#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/10/2012 07:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατάσχεση πολεμικού σκάφους της Αργεντινής για χρέη!



Στην κατάσχεση του εκπαιδευτικού πολεμικού πλοίου Libertad  του πολεμικού ναυτικού της Αργεντινής στο λιμάνι Accra της Γκάνας, προέβησαν οι αρχές της χώρας σε εκτέλεση δικαστικής απόφασης ύστερα από αίτημα της επενδυτικής εταιρίας NML Capital, θυγατρικής του hedge fund Elliot Capital με έδρα τη Νέα Υόρκη. Η NML Capital είχε στην κατοχή της ομόλογα της Αργεντινής αξίας 370 εκατομμυρίων δολαρίων τα οποία δεν αποπληρώθηκαν ποτέ μετά την πτώχευση της χώρας πριν από μια δεκαετία.

Η εταιρεία προσφέρθηκε να αποδεσμεύσει το σκάφος αν της καταβληθεί το ποσό των 20 εκατομμυρίων δολαρίων και επίσης προσέφερε τη δωρεάν επιστροφή του πληρώματος και των δοκίμων πίσω στην Αργεντινή.

Το γεγονός προκάλεσε αναταραχή στη Λατινοαμερικανική χώρα αφού παραιτήθηκε η αρχηγός των μυστικών υπηρεσιών και του αρχηγού του πολεμικού της ναυτικού.

Περισσότερα: nytimes.com

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 24/10/2012 10:50:37

    Αφειερωμένο εξαιρετικά στους κ. Χατζηνίκο, Λαφαζάνη, Καμμένο, Κουρή, Στρατούλη, Καζάκη ...
    Και του λόγου μου βέβαια, οπαδός φανατικός της Αργεντινής είμαι. Αλλά της εθνικής στο ποδόσφαιρο (μετά την δική μας)....

    • akenaton avatar
      akenaton @ Ο Θείος 24/10/2012 12:07:18

      Το σήριαλ Αργεντινή θα έχει και "σίκουελ" και μάλιστα σχετικά γρήγορα. Και να σκεφτείτε πως πρόκειται για μια παραγωγική χώρα, με μεγάλο, εξαγωγικό πρωτογενή τομέα και αχανή ενδοχώρα. Μια χώρα χωρίς σοβαρούς εχθρούς στα σύνορα που είχε ήδη δικό της νόμισμα πριν την κρίση όπως και μετά. Τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά εκεί και πολλοί περιμένουν να χειροτερέψουν, ανάλογα με τις αγορές πρώτων υλών και τροφίμων παγκοσμίως. Πολλοί μας λένε να ακολουθήσουμε το παράδειγμά τους .......... !!!!!!!!!!!

  2. ΝΙΚΟς- avatar
    ΝΙΚΟς- 24/10/2012 11:03:58

    αφιερωμενο σε οσους ψηφησαν το αγγλικο δικαιο για τα δανεια και οχι σε αυτους που λες θειο, αν ψαξεις θα δεις οτι σε ολοι αυτοι που λες ηταν αντιθετοι και το φωναζαν να μην παμε στο αγγλικο δικαιο γιατι θα μπορουν να κανουν κατασχεση στα παντα οι τοκογλυφοι, ομως η συγκυβερνηση παπαδημου (και ελπιζω να θυμασε ποια κομματα την στηριζαν) αποφασησε να παμε στο αγγλικο δικαιο. Αυτη ειναι η αληθεια

  3. Αρσενικός avatar
    Αρσενικός 24/10/2012 13:04:36

    Μα καλά δεν υπήρχε ένα πολυβόλο πάνω στο καράβι να τους περάσουνε την ώρα της κατάσχεσης? Τι σόι πολεμικό πλοίο είναι?

  4. knight rider avatar
    knight rider 24/10/2012 13:06:26

    Μπράβο....

  5. kostas avatar
    kostas 24/10/2012 15:12:11

    το καραβι πουτανες ειχε για πληρωμα
    αραγε εαν εβλεπαν στην αργεντηνη τον σουλειμαν τον μεγαλοπρεπη θα το παρεδιδαν

    ρωτατε τον κυριακου

  6. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 24/10/2012 17:19:29

    Η συγκεκριμένη κατάσχεση είναι παράνομη, στα πολεμικά πλοία απαγορεύεται κάθε επέμβαση από κράτος διάφορο του κράτους της σημαίας.