#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/09/2012 00:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κίρτσνερ προς Λαγκάρντ: Στα κράτη δεν βγαίνουν κόκκινες κάρτες-Η κρίση δεν είναι ποδόσφαιρο



Η Πρόεδρος της Αργεντινής Κριστίνα Κίρτσνερ απάντησε με σκληρό τρόπο, σήμερα, στην  προειδοποίηση του ΔΝΤ (δια στόματος Λαγκάρντ)  λέγοντας, -σε ομιλία της ενώπιον της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ- ότι η Αργεντινή δεν θα καμφθεί από "καμία απειλή".

Η Γενική Διευθύντρια του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου (ΔΝΤ), Κριστίν Λαγκάρντ, είχε δηλώσει ήδη  από τη Δευτέρα, ότι το ΔΝΤ, θα βγάλει "κόκκινη κάρτα" στην Αργεντινή, αν η χώρα δεν αντιμετωπίσει τη μειωμένη αξιοπιστία των στατιστικών στοιχείων της , που την θέτει ήδη στο στόχαστρο μιας διαδικασίας κυρώσεων από το Ταμείο.

"Η χώρα μου δεν είναι μια ποδοσφαιρική ομάδα, είναι ένα κυρίαρχο έθνος που παίρνει αποφάσεις με κυρίαρχο τρόπο και δεν θα αφήσει να υποβληθεί σε καμία πίεση, και ακόμη περισσότερο σε καμία απειλή", τόνισε η Κίρτσνερ. "Αυτό δεν είναι ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου, είναι η πιο σοβαρή οικονομική και πολιτική κρίση από τη δεκαετία του '30", δήλωσε απευθυνόμενη στη Λαγκάρντ.

Μετά την εκπνοή δυο εξάμηνων διοριών, το ΔΝΤ έδωσε την περασμένη Τρίτη τρεις επιπλέον μήνες στην Αργεντινή για να λάβει διορθωτικά μέτρα για τον πληθωρισμό, για τον οποίο υπάρχει υποψία ότι έχει ήδη υποεκτιμηθεί, σε διαφορετική περίπτωση θα τεθεί σε μια διαδικασία μομφής που μπορεί να την οδηγήσει τελικά σε έναν αποκλεισμό από το ΔΝΤ.

Το 2011, η Αργεντινή ανακοίνωσε επίσημα ποσοστό πληθωρισμού στο 9,5%, αλλά τα ιδιωτικά χρηματοπιστωτικά ιδρύματα εκτιμούν ότι ανέρχεται σε 23%.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 26/09/2012 02:34:22

    «Είναι Τιμή μου ν' ανήκω στη γενιά η οποία υπήρξε το ευνοϊκό θύμα της κρατικής τρομοκρατίας».~Cristina Fernandéz de Kirchner, Πρόεδρος Αργεντινής
    “I feel Ηonored to belong to the generation that was a propitious victim of state terrorism”.

    "Tα παντελόνια" που φοράει η Πρόεδρος Cristina Fernandéz de Kirchner, οποτεδήποτε οι πολιτικές καταστάσεις στην Αργεντινή το απαιτήσουν, είναι τα μόνα "παντελόνια" με περιεχόμενο που τρέμουν οι μαφιοκράτες της Αργεντινής και προφανώς, κατάφορα ενοχλούν την επικεφαλής του Ιnternational Μisery Fund (ΙΜF). Επειδή, επί Προεδρίας Cristina Fernandéz de Kirchner, κάθε έγκλημα κατά του λαού της Αργεντινής, Τιμωρείται! Γι αυτό και οι τζούφιες απειλές για κόκκινες κάρτες..

  2. Antistar avatar
    Antistar 26/09/2012 03:53:57

    Η Ελλάδα είναι στο άλλο άκρο. Κομπλεξισμός προς τους φράγκους και εμπέδωση σε μεγάλες μάζες του λαού μας μιας ψυχολογίας του "μαζί τα φάγαμε". Ζάπεια που τα παίρνει ο αέρας σαν κουρελόχαρτα μετά τις εκλογές, και ο Θεός βοηθός..

  3. Γιώργος avatar
    Γιώργος 26/09/2012 06:05:23

    Τι γίνετε ρε γαμώτο για τι έχουμε καταντήσει τόσο ξεφτιλισμένος λαός και δεν αντιδράμε;

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Γιώργος 26/09/2012 13:21:21

      Γιατί είμαστε βολεμένοι. Νομίζω αυτή είναι η αλήθεια. Όποιον δεν έχει τσούξει η κρίση δεν αντιδρά. Μάλιστα νομίζω ότι η κυβέρνηση θα ήθελε περισσότερο κόσμο στο δρόμο (ειρηνικά εννοείται) ως επιχείρημα στην τρόικα ενάντια στη λήψη νέων μέτρων.

      Αντ αυτού (πρώτος εγώ) καθόμαστε πίσω από την οθόνη μας.

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 26/09/2012 07:29:13

    Μια ζωή ήμουν συντηρητικός ,
    μια ζωή ήμουν συγκαταβατικός,
    μια ζωή ήμουν υπομονετικός ,
    μια ζωή ήμουν ..λογικός ,
    μια ζωή ψήφιζα με γνώμονα τη λογική.
    Και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι οι Ταγοί μου,
    με πρόδοσαν,
    με κορόιδεψαν,
    με ξεγέλασαν,
    με έκλεψαν,
    με λήστεψαν,
    ΜΕ ΠΟΥΛΗΣΑΝ!!
    Μήπως θα πρέπει να ενεργήσω πλέον, αντιστρόφως;

    • H pena tis logikhs avatar
      H pena tis logikhs @ ΝΤΙΝΟΣ 26/09/2012 08:12:48

      Τι σε εξασφαλίζει πως και έτσι να λειτουργήσεις δεν θα σε πουλήσουν ;
      Έχεις υπόψιν σου κάποιον-α σαν την Cristina Fernandéz de Kirchner ;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΝΤΙΝΟΣ 26/09/2012 08:46:52

      Ε,οχι και μια ζωη.Οταν ψηφιζες ΠΑΣΟΚ συντηρητικος ησουν;

  5. Geros avatar
    Geros 26/09/2012 07:43:58

    Πως δηλαδή να αντιδράσουμε ? Να πούμε και εμείς ψέματα για την κατάσταση της οικονομίας μας? Αν θυμάμαι καλά αυτές οι ηλιθιότητες μας έφεραν σε αυτά τα χάλια.
    Ότι και να λέει ο θηλυκός Τσίπρας της Αργεντινής τις κόκκινες κάρτες τις βγάζουν αυτοί που έχουν τα λεφτά και αυτοί που δεν τα έχουν λένε μπούρδες για λαϊκή κατανάλωση.
    Μου κάνει τεραστια εντύπωση ότι κανέναν από τους σχολιαστές δεν τον ενόχλησε που η συγκεκριμένη λαϊκίστρια λέει ψέματα στον λαός της , κοροϊδεύοντας τον ότι έχει πληθωρισμό 9% την στιγμή που του ξεσκίζει τα εισοδήματα με πληθωρισμό στο 23%. Με πληθωρισμό 23% μέσα σε δυο χρονια και χωρίς να παρθεί ούτε ένα μετρο λιτότητας ο λαός φτωχαίνει δυο φορες περισσότερο από όσο μας φτώχυναν όλα τα μνημόνια. Τελικά ο Έλληνας αγαπάει μούσι και αντίσταση στα λόγια. Μαγκιά , κλανιά και ... η συνεχεια γνωστή.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Geros 26/09/2012 12:12:04

      τοσα χρονια με την δραχμη τετοιον πληθωρισμο ειχαμε και εμεις, δεν ειδα να πεινασει ουτε να αυτοκτονησει κανεις, αντιθετως αρχοντες ημασταν ολοι μας.
      αντε ισα παραπερα ολοι σας με τα παραμυθια σας.
      δεν εχετε αλλα αλλοθι για τα ψεμματα σας.
      τελειωνουν τα ψεμματα μαγκες.

      • dimitrtf avatar
        dimitrtf @ Enzo 26/09/2012 13:06:55

        σωστος

      • Geros avatar
        Geros @ Enzo 26/09/2012 16:17:16

        Τα χρόνια που είχαμε παραπλήσιους πληθωρισμούς για να πάρεις καινούργιο αμάξι έπρεπε να δουλεύεις δέκα χρονια , σπίτι έπαιρνες μόνο αν είχες οικόπεδο για αντιπαροχή και για να πάρεις δάνειο στην τράπεζα λάδωνες τον διευθυντή , διακοπές δε σήμαινε "πάω στο χωριό μου". Τι να σου πω , έτρεχε η αρχοντιά από τα μπατζάκια σου (και η ευγένεια όπως βλέπω).
        Άσε που ο πληθωρισμός τα περισσότερα από αυτά τα χρόνια είχε έρθει παράλληλα με πακτωλό χρημάτων από την Ευρωπαϊκή Ένωση (αυτά ντε τα τέρατα που σου πίνουν το αίμα σου χάριζαν λεφτά με την σέσουλα για να πουλάς αρχοντιά στα σκυλάδικα) που αύξαναν παράλληλα τα εισοδήματα.

        • Enzo avatar
          Enzo @ Geros 26/09/2012 19:19:42

          ευτυχως που τα λες και μονος σου αν καταλαβεις τι μολις ειπες.

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Geros 26/09/2012 13:21:18

      @ Geros

      Ευτυχώς ΔΕΝ είσαι του Μωριά...............

      Σε διαφορετική περίπτωση θα είχαμε ακόμα τουρκοκρατία.

      • Geros avatar
        Geros @ ΕΛΛΗΝ 26/09/2012 16:29:51

        «Καπετάν Ἅμιλτον, ἤλθομεν νά πάρωμεν τήν συμβουλήν σου, ὡς μᾶς συμβούλευες πάντοτε διά τήν ἐλευθερίαν μας, σε γνωρίζομεν ὡς τόν καλύτερον εὐεργέτην»
        "κρεμόμαστε ἀπό τήν Ἀγγλίαν πού ὑπεσχέθη τήν διαφέντεψή μας"
        «Τώρα χρειαζόμεθα ἕναν πολιτικόν· τάχα δέν μᾶς δίδει ἡ Ἀγγλία ἕναν πρόεδρο, ἕναν βασιλέα;»

        Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

        Όπως βλέπεις οι πατέρες του έθνους ήταν διπλωμάτες και βάζαν πάνω από τους εγωισμούς το συμφέρον της χώρας , οι αντιδυτικοί από την άλλη μας φέραν τους Τούρκους ή μήπως κάνω λάθος?

        • Ανεμος avatar
          Ανεμος @ Geros 26/09/2012 19:43:20

          Eχει και συνέχεια η αφήγηση του Γέρου του Μοριά, με πολύ μεγάλο ιστορικό και διαπραγματευτικό ενδιαφέρον. ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ;;;;

          • Geros avatar
            Geros @ Ανεμος 26/09/2012 20:10:21

            Δεν είμαι ιστορικός , μόνο ότι ο Κολοκοτρώνης δεν έπαιρνε μια χατζάρα και όποιον πάρει ο χάρος ήθελα να δείξω όπως νόμιζε ο προηγούμενος σχολιαστής.
            Πολλά μας τα κάναν όλοι αυτοί που νομίζουν ότι πατριωτισμός σημαίνει γροθιά στο μαχαίρι και βγάζουν όποιον δεν συμμερίζεται την αλλοπρόσαλλη στάση τους προδότη , δεν νομίζεις?
            Βαρέθηκα να μου πλασάρουν την έλλειψη προσαρμογής στην πραγματικότητα ως γενναιότητα.
            Προφανώς και ο Κολοκοτρώνης είχε άλλα στο μυαλό του όταν έλεγε αυτά στον Χάμιλτον αλλα επιχείρησε να το επιτύχει λαμβάνοντας υπόψιν του την πραγματικότητα και τους συσχετισμούς δυνάμεων και όχι .... γιούργια στον ταβλά με τα κουλούρια.

          • Ανεμος avatar
            Ανεμος @ Geros 26/09/2012 20:21:31

            ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΞΕΦΥΓΕΙΣ!!! ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΤΑ ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ ΒΑΛΕ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ....ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ

        • Ανεμος avatar
          Ανεμος @ Geros 26/09/2012 20:28:30

          Ὁ διπλωμάτης... Γέρος τοῦ Μωριᾶ
          Ὅταν, λίγο πρίν τήν Γ΄ Ἐθνοσυνέλευση (Ἀπρίλιος 1826), ὁ ἄγγλος πλοίαρχος Χάμιλτον, ἁγνός καί εἰλικρινής φιλέλληνας, ρώτησε τόν Θεόδωρο Κολοκοτρώνη γιά τό ἐνδεχόμενο πρόσκλησης τοῦ Καποδίστρια ἀπό τήν Ἐθνοσυνέλευση, ἐκεῖνος ἀπάντησε κατηγορηματικά: «Ὅποιος σέ τό εἶπε σέ ἐγέλασε, διατί ὁ Καποδίστριας ἦτον μίνιστρος τῆς Ρωσίας... διατί κρεμώμαστε ἀπό τήν Ἀγγλίαν πού ὑπεσχέθη τήν διαφέντεψή μας». Βλέπουμε ἔτσι τόν Κολοκοτρώνη νά διακατέχεται ἀπό ρεαλισμό· ἀναγνωρίζει ὅτι ἡ τύχη τῆς Ἑλλάδος ἐξαρτᾶται κυρίως ἀπό τήν Ἀγγλία, ἄν καί ὁ ἴδιος συμπαθοῦσε περισσότερο τήν ὁμόδοξη Ρωσία. Ὡστόσο λίγο ἀργότερα, μετά τήν ἐκλογή τῶν Ἄγγλων Τσώρτς καί Κόχραν στήν ἡγεσία τοῦ ἑλληνικοῦ στρατοῦ καί στόλου ἀντίστοιχα, καί συνεπῶς τήν ἱκανοποίηση τῶν ἀγγλόφιλων, ὁ Κολοκοτρώνης ἀντιλήφθηκε ὅτι οἱ πολιτικοί ἔπρεπε νά συμφωνήσουν σέ ἕναν ἰσχυρό ἄνδρα, ὁ ὁποῖος θά κυβερνοῦσε· καί δέν ὑπῆρχε ἄλλος ἀπό τόν Καποδίστρια.
          Ὅμως ὁ Κουντουριώτης καί οἱ ἄλλοι νησιῶτες δέν ἤθελαν τόν Καποδίστρια. Ἐπειδή μάλιστα ἤξεραν τήν προηγούμενη συζήτηση τοῦ Κολοκοτρώνη μέ τόν Χάμιλτον, τοῦ ὑπέδειξαν ὅτι, πρίν πάρουν ὁποιαδήποτε ἀπόφαση, θά ἦταν καλό νά ρωτήσουν τόν Χάμιλτον γιά νά ἀκούσουν καί τή γνώμη τῶν Ἄγγλων. Ὁ Κολοκοτρώνης, πονηρότερος ὅμως, τό ἀντιλήφθηκε κι ἔτσι ἀποδέχτηκε τήν ἀποστολή. Πῆγε στό πλοῖο τοῦ Χάμιλτον ἀποφασισμένος νά πάρει τή συγκατάθεσή του γιά τήν ἐκλογή τοῦ Καποδίστρια.
          Ἀρχικά ρώτησε τόν Χάμιλτον πῶς βρίσκει τήν ἕνωση τῆς Συνέλευσης. Ὁ μετριοπαθής Ἄγγλος ἀπάντησε: «Χαίρομαι τήν ἕνωσίν σας, ἐκάματε πολλά καλά». Τότε ὁ Κολοκοτρώνης πλησίασε στό θέμα. «Καπετάν Ἅμιλτον, ἤλθομεν νά πάρωμεν τήν συμβουλήν σου, ὡς μᾶς συμβούλευες πάντοτε διά τήν ἐλευθερίαν μας, σε γνωρίζομεν ὡς τόν καλύτερον εὐεργέτην». Στή συνέχεια τοῦ ἀνέφερε ὅτι ἡ Συνέλευση ἔκανε ὅ,τι μποροῦσε. Διόρισε τόν Κόχραν «ἀρχιθαλάσσιον» καί τόν Τσώρτς ἀρχιστράτηγον. «Τώρα χρειαζόμεθα ἕναν πολιτικόν· τάχα δέν μᾶς δίδει ἡ Ἀγγλία ἕναν πρόεδρο, ἕναν βασιλέα;». Ὁ Χάμιλτον ἀπάντησε: «Ὄχι, ποτέ, δέν γίνεται». Ὁ Κολοκοτρώνης στή συνέχεια ρώτησε: «Δέν μᾶς δίδει ἡ Φράντζα· ἡ Ρωσία· ἡ Προυσία· ἡ Ἀνάπολι; (δηλ. ἡ Νεάπολη)· ἡ Ἰσπανία; Σάν δέν μᾶς δίδουν τούταις οἱ αὐλαῖς, τί θά γίνωμεν ἡμεῖς;». Καί ὁ Χάμιλτον ἀπάντησε ὅ,τι ἀκριβῶς ζητοῦσε ὁ Κολοκοτρώνης: «Τηρᾶτε νά εὑρῆτε κανέναν Ἕλληνα». Τότε ὁ Κολοκοτρώνης ἔφτασε στό σκοπό του: «Ἡμεῖς ἄλλον Ἕλληνα ἀξιώτερον δέν ἔχομεν, μόνον νά ἐκλέξωμεν τόν Καποδίστριαν». Ὁ Χάμιλτον ὑπενθύμισε τότε τί τοῦ εἶχε πεῖ παλαιότερα ὁ Κολοκοτρώνης. Αὐτός, προετοιμασμένος, ἀνταπάντησε: «...ἄλλοι καιροί ἦταν τότε καί ἄλλοι τώρα...», καί τοῦ ἐπανέλαβε τά προηγούμενα ἐπιχειρήματα καί ὅτι δέν ἔμενε ἄλλος ἀπό τόν Καποδίστρια. Ὁ Χάμιλτον τοῦ εἶπε τότε: «Πάρτε τόν Καποδίστρια ἤ ὅποιον διάβολο θέλετε, διατί χαθήκατε». Ὁ Κολοκοτρώνης, ἀφοῦ ἄκουσε αὐτό πού ἤθελε νά ἀκούσει, ἔφυγε. Μετά ἀπ᾿ αὐτή τή συζήτηση ἀναγκάστηκαν καί οἱ ὑπόλοιποι νά συμφωνήσουν κι ἔτσι ἡ ἀπόφαση τῆς Ἐθνοσυνέλευσης γιά τήν πρόσκληση τοῦ Καποδίστρια ἦταν ὁμόφωνη.
          Ἁπλά μαθήματα διπλωματίας ἀπό τόν Γέρο τοῦ Μωριᾶ στούς σύγχρονους σπουδασμένους διπλωμάτες...

          • Geros avatar
            Geros @ Ανεμος 26/09/2012 20:32:09

            Και ??? Από που πάω να ξεφύγω?

    • franc avatar
      franc @ Geros 26/09/2012 14:53:12

      Και την Αμερική Gero αυτές οι δικές μας ηλιθιότητες την έφεραν σε αυτά τα χάλια...Ξύπνα Gero...

      • Geros avatar
        Geros @ franc 26/09/2012 16:34:16

        Που κολλάει η Αμερική τώρα? Για εξήγησε μου , το έχασες το νόμπελ την προηγούμενη φορά μπορεί να το πάρεις τώρα.

        • franc avatar
          franc @ Geros 26/09/2012 21:38:04

          H Αμερική κολλάει στο ότι εσύ πιστεύεις οτι την κρίση μας την δημιούργησαν "αυτές οι δικές μας ηλιθιότητες" και υπονοείς ότι αν δεν τις είχαμε, ([οπως δεν τις έχει πχ. η Ιρλανδία) θα ξεφεύγαμε απο την κρίση...Οσο για το Νόμπελ σου απάντησα αλλά κόπηκε, δεν ξέρω γιατί...

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ Geros 26/09/2012 15:29:55

      Ξέχασες να συμπληρώσεις και το 0 + 0 = 14%...

  6. Ραβινος avatar
    Ραβινος 26/09/2012 08:47:41

    Καλες οι κραυγες του ανταρτικου τυπου τζαμπα μαγκιας αλλα με το ''Το 2011, η Αργεντινή ανακοίνωσε επίσημα ποσοστό πληθωρισμού στο 9,5%, αλλά τα ιδιωτικά χρηματοπιστωτικά ιδρύματα εκτιμούν ότι ανέρχεται σε 23%'' τι γινεται ?Ποιος κλεβει τον Αργεντινικο λαο η Λαγκαρντ η η Kirchner ?Οι προχθεσινες πορειεες και διαμρτυριες του Αργεντινικου λαου εναντιον ποιου ηταν της Λαγκαρντ η της Kirchner?Οι περιορισμοι στο συναλλαγμα γιατι επεβληθηκαν γιατι παει καλα η Αργεντινικη οικονομια και δινει δικαιωμα στην Kirchner να μιλαει επειδη θεατρινικα ξοφλησε την τελευταια δοση του δανειου του ΔΝΤ στεγνωνοντας την Αργεντινικη οικονομια απο ρευστοτητα και τωρα πληρωνει με την ανοδο των τιμων και την ελλειψη χρηματων του πληθυσμου της να αγορασει τα απαραιτητα ?Προς τι λοιπον οι κραυγες τ'ανταρτικου ?Ποτε περιμενει να ζησει ο λαος ?Στην επομενη ζωη μαλλον κατα τους υποστηρικτες κραυγων τυπου Kirchner !

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Ραβινος 26/09/2012 14:19:21

      Η Αργεντινή δεν είναι ο Παράδεισος επί της Γης.
      Είναι μια χώρα όπως όλες, με πολλά προβλήματα
      Επίσης, είναι μια δημοκρατική χώρα, στην οποία οι αντίπαλοι τής Κίρτσνερ έχουν δικαίωμα να διαδηλώνουν εναντίον της.
      Αυτό δεν σημαίνει ότι η πολιτική τής Κίρτσνερ είναι λαθεμένη, ούτε ότι στην Αργεντινή ζούνε σήμερα χειρότερα από ό,τι πριν από 3-4 χρόνια και γι'αυτό διαδηλώνουν.
      Φαίνεται ότι το ιδανικό καθεστώς για σένα είναι η Βόρεια Κορέα, όπου δεν σημειώνεται ποτέ καμμία διαδήλωση εναντίον της κυβέρνησης, απόδειξη ότι η κυβέρνησή της είναι τέλεια.

  7. Μακεδών avatar
    Μακεδών 26/09/2012 13:06:04

    Με αυτην την κυρια η Αργεντινη θα ζησει ακομα χειροτερες καταστασεις απο αυτες που εζησε κατα την τελευταια χρεοκοπια της.Οι τσαμπα μαγκιες πληρωνονται.
    Η κυρια αυτη ας απελευθερωσει πρωτα το 70% του αργεντινικου εδαφους απο τους βαρωνους ναρκωτικων με τους ιδιωτικους στρατους τους που εχουν εξαγορασει ολοκληρο τον κρατικο μηχανισμο,ας πολεμησει την διαφθορα που εχει χτυπησει κοκκινο,ας περιορισει την εγκληματικοτητα και την πορνεια και φυσικα ας αφησει για λιγο την γκαρνταρομπα της και να βγει εξω απο το γραφειο της.
    Μαγκιες με αδεια τσεπη και με τον ελεγχο μονο του 30% της χωρας δεν γινονται!
    Εκτος και αν απο την καλλιεργεια και το εμποριο ναρκωτικων κανει την χωρα Ελβετια.Γιατι απο εκει πηγαζει το μεγαλυτερο μερος των χρηματων που διακινουνται στην Αργεντινη.

  8. Νικόλας avatar
    Νικόλας 26/09/2012 13:23:33

    Καλά χαλάρωσε. Δεν καλλιεργούνται τόσο ναρκωτικά στην Αργεντινή ούτε έχουν πρόβλημα με βαρώνους. Την μπέρδεψες με την Κολομβία εσύ. Η Αργεντινή είναι προορισμός και όχι αφετηρία, καθώς επισης και ενδιάμεσο στάδιο όπου γίνεται η επεξεργασία.

    • Μακεδών avatar
      Μακεδών @ Νικόλας 26/09/2012 13:59:23

      Για ακομη μια φορα εχεις μαυρα μεσανυχτα!
      Οταν πας στην Αργεντινη ξαναγραψε!
      Και ριξε μια ματια στον χαρτη για να δεις την εκταση της Αργεντινης για να καταλαβεις οτι ουτε ο θεος ο ιδιος δεν ξερει τι γινεται στην ενδοχωρα (εκτος απο την καλλιεργεια και εμπορια ναρκωτικων και τα αυτονομα κρατιδια βαρωνων ναρκωτικων η τοπικων ενοπλων συμμοριων).
      Οπως και για το σε ποιες χωρες κανουν χρυσες δουλειες οι εταιριες ενοικιασης μισθοφορων.
      Πως γινεται η Αργεντινη να ειναι μια χαρα χωρα και ολοι οι Αργεντινοι να θελουν μεταναστευσουν στις...ΗΠΑ??
      Ειναι απο τις χωρες με την μεγαλυτερη ζητηση σε πρασινες καρτες αλλα και πολλοι αργεντινοι κατατασσονται στον αμερικανικο στρατο και πηγαινουν στον πολεμο προκειμενου να παρουν την αμερικανικη υπηκοοτητα.

      • Μακεδών avatar
        Μακεδών @ Μακεδών 26/09/2012 14:25:35

        Ενδεικτικά!

        Αργεντινή: 700 κιλά κοκαΐνης στο σπίτι Δημοτικού Συμβούλου
        Πηγή: ΑΠΕ 28/01/11-11:18


        Το δημοτικό συμβούλιο μίας πόλης της βορειοανατολικής Αργεντινής απάλλαξε χθες Πέμπτη από τα καθήκοντά του ένα από τα μέλη του, ένα μήνα αφού εντοπίστηκαν στο σπίτι του 700 κιλά κοκαΐνης και ένας διαδρόμος προσγείωσης σε ένα από τα κτήματά του. Το δημοτικό συμβούλιο είχε διορίσει τον ίδιο άνδρα την Τρίτη προκαλώντας σκάνδαλο στη μικρή αυτή πόλη των 8.000 κατοίκων, που βρίσκεται 1.500 χιλιόμετρα βόρεια του Μπουένος 'Αιρες στα σύνορα με την Παραγουάη.

        "Κρατείται και ανακρίνεται", επιβεβαίωσε ο δημοτικός σύμβουλος Ντιέγκο Ντο Σάντος επισημαίνοντας ότι η απόφαση για την αποπομπή του συμβούλου ελήφθη ομόφωνα. Η Αργεντινή είναι η χώρα μέσω της οποίας διοχετεύεται κοκαΐνη από τη Λατινική Αμερική στην Ευρώπη και η πρώτη σε κατανάλωση του συγκεκριμένου ναρκωτικού στην περιοχή. Το 2,6% του πληθυσμού ηλικίας 15 με 64 ετών παίρνει κοκαινη, σύμφωνα με έκθεση του ΟΗΕ που δημοσιεύθηκε το 2010.
        Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις υπάρχουν περίπου 1.500 μυστικοί διάδρομοι προσγείωσης στην Αργεντινή, τους οποίους χρησιμοποιούν οι έμποροι ναρκωτικών, κυρίως στο Βορρά της χώρας κοντά στη Βολιβία και την Παραγουάη.

  9. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 26/09/2012 13:23:44

    @ Geros

    ''................τις κόκκινες κάρτες τις βγάζουν αυτοί που έχουν τα λεφτά.........''

    Ευτυχώς ΔΕΝ είσαι του Μωριά..............

    Σε διαφορετική περίπτωση θα είχαμε ακόμα τουρκοκρατία.

  10. Γιάννης avatar
    Γιάννης 26/09/2012 13:33:09

    Ενώ εμείς που είχαμε και καλά 1% και 2% και 3% πληθωρισμό κατά τα 10 χρόνια τού ευρώ, πώς γίνεται οι τιμές να ανέβηκαν 200% και 300% από ό,τι ήταν το 2002;

    Από 50 δραχμές που έκανε το κουλούρι το 2002 σήμερα κάνει 170 δραχμές (0,50 ευρώ), δηλαδή, 240% αύξηση.

    Πού είναι η Λαγκάρντ να δείξει "κόκκινη κάρτα" στις Βρυξέλλες που υποτιμούν τον πληθωρισμό στην Ευρωζώνη;

  11. kapar13 avatar
    kapar13 26/09/2012 15:33:42

    Μην της επιτίθεστε με τόση λύσσα, ρε παιδιά.
    Εκτίθεσται...
    Εντάξει, το καταλάβαμε: ΔΝΤ, ΠΟΕ, Παγκόσμια Τράπεζα uber alles!
    Όλε!

  12. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 26/09/2012 16:27:37

    Ψυχραιμία,
    Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι έχω ψηφίσει ΠΑΣΟΚ!
    Μόνο το ΠΑΣΟΚ κορόιδεψε και λήστεψε τους οπαδούς του; (Και όχι μόνο)!
    Πάντως κατόρθωσες να με προβάλεις θανάσιμα, αποκαλώντας με οπαδό του ΠΑΣΟΚ, ΓΕΝΕΣΙΟΥΡΓΟ ΑΙΤΙΑ ΚΑΘΕ ΚΑΚΟΔΑΙΜΟΝΙΑς ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 26/09/2012 16:36:52

    Στο άρθρο Antinews.gr "Ολάντ: Να στηρίξουμε την Ελλάδα, αν τηρηθούν οι δεσμεύσεις", μπορείτε να διαβάσετε για την “αξιοπιστία” των ΔΝΤ"στατιστικών", όπως την ομολόγησαν πρώην Αξιωματούχοι του ΔΝΤ ‘’(κάτι σαν τον χολερικό poul thomsen, σήμερα) οι οποίοι "πείραζαν" προς όφελoς ΔΝΤ, τις ΔΝΤ "στατιστικές" http://www.antinews.gr/2012/08/30/176967/

    Η Πρόεδρος της Αργεντινής, Kristina Fernadėz de Kirchner, ούτε κραυγές, ούτε θεατρίνα, ούτε θαυματοποιός είναι, όπως πολλούς θα τους βόλευε να είναι. Μία δυναμική, πολιτικός-νομικός με θέληση, αποφασιστικότητα και στόχους η Kristina είναι. Κυρίως, η εθνική υπερηφάνεια, η αξιοπρέπεια, η ευθιξία, είναι οι Αξίες που την χαρακτηρίζουν. Η Kristina, δημιούργησε πολλούς εχθρούς επειδή, τόλμησε το αδιανόητο επειδή, τάραξε τα λιμνάζοντα, επειδή, έχει να παρουσιάσει έργα μετρήσιμα και χειροπιαστά, όπως: ο εντοπισμός, η επιστροφή στην Αργεντινή και η διά βίου φυλάκιση αριθμού δραπετών-μαφιοκρατών που διέλυσαν την πρώην 5η πιό ανθηρή οικονομία του πλανήτη. Οι οποίοι καταδίκασαν σε θάνατο από πείνα τον λαό της χώρας με την πλέον αναπτυγμένη κτηνοτροφία (κρέατα Αργεντινής) και αλιεία (κατεψυγμένα Αργεντινής). Οι οποίοι καταδίκασαν σε θάνατο από αφυδάτωση τα νεογέννητα στη χώρα με τους πλουσιότερους υδάτινους πόρους πόσιμου νερού στον κόσμο (275 καταρράκτες Ιguassu, με ροή νερού 1400 Λίτρα/δευτερόπλεπτο!!!) οι οποίοι, επί εποχής μαφιοκρατίας, ιδιωτικοποιήθηκαν.. Η επανάσταση της Αργεντινής ήταν η επανάσταση, της Γυναίκας της Αργεντινής, με την άδεια από φαγητό, κατσαρόλα. Ήταν η επανάσταση, της με τα στεγνά από γάλα στήθη Μάνας της Αργεντινής, η οποία προσέφερε τα χέρια της προς τεμαχισμό, γιά να σώσει τα παιδιά της που πέθαιναν από πείνα. Ναι! το διαβολικό ΔΝΤ, πέραν του όλου κοινωνικο-οικονομικού θανάτου της Αργεντινής, προκάλεσε και αυτή τη φρικαλεότητα.

    Στις αιματοβαμμένες συμφορές οι οποίες ανέκκλητα σημάδεψαν την Αργεντινή, περιλαμβάνεται ο αποικιακός πόλεμος της Thatcher με τη κατάληψη των Αργεντινής κυριαρχίας νήσων Μαλβίνες (Φώκλαντ) και των αγνώστων νησίδων South Georgia & Τhe South Sandwich Islands, με την εκεί δημιουργία βρετανικών βάσεων στη μέση του πουθενά στον Ατλαντικό και τη δημιουργία μετώπου χιλιάδων χιλιομέτρων από την Αργεντινή. Ο λαός της Αργεντινής, υπό χουντικό και πάλι καθεστώς το 1982, ήταν εξουθενωμένος και με ηθικό χαμηλό. Ούτε διάθεση είχε, ούτε προετοιμασμένος ήταν γι αυτόν τον πόλεμο τον οποίο με μεγάλες απώλειες, τελικά έχασε. Κυρίως! η αναμενόμενη οικονομική βοήθεια προς την Αργεντινή, από την Αμερική, ΔΕΝ έφθασε ποτέ! Υπενθύμιση: ο Reagan ήταν ο φίλος καρδιακός της Thatcher!.. Ο στόχος: η βρετανία να είναι η πρώτη (“first come first serve”), που θα υψώσει τη βρετανική σημαία εκμετάλλευσης του πλούτου της παρθένας Ανταρκτικής (πετρέλαια, αέριο, αλιεία, φώκιες, λευκή άρκτος, “αυτοκράτορες πιγκουϊνοι”..) και της Παταγονίας (τα μεγαλύτερα δεύτερα, μετά τον Αρκτικό Κύκλο, αποθέματα πόσιμου νερού, υπό μορφή παγετώνων, στον πλανήτη)..

    Eπειδή λοιπόν, τίποτα ΔΕΝ είναι τυχαίο και επειδή τίποτα ΔΕΝ είναι αυτό που φαίνεται, 30 χρόνια μετά τον αποικιακό πόλεμο της Thatcher, χωρίς έκπληξη μάθαμε ότι φέτος τον Δεκέμβριο, από τους (περιβαλλοντολογικά “πράσινους”) βρετανούς, θα διατρηθεί “σε βάθος 2 μιλίων από την επιφάνεια του πάγου”, λέει, η Λίμνη Ellsworth της Ανταρκτικής http://huff.to/QlKdnf (περισσότεροι σύνδεσμοι και φωτογραφίες στο κάτω μέρος της ιστοσελίδας). Επίσης μάθαμε, για το τέλος εποχής του πάγου της Ανταρκτικής, με “υπερήφανη” φάτσα-κάρτα τη βρετανική σημαία http://huff.to/OUGDTg

    Προσωπική μου γνώμη, λαμβανομένων υπόψη της γεωστρατηγικής σημασίας, της υπέρτατης Γεωγραφικής Θέσης και τηρουμένων των μεγεθών μεταξύ των δύο χωρών:

    Αργεντινή – Ελλάδα: Bίοι παράλληλοι, ατέρμονα μαρτυρικοί.
    Οι φυσικοί πόροι-θησαυροί τους, ο υποθαλάσσιος πλούτος τους, τα πολύτιμα μέταλλά τους, οι εκπληκτικές ομορφιές τους, η χλωρίδα, η πανίδα τους, η τοπογραφία, η γεωγραφία τους.. είναι η ευχή και η κατάρα τους. Αυτά είναι η αιτία όλων των κακών και των επαναλαμβανόμενων, δίχως τέλος μαρτυρίων τους από τα ακόρεστα αρπακτικά όρνεα που με βουλιμία τις κατασπαράζουν.

    Εκτός από τη διαπίστωση, ποιά είναι, κατά τη γνώμη μου, η προτεινόμενη λύση;;
    Η ΜΕ ΚΑΘΕ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΔΙΧΩΣ ΕΛΕΟΣ ΕΞΟΝΤΩΣΗ ΤΩΝ ΑΡΠΑΚΤΙΚΩΝ ΟΡΝΕΩΝ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ ΤΟΥ ΔΝΤ.

    • GeorgeK avatar
      GeorgeK @ η Dimi 26/09/2012 20:03:23

      Η ανάρτησή σου πρέπει να μοιραστεί στα σχολεία.Εύγε.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ GeorgeK 26/09/2012 20:29:09

        georgek, σ' ευχαριστώ πολύ.

    • franc avatar
      franc @ η Dimi 27/09/2012 09:18:26

      Πολύ αγαπητή Dimi,
      Είσαι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!
      Τόσο μεστή, τόσον αγαθή ως Ελληνίδα!!!

  14. Geros avatar
    Geros 26/09/2012 17:33:22

    Το κουλούρι το 2002 είχε 100 και όχι 50 δραχμές , σήμερα δε το βρίσκεις και 0,40.
    Είναι ένας χαζός αστικός μύθος που ανακυκλώνεται στο internet , θα τον ονόμαζα "Όλα ακρίβυναν 250% και εμείς παίρνουμε τα ίδια λεφτά". Οι εμπνευστές αυτής της αρλούμπας πήραν από την μια μερικές σωστές παλαιές τιμές , μερικές λάθος παλαιές τιμές και παλαιές τιμές που ανέβηκαν χωρίς να φταίει σε τίποτα το ευρώ όπως τα καύσιμα (νομίζεις δηλαδή ότι αν δεν υπήρχε το Ευρώ θα έκανε 20 δολάρια το βαρέλι το πετρέλαιο?) και τις σύγκριναν με τις τιμές του σήμερα. Εσκεμμένα δε διάλεξαν προϊόντα φτηνά που οι έμποροι ανέβασαν όντως υπερβολικά τις τιμές τους λόγω της έλλειψης παιδείας διαχείρισης κερμάτων του καταναλωτή (κουλούρια , μαϊντανούς , χαρτομάντιλα , σουβλάκια , καφέδες ....).
    Η αλήθεια είναι εντελώς διαφορετική , με το ευρώ ο Έλληνας είδε μεγάλη αύξηση των πραγματικών του εισοδημάτων . Οι μισθοί ανέβαιναν ,οι συντάξεις ανέβαιναν και ο πληθωρισμός ήταν σε λογικά επίπεδα. Η λιανική ανέβαζε συνεχώς τον τζίρο της χρόνο με τον χρόνο , αν υπήρχε καταβαράθρωση των πραγματικών εισοδημάτων με τον τρόπο που αναφέρει ο αστικός αυτός μύθος δεν θα κατέρρεε συθέμελα η λιανική? Δεν θέλει πολύ μυαλό... Εδώ με μείωση πραγματικών εισοδημάτων 30% τα τελευταία χρονια η λιανική πέθανε , φαντάσου τι θα γινόταν με 250%!!
    Ξεχνάνε οι εμπνευστές του μύθου να αναφέρουν ότι μπορεί ο μαϊντανός να ακρίβυνε παράλογα (χωρίς υπαιτιότητα του ευρώ φυσικά) αλλά η τηλεόραση φτήνυνε , τα ρούχα φτήνυναν και ενώ για να πας ένα ταξίδι με αεροπλάνο την εποχή της δραχμής έδινες μια περιουσία τώρα με 200 ευρώ πας όπου θες , όπως και ότι ο κόσμος κλείδωνε τα τηλέφωνα σπίτι του για να μην κάνουν τα παιδιά τηλέφωνα ενώ τώρα με 40 ευρώ πάγιο τον μήνα έχεις όσα τηλέφωνα θες και δωρεάν το internet.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Geros 26/09/2012 18:52:32

      Christine, διαβάζεις antinews;

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ Geros 26/09/2012 20:13:27

      Να και μια πρωτότυπη άποψη: "Με το ευρώ ήρθε η φθήνια"!!!
      Οι μειώσεις τιμών στα ελάχιστα αγαθά/υπηρεσίες που έγιναν (π.χ. τηλεπικοινωνίες) δεν οφείλονται στο ευρώ αλλά στον ανταγωνισμό και στις καμπύλες ωρίμανσης των αντίστοιχων χρόνων ζωής τους.
      Τώρα, αν πραγματικά υποστηρίζεις ότι το ευρώ ωφέλησε την ελληνική οικονομία, τι να πω; Ούτε οι σημιτογιαννίτσηδες δεν τα λένε τώρα πια αυτά δυνατά...

      • Geros avatar
        Geros @ kapar13 26/09/2012 20:29:20

        Δεν είπα αυτό , είμαι υπέρ της συντεταγμένης και στον σωστό χρόνο εξόδου από το ευρώ.
        Άλλο αυτό και άλλο η κατάρριψη ενός χαζού μύθου που κυκλοφορεί στο internet που προσπαθεί να πείσει τον Έλληνα ότι την οκταετία από το 2002 μέχρι το 2010 έγινε φτωχότερος. Έλεος!!

    • Dal avatar
      Dal @ Geros 26/09/2012 20:57:59

      Geros,

      Μην γίνεσαι βασικότερος του βασιλέως. Δεν υπάρχει πολίτης Ευρωπαϊκής χώρας που να ισχυρίζεται πλέον ότι το Ευρώ ήταν μια σωστή επιλογή. Η άποψη ότι ήταν καταστροφική λαμβάνει όσο περνά ο καιρός διαστάσεις. Ήταν η χειρότερη επιλογή της νέας χιλιετίας. Προσχώς στην οθόνη.
      Τώρα σχετικά με την επιχειρηματολογία σου μάθε ότι οι Γερμανοί το μετονόμασαν αρχικά teuero. Teuer στα γερμανικά σημαίνει ακριβό. Ποιοι ? Οι Γερμανοί.

  15. Ανεμος avatar
    Ανεμος 26/09/2012 20:34:58

    ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ

  16. Ίωνας avatar
    Ίωνας 27/09/2012 10:27:15

    Όταν οι χώρες απειλούνται από το ΔΝΤ σίγουρα υπάρχει πρόβλημα Εθνικής κυριαρχίας.Η πρόεδρος της Αργεντινής βγήκε μπροστά και απάντησε, όπως πρέπει να απαντά ο ηγέτης μιας χώρας που απειλείται.