#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/02/2011 18:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καντάφι: «Είμαι ηγέτης της επανάστασης και όχι πρόεδρος για να παραιτηθώ»



«Δεν παραιτούμαι» επιμένει ο Λίβυος ηγέτης, Μουαμάρ Καντάφι, κάνοντας λόγο για «διαστρεβλωμένη» εικόνα της Λιβύης στο εξωτερικό. «Θα πεθάνω μάρτυρας» δήλωσε στο πρώτο μεγάλο τηλεοπτικό διάγγελμά του από την έναρξη των αντικυβερνητικών διαδηλώσεων, λέγοντας ότι δεν είναι πρόεδρος της χώρας για να παραιτηθεί, αλλά «ηγέτης της επανάστασης».

Κατηγόρησε τις ξένες δυνάμεις ότι υποκινούν τις διαδηλώσεις. «Εμείς, οι πολίτες της Λιβύης έχουμε αντισταθεί στις ΗΠΑ και στη Βρετανία στο παρελθόν και δεν θα παραδοθούμε» πρόσθεσε.

"Ο Μουάμαρ Καντάφι δεν έχει επίσημη θέση από την οποία να παραιτηθεί. Ο Μουάμαρ Καντάφι είναι ο επικεφαλής της επανάστασης, είναι συνώνυμος των θυσιών μέχρι το θάνατο. Πρόκειται για τη χώρα μου, αυτή των γονιών και των προγόνων μου", είπε, μιλώντας για τον εαυτό του σε τρίτο πρόσωπο. Θα πολεμήσω μέχρι την τελευταία ρανίδα του αίματός μου", υπογράμμισε, χτυπώντας τη γροθιά του στο έδρανο του βάθρου.

Ο Λίβυος ηγέτης, στο τηλεοπτικό διάγγελμά του, χαρακτήρισε τους διαδηλωτές "συμμορίες", "προδότες" και "μισθοφόρους" που δεν εκπροσωπούν το λαό της Λιβύης. Επέρριψε τις ευθύνες για τις ταραχές στους νέους που, όπως είπε, "αντιγράφουν" τα όσα συνέβησαν σε άλλες αραβικές χώρες και προειδοποίησε ότι δεν έχει ακόμη χρησιμοποιήσει βία εναντίον τους αλλά θα το κάνει, εφόσον χρειαστεί. Όπως είπε, έχει δώσει εντολή στο στρατό και την αστυνομία να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους.

Ο Καντάφι προειδοποίησε επίσης ότι οι διαδηλωτές θέλουν να μετατρέψουν τη Λιβύη σε ισλαμικό κράτος, ένα "νέο Αφγανιστάν", όπως το χαρακτήρισε.

«Οι διαδηλωτές υπηρετούν το διάβολο και όχι τη Λιβύη» δήλωσε ο Μουαμάρ Καντάφι.

Επίσης, ο Καντάφι, κάλεσε τους υποστηρικτές του να βγουν αύριο Τετάρτη στους δρόμους όλης της χώρας για να εκφράσουν την υποστήριξή τους στο καθεστώς και στον ίδιο, προειδοποιώντας τους διαδηλωτές ότι οι ενέργειές τους επισύρουν την ποινή του θανάτου.

Με βάση τους νόμους της Λιβύης, είπε, όσοι διαδηλώνουν έχοντας στην κατοχή τους όπλα τιμωρούνται με θάνατο.

Πρόσθεσε, ακόμα, ότι αύριο Τετάρτη θα ανακοινωθεί η σύσταση νέων λαϊκών επιτροπών και κοινοτήτων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/02/2011 18:26:57

    «Δεν είμαι ο πρωθυπουργος της χώρας, είμαι ο ηγέτης της Πρασινης επανάστασης».. θα πει το ΓΑΠ οταν σφιξουν τα ελεα.

    ΠΠ

    • Αθηνα avatar
      Αθηνα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/02/2011 19:21:06

      Στον πλανήτη αδέσμευτους λίγους έχουμε, ένας είναι ο μεγάλος Καντάφι, ενοχλεί όλους τους καπιταλιστές, τους δούλους, τους εκμεταλευτές της ανθρωπότητας, γιατί το να υπερασπίζεσαι τα συμφέροντα της πατρίδας σου ενάντια στα ξένα συμφέροντα και το να μπορείς να προασπίζεσαι το θρήσκευμά σου, είναι στους καιρούς μας αναχρονιστικό έχει έλλειψη δημοκρατίας, 42 χρόνια πρόεδρος; 42 χρόνια αδέσμευτος; 42 χρόνια χωρίς εκμετάλευση Αμερικάνων - Αγγλων - Γάλλων ; Οι μεγαλύτερες επενδύσεις των ευρωπαϊκών χωρών γίνονται στην Λυβυη. Κανείς δεν είναι με υπέρ των βομβαρδισμών, κανείς υπέρ του εμφυλίου. Αλλά και γιατί να μην θέλει το καλό του τόπου του .

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 20:50:21

      Πραξικόπηματίας σαν τον Παπαδόπουλο είσαι ρε κακομοίρη πια επανάσταση και κουραφέξαλα, και όπως ξέρεις οι πραξικοπηματίες πέφτουν με πραξικοπήματα ή πραγματικές επαναστάσεις, α δεν πέρνεις και την εδώ σοσιαστική κλίκα μαζί σου

  2. giannis avatar
    giannis 22/02/2011 18:32:01

    Καλά κάνει. Αν είναι να πέσει να πάρει όσους μπορεί μαζί του. Ο μόνος άραβας ηγέτης μικρής πληθυσμιακά χώρας που με το κατάλληλο αντάλλαγμα είναι πρόθυμος να δεχτεί τα πλήθη μουσουλμάνων και κάφρων.
    Το θλιβερό είναι που ορισμένοι εδώ μέσα χαίρονται με την πτώση του μόνο και μόνο λόγω συμμετοχής στην Σοσιαλιστική Διεθνή χωρίς να σκεφτούν ότι μια χώρα που πρόσφατα βγήκε από τη λίστα κρατών που υποστηρίζουν τη διεθνή τρομοκρατία πολύ σύντομα θα επιστρέψει λόγω της ανόδου των ισλαμιστών.

    • anonymous avatar
      anonymous @ giannis 23/02/2011 20:51:49

      Αντε βγήκε από την λίστα των τρομοκρατών γιατι προσχώρησε στο δυτικό στρατόπεδο όχι γιατι έπαψε να υποστηρίζει αυτά που υποστήριζε

  3. Orestios avatar
    Orestios 22/02/2011 18:32:57

    Ο Τσαουσέσκου της Λιβύης

  4. Λάζαρος avatar
    Λάζαρος 22/02/2011 18:33:13

    και ρουμπα....κυριες και κυριοι

    μπζζζζζ πσσσσ ποδροβιτς

  5. xmm avatar
    xmm 22/02/2011 19:17:46

    θυμιζει τσαουσεσκου ο γκανταφις... να δουμε τι θα μας ξημερωσει, βραχυπροθεσμα τιποτα καλο δεν προμηνυεται ...

  6. A.M. avatar
    A.M. 22/02/2011 19:55:37

    Τώρα για νάμαστε και δίκαιοι ..
    ίσως να μήν έχει και άδικο όταν λέει ότι οι ΗΠΑ και η Βρετανία βρίσκονται πίσω απ τα γεγονότα στην Β. Αφρική.
    Ίσως..

    Αυτό δεν σημαίνει πως δικαιολογώ τους βομβαρδισμούς διαδηλωτών ούτε βέβαια ότι υποστηρίζω το καθεστώς Καντάφι. Με την καμμία!

  7. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 22/02/2011 20:10:47

    Και ο Αμιν Νταντά ηγέτης "επανάστασης" ήταν. Έλεγαν ότι είχε μανία να τρώει το συκώτι των θυμάτων του, πεπεισμένος ότι έτσι θα εμπόδιζε το πνεύμα τους να επιστρέψει για να ζητήσει εκδίκηση. Κάποιοι από το πρώιμο πασοκ ήταν και θαυμαστές του Νταντά.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/02/2011 20:12:33

    Μουγκα ολοι οι μεγαλοι Δημοκρατες ανα τον κοσμο.... ΜΟΥΓΚΑ !!
    Καταλαβατε τι σημαινει υδρογονανθρακες????
    Καταλαβατε γιατι δεν γουσταρουν Ελλαδα με υδρογονανθρακες??
    Με Ελληνες εξυπνους, με εμπορικο μυαλο, πολυμηχανους και πρωτους στη Ναυτιλια..???!!!!
    Η Μουγκα του Υδρογονανθρακα. Κουφαλες...
    α ρεε 1 βδομαδα δε με κανετε αρχηγο...

    ΠΠ

    • A.M. avatar
      A.M. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/02/2011 20:31:28

      @ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ έγραψε:
      «α ρεε 1 βδομαδα δε με κανετε αρχηγο…»

      Άστο καλύτερα.
      Με τα μυαλά που βλέπω νάχεις .. θα ήταν και η τελευταία σου :lol:
      Είναι πολλά τα λεφτά! .. για να αφήσουν τον ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ αρχηγό.
      Με τα πρώτα τσαλίμια θα σε είχαν φάει λάχανο.

      Αλήθεια..
      ...τι έγινε με εκείνους τους δολοφόνους του Γκόλια;
      ..και με τους άλλους της marfin?

      Θα συλληφθούν. Σίιιιγουρα!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ A.M. 23/02/2011 12:29:34

        οπως και αυτος που επιτεθηκε στον Χ'δακη !! τον εχουμε και βιντεο αλλα τα λαγωνικα δεν μπορουν να τον βρουν.. το πιασαμε το υπονοουμενο...

        ΠΠ

        • A.M. avatar
          A.M. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/02/2011 19:58:54

          Και όχι μόνον!
          Τόσους και τόσους έχουν «συλλάβει» τα «σαΐνια».
          Εκ του αποτελέσματος βλέπεις ποιοί ήταν οι δράστες την κάθε φορά.
          Δεν χρειάζεται να στο πεί η αστυνομία.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/02/2011 21:44:16

      Κάντο δύο εβδομάδες ρε ΠΠ...

      Έχεις να φάς κοσμάκη..., που να σε φτάσουν 7 μέρες....

      Εγώ πάντως σου δίνω και μήνα. Τριάντα επτά χρόνια μεταπολίτευση, σχεδόν όλο μακακίες... Ο δικός σου μήνας θα με πειράξει;

      Χώρια που από την πράσινη διακυβέρνηση επιτέλους θα περάσουμε στη ...
      Ροκ Διακυβέρνηση!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ierofantis 23/02/2011 12:30:46

        Διακυβερνηση Σκληρου Ροκ... να χορευει και ο Λαλιωτης...!!
        και ο Θοδωρας ο πολυς ο νταης ο αντιπαραγωγικος.

        ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/02/2011 22:48:29

      ΠΠ
      Η μούγκα που λες δείχνει και την ουσιώδη ανυπαρξία όλως αυτών των δομών που ονομάζουμε Παγκοσμιοποίηση.
      Αυτό το κενό γίνεται όλο και πιο φανερό πια.
      Το κενό της πλήρους ανικανότητας να ανταποκριθεί στα δεδομένα.
      Αυτή είναι η Παγκοσμιοποίηση που όλοι δεν θέλουμε.

  9. Κούκλος avatar
    Κούκλος 22/02/2011 21:43:30

    Πες αλέυρι ο Κατάφι σε γυρεύει. Ποιά η διαφορά με τον Σανταμ;; και ποιά με τον Μιλόσεβιτσ;; Εμείς θέλουμε να ρθούν οι πρόσφυγες στην Ελλάδα;; ανθρωπιστικά να το δείς και από την αριστερή γωνία!!!! Ρουφιάνοι Αμερικάνοι ε; εε;

  10. tartan girl avatar
    tartan girl 22/02/2011 21:47:43

    Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι πόσο θα φτάσει η βενζίνη με όλα αυτά!

  11. ARISTOMENIS VIGILANT avatar
    ARISTOMENIS VIGILANT 22/02/2011 21:55:09

    Να δω που θα στείλουν τώρα για "φύλαξη" τον Μπατμαν (Μπατατούδη)...

  12. kastroHEL avatar
    kastroHEL 22/02/2011 22:08:16

    ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΑΛ ΤΖΑΖΙΡΑ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ...ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑΦΡΑΣΑΝ...ΜΕΤΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΒΓΗΚΕ ΕΞΩ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΦΟΥΝ ΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ!!!
    ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΟΥΝ ΦΩΤΗΣΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΥΚΛΟΦΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ!!!

    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ!!!

    ΥΓ: ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ

    Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΑΚΡΩΣ ΕΝΟΤΙΚΟΣ

    ΕΠΙΤΕΘΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΦΟΝΤΑΜΕΤΑΛΙΣΤΕΣ

    • Orestios avatar
      Orestios @ kastroHEL 22/02/2011 22:54:53

      h--p://www.youtube.com/watch?v=ECtjW5J_6sA

  13. kastroHEL avatar
    kastroHEL 22/02/2011 22:12:36

    ΤΟ ΑΛ ΤΖΑΖΙΡΑ ΠΑΙΖΕΙ ΑΣΧΗΜΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΟΥΝ ΠΡΩΤΑ.
    ΑΛΑ ΕΛΕΓΕ Ο ΚΑΝΤΑΦΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΕΦΡΑΖΑΝ ΣΤΟ ΑΛ ΤΖΑΖΙΡΑ.
    ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΛΕΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ "ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΟΤΙ ΕΝΑ ΚΑΝΑΛΙ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΤΩΡΑ¨.

  14. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 22/02/2011 22:16:28

    Άλλος ένας επαναστάστης που ξέρει καλύτερα από το λαό τι είναι καλό για το λαό

  15. kastroHEL avatar
    kastroHEL 22/02/2011 22:17:16

    ΛΕΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΣΗ Ο ΚΑΝΤΑΦΙ:"ΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΙΣ ΝΤΕΡΝΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΟΠΛΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΛΑΙΨΑΝ" και λεει ο Κανταφι live στο λογο του ΞΕΡΕΤΑΙ ΤΙ ΛΕΝΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΟΤΙ ΕΔΩΣΑ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΝΑ ΕΠΙΤΕΘΕΙ ΣΤΗ ΝΤΕΡΝΑ

  16. kastroHEL avatar
    kastroHEL 22/02/2011 22:34:08

    Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΔΙΑΡΚΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 40 ΛΕΠΤΑ...ΕΙΠΕ ΠΟΛΛΑ!!!

  17. kastroHEL avatar
    kastroHEL 22/02/2011 22:34:43

    *ΔΙΑΡΚΕΙΑ

  18. kastroHEL avatar
    kastroHEL 22/02/2011 22:59:09

    ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ...

  19. kastroHEL avatar
    kastroHEL 22/02/2011 23:42:09

    ΒΡΗΚΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΟΜΑΤΙΑ...

    h--p://www.mashahd.net/video/cd031935ae0b317dde7

    • kastroHEL avatar
      kastroHEL @ kastroHEL 22/02/2011 23:44:02

      ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΤΕΡΝΑ...ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΛΕΚΤΟ ΤΟΥΣ "ΧΩΡΙΑΤΙΚΑ" ΚΑΙ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΤΟΥΣ...

      • kastroHEL avatar
        kastroHEL @ kastroHEL 23/02/2011 00:00:19

        ΧΩΡΙΣ ΞΥΛΙΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΡΗΤΟΡΙΚΗ ΚΤΛ ΟΠΩΣ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΕ ΕΝΑΣ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑΣ...ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ!!!

        • Orestios avatar
          Orestios @ kastroHEL 23/02/2011 01:06:08

          Γι΄αυτό το βιντεάκι τί έχεις να πείς?
          h--p://www.youtube.com/watch?v=xL8pQHsU2G0

  20. HElioupolis avatar
    HElioupolis 23/02/2011 01:39:40

    Καντάφι: Ο Χάνιμπαλ της Αραβίας !

    • kastroHEL avatar
      kastroHEL @ HElioupolis 23/02/2011 11:01:53

      Χωρις να θελεω να υπερασπιστω κανεναν...αλλα τι ξερεις εσυ απο την Λιβυη και για τον Κανταφι?εχεις παει ποτε εκει ?εχεις συναναστρεφει με Λιβυους να σου πουν για τη χωρα?Φυσικα και εχουν γινει πολλα εκει...αλλα πες μου ποιου ς απο αυτους που βλεπεις απο τους ξενους ηγετες που κανουν κριτικη δεν θα του αξιζε τον τιτλο του Χανιμπαλ...μη ξεχνας οτι αυτοι σκοτωνουν στο Αφγανισταν και εχουν μαζευτει ενα σωρο απο φανατικους μουσουλμανους λαθρο στην Αθηνα...

  21. Ψηφοκράτης avatar
    Ψηφοκράτης 23/02/2011 02:03:01

    Διδάσκαλος του ήθους κι αυτός, όπως το παιδοβούβαλο Κυριακάτικα.

  22. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 23/02/2011 02:04:42

    Και ο Πολ Ποτ, ο Αμίν Νταντά, ο Σουχάρτο κ.α. έτσι μιλούσαν. Σαν μαγαζάτορες, σαν κρεοπώλες.

    • kastroHEL avatar
      kastroHEL @ Professor Moriarty 23/02/2011 11:05:14

      φιλε στην δεκαετια το ΄80 οι Λιβυη ειχε τετοιες υποδομες που στην Ελλαδα χρειαστηκε να περασουν 2 δεκαετιες για να αποκτησαμε μερος αυτων...

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ kastroHEL 23/02/2011 19:17:37

        Παραδέχομαι ότι αυτές οι υποδομές είναι αρκετά αποτελεσματικές στο να αποφέρουν κέρδη διεκατομμυρίων στην οικογένεια Γκαντάφι, αλλά και ως προς την μαζική εξόντωση διαφωνούντων. Ελπίζω να μην αποκτήσαμε κάτι πρόμοιο.

        • kastroHEL avatar
          kastroHEL @ Professor Moriarty 23/02/2011 19:51:13

          εχεις αποψη χωρις να γνωριζεις...αυτα που εγραψα εδω ειναι στη κυριολεξια antinews!!!

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ Professor Moriarty 23/02/2011 22:19:04

          Αυτά που έγραψες είναι gaddafi-news

        • kastroHEL avatar
          kastroHEL @ Professor Moriarty 23/02/2011 22:30:07

          ακου ειδησεις απο τα εγκυρα κι αξιοπιστα δικτυα εσυ...

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ Professor Moriarty 23/02/2011 22:38:32

          Ο γιός του "ηγέτη της επανάστασης", που είπε χθές ότι δεν έχει δική του περιουσία, ζούσε στο Λονδίνο σε μέγαρο με 8 υπνοδωμάτια που το αγόρασε 10 εκ στερλίνες. Είχαν πράγματι υποδομές!

  23. εντι avatar
    εντι 23/02/2011 07:23:10

    mporei kai na mh paizei tipote apo ola ayta kai na einai amerikanies. Γιατί; Δύσκολα στήνει το σουνουνου λαική επανάσταση μέσω τηλεόρασης; Εδώ οι μ..... του Μέγκα και στήσανε επανάσταση στην αλβανία τότε που βάζανε τους αλβανούς κάθε 20¨00 ώρα ελλάδας να πυροβολούν στον αέρα και καλά για το ντόρο. πάντως για να λέμε και του στραβου το δίκιο πρόκειται για υπόθεση που εμένα προσωπικά δε μου στέκεται καλά γιατί πως φτάνουν στη τιβι μόνο νεκροί και όχι μια σκηνή με τα μαχητικά να ρίχνουν στο πλήθος γεγονός που έχει προκαλέσει τη παγκόσμια κατακραυγή. ούτε καν μια θολή φωτό από κινητό! τη σημερινή εποχή που όλες οι συράξεις παγκοσμίως ακόμη και στις πιο επικίνδυνες περιοχές του πλανήτη έχουν καταγραφεί λεπτομερώς εδώ μούγκα! Δεν είναι λίγο περίεργο τα τσακάλια του ββσ σνν που μπαίνουν ακόμη και στον ανεμοστρόβιλο για να καλύψουν πλάνα νακώλοσαν για του καντάφι τα αεροπλάνα! όχι βέβαια αλλά είπαμε αμερικανιά η δουλειά σιγά μην καλύψουν τηλεοπτικά τη πρόβα τζενεράλε των νατοικών δυνάμεων για το ντού που ετοιμάζουν στο ιραν. όχι για να μη μας περνάνε για μαλ....

    • kastroHEL avatar
      kastroHEL @ εντι 23/02/2011 10:55:47

      το ΑΛ ΤΖΑΖΙΡΑ παιζει το παιχνιδι που επαιζε το CNN πριν 20 χρονια στην περιοχη(πολεμος του κολπου κτλ)

  24. Αθηνα avatar
    Αθηνα 23/02/2011 10:31:48

    Ζήτω ο Μοαμάρ, ζήτω οι επαναστάτες όλου του κόσμου ενάντια στον ιμπεριαλισμό και την εκμετάλευση

    • anonymous avatar
      anonymous @ Αθηνα 24/02/2011 01:10:38

      Ζήτω ο Μπερλουσκόνι και τα κορίτσια του

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Αθηνα 24/02/2011 01:36:54

      Ζήτω και η αισθησιακή Ουκρανή νοσοκόμα του Γκαντάφι

  25. kastroHEL avatar
    kastroHEL 23/02/2011 10:50:03

    αυτα εδω απο τη Βεγγαζη ,δεν ξερω ποιοι ειναι αυτοι με τα κιτρινα καπελα,η πρεδρικη φρουρα εχει χακι στολη...και η αστυνομια μπε+μπλε περαλλαγη...υπαρχει ενα βιντεο που περιφερουν ενα μαυρο με γαλαζια παραλλαγη...σαν και αυτη που εχει η ελληνικη ΠΑ...αυτος ειναι αστυνομικος Λιβυος και οχι μισθοφοροσ οπως ελεγαν

    • kastroHEL avatar
      kastroHEL @ kastroHEL 23/02/2011 10:50:28

      *αυτο το video ειναι απο Βεγγαζη

  26. kastroHEL avatar
    kastroHEL 23/02/2011 10:54:38

    αυτα που γινονται κατω εχουν να κανουν κυριος με την κοντρα της φυλης του πρωην βασιλια Ιντρις με τους αλλες φυλες.Τοσα χρονια που ειναι στην εξουσια ο Κανταφι συνεχεια εξεγειρονται εκει απλα τωρα εχουν ενισχυθει ΚΑΙ απο φονταμενταλιστικα στοιχεια προερχομενα κυριος απο την Αιγυπτο.Πρεπει να γνωριζεται οτι ο Κανταφι ειναι μεγαλος εχθρος των φανατικων μουσουλμανων.

  27. kastroHEL avatar
    kastroHEL 23/02/2011 17:20:26

    ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο Ε.Τ. ΟΤΙ:
    # Ο στρατός της Λιβύης έχει παρατάξει "μεγάλο αριθμό", δυνάμεων στην πόλη Σαμπρατά, δυτικά της πρωτεύουσας Τρίπολης, μετά από την καταστροφή σχεδόν όλων των γραφείων των υπηρεσιών ασφαλείας, από τους διαδηλωτές την Τρίτη, όπως αναφέρει διαδικτυακή εφημερίδα της χώρας.
    # Περίπου 50 μίλια, δυτικά της πρωτεύουσας Τρίπολης, οι διαδηλωτές στην πόλη Σαμπρατά, πυρπόλησαν τα γραφεία των υπηρεσιών ασφαλείας, το εγκληματολογικό τμήμα και τα κτήρια των επαναστατικών επιτροπών. Επίσης αποκαθήλωσαν όλα τα πορτρέτα του Μουάμαρ Καντάφι, σύμφωνα με τις πληροφορίες που δημοσιεύει η λιβυκή εφημερίδα.
    # Η πόλη Σαμπρατά είναι γνωστή για τα ερείπια από τα Ρωμαϊκά χρόνια,"

    ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ, Η ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΣΑΜΠΡΑΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΖΑΒΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΥΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΠΙΤΕΘΗΚΕ ΟΥΤΕ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΟΥΤΕ ΕΠΙΤΕΘΗΚΑΝ ΜΕ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟΥΣ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΟΥΣ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ!ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΣΗΚΩΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ,ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΕΟΙ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΑΝ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑΝ ΦΩΤΙΑ ΣΕ ΛΑΣΤΙΧΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ!
    Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΣΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΣ ΕΠΙΠΕΔΑ (ΑΝΟΙΞΑΝ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΛΙΜΑΝΙ)
    ΕΠΙΣΗΣ ΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΩΡΑΣΗ ΜΕΤΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ-ΑΙΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΝΑ ΓΥΝΟΥΝ ΕΡΕΥΝΕΣ ΑΠΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΚΤΕΝΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΕΩΣ ΤΩΡΑ.
    ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΟΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΕΓΓΑΖΗ (ΠΡΟΠΥΡΓΙΟ ΤΩΝ ΕΞΕΓΕΡΜΕΝΩΝ ΦΙΛΟΒΑΣΙΛΙΚΩΝ) ΜΟΙΡΑΖΑΝ ΧΡΗΜΜΑΤΑ ΣΕ ΝΕΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΙΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ (ΑΜΟΙΒΗ: 2.000 ΔΗΝΑΡΙΑ)

    ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΜΕΤΑΔΗΔΟΥΝ ΜΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

    ΤΟ ΑΛ ΤΖΑΖΙΡΑ ΠΑΙΖΕΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!

  28. kastroHEL avatar
    kastroHEL 23/02/2011 17:36:40

    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ, ΠΡΟΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΣΩΝ ΕΧΩ ΠΕΙ.... ΣΤΟ ΔΟΡΗΦΟΡΙΚΟ ΠΡΑΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΡΙΚ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΥ ΔΕΛΤΙΟΥ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΒΓΗΚΕ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ Ο ΠΡΕΣΒΗΣ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΣΤΗ ΛΙΒΥΗ ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ...ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ...

  29. kastroHEL avatar
    kastroHEL 23/02/2011 18:27:08

    *ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ 23/02/2011

  30. Α.Μ. avatar
    Α.Μ. 23/02/2011 20:32:54

    Δεν έχω καμμία απολύτως συμπάθεια στον Καντάφι όχι μόνον σαν αρχηγό κράτους αλλά ούτε κάν σαν άνθρωπο.
    Απ την άλλη επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά όχι ΔΈΝ ΠΙΣΤΕΎΩ ΚΑΝΈΝΑ ΑΠΟΛΎΤΩΣ ΜΜΕ ειδικά τα αλ τζατζίρα bbc cnn κλπ. Αυτά είναι μέσα προπαγάνδας των ΗΠΑ και των συμμάχων τους και όσων επιθυμούν την παγκοσμιοποίηση για να ελέγχουν όλες τις πηγές υδρογονανθράκων και γενικά όλον τον πλούτο του πλανήτη σε βάρος του κάθε λαού που θέλει να ζεί στην χώρα του και με όσα παράγει η χώρα του.

    ΔΈΝ τους πιστεύω!
    Πιστεύω μόνον ανθρώπους που είναι αυτόπτες μάρτυρες και μόνον για όσα οι ίδιοι είδαν με τα μάτια τους (και όχι όσα πληροφορήθηκαν απ τα μέσα)

    Εν ολίγοις..
    δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται να πάρει η ευχή!
    δεν ξέρω ποιός φταίει, ποιός είναι πίσω απ όλα αυτά που βλέπω
    δεν ξέρω ποιός έχει δίκαιο και ποιός άδικο.

    Γιατί ΆΝ αύριο ξεσηκωθούν ΕΔΏ στην ΕΛΛΆΔΑ κάμποσα ρεμάλια ΈΝΟΠΛΑ χρηματοδοτούμενα απ τον Σόρος ή απ τους δανειστές μας ή απ τους τούρκους κ.οκ. και αρχίσουν και καίνε και επιτίθενται στα τμήματα ασφαλείας και στα υπουργεία και στις επιχειρήσεις και επέμβει ο στρατός για να τους μαζέψει ....
    ....
    τι «αλήθεια» πιστεύτε ότι θα πληροφορούνται οι λαοί του κόσμου για την Ελλάδα;
    πώς θα χαρακτηρίζουν την όποια εδώ κυβέρνηση;
    τι θα λένε για τον στρατό;

    Ξέρετε .. η Λιβύη δεν είναι και τόσο μακρυά μας..
    Και αν κάποιοι παγκόσμιοι νταβατζήδες θέλουν να επιβάλλουν και εδώ κάποια κατάσταση διαφορετική που θα τους βολεύει περισσότερο δεν πιστεύω να έχουν κανέναν απολύτως ενδοιασμό να μας κάνουν και εμάς ..Λιβύη.

    Με αυτό θέλω να πω .. ας είμαστε περισσότερο επιφυλακτικοί.
    Οι καιροί είναι χαλεποί και οι εξελίξεις τρέχουν με χίλια.
    ΜΉΝ βρεθούμε αύριο, όπως τον Δεκέμβριο του '08, πρώτη είδηση στον κόσμο ότι πνίγουμε στο αίμα τους εξεγερμένους και μάλιστα ένοπλους λαθρομετανάστες!

    Γιατί ΆΝ το παιχνίδι στην Λιβύη - ΆΝ το τονίζω - είναι στημένο απ τους αμερικάνους και τις πολυεθνικές τότε ο Καντάφι καλά κάνει και αντιδρά.
    Και εγώ το ίδιο θα έκανα.
    Επαναλαμβάνω .. ΆΝ το παιχνίδι είναι στημένο.

  31. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 23/02/2011 20:34:32

    Ας είμαστε επιφυλακτικοί με τις πληροφορίες των ΜΜΕ, όπως μεταδίδονται. Η κατάσταση μού θυμίζει Ρουμανία και ανατροπή Τσαουσέσκου. Ακόμα θυμάμαι τά θύματα τής Τιμισοάρας. Διασκορπισμένοι νεκροί απο τα ψυγεία τού νεκροτομείου. Φαίνετε ότι υπάρχει πολύ οργανωμένο σχέδιο ανατροπής του. Ο Γκαντάφι δεν έχει ακόμα συλληφθεί απο τούς πραιτωριανούς του και άν έχει τσαγανό και ικανή μάζα υποστηρικτών, θα δούμε τίς επόμενες μέρες ΝΑΤΟική επέμβαση, με πρόσχημα τήν αποτροπή σφαγής τού λιβυκού λαού.

  32. John avatar
    John 23/02/2011 23:41:02

    ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΙ ΕΧΘΡΟΠΡΑΞΙΕΣ ΣΤΗ ΛΙΒΥΗ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ (ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΟΙ, ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΜΟΙ κλπ).
    ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.
    ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ (ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΗ)???????

  33. John avatar
    John 24/02/2011 00:07:00

    ΕΝΑΣ ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ¨ΕΙΡΗΝΕΥΤΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ"

  34. kastroHEL avatar
    kastroHEL 24/02/2011 11:02:52

    το μακελειο και οι συγκρουσεις ειναι στην περιοχη της Βεγγαζης !Εχει να κανει με πολεμο εξουσιας μεταξυ των φυλών .επισης οι συγγρουσεις εχουν σταματησει εδω και καιρο πριν 2 ημερες περιπου, τα βιντεκια που βλεπεις ειναι μεταξυ διαδηλωτων (φιλοβασιλικων) και αστυνομιας.η ραδιο αρβυλα πεφτει συννεφο. αυτη τη στιγμη στη Τριπολη και στα περιχωρα ο κοσμος ξεκινησε να πηγαινει στις δουλειες του ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ η κυκλοφορια διεξαγεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ .στις νοτιες περιοχες της Λιβυης δεν εγυνε καμια φασαρια.το μονο σιγουρο ειναι οτι στα χερια των αντιφρωνουντων ειναι η κυρηναικη Βεγγαζη-Τομπρουκ-Ντερνα , πολεις οι οποιες εχουν μεγαλο ιστορικο αντικαθεστωτικων συγγρουσεων!και κατι ακομη οι μοναδες του στρατου που λυποτακτουν στους διαδηλωτες ειναι στρατιωτες της φυλης που επαναστατησε!

  35. kastroHEL avatar
    kastroHEL 24/02/2011 11:09:48

    ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟΝ realfm ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ !ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΛΙΒΥΗ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΟΣΑ ΛΕΩ ...ΒΓΗΚΕ ΣΤΟ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΨΕΥΔΕΙ ΟΣΑ ΨΕΜΜΤΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ!

  36. kastroHEL avatar
    kastroHEL 24/02/2011 15:16:12

    ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ LINK ΜΙΛΑΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗ ΒΕΓΓΑΖΗ, ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ...
    h--p://www.newscode.gr/kosmos/story/ellhnes-sth-libyh-kamia-schesh-me-to-kairo