#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/05/2012 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κρούγκμαν: η Ελλάδα θα αποχωρήσει από το ευρώ τον επόμενο μήνα!!!



Μια ακόμη δυσοίωνη πρόβλεψη για το μέλλον του ευρώ, κάνει ο διάσημος νομπελίστας οικονομολόγος, Πολ Κρούγκμαν ο οποίος περιγράφει το τέλος του κοινού νομίσματος σε 4 στάδια και στους επόμενους μήνες: Σύμφωνα με τον κ. Κρούγκμαν το τέλος του παιχνιδιού θα συντελεστεί σε 4 βήματα:

1. Η Ελλάδα θα αποχωρήσει από το ευρώ, πιθανόν τον επόμενο μήνα.

2.  Οι καταθέτες στην Ιταλία και την Ισπανία θα προχωρήσουν σε αναλήψεις μετρητών από τις τράπεζες μαζικά και θα μεταφέρουν τα χρήματά τους στη Γερμανία.

3. Οι τράπεζες, εναλλακτικά ή συνδυαστικά, θα δανειστούν τεράστια ποσά από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα για να μην καταρρεύσουν.

4α. Η Γερμανία, αρχικά, θα έχει την ευκαιρία να αλλάξει ριζικά τη στρατηγική της και στη συνέχεια αυτό θα σημάνει το τέλος του ευρώ.

4β. Το τέλος του ευρώ.

Δεν ξέρουμε αν θα γίνει έτσι ή αν παίζονται παιχνίδια κερδοσκόπων, ωστόσο, το σχέδιο εθελουσίας (αλλά αναγκαστικής) εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ φαίνεται να έχει πέσει στο τραπέζι των Ευρωπαίων. Σύμφωνα με το σενάριο, η τρόικα θα κόψει τη χρηματοδότηση της Ελλάδας, θα δημιουργηθεί πιστωτική ασφυξία και στάση πληρωμών, θα καταρρεύσουν οι τράπεζες ενώ μισθοί και συντάξεις καθώς κι άλλες πληρωμές δε θα εξυπηρετούνται.

Ετσι, η Ελλάδα θα ζητήσει από μόνη της να βγει από το ευρώ, να επιστρέψει σε εθνικό νόμισμα το οποίο θα υποτιμήσει για να μπορέσει να τα βγάλει πέρα. Αυτό θα σημάνει αυτόματα την έξοδο της χώρας από τη ζώνη του ευρώ και σταδιακά και την έξοδο από την ΕΕ.

Αυτό είναι το σενάριο που έχει συζητηθεί καθώς, άλλωστε, δεν υπάρχει νομική βάση για αποβολή μιας χώρας από το ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/05/2012 11:49:00

    Δεν λέει αυτό.
    Η σούμα είναι, ότι σχυρίζεται το εξής: Αν η Ελλάδα φύγει από το ευρώ, θα πάρει μαζί της όλη την Ευρωζώνη, σε διαδικασία από 4 βήματα.
    Και υπάρχει ουσιαστική διαφορά στη φάση 4:
    4.α. Η Γερμανία θα βρεθεί μπροστά σε μία επιλογή. Να αναθεωρήσει δραστικά της στρατηγική της και να στηρίξει την Ισπανία και την Ιταλία, ή να έλθει:
    4.β. Το τέλος του ευρώ.
    Είναι διαζευκτικό, ή το ένα ή το άλλο: Ή θα αναθεωρήσει δραστικά την στρατηγική της η Γερμανία, ή θα έλθει το τέλος του ευρώ.
    Ενώ γράφετε το ακριβώς αντίθετο: Ότι "θα έχει την ευκαιρία να αλλάξει ριζικά τη στρατηγική της και στη συνέχεια αυτό θα σημάνει το τέλος του ευρώ".
    h**p://www.nooz.gr/economy/i-ellada-8a-figei-parasirontas-to-euro

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/05/2012 12:11:02

    Σημίτης: "Η Ελλάδα δεν θα φύγει ποτέ από την Ευρωζώνη" και "η ΕΕ τελικά θα συμφωνήσει για επαναδιαπραγμάτευση".
    h**p://www.nooz.gr/greece/simitis-i-europi-8a-dex8ei-tin-epanadiapragmateusi

    Θυμίζω ότι ο ίδιος είχε διατυπώσει οριστικά την θέση, ότι τόσο το μείγμα του μνημονίου όσο και η εφαρμογή του είναι λανθασμένα, τον Ιανουάριο του 2012, στην εισήγησή του στο συνέδριο για την Ελλάδα του Ινστιτούτου Heinrich Böll των Grünen
    h**p://iwn1998.blogspot.com/2012/01/blog-post_3096.html

  3. αγθ avatar
    αγθ 15/05/2012 12:13:08

    Όχι μόνο δεν λέει αυτό, αλλά πουθενά δεν υπάρχει το "έξοδος από ευρώ = έξοδος από ΕΕ".

    Μια χαρά μπορεί η Ελλάδα να μείνει στην ΕΕ αλλά εκτός ευρώ!
    Μπορούσε και μπορεί. Με συντεταγμένες ενέργειες και διασφαλίσεις.
    Για το καλό τόσο των Ελλήνων αλλά και της Ευρώπης.

    Αλλά, αυτό δεν συμφέρει αυτούς που θέλουν τη διάλυση της Ελλάδας και της ΕΕ και αυτούς που, συνειδητά, μας σπρώχνουν στη "δραχμή", ΗΔΗ από το φθινόπωρο του 2009 και τον Απρίλιο του 2010, με τη ...διακήρυξη του Καστελλόριζου, και τους άλλους, που ως ...μωρές παρθένες προσυπέγραψαν την καταδίκη της χώρας, "γιατί δεν γινόταν αλλιώς", το Νοέμβριο του 2011.

    Αυτούς, που τώρα οδύρονται για την "ακυβερνησία" και τον "όλεθρο" που θα έρθει, δηλαδή τον "όλεθρο" που προετοίμασαν μεθοδικά και τώρα θέλουν να υλοποιήσουν "συναινετικά", με κυβέρνηση "προσωπικοτήτων"!

  4. Jim Bim avatar
    Jim Bim 15/05/2012 12:56:31

    Μην ασχολείστε, μετά την έξοδο από το ευρώ, θα έχουμε άλλα θέματα σοβαρότερα από την δραχμή να αντιμετωπίσουμε !!

  5. Ηλίας avatar
    Ηλίας 15/05/2012 13:15:14

    Μήπως θυμάστε πόσες φορές μέχρι τώρα έκανε την ίδια "προφητεία" ο Κρούγκμαν ??

  6. avanti avatar
    avanti 15/05/2012 14:49:35

    Εάν δεν ακούσω τον Σόρος να το λέει δεν πιστεύω τίποτα..... δύο χρόνια βομβαρδιζόμαστε με προφητείες, τι καινούργιο μας λέει δηλαδή ο Κρούγκμαν, είναι δυνατόν η Γερμανία να συγκρατήσει μόνη της την Ιταλία & Ισπανία εάν καταρρεύσουν?
    Και ενώ υπάρχει το πρόβλημα με Πορτογαλία , Ιρλανδία, Ολλανδία και δεν ξέρουμε τι άλλο μας ξημερώνει? Οπως έστρωσε η ΕΕ θα κοιμηθεί, αποδεικνύεται ότι το ευρώ στήθηκε σε σαθρά θεμέλεια και αυτό πληρώνουμε τώρα.
    Πέραν δε της κρίσης χρέους και των τραπεζικών χρεών, το κλειδί της υπόθεσης βρίσκεται εδώ: ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ στην Ευρωζώνη το πρώτο τρίμηνο του 2012!! Στην Κίνα όμως?

  7. Κωσταs avatar
    Κωσταs 15/05/2012 14:56:02

    Εγω θα ρωτουσα τα 2 μνημονιακα κομματα και οχι μονο , γιατι δεν ζητανε δανεια , πχ απο την κινα την ρωσια η αλλα κρατη , μονο το δντ και γερμανια υπαρχουν ; τι παιχνιδια παιζωντε στηs πλατεs του λαου

    • αντιδωρος avatar
      αντιδωρος @ Κωσταs 15/05/2012 15:24:50

      γιατι κωστα ειναι σαν να συνεργαζομαι εγω μαζι σου για να παρεις τα κλειδια απ' το σπιτι του ξαδερφου σου ωστε να μπουκαρουμε να τον ληστεψουμε και συ να συμβουλευεις το ξαδερφο σου να αλλαξει κλειδαριες.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Κωσταs 15/05/2012 15:44:47

      Δεν θα κινδυνεύουν αυτοί, άν δανείσουν επισφαλείς χώρες, όπως Ελλάδα ή Ισπανία;
      Κανέις δεν θέλει να χάσει τα λεφτά του.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Κωσταs 15/05/2012 17:50:29

      αυτό έπρεπε να γίνει αρχικά. Τώρα το μόνο που θα μπορούσε να γίνει είναι δανειστούμε από κάποια χώρα όλο το ποσό του χρέους μας προς το ΔΝΤ (έστω ένα μέρος) και μετά να χρωστάμε σε αυτή. Κάπως έτσι έκανε νομίζω η Αργεντινή με τη βοήθεια της Βενεζουέλας και δεν θέλησε να ασχοληθεί ξανά με το ΔΝΤ.

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ αποκατάσταση 15/05/2012 19:36:34

        Ένα ερώτημα επιπλέον. Υπήρχαν άλλες επιλογές εκτός από τον ευρωπαϊκό μηχανισμό και το ΔΝΤ το 2010; Και αν ναι (δηλαδή δάνειο με χαμηλότερο επιτόκιο) γιατί δεν προτιμήθηκαν. Μέχρι και σε δικαστήριο θα μπορούσαν να παραπεμφθούν οι υπεύθυνοι.

  8. Αιζενχάουερ avatar
    Αιζενχάουερ 15/05/2012 15:40:54

    Κυττάχτε όμως και αυτό.
    h--p://krugman.blogs.nytimes.com/2012/05/15/more-on-greek-and-argentine-exports/

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Αιζενχάουερ 15/05/2012 16:04:52

      H Αργεντινή ανέβασε εξαγωγές μετά την υποτίμηση επειδή εξάγει βόïδα, ψάρια και σιτάρι στις ΗΠΑ, Κίνα, Ευρώπη και όλο τον κόσμο.
      Η Ελλάδα εξάγει κυρίως 2 πράγματα: Κατεργασμένα πετρελαιοειδή και αλουμίνιο ή προιόντα αλουμινίου. Σε ποιές αγορές θ' ανεβάσει τις εξαγωγές της;
      Ο Κρούγκμαν είναι καλός μακρο-οικονομίστας, αλλά από διεθνές εμπόριο κατέχει;

      • xzetta avatar
        xzetta @ Ο Θείος 15/05/2012 16:46:43

        εμεις τα βοδια τα ψηφιζουμε.

        • voter avatar
          voter @ xzetta 16/05/2012 08:20:32

          Χα- Χα -Χαααααααααα!!!!!

          Ο καλύτερος τρόπος για να ξεκινάς την μέρα σου : Antinews, ευφυείς σχολιασμοί και "συντομες , κυριολεκτικες απαντήσεις " !

      • Αιζενχάουερ avatar
        Αιζενχάουερ @ Ο Θείος 15/05/2012 20:00:32

        Δειτε την ανάλυση που λινκάρει:
        h--p://www.cepr.net/documents/publications/greece-2012-02.pdf

        Ο Κρούγκμαν πήρε βραβείο νόμπελ για εργασίες του πάνω στο διεθνές εμπόριο.

        Ακριβό αλλά κορυφαίο:
        h--p://www.amazon.co.uk/International-Economics-MyEconLab-Theory-Policy/dp/0273754203

  9. BOREIOS avatar
    BOREIOS 15/05/2012 19:52:37

    ο Κρούγκμαν επίσεις λεέι στο ίδιο αρθρο οτι η Ελλάδα έχει μόνο εναν τρόπο να σωθεί...ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ!

  10. voter avatar
    voter 16/05/2012 08:24:48

    Τον Τσίπρα τον ξέρει ?