#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/03/2011 13:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καντάφι προς Σαρκοζύ: Δώσε πίσω τα λεφτά μας !!!



Ο Σάιφ αλ Ισλάμ, γιος του λίβυου ηγέτη Μουάμαρ Καντάφι, δήλωσε σήμερα ότι η Τρίπολη χρηματοδότησε την προεκλογική εκστρατεία του γάλλου προέδρου Νικολά Σαρκοζί το 2007 και του ζήτησε "να επιστρέψει τα χρήματα", προσθέτοντας ότι είναι "έτοιμος να τα αποκαλύψει όλα", σε συνέντευξή του στο τηλεοπτικό δίκτυο Euronews.

Όταν ρωτήθηκε από το τηλεοπτικό δίκτυο για τη θέση της Λιβύης απέναντι στη Γαλλία, την πρώτη χώρα που αναγνώρισε τη λιβυκή αντιπολίτευση, ο Σάιφ αλ Ισλάμ απάντησε: "Κατ΄ αρχάς πρέπει ο Σαρκοζί να μας δώσει πίσω τα χρήματα που πήρε από τη Λιβύη για να χρηματοδοτήσει την προεκλογική του εκστρατεία".

"Εμείς χρηματοδοτήσαμε την προεκλογική του εκστρατεία και θα το αποδείξουμε. Είμαστε έτοιμοι να τα αποκαλύψουμε όλα. Το πρώτο που ζητάμε από αυτό τον κλόουν είναι να δώσει πίσω στο λιβυκό λαό τα χρήματα. Του προσφέραμε βοήθεια για να κάνει έργα για τον λιβυκό λαό, όμως μας απογοήτευσε", πρόσθεσε ο Σάιφ αλ Ισλάμ. 

    "Δώστε μας πίσω τα χρήματα. Εχουμε όλες τις λεπτομέρειες, τους τραπεζικούς λογαριασμούς, τα έγγραφα και τις μεταφορές. Θα τα αποκαλύψουμε όλα σύντομα", διαβεβαίωσε.

Η γαλλική προεδρία διέψευσε αυτές τις κατηγορίες.

Πρόσφατα το επίσημο πρακτορείο Jana είχε δεσμευθεί ότι θα δημοσιοποιήσει "ένα μεγάλο μυστικό" το οποίο θα οδηγήσει στην πτώση του γάλλου προέδρου. 

    Στις 15 Μαρτίου ο Μουάμαρ Καντάφι είχε δηλώσει σε συνέντευξή του στη γερμανική τηλεόραση ότι ο "φίλος" του Νικολά Σαρκοζί έχει "τρελαθεί".

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 13:30:18

    χαχαχααααα
    τι ελεγα πριν 5 μερες??? χαχαχαααα
    ολοι πελατες του ειναι !!! σιγα μην τον ριξουν.. πριν βρουν τον επομενο!!! χλωμο !!

    ΠΠ

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/03/2011 13:30:57

    Ε, ρε γλέντια

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 16/03/2011 13:32:40

      "κατσε κατω απ την τεντα"

      ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 13:32:05

    Το ΓΑΠ τον χαιδευει τον δολοφονο διοτι ΙΣΩΣ εχει παρει $$$ για το ΠΑΣΟΚ??????
    Δε ρωταμε τον Τσουκρατο?? το Γειτονα?? τον Λαμπρου????

    ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ !!!! δε λεω αλλα μην επεμβει το ΕΣΡ στο Φακτωρα!...

    Δεν παει ενας ταλιμπαν δημοσιογραφος να βρει το γυιο του δολοφονου να μαθει??

    ΠΠ

  4. sawas avatar
    sawas 16/03/2011 13:36:22

    Άλλη Θάτσερ μας προέκυψε.....

    "I want my money back"

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 13:41:26

    ασε που δεχθηκε ΕΠΙΣΗΜΑ τους απεσταλμενους του δολοφονου !!!!! να συνομιλησει.... το ταμειιιοοοοοοο...

    ΠΠ

  6. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 16/03/2011 13:48:46

    Κανταφιleaks..ξεκίνησαν οι διαρροές!

  7. parsifal avatar
    parsifal 16/03/2011 13:52:12

    Είδατε γιατί τόση πρεμούρα οι Γάλλοι για αεροπορικούς αποκλεισμούς και επεμβάσεις κλπ ? Για να μήν "μιλήση" ο Καντάφι ! Μαφία εντελώς ! Ομως οταν είσαι ψευτο - "Δύναμη", χωρίς βάσεις στην περιοχή, με ενα φτωχο-αεροπλανοφόρο με μόνιμες βλάβες και Rafale που πέφτουν ανά ζεύγη δεν κουνιέσαι και φωνάζεις τον σερίφη. Οι αμερικάνοι δεν τσίμπησαν ομως, μάλλον αυτήν την φορά Γάλλοι και Ιταλοί εχουν πιό λερωμένη την φωλιά τους...ΠΟλύ γέλιο θα πέση με τις Γαλλικές προεδρικές εκλογές και οσα θα αποκαλύψη για ...αυτοάμυνα το αλλο λαμόγιο ο Dominique Strauss-Kahn !

    • giannis avatar
      giannis @ parsifal 16/03/2011 14:19:28

      Όπως τα λες είναι. Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Ντε Γκωλ. Ένας γελοίος, ένας πεινάλας (σαν τους δικούς μας), ένα ανθρωπάκι στο τιμόνι της Γαλλίας. Να κάνει το μάγκα στους Κινέζους γιατί ήθελε η γυναίκα του να δει τον θιβετιανό με τις ρόμπες. Να κάνει το μάγκα στον Καντάφι και να παρακαλάει τους Αμερικάνους να κάνουν όλη τη δουλειά.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ parsifal 16/03/2011 14:31:09

      parsifal, η όλη ιστορία μού θυμίζει λίγο Σουέζ το 56, όταν οι Αμερικανοί "κρέμασαν" τους Αγγλογάλλους και τούς "τελείωσαν" οριστικά σαν αποικιακές δυνάμεις.
      Αμέσως μετά τη σφαλιάρα των Γάλλων στην Ινδοκίνα.
      Ακολούθησαν Αλγερίες, Κύπρος, κλπ
      Και βέβαια η πλήρης εδραίωση των Αμερικανών ως η μόνη -τότε- Δυτική Αυτοκρατορία.
      Τώρα νομίζω ότι επιδιώκουν (να επωφεληθούν για) να ξηλώσουν όποια, πολιτικοοικονομική κυρίως, επιρροή των Ευρωπαίων στην Βόρεια Αφρική. Και να ενοποιήσουν, μαζί με την κατοχή στο Ιράκ, την αμερικανική κυριαρχία στα πετρέλαια της Μ. Ανατολής. Από Μαρόκο μέχρι Ομάν. Αστάθμητος παράγων : οι λαϊκές εκδηλώσεις.
      Ο Καντάφι αύριο, καλώς -κακώς, με τους Αμερικάνους θα καθίσει σε τραπέζι, θα δώσει συμβόλαια σε αμερικανικές πολυεθνικές. Κάτι Elf, Total, Eni, πιθανόν να υποφέρουν.

      Στις Γαλλικές προεδρικές θα γελάσει κάθε πικραμένος από την κατινιά...

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 14:00:12

    ρε συ ποιος σκυλαραπας?? θα μας βουτηξει ο Καστανιδης !! χαχαχαααααααααααααα ο Τεντας Χορηγος..??

    ΠΠ

    • eregoz avatar
      eregoz @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/03/2011 10:14:27

      χαχαχαχ +1000

  9. Orestios avatar
    Orestios 16/03/2011 14:17:53

    Εδώ ποιόν χρηματοδότησε ο Καντάφι?????????????????

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 16/03/2011 14:41:51

      Οποιον καθοταν κατω απ την Τεντα !

      ΠΠ

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 14:46:34

        ΠΠ, η Μιμή του 'δωσε το κομπολόϊ του Ανδρέα.
        Με το φυλαχτό αυτό ο Καντάφι κατατρόπωσε τους εχθρούς.
        Να πήρε και κάνα ...ντενεκέ πετρέλαιο θέρμανσης για τη μαιζονέττα;
        Είναι στο στυλ της Ουκρανής νοσοκόμας του Καντ.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 16/03/2011 14:53:25

          και ο Μπιρσιμ τραβαγε...
          που ειναι το DVD??

          ΠΠ

  10. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 16/03/2011 15:23:42

    Πριν βγάλετε βαρύγδουπα συμπεράσματα κοιτάξτε πρώτα που πήγαινε το πετρέλαιο του Γκαντάφη. Η μερίδα του λέοντος στην Ιταλία 34%, η Γερμανία παίρνει το 14% και η Γαλλία το 10%. Από αυτά τα ποσοστά μπορεί κάποιος εν μέρει να ερμηνεύσει και τις αντιδράσεις.

    Το ότι ο Γκαντάφης λάδωνε πολλούς και διάφορους ποικιλοτρόπως σε Ευρώπη είναι ιστορία γνωστή και αυτοί το είχαν και κρυφό καμάρι. Εδώ λάδωσε το LSE, έκανε μπίζνα με την αγγλική εργατική κυβέρνηση, και ταυτόχρονα τους εκβίαζε για τον βομβιστή. Its a dirty world.

    Η Λιβύη δεν είναι Αίγυπτος και gulf. Έχει το 1% της παραγωγής. Γι αυτό οι Αμερικανοί δεν βιάζονται. Η Ευρώπη και κυρίως οι Ιταλοί και Γερμανοί έχουν το πρόβλημα.

    Το τέλος του Γκαντάφη θα είναι αργό και βασανιστικό, αν δεν ανατραπεί σύντομα. Του συνέβη το χειρότερο σενάριο για την εξουσία του: Γενικευμένη ένοπλη εξέγερση φυλών που εξελίχθηκε σε εμφύλιο. He's brought to his knees. Το αν οι Αμερικανοί αποφασίσουν να διαπραγματευτούν με έναν αποδυναμωμένο Γκαντάφη, παράλληλα με τους φυλάρχους, πριν την τελική λύση είναι ένα ενδεχόμενο.

    Το ότι οι Ευρωπαίοι είναι τρείς λαλούν και κανείς δεν χορεύει, είναι επίσης γνωστό. Ή καλύτερα 27 λαλούν και μετά χορεύουν γερμανική ποπ;

  11. Enzo avatar
    Enzo 16/03/2011 17:41:54

    Ελληνας προς Μουαμαρ των Παπανδρεων το καμαρρρρ :
    " φερε ρε τρομπα πρωτα 500.000.000 $ που χρωστας στις Ελληνικες κατασκευαστικες εταιρειες και κατι αλλα ψηλα στο ελληνικο δημοσιο και μετα να μιλας για τον Σαρκοζυ, αφου οποτε σου στελνουμε τον γιωργακη δεν ειναι ικανος να στα ζητησει"

  12. Orestios avatar
    Orestios 16/03/2011 19:03:47

    Για το πλοίο που μετέφερε καύσιμα στον Καντάφι μάθατε?
    Το έπιασαν στο Τομπρούκ.

  13. of8almos avatar
    of8almos 17/03/2011 11:43:06

    Αποδεικνύετε περίτρανα ότι η πραγματική διαφθορά είναι παγκόσμιο γεγονός απλά εκεί κάνουν κάτι και για τους πολίτες σε επίπεδο οργάνωσης και όχι μόνο. Αντίθετα εδώ απλά τρώνε οι απο πάνω και ο "στρατός¨ τους ανεξαρτήτως κόμματος.
    Και για τον νταβατζή κύριο Σκάν να πώ ότι η Ελλάδα είναι βουτηγμένη μέσα στα σκατά αλλά είναι καλύτερα να είσαι στα σκατά παρά στο αίμα των νταβατζήδων των νταβατζήδων μας.
    Γειά σου Γιωργάκη πρωθυπουργέ της χώρας της διαφθοράς με τις γνωριμίες σου και τις χειραψίες με παγκόσμιους δολοφόνους... (όπως λένε διεθνείς οργανισμοί!!)