28/02/2011 22:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καντάφι: Ο λαός της Λιβύης με αγαπάει !!!



Ο λαός της Λιβύης με αγαπάει, δήλωσε ο Καντάφι σε απεσταλμένους δημοσιογράφους του BBC, του ABC και των  Sunday Times. Ο Καντάφι αρνήθηκε να παραδεχθεί ότι πραγματοποιούνται   διαδηλώσεις κατά του καθεστώτος του στην Τρίπολη. Επανέλαβε επίσης, ότι δεν γίνεται να παραιτηθεί διότι δεν είναι ούτε πρόεδρος, αλλά ούτε και βασιλιάς.

«Ο λαός μου με αγαπάει. Θα πέθαινε  για μένα», δήλωσε χαρακτηριστικά, κατηγορώντας  την Αλ Κάιντα ότι ενθάρρυνε τους νέους να κλέψουν όπλα από τις στρατιωτικές εγκαταστάσεις.

«Εκπλήσσομαι που έχουμε συμμαχήσει με τη Δύση για να πολεμήσουμε την Αλ Κάιντα και τώρα που πολεμάμε τρομοκράτες μας εγκατέλειψαν», είπε στη γνωστή δημοσιογράφο του ABC Κριστιάν Αμανπούρ. «Ίσως θέλουν να κατακτήσουν τη Λιβύη», πρόσθεσε.

Ο Καντάφι χαρακτήρισε τον αμερικανό πρόεδρο Μπαράκ Ομπάμα "καλό άνθρωπο" που όμως φαίνεται ότι είναι "παραπληροφορημένος" όσον αφορά την κατάσταση στη Λιβύη, όπως αναφέρει το κανάλι στην ιστοσελίδα του.

«Δύο ανακοινώσεις του που άκουσα πρέπει να προέρχονταν από κάποιον άλλο. Η Αμερική δεν είναι η διεθνής αστυνομία του κόσμου», κατέληξε.

Παράλληλα, η κυβέρνηση της Λιβύης πρόκειται να στείλει ανθρωπιστική βοήθεια με φάρμακα, ιατρικό εξοπλισμό και τρόφιμα στη Βεγγάζη, σύμφωνα με ανώνυμη κυβερνητική πηγή.

Guardian,Reuters

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 28/02/2011 22:43:42

    Καντάφι:«Ο λαός μου με αγαπάει. Θα πέθαινε για μένα»
    ΓΑΠ:"Με βρίσκουν Ελληνες στο δρόμο και μου δίνουν τη σύνταξη τους"
    Τελικά δεν είναι τυχαίο ότι κάνουν παρέα.

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 28/02/2011 23:01:59

      Το επόμενο στάδιο είναι να εμφανιστεί με κολάν σε κανο στο λιβικό κόλπο ανάμεσα στα αεροπλανοφόρα των ΗΠΑ ή με ποδήλατο μέσα στη Τρίπολη.
      Τότε θα είναι πραγματικά ντάλε κουάλε με τον δικό μας.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 01/03/2011 11:49:06

      Αν μπορεί ο λαός ή όποιος πολίτης της Λιβύης, ας μην τον αγαπήσει.
      Θα τον ...αγαπήσει αυτόν το καθεστώς!

  2. thespieys avatar
    thespieys 28/02/2011 22:44:57

    Αληθεύει ότι ο Καντάφι έκανε δήλωση ότι με αυτά που βλέπει θα ήθελε να κατέβει και αυτός στους δρόμους ως απλός διαδηλωτής;;;

  3. Wolf avatar
    Wolf 28/02/2011 22:56:12

    Και βέβαια τον αγαπάει ο λαος της Λιβύης, ...οσο έναν ισχυρό πονοκέφαλο!!!

  4. loretta avatar
    loretta 28/02/2011 23:36:49

    εχει λαλησει τελειως ο γκανταφι...ο μισος λαος του τον αγαπαει και ο αλλος μισος ειναι πρεζονια και αλκοολικοι??

  5. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 01/03/2011 00:19:52

    Ο Γκαντάφι αγαπούσε πολύ τους (θηλυκού γένους) δημοσιογράφους. Ο Σρως-Καν ωχριά μπροστά του σε εκδήλωση πρωτόγονου ερωτισμού. Διάβασα στο national interest:

    "Εμφανίσιμη νέα δημοσιογράφος πήγε την δεκαετία του '80 να πάρει συνέντευξη από τον Γκαντάφι. Την οδήγησαν στην διάσημη τέντα. Ο Γκαντάφι έδιωξε τους ακολούθους του και οι δυο τους γευμάτισαν. Ύστερα ο Γκαντάφι αποπειράθηκε να την χαϊδέψει. Αναστατωμένη αυτή σηκώθηκε να φύγει. Αυτός την κυνηγούσε γύρω από το τραπέζι με πρόθεση να την βιάσει. Αυτή ήταν γενναία και προφανώς με καλύτερη φυσική κατάσταση. Του ξέφυγε, τουλάχιστον μέχρι οι κραυγές της να κάνουν τους ακολούθους να καταφθάσουν τρέχοντας. Τελικά ο βιασμός απεφεύχθη."

    Σημείωση. Επειδή το national interest είναι του Κίσινγκερ και ο αρθρογράφος Εβραίος, οι γνωστοί εμβριθείς κήρυκες του οριεντάλ τρίτου δρόμου για τον παράδεισο καλούνται να συμπεράνουν ότι όλα αυτά είναι συκοφαντίες. Ο Γκαντάφι σας αγαπάει όλους και όλες, και όλοι τον αγαπούν. Και ήδη τραγουδάει "με σκότωσαν γιατί τους αγαπούσα"...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Professor Moriarty 01/03/2011 10:21:40

      Εχεις δει άραβες φοιτητές στο εξωτερικό να την πέφτουν σε συμφοιτήτριές τους Ευρωπαίες; Στο φοιτητικό εστιατόριο, στην αίθουσα, οπουδήποτε. Ο τρόπος του πεσίματος έχει κοινωνιολογικό ενδιαφέρον: Καφρίλα σκέτη, τσιμπούρια, στα όρια της σεξουαλικής παρενόχλησης, σε δημόσιο χώρο. Ζωώδης κατάσταση. Οι κοπέλες προσπαθούσαν απελπισμένα να τους αποφύγουν. Και μιλάμε για φοιτητές που τους στέλνουν οι οικογένειές τους στην Αγγλία ή τη Γαλλία, για παιδιά αστικών οικογενειών, για τη μελλοντική ελίτ του αραβικού κόσμου. Σκέψου τώρα με τους "παρακάτω", στυλ Καντάφι.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ ΒΙΣ 01/03/2011 13:04:54

        Το εξοργιστικό είναι αυτή η αίσθηση ασυδοσίας που έχουν παρερμηνεύοντας τον ευρωπαϊκό φιλελευθερισμό και ανεκτικότητα. Είναι η συμπεριφορά κομπλεξικού που μεγάλωσε σε κοινωνίες αυστηρών απαγορεύσεων και υποκρισίας.

  6. Kostas D avatar
    Kostas D 01/03/2011 01:48:10

    "Δύο ανακοινώσεις του που άκουσα πρέπει να προέρχονταν από κάποιον άλλο. Η Αμερική δεν είναι η διεθνής αστυνομία του κόσμου», κατέληξε..

    Σε αυτο ομως εχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ δικιο.....πριν λιγο καιρο ηταν "συμμαχος-φιλος"
    τωρα οι αμερικανοι πανε να τον αντικαταστησουν με αλλο πιονι....
    Ωραια λοιπον κι αυτος πριν φυγει να τους κανει κατι να τον θυμουνται