#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2011 23:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κύμα .. αυτοπυρπολήσεων στον αραβικό κόσμο



Ένας εστιάτορας αυτοπυρπολήθηκε σήμερα έξω από το κοινοβούλιο του Καίρου, φωνάζοντας αντικυβερνητικά συνθήματα.
Πρόκειται για τη τελευταία από μια σειρά παρόμοιων περιπτώσεων απόπειρας αυτοπυρπόλησης, που έρχονται να ακολουθήσουν εκείνη του Τυνήσιου φοιτητή, η οποία οδήγησε στη λαϊκή εξέγερση αλλά και στην ανατροπή του αυταρχικού προέδρου Μπεν Αλί.
Σύμφωνα όμως με το ΑΡ, οι αστυνομικοί μπόρεσαν και απέτρεψαν το θάνατο του παρολίγον αυτόχειρα, με τη βοήθεια πυροσβεστήρων από διερχόμενα αυτοκίνητα. Στην Αλγερία υπήρξαν δυο ανάλογες περιπτώσεις, ενώ το ίδιο συνέβη και στη Μαυριτανία.
Η Αλγερία ήδη έχει εφτά περιστατικά ανδρών που προσπάθησαν να θέσουν τέρμα στη ζωή τους ρίχνοντας  βενζίνη και βάζοντας φωτιά στα ρούχα τους. Οι λόγοι για τις εν λόγω απόπειρες ποικίλλουν. Ένας Αλγερινός ήθελε να διαμαρτυρηθεί για τα τεράστια ιατρικά του έξοδα, ενώ η αιτία για την απόπειρα του Αιγύπτιου, φαίνεται να ήταν η αυξημένη τιμή του ψωμιού.
Όλοι τους όμως μιμήθηκαν τον 26χρονο Τυνήσιο Mohamed Bouazizi, ο θάνατος του οποίου ξεκίνησε τις μαζικές διαδηλώσεις στη Τύνιδα, οι οποίες συγκλόνισαν τον αραβικό κόσμο.
Όπως αναρωτιούνται πολλοί, μήπως βλέπουμε  μια τάση; Πρόκειται για μια σοκαριστική, απελπισμένη τακτική, η οποία όμως τραβά αμέσως τη προσοχή του κόσμου, και δημιουργεί αποτροπιασμό αλλά παράλληλα και συμπάθεια,

S.A.- Foreign Policy

ΣΧΟΛΙΑ

  1. απορία! avatar
    απορία! 18/01/2011 00:04:35

    ...δεν είναι λογικό?
    Όταν δεν έχεις κανένα άλλο όπλο να προστατεύσεις τους δικούς σου ανθρώπους θα πας στην πιο ακραία μορφή ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ.

    (εγώ δεν έχω τραπεζίτες, ούτε στρατό, ούτε αντιτρομοκρατική , ούτε 58 σπίτια, ούτε καν δημοσιογράφους που με λατρεύουν.)

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/01/2011 02:29:10

    Απλά οι άνθρωποι εκεί δεν έχουν "λίπος".
    Κάπως έτσι ήμασταν κι εμείς - όχι πολύ παλιά
    Από το Σάββατο, πρώτη μέρα των εκπτώσεων, εξαφανίστηκαν τα jeans Armani από τα καταστήματα. Τρόικα και ΓΑΠ ξέρουν ποιους πηδάνε.

    • factorx avatar
      factorx @ Προφήτης 18/01/2011 02:33:39

      Προφήτα, εγώ δεν είδα άνθρωπο πάντως σε ορισμένα καταστήματα που κοίταξα

      • SPYROS T. avatar
        SPYROS T. @ factorx 18/01/2011 02:47:20

        Το Σάββατο το VILLAGE στου Ρέντη είχε 7.500 Εισιτήρια!
        Η ουρά των ταμείων έφτανε έξω από το κτίριο!
        Τέτοια κοσμοσυρροή είχα πολύ καιρό να δω.

        Για να μπουμε με τα πιτσιρικια στο Tangled κάναμε μια ώρα στην ουρά.

        Ποπκορν πωλούνταν με τους κουβάδες...

        • Kostas D avatar
          Kostas D @ SPYROS T. 18/01/2011 03:26:55

          Αυτο δυστυχως αγαπητε μου δεν ειναι κριτηριο....
          μακαρι να ηταν παντου ετσι...
          Εχω ΠΟΛΛΟΥΣ φιλους που χασαν τις δουλειες τους τωρα προσφατα, μεσα σε αυτους και καποιοι που ειχαν ανοιξει μαγαζακια κι εκλεισαν.....
          Επισης ολοι ξερουμε για τους ανθρωπους που τρωνε σε συσσιτια......
          και φοιτητες που ΔΕΝ εχουν ρευμα στο σπιτι....
          Μη συζηταμε.. ασ' το

        • Εnzo avatar
          Εnzo @ SPYROS T. 18/01/2011 13:28:13

          ενα Σαββατο εμεινε ρε φιλε σαν την δεκαετια του 80. ο πυρετος του Σαββατοβραδου. εκει ξαναγυρναμε παλι.

  3. Orestios avatar
    Orestios 18/01/2011 03:22:54

    Και στο Σουδάν γίνονται διάφορα.

  4. BABIS & BABIS avatar
    BABIS & BABIS 18/01/2011 10:17:25

    Μην πάτε μακριά σύντομα θα τα έχουμε και στην Αθήνα. Οι λαθρομετανάστες θα καίγονται στο σύνταγμα για να τους δοθεί το άσυλο.

    • empedocle avatar
      empedocle @ BABIS & BABIS 18/01/2011 12:10:06

      Μακάρι να καούν και να γίνουν μπούρμπερη,σκοτιστήκαμε για το άσυλό τους.
      Πρέπει να ξέρετε ότι όσοι καταφτάνουν εδώ αποτελούν την πλέμπα και τον πάτο της κοινωνίας στην οποία βρίσκονταν πιο πριν,οι σωστοί άνθρωποι δεν εγκαταλείπουν τη χώρα τους και τις οικογένειές τους για να γίνουν μετανάστες στο πουθενά.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ empedocle 18/01/2011 16:20:52

        Πως φαίνεται και ξεχωρίζει "λάμποντας" ο "χριστιανός" (ήμαρτον Κύριε), απέναντι στους "απίστους"!

        • empedocle avatar
          empedocle @ Ο Θείος 18/01/2011 21:27:29

          Εάν το λες για μένα αυτό Θείε,εγώ δεν δηλώνω χριστιανός,κάθε άλλο,έχω τόσες αμαρτίες που δεν κατατάσσω τον εαυτό μου στην κατηγορία αυτή.
          Επίσης,αν κάποιος από όλους αυτούς τους περίεργους διαλέγει να διαμαρτυρηθεί με αυτοπυρπολισμό,δεν ευθύνομαι εγώ για την πράξη του αυτή.
          Εγώ απλά τη σχολίασα,με πικρόχολο αλήθεια τρόπο,αλλά ειλικρινά,δεν μου καίγεται καρφί για τα δικαιώματα αυτού του ανθρώπου.
          Τα δικά μου δικαιώματα νομίζεις τα κοίταξε κανείς ? φωτιά όμως στον εαυτό μου αποοκλείεται να βάλω.
          Οι άνθρωποι αυτοί είναι τρελλοί και καλά είναι αυτά τα να τα κάνουν στη χώρα τους και όχι εδώ.

  5. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 18/01/2011 13:24:14

    λιγο ακραια η διατυπωση Εμπεδοκλή, αλλα έχει βαση.

    Εχω δει τεραστια διαφορά της πλειονότητας των μεταναστών, με αυτούς που ηρθαν πχ επειδη ήταν να παντρευτούν με καποιον Ελληνα/Ελληνίδα. Ειναι φανερό πως όσοι ερχονται εδώ είναι σχετικά (ή εν όλω) ανεπιθύμητοι στη χώρα τους. Που σημαίνει ότι ενδεχόμενα σε περιπτώσεις οι ίδιες οι κρατικές αρχές τους ενθαρρύνουν να φύγουν (αν δεν τους τα σκανε κιολας).

    Πολλοί απόν αυτούς έχουν πληρώσει τρελό χρήμα για να φτάσουν στην Ελλάδα, χωρίς ΚΑΝ να ήταν εδώ ο προορισμός τους. Πως δίνεις 20.000 ευρώ από το Πακιστάν ως τον Εβρο, για να πας στο Λονδίνο? Δεν ξερεις οτι μάλλον θα καταλήξεις να πλένεις φανάρια στην Αλεξάνδρας? Δεν σου έκοψε ότι με τόσα λεφτά στο Πακιστάν άνοιγες σουπερ-μαρκετ? Ποιος είναι αυτός που σε πείθει ότι η Ελλάδα (ή όποια άλλη χώρα) είναι παράδεισος, έστω κι αν την κυβερνούν χοιροβόροι άπιστοι?

    Οταν απελπίζομαι, λεω κι εγω πως θελω να παω στη Βρετανία. Ομως με λίγη ενημερωση κατανοώ πως κι εκει δεν ειναι τα πράγματα οπως ηταν πριν 5 χρονια. Αν παω κι επιστρεψω μετα απο 30 χρονια ''φτιαγμενος'', θα έχουν στο μεταξυ ''φτιαξει'' κι εδω τα πραγματα, αλλά εγω θα ειμαι ξένος σε 2 χώρες. Μάλλον τα παλληκάρια έχουν λάθος ενημέρωση και δεν μου κάνει εντύπωση. Αν οι δουλέμποροι βγάζουν τόσο χρήμα, μου φαίνεται λογικό να έχουν στήσει κι ενα κύκλωμα της πλάκας, κατά το οποίο ''ο Αχμεντ ο ξάδερφος θα βρει δουλειά στην ΑΘήνα στον Μουάσσαφ, τον ανηξιό της Αϊσσέ, γιατί ο πατέρας της του είχε χαρίσει κάποτε 2 κατσίκες όταν αυτός πεινούσε''.

    • Xrhstos Theocharis avatar
      Xrhstos Theocharis @ Νίκος Παπαδημητρίου 18/01/2011 15:51:47

      Σωστή τοποθέτηση, όμως είσαι μόνο ένας και έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα υπάρχει σύγχυση για το τι είναι λαθρομετανάστης, νόμιμος μετανάστης, πρόσφυγας, αλλοδαπός φοιτητής, αλλοδαπή σύζυγος και εκ τούτου όλοι βράζουν στο ίδιο τσουκάλι.
      Πρόσφατα, μου ζητήθηκε να επιστρέψω στην Ελλάδα ώστε να διδάξω σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Αναρωτιέμαι όμως τι αντιμετώπιση θα έχει η αμερικανίδα (τρίτης γενιάς κινεζικής καταγωγής) σύζυγός μου αν περάσει μπροστά από τίποτα ανεγκέφαλους... ελπίζω να έχουν την στοιχειώδη ευφυία να καταλάβουν από την αμερικανική προφορά της πως δεν βράζει στο ίδιο τσουκάλι με τους υπόλοιπους...

      • Εnzo avatar
        Εnzo @ Xrhstos Theocharis 18/01/2011 19:07:08

        να ερθετε κυρ Χρηστο, ειναι ωραια χωρα η Ελλαδα, απλα δεν εχουμε κρατος .

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 18/01/2011 16:18:22

    Αυτή την αυτοκαταστροφική κορύφωση, στην οποία οδηγεί τους απελπισμένους ανθρώπους το σύστημα (καθώς και την αμερικανική εξίσου θανατολάγνα παράνοια με τα όπλα), άς τη βλέπουν οι φανατικοί αντιευρωπαίοι γύρω μας.
    Η Ευρώπη - και μέσα σ' αυτήν η χώρα μας - παρ' όλα τα προβλήματα είναι μιά όαση, όπου "η ζωή είναι ωραία" (που λέει και ο Ιταλός φίλος), τουλάχιστον υποφερτή. Παρ' όλα τα προβλήματα, επαναλαμβάνω.
    Το να γίνει π.χ. η Τυνησία (ή και οι ...ΗΠΑ) κάτι σαν π.χ. την Ιρλανδία, την Γερμανία, την Ελλάδα, τη Σλοβενία ή την Εσθονία, είναι μια πρόταση θετική, πρόταση εξανθρωπισμού.
    Το να γίνουμε εμείς ή οι Πορτογάλοι, σαν την Τυνησία, την Παραγουάη ή και το ...Τέξας, δεν διστάζω να πώ ότι είναι πρόταση βαρβαρότητας. Δεν το λέω από "Ευρωπαικό εθνικισμό" ή από "Ευρωπαικό σωβινισμό", αλλά από απλή λογική. Ή καλύτερα, άς σκεφτούμε γιατί έρχονται όλοι αυτοί οι άμοιροι σε Ευρωπαικό έδαφος.
    Αρκετή δυστυχία έχει ο κόσμος, άς μή τον δηλητηριάζουμε και με τη δική μας μηδενιστική αγνωμοσύνη απέναντι στην "καλή μας τύχη".

  7. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 18/01/2011 17:16:04

    Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση, πού βρίσκουν διάθεση για διασκέδαση, για ψώνια, μήπως δεν έχουν καταλάβει τί συμβαίνει στη χώρα μας, και τί μας περιμένει;

  8. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 18/01/2011 17:29:01

    Θείε,

    όντως κανέναν δεν έχω ακούσει να λέει πως από το 1945 έχουμε πανευρωπαϊκή ειρήνη (με την εξαίρεση του γιουγκοσλαβικού, γιατο οποίο όμως δενφ ταίνει μόνο οι συνωμιοσίες των μεγάλων). Δυστυχώς, είναι ίδιον της προόδου και της ασφάλειας να δημιουργεί αγνώμονες.

    Εξηγούσα τις προάλλες σε ψιλο-ακροδεξιό φίλο, ότι είναι μεγάλη πρόοδος το ότι μπορεί να μου λέει ότι το καθεστως πρέπει να πέσει, κ να το λέει ατιμώρητος ενώ πίνουμε καφέ. Τουλάχιστον αυτός συμφώνησε. Το έχω δοκιμάσει με φίλο αναρχικό, αλλά δεν πείστηκε.

    κε θεοχάρη,

    γνωρίζω το πρόβλημα, ένας φίλος είναι παντρεμένος με γυναίκα από την Κ. Αμερική, με δύο παιδιά γεννημένα εδώ. Η γυναίκα του ακόμα περιμένει την υπηκοότητα (και κατά συνέπεια τη δυνατότητα να κάνει 5 δουλειες της οικογένειας, όπως το να συνδιαλλαγεί με διάφορες υπηρεσίες). Μέσα στην απέραντη κακία μου φαντάζομαι, πως αν είχε έρθει ως μισθοφόρος-ψηφοφόρος, θα είχε λάβει υπηκοότητα, ευκολίες για αγορά σπιτιού και πολλά πολλά μόρια για διορισμό. Προφανώς η ελληνική ιθαγένεια δεν έχει αξία αν την εχεις εκ γενετής, ούτε αν την επιδιώξεις, παρά μόνο αν σου τη δώσουν ως αντάλλαγμα.

    • Xrhstos Theocharis avatar
      Xrhstos Theocharis @ Νίκος Παπαδημητρίου 18/01/2011 19:02:53

      Δεν νομίζω ότι η υπηκοότητα βρίσκεται μεταξύ των προτεραιοτήτων μας και εκτός από μια θέση στο δημόσιο ή μια ψήφο (φτου και μακριά από μας για να χαριτολογήσω) δε θα της χρησιμεύσει σε τίποτα άλλο. Και γω από την άλλη δεν σκέφτηκα ποτέ να πάρω αμερικάνικη υπηκοότητα ως σύζυγος αμερικανίδας αν και ζω εδώ περισσότερα από 7 χρόνια. Το θέμα είναι πως εδώ δεν αισθάνθηκα ποτέ "immigrant" έστω κι αν τυπικά είμαι. Στην Ελλάδα όμως;