που έχεις διαβάσει, άλλο ποια είναι τα αγαπημένα σου.

      Ο συνδυασμός αγαπημένων με το "Κομμουνιστικό Μανιφέστο" από τη μια και τον "Αγώνα" από την άλλη είναι ενδεικτικός προφανούς διχασμού.

      Η πράξη του δεν μπορεί να θεωρηθεί καν πολιτική. Το να ανοίγεις πυρ κι όποιον πάρει ο χάρος συμπεριλαμβανομένου και ενός 9χρονου κοριτσιού*, δείχνει διαταραχή.
      Αν δε ο δράστης αποδεικνύεται πως είναι και θαυμαστής του Χίτλερ (η Giffords είναι Εβραία από τον πατέρα της), όπως μαρτυρούν τα δικά του τα γραφόμενα, η περίπτωση γίνεται ακόμα πιο σοβαρή.
      Μη ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε.

      *είχε γεννηθεί στις 11 Σεπτ. του 2001, και η φωτογραφία του ως μωρό είχε συμπερελιφθεί στο άλμπουμ "Πρόσωπα της Ελπίδας" το οποίο φιλοξενούσε ένα μωρό από κάθε πολιτεία που είχε γεννηθεί εκείνη τη μέρα. Στην εκδήλωση το είχε φέρει μια γειτόνισσα για να του δείξει "την κυβέρνηση σε πράξη". Ο Loughner πιστεύει πως η 9/11 ήταν an inside job.
      911 Truth Tucson & Gabrielle Giffords:
      http://www.youtube.com/watch?v=F2jrap_ct1U

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Maya 11/01/2011 13:18:02

        Ωχ, και Εβραία η Giffords! Έδεσε εντελώς το γλυκό!
        Άν σπάσανε και κρύσταλλα μαγαζιών στο Τούσκον, χαιρέτα μου και τον πλάτανο.

        "Τι ωραία που είναι η αγάπη μου
        με το καθημερινό της φόρεμα
        κι ένα χτενάκι στα μαλλιά
        Κανείς δεν ήξερε πως είναι τόσο ωραία
        .....
        «Την είδαμε σε μακρινό ταξίδι
        δεν είχε πια το φόρεμά της
        ούτε χτενάκι στα μαλλιά» .

  12. νικ avatar
    νικ 10/01/2011 14:13:53

    ante kai sta dika mas me to kalo.....

  13. sakis avatar
    sakis 11/01/2011 10:06:29

    Όταν στοχοποιεί η αριστερά τους αστυνομικούς εξόλοκλήρου για κάθε τι κακό και μετά γίνονται στόχοι σε διάφορες ακροαριστερές τρομοκρατικές οργανώσεις εκεί δεν είναι ηθικώς υπεύθυνη η αριστερά και άρα δνε πρέπει να απαγορέψουμε την αριστερά στην Ελλάδα γιατί προάγει το μίσος αλλά το κόμμα του τασγιού στις Η.Π.Α πρέπει να το απαγορεύσουνε έ ρε υπκρισία που πέφτει.