#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/08/2011 18:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κινδυνεύουν και οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 2012



Ο Βρετανός πρωθυπουργός David Cameron, που διέκοψε τα μπάνια του για να ασχοληθεί με τη κρίση του Λονδίνου, χαρακτήρισε τη βία που κυριαρχεί στους δρόμους «αηδιαστική», και τους ταραξίες «εγκληματίες», αφήνοντας να εννοηθεί πως αν συνεχιστούν τα επεισόδια μπορεί να ζητήσει ακόμη και την επέμβαση του στρατού προκειμένου  να επαναφέρει τη τάξη.

Το ξέσπασμα της σκληρής βίας που πλήττει τη βρετανική πρωτεύουσα, και που σήμερα επεκτάθηκε και σε άλλες μεγαλουπόλεις, ήρθε σε μια χρονική συγκυρία κατά την οποία περίπου 200 Ολυμπιακές επιτροπές απ όλο τον κόσμο επισκέπτονται το Λονδίνο.

Οι εξελίξεις όμως, έχουν προκαλέσει τον πανικό στους διοργανωτές των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, που προσπαθούν απεγνωσμένα να πείσουν τον υπόλοιπο κόσμο ότι δεν τίθεται κανένα ζήτημα ασφαλείας όσον αφορά στη διεξαγωγή των αγώνων του 2012.

Οι αρμόδιοι εκφράζουν τη βεβαιότητα ότι οι τοπικές αρχές θα τα καταφέρουν με την ασφάλεια, αν και ήδη ματαιώθηκαν δυο διεθνείς ποδοσφαιρικοί αγώνες που ήταν προγραμματισμένοι να γίνουν αυτή την εβδομάδα, ενώ όπως αναφέρει η  εφημερίδα Guardian, κινδυνεύει να αναβληθεί ακόμη και η έναρξη της ποδοσφαιρικής Premier League.

Όπως λέει ένας καθηγητής του London School of Economics: «Δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία πως πρόκειται για μια πολύ δύσκολη κατάσταση που έχουν να αντιμετωπίσουν οι διοργανωτές των Ολυμπιακών Αγώνων. Σχεδίαζαν να προστατεύσουν τη πόλη από συμβατικές πράξεις τρομοκρατίας, και από όλα όσα περίμεναν να αντιμετωπίσουν, αμφιβάλλω πολύ αν οι ταραχές στους δρόμους ήταν καν στο μυαλό τους».

Και όπως δήλωσε η Βρετανίδα μαραθωνοδρόμος Paula Radcliffe «Σε λιγότερο από ένα χρόνο από σήμερα, φιλοξενούμε τον κόσμο στο Λονδίνο. Όπως όμως φαίνεται σήμερα, ο κόσμος δεν θέλει να μας έρθει…».

 

S.A.-NY TIMES

http://www.nytimes.com/2011/08/10/sports/london-rioting-prompts-fears-over-soccer-matches-and-the-olympics.html?_r=1&hpw

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 10/08/2011 18:32:28

    Ωχ, κάτι μου θυμίζει αυτό!
    security gaps=
    C4I, κάμερες, αερόστατα κ.λ.π
    Αυτά που μας έκαναν τα βρίσκουν μπροστά τους!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κώστας Ροδινός 10/08/2011 19:00:37

      Τελικά αποδεικνύεται ότι η Νέμεσις είναι πραγματικά ελληνική θεότητα κε Ροδινέ. Και τσιμπάει κι άσχημα.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/08/2011 19:27:51

    αν δεν είχαμε κάνει τους δικούς μας, θα χρωστούσαμε λιγότερα...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ archaeopteryx 10/08/2011 19:39:28

      Αν δεν τους είχαμε κάνει, θα είμαστε στη πούδρα. Το εννοώ.
      Και θεωρώ τον εαυτό μου από τους ελάχιστους που το έλεγαν από τότε, εν μέσω γενικής ευφορίας για το "Αθήναζε".
      Δυστυχώς δεν υπήρχε το αντινιούζ, για να είναι καταγεγραμμένες οι απόψεις του καθενός.

      • Τώρα avatar
        Τώρα @ Strange Attractor 10/08/2011 19:48:09

        Εξηγήστε μου παρακαλώ τι σημαίνει 'θα είμαστε στη πούδρα'

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Strange Attractor 10/08/2011 20:30:57

        Το "Αθήναζε" είχε εκστομιστεί τότε που είχαμε σταθεί... τυχεροί. Δηλαδή λίγες μέρες πριν την "αποτυχία" να πάρουμε τη λεγόμενη "χρυσή ολυμπιάδα" του '96.

        Τη σκαπουλάραμε τότε, κι ύστερα ήρθαν οι μέλισσες: η ματαιοδοξία των Γιώργου και Μιμής Λιάνη, και μαζί με την κυρα-Γιάννα μάς φόρεσαν κολάρο την εθνική καταστροφή του 2004...

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/08/2011 20:23:16

    Αν η όλη κατάντια μας οφείλεται σε ένα έλλειμμα €30 περίπου δισ. βάλε κάτω το πόσο μας κόστισε η φιέστα (είμαστε και γαλαντόμοι ως Έλληνες) και θα δεις.
    Εξάλλου, η δική μου βασική ένσταση από τότε, ήταν ότι εξαιτίας των πάμπολλων κατασκευαστικών έργων με αφορμή την Ολυμπιάδα, δημιουργήθηκε μια στρεβλή ανάπτυξη και μια επακόλουθη τεχνητή ευμάρεια η οποία όμως θα εξαφανίζονταν άμα τη λήξη των αγώνων. Όπως και έγινε. Οι εργολάβοι, οι μηχανικοί, οι μιζαδόροι, που έβγαλαν πολύ χρήμα, υπερκοστολωγώντας κλπ έμειναν τελικά στον άσσο με τις Καγιέν τους να πουλούνται €20.000.
    Το ίδιο έπαθαν και οι χιλιάδες εργάτες, οικοδόμοι, τεχνικοί, κ.ά. που ζήσανε το όνειρο της πλήρους απασχόλησης, ανοίχτηκαν ανάλογα, και τωρα δεν έχουν μεροκάματο ούτε για δείγμα.
    Ήταν ένα ψέμμα. Μια πλάνη. Και όσοι έφαγαν έφαγαν. Η χώρα όμως καταχρεώθηκε για μια γιορτή 10 ημερών.
    Παρεμπιπτόντως, πρόσφατα πάγωσε ακόμη και το "μεγαλεπηβολο" έργο της επέκτασης του ενός διαδρόμου προσγείωσης του αεροδρομίου της Θεσσαλονίκης, ελλείψει κονδυλίων. Έμειναν οι μπούμες στον αέρα. Πολύ φασαρία (και πολλά εκατομμύρια για το τίποτα).

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 10/08/2011 20:33:13

      Τελικά, οι "ολυμπιακοί" αποδείχτηκαν το... Καγιέν της σύγχρονης Ελλάδας. Σύμβολο νεοπλουτισμού για να μπούμε στο μάτι των άλλων, αλλά χωρίς μετά να μπορούμε να το συντηρήσουμε.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/08/2011 20:25:37

    Αν οι Άγγλοι καταλάβουν ΤΩΡΑ τι έχουν να πληρώνουν ΜΕΤΑ για το γελοίο πανηγυράκι της μίζας και της ντόπας, ίσως να... ματαιώσουν μόνοι τους (κάνοντάς τα όλα λαμπόγυαλο) το έγκλημα που έστησε σε βάρος τους η μασονία της ΔΟΕ.

    Αλλά, για τα καθ' ημάς, ας φάνε τώρα χρεωκοπημένη "εθνική υπερηφάνεια" όσοι έτρεχαν να κάνουν τον εθελοντή ξεροσταλιάζοντας στο ΟΑΚΑ με μια ντουντούκα ή ξεσκατίζοντας "καλλιόπες" στο Ολυμπιακό Χωριό...

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Αυριανιστής 10/08/2011 20:42:16

      Αυριανιστή δεν έχεις δίκιο στο τελευταίο.

  5. juliet avatar
    juliet 10/08/2011 20:41:01

    Με κοιτούσανε με μισό μάτι ότι δεν καταδέχομαι να πάρω μέρος στον εθελοντισμό 2004.Τρέχανε απο τα ξημερώματα ,νύχτες ,φορούσανε μπλουζάκια ,ε ρε μεγαλεία.
    Αγαπώ τον αθλητισμό ,απο παιδί κάνω ,αλλά αυτή η φιέστα ήτανε για να γίνουνε κάποιοι πολύ πλούσιοι και εμείς πολύ φτωχοί.Οταν πέφτουνε μπετά =υπερτιμολόγηση,είναι κανόνας.Πόσα τσιμέντα έπεσαν; εκατομμύρια κυβικά ....αφήστε το το ρημάδι.....πολλά τα λεφτά συντρόφια.

    • m.s avatar
      m.s @ juliet 10/08/2011 21:18:01

      όπως τα λες!!!!
      χοροπηδούσε η Γιάννα , χοροπηδούσαμε και εμείς.
      μόνο που αυτή ήξερε γιατί.

      Για τους φίλους μου τους Άγγλους.
      πάρτε και σεις ένα c4i έτσι να σας βρίσκεται, γιατί τα φιλαράκια σας, ξέρετε εσείς, η πιθηκάντζα ο Αχμεντινετζάντ, και οι λοιποί ''δημοκρατικοί '' ηγέτες Άσαντ Καντάφι σας στην έχουνε στημένη με τους αδερφούς μουσουλμάνους στην Αγγλία που κακοπερνάνε.

      • juliet avatar
        juliet @ m.s 10/08/2011 22:34:56

        Για θυμήσου και τα πυροτεχνήματα στο δάσος της Φιλοθέης!!!!γέλια....αχ,καημένη Ελλαδίτσα πολλά τα φρούτα που παράγεις και ας λένε ότι δεν παράγουμε αλλά εισάγουμε.

  6. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 10/08/2011 20:58:22

    Φίλε ισοπεδώνεις τα πάντα. Η τελευταία παράγραφος είναι άθλια. Φαντάζομαι αν ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψες θα μουντζώσεις τον εαυτό σου. Ελπίζω τουλάχιστον.
    Υ.Γ. Δεν ήμουν εθελοντής, δεν είμαι καν από Αθήνα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Βούρδουλας 10/08/2011 21:02:04

      Για ξανασκέψου με τη σειρά σου, και κρίνοντας εκ του οδυνηρού αποτελέσματος, μήπως αυτή η ιστορία με τους "εθελοντές" ήταν απλώς ένα τεράστιο πείραμα συλλογικής κοροϊδίας. Λέω, μήπως.

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/08/2011 20:59:47

    Δεν έχω δίκιο... επειδή η αλήθεια μάς πονάει;

  8. Στέργιος avatar
    Στέργιος 11/08/2011 18:06:08

    Φανταστείτε τι θα μας είχαν σούρει τα υπεροπτικά βρεττανικά ΜΜΕ αν τα επεισόδια τού Δεκεμβρίου τού 2008 γίνονταν έναν χρόνο πριν τους Ολυμπιακούς τής Αθήνας!