#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/01/2011 19:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και δυνάμεις της Χαμάς στην Αίγυπτο;



Σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες  πληροφορίες του Stratfor, η αιγυπτιακή αστυνομία σταμάτησε τις περιπολίες στη Ράφα, στα σύνορα με την Γάζα.  Οπλισμένοι άντρες της Χαμάς εισέρχονται στην Αίγυπτο και έρχονται σε επαφή με άτομα της Μουσουλμανικής Αδελφότητας .

Οι Μουσουλμανική Αδελφότητα, που αποτελεί την πιο αξιόπιστη αντιπολιτευτική δύναμη στην Αίγυπτο, συμμετέχει και στηρίζει τις διαδηλώσεις, παρά την καθυστέρηση τριών ημερών.

Η αλλαγή της κυβέρνησης δεν την ικανοποιεί και όπως τονίζουν, το νέο Υπουργικό Συμβούλιο, δεν θα πρέπει να περιλαμβάνει μέλη του κυβερνώντος Εθνικού Δημοκρατικού Κόμματος.

Άτομα των δυνάμεων ασφάλειες, με πολιτικά, καταστρέφουν τη δημόσια περιουσία , προκειμένου να δοθεί η εντύπωση ότι οι διαδηλωτές αποτελούν δημόσια απειλή.

Εν τω μεταξύ η Μουσουλμανική Αδελφότητα, οργανώνει  λαϊκές επιτροπές για να προστατεύσει τη δημόσια περιουσία και να συντονίσει τους διαδηλωτές. Επίσης, τους παρέχει  τρόφιμα, νερό και πρώτες βοήθειες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 29/01/2011 20:07:26

    Kαθημερινά η ΠΡΑΒΔΑ επιβεβαιώνεται..

    • Dora avatar
      Dora @ η Dimi 29/01/2011 20:21:22

      Ε ρε τι θα γινει με τους κοπτες σε λιγο....

      • Μisha avatar
        Μisha @ Dora 29/01/2011 20:32:02

        Ό, τι έγινε με τους χριστιανούς του Ιράκ μετά τον «ανθρωπιστικό» πόλεμο του Μπους...
        Ο Ταρεκ Αζίζ , νο2 της ιρακινης κυβέρνησης επί Μπάαθ, ήταν χριστιανός. Σήμερα οι χριστιανοί υφιστανται ανηλεείς διώξεις λογω ΗΠΑ και ΝΑΤΟ...Άδικα αλλά όχι αναίτια.

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ Μisha 29/01/2011 21:22:46

          Μisha, ο Ταρέκ Αζιζ ήταν χριστιανός. Τον εκτέλεσαν κι αυτόν;

          • Μisha avatar
            Μisha @ η Dimi 29/01/2011 21:30:27

            Τον καταδικασαν .Δεν ξέρω αν έκανε το μπιγκ τζαμπ ή το καθυστερούν οι αμερικάνοι...

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ Μisha 29/01/2011 21:50:53

            Misha, απάνθρωπες καταστάσεις.. Ευχαριστίες πολλές γιά την ενημέρωση περί 29ης. Ακυρώθηκε άμεσα η συμμετοχή. Αντ'αυτής, έγινε τρισάγιο υπέρ αναπαύσεως των ψυχών των αδικοχαμένων Αετών..

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Dora 29/01/2011 21:17:40

        Τι διαβλέπει η ΠΡΑΒΔΑ γιά το 2011
        h**p://www.noiazomai.net/pravda.pdf

    • A.M. avatar
      A.M. @ η Dimi 29/01/2011 21:17:52

      @Dimi
      Χτές θυμήθηκα το link που είχες παραθέσεις προχτές.
      Πρίν αλέκτωρ λαλήσει τρίς επιβεβαιώνονται οι Ρώσοι.

      Τυχαίο;;;;
      Νομίζω;;; ή δεν ...νομίζω;;;

      Η κατάσταση πάντως έχει ξεφύγει εντελώς στην Αίγυπτο, λεηλασίες, κλοπές, βανδαλισμοί.


      Στο δια ταύτα .. η Χαμάς γνωρίζει ΠΟΛΎ ΚΑΛΆ να οργανώνει ανοργάνωτες μάζες.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ A.M. 29/01/2011 21:36:26

        @ A.M. Oντως εντυπωσιακή η ακρίβεια των προβλέψεων ΠΡΑΒΔΑ, στις οποίες περιλαμβάνεται και η Ελλάδα.
        Ηδη, πήραμε γεύση πικρή από το όνειδος της Νομικής.
        Γιά υπενθύμιση, ανωτέρω είναι το σχετικό link
        (όπου h**t αντικαθίσταται με http)

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/01/2011 20:09:56

    Και μάντεψε ποιον έχουν για ίνδαλμα στην Χαμας, παρακλάδι της Αδερφότητας: Τον Ερντογάν.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 29/01/2011 23:15:28

      Ο μόνος που τους στηρίζει

    • A.M. avatar
      A.M. @ archaeopteryx 29/01/2011 23:15:56

      Αυτό απλώς επιβεβαιώνει εισέτι περισσότερον τις εκτιμήσεις της Πράβντα.
      Δές στο link που έδωσε η Dimi παραπάνω.

  3. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 20:26:24

    εμ,οπου γαμος και χαρα η βασιλω πρωτη.

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 29/01/2011 20:53:45

    O αραβικός κόσμος δεν έχει δημοκρατική παράδοση. Οι εναλλακτικές επιλογές είναι δύο: Εθνικιστική αριστερά, στην παράδοση του Μπάαθ (ιδρυμένο από χριστιανό) και του Νάσερ, που όμως έχει αυταρχικό χαρακτήρα, και θρησκευτική δεξιά. Διαλέγετε και παίρνετε.
    Θυμίζω ότι στην Αλγερία αρχές δεκαετίας '90 κέρδισαν την εξουσία οι ισλαμιστές και η εκλογή ανετράπη με στρατιωτικό πραξικόπημα με τις ευλογίες και την ενίσχυση της Γαλλίας. Ακολούθησαν φριχτά εγκλήματα εκατερωθεν και σφαγές χριστιανών στην Αλγερία από τους ισλαμιστές.
    Η αυταρχική και διεφθαρμένη σοσιαλίζουσα κυβέρνηση Μουμπάρακ εγγυόταν, όσο μπορούσε και ήθελε να το κάνει, την ύπαρξη των χριστιανών στην Αίγυπτο. Να θυμήσω ότι οι Κόπτες είναι οι μόνοι αποδεδειγμένα άμεσοι απόγονοι των φαραωνιτών Αιγυπτίων και ΔΕΝ είναι Άραβες, αν και πλέον έχουν εξαραβισθεί γλωσσικά.
    Αν αναλάβει ο Μπαραντέι και καταφέρει να κάνει κάτι, οι Κόπτες θα συνεχίσουν να υπάρχουν στην από αιώνων και χιλιετηρίδων κοιτίδα τους. Αν όμως κερδίσουν, είτε τώρα αμέσως, είτε αργότερα, οι Αδελφοί Μουσουλμάνοι με τη βοήθεια της Χαμάς, η μοίρα των χριστιανών της Αιγύπτου θα έχει σφραγιστεί. Δυστυχώς.
    Δεν θα με πείραζε καθόλου να δεχόμασταν εδώ Κόπτες χριστιανούς και να προσπαθήσουμε να τους εντάξουμε στην κοινωνία μας. Είναι προοδευτικά στοιχεία, άνθρωποι με ήθος. Θα ήταν όμως τραγικό να ξερριζωθεί ό,τι απέμεινε από τον αρχαίο αιγυπτιακό χριστιανισμό, τον χριστιανισμό του αγίου Αντωνίου.

    • Μisha avatar
      Μisha @ ΒΙΣ 29/01/2011 21:35:39

      Δεν θα είναι εύκολο να συμβεί αυτό , ΒΙΣ.
      Η αναλογία τους είναι περίπου στο 15% του συνόλου του πληθυσμού, πάνω από 12-15 εκατομμύρια.
      Κι έχουν επιβιώσει σε πολύ σκληρές συνθήκες .
      Oύτε ασφαλώς πρόκειται να εγκαταλείψουν τη γη τους μαζικά.Πού να πάνε εξάλλου; Στην Αιθιοπία, στο Σουδάν;

  5. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2011 21:38:00

    Η Αστυνομία της Αιγύπτου αποσύρθηκε από τους δρόμους και κατάστρεψε το Μουσείο του Καΐρου

  6. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 29/01/2011 21:44:20

    Άρχισαν τα όργανα και στην Ιορδανία οπως μεταδίδει το Reuters...

    Πεινασμένοι όλου του κόσμου ξεσηκωθείτε!...

    Σημ. Η Ελλάδα δεν έχει ακόμη πολλούς πεινασμένους για να ξεσηκωθούν...

    Χαρίλαος

    • Orestios avatar
      Orestios @ Χαρίλαος 29/01/2011 21:54:57

      Είναι μέσα στις ενοχές που δεν μπορεί η κυβέρνηση του gap να φάει ακόμα περισσότερα από αυτούς

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Χαρίλαος 29/01/2011 21:59:08

      και μετα τον ξεσηκωμό θα γεμίσουν τα ταμεία; Ξέρεις ποσα χρόνια θα πάρει να αποκατασταθούν όλα αυτά; πιο θα είναι το τελικό κόστος;

      Προς το παρόν όλα καλό για εμάς όλο αυτό θα αυξηθεί πιθανόν το τουριστικό ρεύμα προς την χώρα μας.

      • Χαρίλαος avatar
        Χαρίλαος @ Σοσιαληστής 29/01/2011 23:13:20

        Σφάξε με αγά ν' αγιάσω...

  7. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 21:50:14

    κατι ασχετο.απο το ταχαλια ,η πραβδα σε αρθρο της μιλαει για τοιχο που θα χτιστει.και οι τουρκοι καθε φορα υπενθυμιζουν λεμε ναι στο φρακτη ,δεν ειναι τοιχος. μου ειχε κανει εντυπωση αυτο.κατι μη ξεκαθαρισμενο πλαναται εδω.

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ φωτεινη 30/01/2011 00:12:22

      Ε καλά μην τα παίρνεις και τοις μετρητοίς όλα της pravda. Βασίζεται σε κάποιες πληροφορίες, αλλά βάζει μπόλικη σάλτσα κι ευχές

  8. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2011 21:55:21

    ταραχες και στη σαουδικη αραβια

    h**p://www.youtube.com/watch?v=q8AJ2V210ag&feature=player_embedded

    • Orestios avatar
      Orestios @ anonymous 29/01/2011 23:16:02

      Οι Σαουντ τρέμουν

  9. A.M. avatar
    A.M. 29/01/2011 22:16:17

    Εντελώς offtopic..

    Το ΣΚΑΊ ούτε λίγο ούτε πολύ μας λέει ότι οι Έλληνες κατά την περίοδο της Οθωμανικής αυτοκρατορίας .. ευημερούσαν!!!
    Πρώτη φορά το βλέπω αυτό το ... πως να το χαρακτηρίσω τώρα;
    Μας έμαθαν - οι Οθωμανοί - να ντύνουμε τις γυναίκες μας με ευπρέπεια..!!
    Μας εγγυώνταν την ατομική μας.. περιιουσία!
    Γενικά .. περνάγαμε καλάα!!!! και δεν το ξέραμε.
    Και έρχεται τώρα ο ΣΚΑΊ να μας το πεί..
    ...μαζί με εκείνον τον ανεκδιήγητο τύπο.. τον Βερέμη.

    Που το πάνε .. που το πάνε..
    ότι σε λίγο με τον αγά στο κεφάλι θάμαστε .. άρχοντες!!;;;;
    Ρε δε πάμε καλά!

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ A.M. 29/01/2011 23:03:34

      με χορηγια της Εθνικης..η μηπως τα δωσε η Finansbank?

  10. Χ avatar
    Χ 29/01/2011 22:19:49

    Αυτό που διαδρματίζεται είναι το ξεκοίλιασμα της Αμερικανικής ισχύης στη Μέση Ανατολή.

    Έχει ακόμα πολύ δρόμο να διανύσει η κατάσταση...αλλά αυτά παθαίνει όποια Αυτοκρατορία παραχωρήσει τη διακυβρνησή της στους "σαράφηδες της ερημου".

    Από τα καφέ των Παρισίων, στα ωδεία της Βιέννης και έως τις πλατοφόρμες πετρελάιων του Βλαδιβοστόκ ένα μόνο όραμα δονεί το κόσμο και αυτό είναι η στιγμή που τα καθάρματα θα λογοδοτήσουν για τις σφαγές εκατοντάδων εκατομμυρίων ψυχών τις τελευταίες δεκαετίες από τους πολέους και τη πείνα και τη μαζική καταλήστευση όλου του πλανήτη.

    Ο πόλεμος έχει αρχίσει και δεν υπάρχουν πλέον ουδέτεροι. Απλά δεν θα είναι όπως παλιότερα με τανκ και αεροπλάνα αλλά πόλεμος για τις ψυχές και τα μυαλά των ανθρώπων.

    Υ.Γ Θα πάρει φωτιά το Πακιστάν πολύ σύντομα. Και πλέον όσοι είναι στο Αφγανιστάν θα αποκλειστούν εκεί. Αναμένουν όλοι στο πλανήτη το μελόδραμα που θα ακολουθήσει...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Χ 29/01/2011 22:32:16

      εε... εντάξει, και η Χεζμπολά τα ίδια λέει. Και εκείνος ο Υπουργός Προπαγάνδας στο Ιράκ. Το φίδι που θα το κόβανε κομμάτια χαχαχάαα

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 29/01/2011 23:22:35

        Τον θυμάσαι?
        h--p://www.youtube.com/watch?v=s27Oq5ot0ZI

  11. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 22:23:16

    ειχα διαβασει παλια ενα αρθρο του κιτσικη που μιλαγε για ελληνικη συνομοσπονδια την τουρκια διαμελισμενη ομως.αμερικανικο σχεδιο για αργοτερα ομως.

  12. giannis avatar
    giannis 29/01/2011 22:27:59

    Για όσους αγαπάνε τους κόπτες και επειδή πολλοί εδώ μέσα γνωρίζουν ιστορία, να θυμίσω ότι αυτοί παρέδωσαν την Αίγυπτο στους Άραβες. Όταν ο βυζαντινός στρατός πολεμούσε να σώσει τις επαρχίες οι κόπτες τα έκαναν πλακάκια με τους εισβολείς.
    Δεν "ζω" στο παρελθόν αλλά τα όσα τράβηξαν τα τελευταία 1400 χρόνια είναι, κατα τη γνώμη μου πάντα, η ανταμοιβή για την προδοσία τους.
    Όσο γι αυτούς που ονειρεύονται δημοκρατία στο αραβικό κόσμο να τα αποτελέσματα, ο τίτλος τα λέει όλα.

    • A.M. avatar
      A.M. @ giannis 29/01/2011 23:23:20

      Οι Άραβες μουσουλμάνοι ΔΈΝ θέλουν δημοκρατία!
      Εφαρμογή της σαρία θέλουν και αυτό θα έχουν.
      Και δικαίωμά τους είναι να θέλουν ότι θέλουν.
      Αρκεί να μην προσπαθήσουν να το επιβάλλουν σε μάς.
      Για την ώρα πάντως και δόξα τω Θεώ εμείς δεν βρίσκομαστε εκεί.

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/01/2011 22:29:56

    εγώ τους φόρεσα ένα πράσινο φέσι
    h++p://archaeopteryxgr.blogspot.com/2011/01/blog-post_3629.html

    Πρόκειται για αισχρό κανάλι. Μονοπύθμενο.

    • A.M. avatar
      A.M. @ archaeopteryx 29/01/2011 23:12:43

      Πολύ σωστός!
      Την ίδια ακριβώς αντίληψη έχω και γώ.
      Θα πρόσθετα βέβαια και μια αστερόεσσα για να δέσει το γλυκό.

  14. Κάποιος avatar
    Κάποιος 29/01/2011 23:33:14

    Η δράση παράγει αντίδραση.
    Απέναντι στην ανάδειξη του χριστιανισμού από τον Κωνσταντίνο και τον Θεοδόσιο ως πολιτικό-κοινωνικό συνεκτικό δεσμό και μέσο επέκτασης της Νέας Ρώμης, ο Μωάμεθ λίγους αιώνες αργότερα αντέταξε ως αντίβαρο για την ενοποίηση και ισχυροποίηση των αραβικών φυλών, το Ισλάμ.

  15. factorx avatar
    factorx 30/01/2011 00:20:50

    Dimi:

    θα σε παρακαλούσα να προσεχεις πολυ τα λινκς που ανεβάζεις εδω - ισχύει και για τους άλλους φίλους - για να μη τα κοΒω και δεν εχω χρόνο.

    Το αρθρο της Πραβδα ειναι μια παιδαιρώδης σαχλαμάρα

    π.χ. Η Αμερική θα έχει εμφύλιο πόλεμο, με το Τέξας να ανεξαρτοποιείται και να πολεμά τις ΗΠΑ!!!! Η Αργεντινή θα πάρει τα Φόλκλαντς, Επιστροφή της μοναρχίας στη Σερβία, πόλεμο Τουρκίας Ισραήλ στον οποίο θα μπει η Ελλάδα και η Βουλγαρία και στο τέλος η Ρωσία, και η Κϊνα θα καταρρεύσει οικονομικά, και ο Κάστρο θα ξαναγίνει καλά κλπ κλπ. Κι όλα αυτά μεσα στο 2011. Εν τω μεταξύ επειδή γράφτηκε στις 6/1 , δεν λέει τίποτα για τα κοσμοιστορικά γεγονότα που συμβαίνουν στη Μ. Ανατολή. Δεν τα προέβλεψε καν.
    Μια σαχλαμάρα ευφάνταστων σεναρίων είναι.

    ΕΚΘΕΤΕΤΕ ΤΟ ANTINEWS ΑΝΑΦΕΡΌΜΕΝΟΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΗΔΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΩ ΞΑΝΑ

    Ο ¨Αλεξ Τζόουνς τουλάχιστον έχει μια λογική, έχει επιχειρήματα, και έχει και πηγές σοβαρές. Αυτό το πράγμα είναι ντροπή για τη πάλαι ποτέ Πράβντα.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/01/2011 01:06:44

    Και το πιο βασικό: Ανάληψη της εξουσίας στην Ελλάδα από το στρατό, με τη βοήθεια της εκκλησίας!!!!

    Βοήθειά μας δηλαδή. Νάτανε πρωταπριλιά τουλάχιστον. Ξέπεσε πολύ η Πράβδα.

    • Misha avatar
      Misha @ Strange Attractor 30/01/2011 01:17:35

      Στάνισλαβ Μίσιν λέγεται ο συγγραφέας αυτού του καζαμία...
      h--p://mat-rodina.blogspot.com/

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Strange Attractor 30/01/2011 01:21:58

      Έλεγε ποτέ η Πράβδα την αλήθεια; Εγώ την βρίσκω συνεπέστατη προς την ιστορία της, χα-χαα!

  17. η Dimi avatar
    η Dimi 31/01/2011 12:05:36

    @ S.A. H ίδια καλοπροαίρετη κριτική, θα ήταν χρήσιμη και γιά τις Θέσεις και Θεωρίες Stratfor, oι οποίες εκλαμβάνονται ως Αξίωμα. Με απειλές γιά «φέρετρα», υψωμένες γροθιές, νικηφόρα «V’s» κι απαξία των Νομικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών από Λαθρο-λιμοκτονούντες εξιταρισμένους του ισλάμ, χορτάσαμε. Και με τις «κατασκηνώσεις» στην αρχοντική (και ήδη στο ισόγειο διαλυμένη) «Υπατία», ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, χημικές τουαλέτες, ντους, τροφοδοσία (catering).. αποσβολωθήκαμε. Το τέλος αυτής της κακόγουστης φάρσας ακόμα δεν είδαμε. Και όταν 1.5 εκατ. Ελλήνων ανέργων πεινασμένων υψώσουν τη δική τους γροθιά, τότε, την επάρκεια σε σφαίρες, χημικά και χειροπέδες του ισλαμολάτρη Samina, από πρώτο χέρι θα διαπιστώσουμε.
    Φιλικά