#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/10/2012 14:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κύπρος: Ρωσικό δάνειο, έναντι "οικοπέδων" στην ΑΟΖ



Πρόσβαση στο φυσικό αέριο της Κύπρου, φαίνεται να ζητά η Μόσχα για να παραχωρήσει το δάνειο, το οποίο από το περασμένο καλοκαίρι έχει ζητήσει η Λευκωσία.

Τη θέμα, σύμφωνα με την εφημερίδα «Σημερινή», έθεσε ο αντιπρόεδρος της Επιτροπής Οικονομικής Πολιτικής, Καινοτόμου Ανάπτυξης και Επιχειρηματικότητας της Δούμα, Μιχαήλ Γεμελιάνοφ, ο οποίος συναντήθηκε χθες στην Μόσχα με τον υποψήφιο πρόεδρο Γιώργο Λιλλήκα.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα, ο κ. Γεμελιάνοφ είπε στον κ. Λιλλήκα: «θα θέλαμε να δούμε μιαν αμοιβαία, απαντητική πολιτική έναντι της Ρωσίας και ειδικότερα των επενδύσεών μας, οι οποίες θα πρέπει να χαιρετίζονται στην Κύπρο και στον τομέα της ενέργειας».

Ο Ρώσος βουλευτής εξήγησε ότι οι σχετικές αποφάσεις με τη χορήγηση δανείου λαμβάνονται από το υπουργείο Εξωτερικών και στη συνέχεια η υπόθεση πάει στην Κρατική Δούμα, η οποία αποφασίζει αν θα τις επικυρώσει ή όχι. «Θα συμβάλουμε, ώστε το δάνειο να είναι ρωσικό, γιατί είναι κατανοητό ότι το ρωσικό δάνειο είναι πιο ευνοϊκό από εκείνο του ΔΝΤ, γιατί δεν θέτουμε κάποιους οικονομικούς όρους για την παραχώρησή του, δεν ορίζουμε κάποια συγκεκριμένη πολιτική, όπως συμβαίνει τώρα με την Ελλάδα» είπε και πρόσθεσε πως το ΔΝΤ ακολουθεί εξαιρετικά μονομερή πολιτική έναντι της Ελλάδας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 26/10/2012 14:41:03

    Εμείς αντιθέτως ακυρώσαμε τους ρωσικούς τους αγωγούς στον Εβρο και τώρα δρέπουμε απο τους συμμάχους το "ευχαριστώ" για την πράξη μας.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Χμμμμ 26/10/2012 17:55:20

      Τελικά καλά κάναμε.
      Θα μας ζητούσαν πρόσβαση στην εγχώρια παραγωγή (βομβιδίων) βότκας και το σχετικό μερτικό στα κέρδη, οπότε θα έκλεινε όλη η Ελληνική "βαρειά" βιομηχανία ποτών και τα θυγατρικά της μπάρ και σκυλλάδικα...

  2. ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ avatar
    ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ 26/10/2012 14:51:58

    Δύο σημεία:
    α) Καλά, οι ρώσοι με τόσες πλουτοπαραγωγικές πηγές και ψάχνουν να βάλουν πόδι στο αέριο της Κύπρου;
    β) Και προφανώς οι ρώσοι είναι φίλοι μας, δεν θα μας εκμεταλλευτούν και μαζί θα στήσουμε το πανορθόδοξο τόξο γαι να αποκρούσουμε τους μωαμεθανούς.......

  3. avax avatar
    avax 26/10/2012 14:52:59

    Λέτε να αρχίσει απο την Κύπρο το σπάσιμο του Γερμανο-Τραπεζικού άξονα με τα "μνημόνια υποχρεωτικής και αποκλειστικής σωτηρίας?" . Και η Ισπανία? θα αντέξει άραγε την απίστευτη πίεση που της ασκείται για να αποδεχθεί την "σωτηρία" της?
    Πάντως κάπου φαίνεται να κόλλησε η επέλαση μ' αυτές τις δυό χώρες...

  4. Στουρναρικός avatar
    Στουρναρικός 26/10/2012 14:56:48

    Καλά, συγγνώμη, οι ευρωπαίοι δεν ήταν οι τοκογλύφοι που θέλουν να βάλουν στο χέρι τον ορυκτό μας πλούτο; Δεν έπρεπε να πάμε στους Ρώσους που θα μας δάνειζαν για τα ωραία μας μάτια;
    Τώρα τι έγινε; οέο;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Στουρναρικός 26/10/2012 17:51:59

      Μερτικό σε ...φυσικό αέριο ζητούν οι Ρώσοι από τους Κύπριους;
      Απίστευτο για να είναι αληθινό!
      Μήπως είναι ώρα να ζητήσει η Αθήνα μερτικό στην νέα παραγωγή νεοσσών ...κουκουβάγιας από τα Γιάννενα ή την Σπάρτη;

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 26/10/2012 17:22:33

    Πρόσβαση στο φυσικό αέριο της Κύπρου ζητά η Μόσχα ;
    Δηλαδή η Ελβετική Τομπλερόνε ζητά μερτικό από τον συνοικιακό ζαχαροπλάστη - σοκολατοποιό;
    Έλα νινί στον τόπο σου !

    • avax avatar
      avax @ Ο Θείος 26/10/2012 18:15:54

      Σκέψου να ζητάγανε και ειδικό λογαριασμό στον οποίο να καταλήγουν αυτομάτως απ' τον κρατικό προυπολογισμό οι τόκοι του δανείου τους πριν το Κυπριακό κράτος ξεκινήσει οιαδήποτε άλλη δαπάνη!!!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ avax 26/10/2012 18:25:47

        Τι να τον κάνουν τον λογαριασμό;
        Μερίδιο σε είδος θέλουν, χειροπιαστά πράγματα.

        • avax avatar
          avax @ Ο Θείος 26/10/2012 18:36:38

          Δίκιο έχεις δεν είναι κορόιδα σαν τους Γερμανούς που αρκούνται στους λογαριασμούς και δεν θέλουν τίποτα απο χειροπιαστά πράγματα...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Ο Θείος 26/10/2012 18:44:17

          Δεν το πιστεύω, τι να το κάνουν το φυσικό αέριο;
          Μια κουτσουλιά είναι μπροστά σ' αυτό που έχουν.
          Άλλα πράγματα θα ήταν αναμενόμενο να θέλουν.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Ο Θείος 26/10/2012 18:50:12

            Προχθές η BP πούλησε στην ρωσική Rosneft το 50 % της συμμετοχής της στην κοινοπραξία ΤΝΚ-ΒΡ.
            Κοιτάσματα υδρογονανθράκων στην Αρκτική κυρίως.
            Ο τρόπος σκέψης πολλών "δεξιών" και "αριστερών" στην Ελλάδα έχει μείνει κολλημένος στα πρίν το 1989.
            Ιδέα δεν έχουν τι πραγματικά γίνεται στον κόσμο.

  6. Εμμανουήλ Πρόιος avatar
    Εμμανουήλ Πρόιος 26/10/2012 17:43:13

    Θείε τα κοιτάσματα φυσικού αερίου στην Α.Ο.Ζ. της Κύπρου είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ - μόνο συνοικιακός ζαχαροπλάστης δεν είναι οι κύπριοι.

  7. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 26/10/2012 18:29:06

    Ρε παιδιά, ο Λιλήκας είναι υποψήφιος για πρόεδρος της Κύπρου. Δεν είναι αξιωματούχος! Αυτά που λέει δεν σημαίνουν τίποτα... Πόσα (δεν) ξέρετε ..

  8. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar